matsuka napisał(a): Ja zwracałem uwagę m.in. na to, że
1. GPS podaje błędne wyniki, według oficjalnych danych od 5 do 30 metrów, co wskazuje na niezgodność z modelem kuli
To dowodzi tylko tego, że nie jest to doskonała metoda pomiaru lokalizacji i niedoskonałe urządzenie. Mierzony jest czas dotarcia sygnału z 3 satelit (o ile dobrze pamiętam). Mamy tutaj do czynienia z całkiem dobrą dokładnością, satelity są oddalone kilkadziesiąt tys. km od odbiornika(?)
Proste porównanie. Jeśli używałeś licznika rowerowego i na zmierzonym kilometrze pokazuje odległość 970 m też dowodzi to niezgodności z modelową odległością 1 km?
matsuka napisał(a):2. GPS może być sterowany na określonym terytorium, zwracać dane takie jakie chce.
Kompletnie nie rozumiem o co chodzi w tym zdaniu. Ma pokazywać dane zaprogramowane czy jak? Jeśli o to, że można zmanipulować dane odczytywane z odbiornika GPS to co z tego? Jeśli ktoś hakuje mi kompa i zegarek pokazuje czas o 3 godziny późniejszy to jest to dowodem na to, że nie jest godzina 10 tylko 13?
matsuka napisał(a):3. GPS zwraca jeszcze większe błędy w górach, co może wskazywać na jego stacjonarność
W górach zasięg odbiornika, szczególnie w dolinach i przy przeszkodach terenowych jest zakłócany. Tak samo jak w pomieszczeniach trudno o zasięg sieci komórkowej. Banalna sprawa.
matsuka napisał(a):4. GPS nie jest typowo używany przez linie lotnicze, niektóre go mają, a inne nie, co dowodzi jego zawodności.
Też ciężko powiedzieć co masz na myśli. GPS to pierwszy system, obecnie mamy też GLONASS, GALILEO (UE), BEIDOU (Chiny), DORIS i chyba kilka innych projektów. Podejrzewam, że niektóre kraje przechodzą na systemy swoich krajów (np. jakieś chińskie linie lotnicze). Wciąż to nawet nie pachnie sensownym dowodem.
matsuka napisał(a):5. GPS prawdopodobnie powiększa swój błąd wraz z rosnącą szerokością geograficzną, a wnioskuję po tym, że na Antarktydzie ten błąd wynosi już 300 metrów.
Zacznij może używać odbiornika w aucie czy na ręce to zobaczysz, że błędy występują, czasami w związku z wadą urządzenia, czasami winna jest pogoda czy ukształtowanie terenu. Podawałem ślady GPS na Stravie z Antarktydy, jest tego masa. Odchylenie, o którym mówisz nie jest na pewno stałe tylko chwilowy błąd.
matsuka napisał(a):itd. itd.
Jeśli idzie to tak dalej z GPS-em to szkoda czasu.
Jeśli mamy mówić o GPS-ie to przydałyby się konkrety a nie tego rodzaju banały.
Voodoo People