Ankieta: Lepszym ustrojem jest zwykle:
Ankieta jest zamknięta.
Monarchia
54.55%
6 54.55%
Republika
45.45%
5 45.45%
Razem 11 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Monarchia czy republika?
#41
(20.11.2017, 11:12)Socjopapa napisał(a): Przecież już nim jest, a jakoś nikt go na widłach wynieść nie chce.
Bez przesady, ani z jednym, ani z drugim Oczko

(20.11.2017, 11:12)Socjopapa napisał(a): Najwyraźniej. Czyny przemawiają głośniej niż słowa. Jak ktoś ustami głosi, że chce mieć chociażby śmiesznie mały udział w rządzeniu, a nogami nie chce się poturlać na głosowanie, czyli wybrać wyegzekwować ten swój śmiesznie mały udział w rządzeniu, to jednak nie jestem skłonny wierzyć jego słowom.
Czyli np. sądzisz, że w USA ludziom marzy się dyktatura? A np. zwykłe lenistwo i ordynacja wyborcza już nie mają znaczenia? No i ludzie, którzy są wokalni nt. demokracji to zwykle nie ci sami, co potem nie chodzą na wybory.

(20.11.2017, 11:12)Socjopapa napisał(a): Z tego wynika, że komuś tam śni się oligarchia - bardzo możliwe, ale z natury rzeczy to będzie jakiś niewielki, niereprezentatywny wycinek społeczeństwa.
Coś za dużo wnioskujesz na podstawie braku akcji. Z faktu, że ktoś ma coś w dupie za dużo nie wynika, a już na pewno nie mokre sny o dyktaturze lub oligarchii.

(16.11.2017, 12:42)Socjopapa napisał(a): Naprawdę uważasz, że Filip Piękny był mniej jedynowładcą, bo nie pilnował każdego wyroku wydawanego w jego domenie? Kluczowe, że każda decyzja mogła zostać, teoretycznie w dowolnej chwili zmieniona przez jedynowładcę i tenże mógł zdecydować o wszystkim o czym chciałby decydować. Delegowanie pewnych decyzji nie zmniejsza władzy delegującego.
Pytanie czy w ogóle mógł pilnować? W odpowiednio skomplikowanych strukturach kontrola (choćby i "potencjalna") przez jedną osobę jest fikcją i coś musi się porządnie zjebać, by dotarło do uszu monarchy, a ten zareagował. Można też spojrzeć jak wygląda przemiana "władzy" w przedsiębiorstwach. W małym jest jeszcze szansa, że właściciel podejmuje decyzje personalnie i ogarnia co się dzieje, ale im większa firma, tym ta struktura władzy się wysmukla i nie ma szans, by prezes sensownie interweniował w to, co robi jakiś tam kierownik czegoś tam w trzeciej filii.
Odpowiedz
#42
Powodem niegłosowania wcale nie musi być przecież obojętność. Może być zawód kondycją docelowej partii (u nas tak może mieć sporo lewicowców), brak partii odpowiadającej poglądom (a istniejące odbiegają od nich w zbliżonym stopniu) czy na tyle rozmyte przekonania, że przynajmniej część partii dostępnych na rynku się pod to łapie. Jest też zapewne dość spora grupa olewających wszystko, ale brak demokratycznych przekonań nie implikuje zaraz przekonań antydemokratycznych.
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
#43
(22.11.2017, 11:53)żeniec napisał(a): Bez przesady, ani z jednym, ani z drugim Oczko

No to odpowiedzmy sobie na pytanie czy jest coś czego obecnie Pierwszy Szeregowy Poseł nie może zrobić w kraju? No, normalnie widzę ten las rąk.

(22.11.2017, 11:53)żeniec napisał(a): Czyli np. sądzisz, że w USA ludziom marzy się dyktatura?

Czyli sądzę, że nie zależy im na jakimkolwiek udziale w władzy. Nie wydaje mi się, żebym pisał coś o marzeniach dyktatury. Są jeszcze inne systemy niż tylko demokracja i dyktatura.

(22.11.2017, 11:53)żeniec napisał(a): Coś za dużo wnioskujesz na podstawie braku akcji.

Zacytuj gdzie napisałem, że z owego braku akcji wynika chęć "posiadania" dyktatury czy oligarchii. Jestem bowiem dość mocno przekonany, że nic takiego nie napisałem, a ograniczyłem się do stwierdzenia, że najwyraźniej jednak społeczeństwu na udziale w rządach nie zależy.

(22.11.2017, 11:53)żeniec napisał(a): Pytanie czy w ogóle mógł pilnować?

A ta fizyczna niemożliwość umniejszała jego jedynowładztwo?

(22.11.2017, 11:53)żeniec napisał(a): ale im większa firma, tym ta struktura władzy się wysmukla i nie ma szans, by prezes sensownie interweniował w to, co robi jakiś tam kierownik czegoś tam w trzeciej filii.

