To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płaska/Wklęsła Ziemia?
matsuka napisał(a): ostatecznie oświetla przedmiot niemal pod każdym kątem. Jeśli zapalisz lampkę w pokoju, postawisz ją na stole i wejdziesz pod stół to dlaczego widzisz rzeczy pod stołem?
Właśnie dlatego.
To tak.

matsuka napisał(a): Ano stąd, że światło rozprasza się w atmosferze i odbija dodatkowo od wielu przedmiotów, takich jak ściana, podłoga, sufit itd.
A to nie (tzn. rozpraszanie w atmosferze i dalsze odbijanie zachodzi, ale kompletnie nie dlatego oświetlone rzeczy widać).
Kolejne pytanie pomocnicze - czemu nie jesteś w stanie przejrzeć się w każdym przedmiocie jak w lustrze?
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Oczywiście, że zauważa, bo matsuka i maciej to hoax.

matsuka napisał(a): W przypadku miejsca w którym rzekomo znajduje się ISS takie zjawiska nie występują.

Jak to nie występują?
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Ziemowit napisał(a): To był eksperyment psychologiczny. Chciałem sprawdzić, czy będziesz ze mną polemizował czy zauważysz opowiadanie bajek.

Dzięki Bogu, bo już myślałem, że mam człowieka na sumieniu.

Fizyk napisał(a): A to nie.
Kolejne pytanie pomocnicze - czemu nie jesteś w stanie przejrzeć się w każdym przedmiocie jak w lustrze?

Spróbuję strzelić : bo lustro jest powierzchnią idealnie gładką, która ani światła nie pochłania, ani nie rozprasza?

I chodzi o to, że ISS rozprasza światło na wszystkie strony bo ma powierzchnię chropowatą?
Nie mów, że nie atmosfera, bo to właśnie w atmosferze światło się tak mocno rozprasza, że wszędzie dociera.
matsuka napisał(a): Spróbuję strzelić : bo lustro jest powierzchnią idealnie gładką, która ani światła nie pochłania, ani nie rozprasza?
O widzisz.
I tak, każdy przedmiot, który nie jest lustrem, rozprasza padające światło na wszystkie strony. Więc jak patrzysz na przedmiot, znakomita większość światła, która dociera do Ciebie od niego, to światło bezpośrednio od niego odbite i rozproszone. I tak, światło rozprasza się też w atmosferze i odbija od innych przedmiotów, ale tego jest już mniej.

matsuka napisał(a): I chodzi o to, że ISS rozprasza światło na wszystkie strony bo ma powierzchnię chropowatą?
Nie musi być super chropowata, wystarczy że jest matowa, nie lustrzana.
Nawiasem mówiąc, jest coś takiego jak satelity Iridium, które mają duże, niemal lustrzane panele. I zdarza się, że w miejscu na Ziemi, na które pada świało słoneczne odbite od tych paneli, akurat ktoś stoi i je widzi. To jest tzw. "Iridium flare", i jest to zjawisko wielokrotnie jaśniejsze (i dużo krótsze) od przelotu ISS, chociaż satelity Iridium są dużo mniejsze.

BTW, ISS zbliża się do nocy właśnie. Oglądaj, jak chcesz livestream z nocy Oczko Za kilkanaście - kilkadziesiąt minut będzie nad Australią, to możesz wypatrywać miast Oczko
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
To co jeszcze można sprawdzać to pogodę i to się wydaje najlepszą opcją do stwierdzenie czy film jest prawdziwy czy fake.

Mianowicie jak ISS przelatuje nad jakimś kontynentem, to sprawdzamy jak to wygląda w kamerce NASA LIVE i potem sprawdzamy kamerkę z jakiegoś miejsca na świecie tam gdzie kamerka NASA umieszczona na stacji patrzy i porównujemy obie kamerki zwracając uwagę na to czy jest zachmurzenie, czy jest dzień, czy noc.
Żarłak napisał(a): Jest obraz. Świetnie to wygląda. : ) Te warstwy chmur lecące niezależnie od siebie nad wodą - ekstra.
Moźna szukać zjawisk pogodowych jak huragany i porównywać ich lokalizację z prognozą i tym co widać w transmisji.


A to zdjęcie świateł na ziemi z innego przelotu:

[Obrazek: iss056e006994_lrg.jpg]

To Twoje zdjęcie jest podane przez NASA a nie z live streamu.

Tutaj jest prawdziwe w nocy - jeszcze piękniejsze, widzę chyba Warszawę

[Obrazek: dRQplSM.png]
Cytat:To jest tzw. "Iridium flare", i jest to zjawisko wielokrotnie jaśniejsze (i dużo krótsze) od przelotu ISS, chociaż satelity Iridium są dużo mniejsze.
ciekawostka - jest apka dla teleskopiarzy ktora przelicza (zależnie od miesca obserwacji) pod jakim kątem i o której ustawić teleskop, żeby obserwować rozbłyski produkowane przez satelity geostacjonarne

Matsuka plot twist - live stream z ISS to facet na przedmieściach Krakowa zamknięty w nieoświetlonej piwnicy, który kręci globusem na korbkę. Pracują w trybie trójzmianowym i kiedy muszą się wymieniać, i nie ma kto korbką kręcić, to jest brak sygnału
I hear the roar of big machine
Two worlds and in between
Hot metal and methedrine
I hear empire down


Próbowałem dopasować coś z aktualnego widoku z kamerek nasa, ale przyznam, że rozdzielczość obrazu nie jest super i przydałby się porządny stream FullHD.

