To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płaska/Wklęsła Ziemia?
Fizyk napisał(a): Przypomnę zdjęcie: http://www.dalekieobserwacje.eu/wp-conte...crop-1.jpg i przypomnę, że odległość między wiatrakami (ciemne słupy z czerwonymi światełkami na szczytach na lewo od góry) to jakieś 0,3 stopnia (~450 m z odległości ~73 km, niezupełnie prostopadłe do linii widzenia) - czyli widoczna część góry rozciąga się na jakieś 0,05 - 0,1 stopnia.


Cytat:I widzisz: nie do pogodzenia z modelem płaskiej Ziemi. Niespodzianka.


Ale nie można przykładać poziomej miary kątowej do pionu na tym obrazie.  Bo w pionie działa refrakcja. Rzeczywiście jest to dla mnie niespodzianką, że nie zauważasz, że Twój model przewiduje spłaszczenie w pionie (na obrazie). 
Np. dalsza góra: szczyt (ok. 2 km) jest podciągnięty w górę (na obrazie) o ileś tam. Ale podstawa tego szczytu jest podciągnięta w górę bardziej: bo większa różnica wysokości między okiem, a podstawą, niż okiem a szczytem, ponadto efekty są silniejsze w gęstszych warstwach, czyli niżej => góra się spłaszczyła (także kątowo). 
Twój program (z tego co zrozumiałem) liczy zaś "na siatce rzeczywistej" [bo z tego co pamiętam, wyliczyłeś np. że promień wypuszczony z punktu obserwacji powinien trafić na kulistej ziemi ok. 300-400 metrów pod szczytem góry. I rozumiem, że kąty dopasowałeś do tego, czyli do rzeczywistego wymiaru, do "siatki rzeczywistej"]
Wygląda więc na to, że przykładasz rzeczywistą siatkę (kąty w poziomie) do "nierzeczywistego" (w znaczeniu ozmienionych proporcjach) obrazu (spłaszczony obraz w pionie).

To spłaszczenie nawet po prostu widać.


[Obrazek: AmnrB1J.jpg]


Taki sobie profil wyrysowałem z Google Earth (nie wyszło mi idealnie prostopadle do osi patrzenia, ale próbowałem też innych ujęc, zresztą próbuj samemu).

A tak widać:

[Obrazek: iEftyD8.jpg]

[Obrazek: f8oXbFX.jpg]




Cytat:Zastosowałem swój program do obliczenia kątów od poziomu, pod jakimi powinno być widać szczyt góry (277 km, 2070 m n.p.m.) i przesłaniający część góry grzbiet z wiatrakami (73 km, 680 m n.p.m.).


Ale gdzie tu jest poziom ? Gdzie jest on na obrazie ? 
W centralnej części obrazu, w osi pionowej masz spłaszczenie, co jasno wynika z warstwowego układu współczynnika refrakcji. Z Twojego modelu to wynika. 

Spłaszczenie jest bardzo ważną kwestią. Już o tym pisałem. Na przykład spłaszczenie (lub jego brak) w zasadzie umożliwia rozpoznanie czy mamy do czynienia z układem warstwowym (lub z gradientem współczynnika refrakcji) ośrodka, czy nie.



Cytat:Nie ma czegoś takiego, jak "refrakcja wynikła z różnic wysokości". Jest refrakcja wywołana gradientem współczynnika załamania, ale to kompletnie co innego.

No to już jest czepianie się słówek. Przecież Twój model opiera się właśnie na różnicach wysokości. Bo taki model sobie przyjąłeś: różnica wysokości => różnica gęstości => różnica współczynnika załamania. No to usuń "ogniwo pośrednie" i masz to co napisałem: refrakcja wynikła z różnic wysokości. Nie widzisz wynikania ?


Wiadomości w tym wątku
Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 31.07.2017, 18:57
Ćwiartowanie paranoi. - przez Żarłak - 24.06.2018, 09:53
RE: Płaska Ziemia - mądrzejsza idea niż się wydaje - przez Maciej1 - 10.10.2018, 23:16
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Ziemowit - 02.11.2018, 22:52
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 02.11.2018, 23:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 11:13
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 12:54
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 13:38
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Vanat - 03.11.2018, 19:50
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 13:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 20:17
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 21:30
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 21:47
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 22:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:11
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 23:28
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Joker - 04.11.2018, 00:22
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 00:24
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 04.11.2018, 00:55
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 01:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 27 gości