To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płaska/Wklęsła Ziemia?
Fizyk napisał(a): Rozejrzę się za pracami opisującymi metody pomiaru refrakcji atmosferycznej,

Ja się już kiedyś rozejrzałem i natrafiłem na ten artykuł naukowy http://iopscience.iop.org/article/10.1086/132705/pdf

który udowodnił, że model Ziemi kulistej, nawet przy uwzględnieniu refrakcji nie jest w stanie przewidzieć poprawnie nawet wschodów i zachodów Słońca.

po prostu empiryczne dane nie zgadzają się z modelem teoretycznym Ziemi kuli.

Fizyk napisał(a): Cóż, jeśli nie przemawia do Ciebie argument z praw optyki (promienie zakrzywiają się w kierunku wyższego współczynnika załamania, czyli, w przypadku atmosfery, w dół), to nie wiem, z czego jeszcze mogę argumentować.

Według Wiki światło podróżuje w ten sposób :

[Obrazek: E5ZtNOn.png]

W sumie nie jest ważne jak światło pada na obiekt, ważne jak się zachowuje po odbiciu gdy dociera do naszych oczu.
Już kiedyś, w tym poście opisałem jak moim zdaniem zachowuje się światło
[Obrazek: odbicie2.png]


Więc prosiłbym, abyś Ty pokazał, jak Twoim zdaniem zachowuje się światło, po odbiciu od łódki, albo od szczytu górskiego.


Ziemowit napisał(a): Wiemy, że samoloty latają po całym świecie pomiędzy różnymi odległymi miastami, więc empirycznie pomierzono setki różnych odległości i kierunków dla samolotów.

Mając odległości i kierunki w różnych częściach świata, można to rozrysować składając odcinek do odcinka, dopasować model do tych pomiarów i ustalić kształt ziemi. Czy się z tym zdaniem zgadzasz?

Przyszedłeś dość późno na tę dyskusję, bo już dwukrotnie wałkowany był temat tras lotów samolotów.
Nie chciałbym powtarzać tej dyskusji po raz trzeci, więc bardzo serdecznie proszę Cię, abyś przeczytał wnioski z tamtych dwóch podejść.

Pokazałem tam kilka takich tras samolotów, które przeczą zdrowemu rozsądkowi gdyby Ziemia była kulą.
np. brak jakiejkolwiek możliwości polecenia z Afryki do Rio de Janeiro, bez konieczności przelecenia bezpośrednio nad Rio wgłąb 500 km. i powrotu tą samą trasą.

To po pierwsze. Po drugie nie ma gwarancji, że samoloty zawsze latają najkrótszą trasą i znają zawsze optymalną. Czasami też widać trasy absurdalnie nieoptymalne w modelu kulistej Ziemi tak, jakby piloci znali krótszą drogą niż wynikałoby to z kuli.

Generalnie Twój pomysł tworzenia modelu Ziemi w oparciu o trasy lotów mógłby służyć tylko i wyłącznie jako narzędzie pomocnicze, wykluczające pewne mapy płaskiej Ziemi, ale nie takie, które pokazuje prawdę.



Ziemowit napisał(a): To co napisałem w chyba pierwszym swoim poście na tym forum. Maciej i Matsuka nie myślą analitycznie. Nie postrzegają świata jak matematycy. Postrzegają go jak filozofowie i marzyciele, posługują się swoją intuicją, nazwałbym to prostą chłopską logiką. Jednak ta prosta chłopska logika, czyli zwykła ludzka intuicja potrafi nieraz zawieść człowieka


Zarówno ja jak i Maciej1 (zapewne) opieramy się na prostej logice : albo istnieje naukowy dowód na kulistość Ziemi i kulistość Ziemi jest faktem, albo nie istnieje dowód na kulistość Ziemi i jest to tylko teoria - hipoteza naukowa.

Szokujące, ale prawdziwe - takiego dowodu nie ma. Nie istnieje żadne takie badanie, ani eksperyment, który by tego dowiódł, więc konsekwencje tego faktu powinny być gigantyczne dla każdego myślącego człowieka.

Gdyby istniał dowód na kulistość Ziemi to znalibyśmy autora, rok i opis eksperymentu, który tego dowiódł. Nic z z tych rzeczy.

Ludzie oczywiście racjonalizują sobie swoją wiarę w kulistość Ziemi, ale pozostaje ona wiarą.

To jest logika na której się opieramy i jest ona niepodważalna.

Co do obliczeń matematycznych : nie opieram się na obliczeniach matematycznych nie dlatego, że nie mam umysłu ścisłego, bo wbrew pozorom mam, ale dlatego, że wystarczy aby istniał jeden czynnik, które w modelu nie przewidzieliśmy, np. wpływ temperatury czy istnienie firmamentu i wszystkie obliczenia są do wyrzucenia - są nic nie warte - a mogą tylko wprowadzić w błąd.

Nie posiadamy więc wystarczającej ilości danych, żeby przeprowadzić obliczenia miarodajne. Pokazuję za to naocznie eksperymenty - przeprowadzone w laboratoriach - które dowodzą moich tez bez konieczności ich obliczenia.

Bo skoro ktoś twierdzi, że coś jest niemożliwe na płaskiej Ziemi, a ja pokazuję eksperyment, który empirycznie udowadnia, że jest to możliwe - to nie muszę już dokonywać żmudnych obliczeń, których i tak większość by nie zrozumiała, a mnie zjadłoby to cały mój czas.


https://youtu.be/tflhWwoqWAw?t=9m21s

Proszę Fizyku abyś się odniósł do tego filmu. Dlatego w symulacji refrakcji obraz jest obniżony - zupełnie odwrotnie od tego co twierdzisz?


Wiadomości w tym wątku
Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 31.07.2017, 18:57
Ćwiartowanie paranoi. - przez Żarłak - 24.06.2018, 09:53
RE: Płaska Ziemia - mądrzejsza idea niż się wydaje - przez matsuka - 11.10.2018, 18:37
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Ziemowit - 02.11.2018, 22:52
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 02.11.2018, 23:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 11:13
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 12:54
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 13:38
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Vanat - 03.11.2018, 19:50
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 13:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 20:17
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 21:30
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Maciej1 - 03.11.2018, 21:47
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 22:51
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:11
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 03.11.2018, 23:28
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 03.11.2018, 23:58
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Joker - 04.11.2018, 00:22
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 00:24
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez matsuka - 04.11.2018, 00:55
RE: Płaska/Wklęsła Ziemia? - przez Fizyk - 04.11.2018, 01:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 31 gości