10 minut temu leciało nad Lioydmister. Dopasowałem i sprawdziłem pogodę, jest dzień i czyste niebo, żadnej chmurki. Można porobić więcej takich obserwacji i sprawdzić.

Macieju co ty na to?

[Obrazek: 78f8a83492e86.png]

No to teraz kolejna obserwacja. Weźmy na tapetę Montreal. Przed chwilą przelatywało ponad tym miastem. Pół miasta są chmurki a kolejne pół słoneczko.

Na kamerce aktualnej widać, że na wschód są chmurki i widać, że częściowo jest miasto rozchmurzone.

[Obrazek: 8d7a6349c03d1.png]

No dobra, ale niedaleko jest Ottawa. Na kamerze NASA widać, że jest całą w chmurach, więc sprawdzamy kamerkę w Ottawie. Kierunek patrzenia północny zachód:

[Obrazek: e73e6cffab543.png]

No ale momencik, na zachód od Ottawy powinno być słońce, więc sprawdzamy, kamerka z Ottawy na zachód:

[Obrazek: 14e92875563e7.png]
Macieju, czy to 

1. Straszny spisek, bo mnóstwo kamerek na świecie nie pokazuje prawdziwego widoku, za to właściciele kamer podkładają obraz tak aby pasowało do kamerki nasa, bo nikt nie może odkryć prawdy.

2. Straszny spisek, bo kamerka nasa to w rzeczywistości przebiegły symulator pogodowy, który na ziemię kulę nakłada symulowane chmury zgodne z aktualna pogodą na świecie, żeby nikt się nie kapnął.

Co wybierasz?
matsuka napisał(a): To Twoje zdjęcie jest podane przez NASA a nie z live streamu.

Tutaj jest prawdziwe w nocy - jeszcze piękniejsze, widzę chyba Warszawę

No gratuluję Watsonie! Bałem się, że to może być spisek.





Aktualnie, na Ziemi jest chyba tylko jeden huragan. Tajfun Yutu będzie obecny przez kilka dni, najprawdopodobniej. Można go obserwować, kiedy tylko Pan Roman obróci globus do żarówki, tj. w nadchodzących dniach. Najbliższe okazja za kilkaset minut. Zachodni Pacyfik, na północ od Gwinei.


Grafika z datami i godziną przybliżonego przebiegu:


Spoiler!


https://www.hurricanezone.net/
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Akurat przelatują gdzieś nad tym huraganem. I fajnie się złożyło, bo ISS już jest w słońcu, a pod nią ciągle ciemno. I to jest dokładnie najlepszy układ do obserwacji jej przelotów Oczko Niestety, my jesteśmy na szerokości geograficznej w okolicach najbardziej wysuniętych na północ punktów jej orbity, które obecnie są w środku dnia, więc jeszcze trzeba poczekać, zanim będą w okolicach terminatora i będziemy mieli dobre warunki do obserwacji.

Żarłak napisał(a): Najbliższe okazja za kilkaset minut. Zachodni Pacyfik, na północ od Gwinei.
ISS teraz i za jakieś półtorej godziny przelatuje w tamtych okolicach, ale teraz tam jest noc, a następne przeloty już będą za daleko. Trzeba poczekać aż fragment orbity lecący z północy na południe będzie tamtędy przechodził, bo on akurat jest w słońcu, ale to jeszcze ładnych parę godzin (tak z 8 na oko).
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Fizyku nie wiem czemu uważasz, że widać światła miast z kamer ISS w nocy. Przeglądam już kilka godzin po nocy (dla ISS) i jeszcze ani razu nic nie widziałem poza ciemnościami.
matsuka napisał(a): Fizyku nie wiem czemu uważasz, że widać światła miast z kamer ISS w nocy. Przeglądam już kilka godzin po nocy (dla ISS) i jeszcze ani razu nic nie widziałem poza ciemnościami.

Ja też zauważyłem, że na kamerce nie widać świateł miast ani trochę.

Ale zauważyłem, że pogoda na tej kamerze LIVE zgadza się z faktyczną.
matsuka napisał(a): Fizyku nie wiem czemu uważasz, że widać światła miast z kamer ISS w nocy. Przeglądam już kilka godzin po nocy (dla ISS) i jeszcze ani razu nic nie widziałem poza ciemnościami.
Bo praktycznie cały czas leciała nad oceanem. Za jakąś godzinę będzie nad Filipinami, za ok. 1,5h koło Japonii, a za kolejne 1-1,5h nad Chinami, to może coś będzie widać, o ile nie jest tam akurat pochmurno.

Ale też nie wiem, czy można na wiele liczyć, bo kamerka nie wygląda na zbyt czułą, podczas przelotu nad Australią nie widziałem nic (chociaż Australia akurat super gęsto zaludniona nie jest). Pożyjemy, zobaczymy. Póki co znowu na ISS mamy dzień.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Ziemowit napisał(a): Ja też zauważyłem, że na kamerce nie widać świateł miast ani trochę.

Ale zauważyłem, że pogoda na tej kamerze LIVE zgadza się z faktyczną.

Sprawdziłeś trzy obserwacje i akurat pasowało z nich dwa i pół, więc nie przesadzaj.


Poza tym : gdzie są na ISS zjawiska takie jak burze z piorunami, brunatne niebo, albo występujące powszechnie na wysokości 100 km. elfy i rusałki - gigantyczne wyładowania atmosferyczne, ciągnące się na kilkadziesiąt km. wzdłuż i wszerz.

Nic z tych rzeczy nie ma na kamerach.
matsuka napisał(a):
Ziemowit napisał(a): Ja też zauważyłem, że na kamerce nie widać świateł miast ani trochę.

Ale zauważyłem, że pogoda na tej kamerze LIVE zgadza się z faktyczną.

Sprawdziłeś trzy obserwacje i akurat pasowało z nich dwa i pół, więc nie przesadzaj.

Mogę sprawdzać codziennie jak chcesz.

Cytat:Poza tym : gdzie są na ISS zjawiska takie jak burze z piorunami, brunatne niebo, albo występujące powszechnie na wysokości 100 km. elfy i rusałki - gigantyczne wyładowania atmosferyczne, ciągnące się na kilkadziesiąt km. wzdłuż i wszerz. 

Nic z tych rzeczy nie ma na kamerach.

No nie ma. Nie widać wyładowań, nie widać świateł miast. Myslę, że powodem jest ogromna wysokość + trochę słaba jakość transmitowanego obrazu. Widać, że daleko temu do porządnego FullHD.
Fizyk napisał(a): ISS teraz i za jakieś półtorej godziny przelatuje w tamtych okolicach, ale teraz tam jest noc, a następne przeloty już będą za daleko. Trzeba poczekać aż fragment orbity lecący z północy na południe będzie tamtędy przechodził, bo on akurat jest w słońcu, ale to jeszcze ładnych parę godzin (tak z 8 na oko).

Mhm. Trzeba poczekać, ale może być fajny widok.

Fajny radar pogodowy:
https://weather.com/weather/radar/intera...ayer=radar

lepsza mapa z pozycją:
http://columbuseye.uni-bonn.de/live/


Jeszcze adnotacja odnośnie eksperymentu.

Cytat:HDEV Facts:
While the HDEV collects beautiful images of the Earth from the ISS, the primary purpose of the experiment is an engineering one: monitoring the rate at which HD video camera image quality degrades when exposed to the space environment (mainly from cosmic ray damage) and verify the effectiveness of the design of the HDEV housing for thermal control.
The four cameras of the HDEV experiment are oriented in different directions and with different views relative to the ISS travel direction. They are in positioned, 1 looking forward, 1 looking nearly straight down, and 2 looking back. This provides several different viewing angles to the viewer.
The cameras are programmed to cycle from one camera to the next, and only one camera can work at a time. As they cycle, each camera must turn off and the next camera turn on before the HD video starts, taking about 8 to 10 seconds to change. Through this cycling, comparable data can be collected on each camera; while also providing, as a bonus, different Earth viewing perspectives.
The University of Bonn in partnership with the German Space Agency (DLR) is implementing the "Columbus Eye" program based on the HDEV streaming video. A webpage is in place (http://columbuseye.uni-bonn.de/ in German) that incorporates the HDEV UStream video and describes the Columbus Eye project, which will leverage ESA astronaut Alexander Gerst educational activities in space.

Prowadzony jest też eksperyment, w którym dzieci ze szkół mogą kierować kamerą na pokładzie MSK celem wykonania swojego zdjęcia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Sally_Ride_EarthKAM
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Ziemowit napisał(a): No nie ma. Nie widać wyładowań, nie widać świateł miast. Myslę, że powodem jest ogromna wysokość + trochę słaba jakość transmitowanego obrazu. Widać, że daleko temu do porządnego FullHD.
Podejrzewam, że ta kamera ma stałą czułość i nie zmienia jej w zależności od jasności otoczenia. Jeśli tak jest, to żeby w dzień nie było wielkiej białej plamy, w nocy nic nie może być widać, niestety.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Opis eksperymentu. Matryce nie są oszałamiające. Nasze podręczne smarfony są lepsze. To na pewno spisek ; )


https://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi....000416.pdf
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Fizyk napisał(a): Podejrzewam, że ta kamera ma stałą czułość i nie zmienia jej w zależności od jasności otoczenia. Jeśli tak jest, to żeby w dzień nie było wielkiej białej plamy, w nocy nic nie może być widać, niestety.

Nie no bez przesady. Przecież takie rzeczy to ISS mogłaby dostrajać automatycznie i mogłoby być też więcej kamer.

To naprawdę nie jest usprawiedliwienie, to tylko potwierdza teorie spiskowe.
To pisz do NASA/ESA, że Ty im lepiej rozplanujesz budżet Oczko
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 14 gości