Polemizowałbym. Teraz to są maile, telefony, budżety, komitety itd. Jeśli prezes naprawdę chce wiedzieć o wszystkim powyżej pewnego progu wartości to o tym wie. Pamiętam wręcz dość zabawną sytuację w której prezes pewnej dużej spółki osobiście angażował się w ustalenia dotyczące polityki samochodowej. Nie oceniam czy to był najlepszy sposób spożytkowania czasu prezesa, ale najwyraźniej nawet taka sprawa była na jego radarze.
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
#44
ZaKotem napisał(a):Ależ oczywiście. Zmiany polityczne są ewolucyjne
Ja nawet uważam, że zmiany rewolucyjne, jak choćby przewrót bolszewicki, dokonują się w ramach pewnego modelu i bolszewicy nic innego nie mogli zrobić, jak tylko przejąć carski absolutyzm i nieco go podrasować, żeby był jeszcze absolutniejszy.


Przypuszczam, że wątpię.


Cytat:Dlatego w stupor wprawiają mnie propozycje w stylu "wprowadźmy monarchię i wejdźmy w unię dynastyczną z Tiutiurlistanem". W ogóle nie wiem co na coś takiego odpowiedzieć, mowę mi w paluszkach odbiera. To tak jakby ktoś proponował zmianę klimatu w Polsce na podzwrotnikowy.


A mnie natomiast wkurza takie gadanie o „końcu historii”. Skąd wiesz, jaki klimat będzie na terenie Polski za paręset lat? A może Ci co alarmują o globalnym ociepleniu mają rację i rzeczywiście będziemy tu mieli klimat podzwrotnikowy? A skąd wiesz, że wzdraganie się przed wejście w unię personalną z Liechtensteinem, Monako, czy inną Blablacją nie jest opóźnianiem zmian, które i tak nadejdą?


pilaste napisał(a):
Łazarz napisał(a):spory szacun dla Napoleona, czyli dziewiętnastowiecznego pierwowzoru Hitlera


No litości...


A co Ci się nie podoba?
Hitler stworzył machinę wojenną, która na jakiś czas podbiła prawie całą Europę, a wyniku tego zginęły rzesze ludzi.
Napoleon stworzył machinę wojenną, która na jakiś czas podbiła prawie całą Europę, a w wyniku tego zginęły rzesze ludzi.


Hitlerem we wrogich mu krajach w czasie wojny i po niej straszono dzieci.
Napoleonem we wrogich mu krajach w czasie wojny i po niej straszono dzieci.


Hitler rozbudził w swoim narodzie żywiołowy szowinizm.
Napoleon rozbudził w swoim narodzie żywiołowy szowinizm (stąd się zresztą wzięło to słowo).


Hitler wprowadził w swoim kraju cenzurę prewencyjną, która miała przede wszystkim zapobiec krytyce wodza.
Napoleon wprowadził w swoim kraju cenzurę prewencyjną, która miała przede wszystkim zapobiec krytyce wodza.


Hitler wykorzystał dostępne środki, by stworzyć jak największą machinę propagandową, tak kłamstwo powtórzone przez nią tysiąc razy stało się prawdą.
Napoleon wykorzystał dostępne środki, by stworzyć jak największą machinę propagandową, tak kłamstwo powtórzone przez nią tysiąc razy stało się prawdą (kojarzysz ówczesne powiedzenie: „kłamać jak biuletyn”?)


Głównym wrogiem Hitlera okazały się UK i Rosja.
Głównym wrogiem Napoleona okazały się UK i Rosja.


I tak dalej, i tak dalej…


Jestem przekonany, że za jakieś sto, dwieście lat Hitler będzie traktowany na świecie podobnie jak dzisiaj Napoleon. Ostatni rozwój nacjonalizmów utwierdza mnie w tym przekonaniu.


Cytat:Prawem ograniczony jest monarcha konstytucyjny, a nie absolutny, który prawo może (teoretycznie) dowolnie zmienić, bo sam jest jego źródłem.


Tylko teoretycznie. I dopóki go nie zmieni, nie może go łamać. A tak poza tym – co to w ogóle znaczy monarchia konstytucyjna? Takie UK konstytucji nie ma, a już Arabia Saudyjska – ma.


Cytat:Absolutny jest ograniczony za to zwyczajem.


Zwyczajem jurydycznym, czyli de facto też prawem. W dodatku takim, które znacznie trudniej zmienić – jak skończyła się zmiana prawa dziedziczenia w XIX-wiecznej Hiszpanii?


Cytat:A zdaniem Liechtensteinów?


Nie wiem, nie miałem jeszcze okazji żadnego zapytać. Przypuszczam jednak, że by się zgodzili. Po pierwsze, oznaczałoby to wzrost prestiżu dynastii, a o to przecież każdy monarcha zabiega. Po drugie obecnie panujący książę (panujący, nie rządzący – rządzi już jego następca) jest autorem pewnych idei, które opisał w swojej książce Państwo w trzecim tysiącleciu, czerpał przy tym z doświadczenia zdobytego przy rządzeniu swoim państewkiem. Myślę, że bardzo chciałby udowodnić, jaki jest genialny próbując je wcielić w życie w innym kraju niż swój własny. A myślę tak chociażby dlatego, że swego czasu przyjął na audiencję delegację polskich libertarian i liberałów (prawdziwych, czyli gospodarczych) w celu wymiany idei i podzielenia się swoim pomysłem na państwo.


Cytat:A jakby Łazarz zamierzał do tego doprowadzić?


Jakbym wiedział, to już bym leciał do organizacji monarchistycznych po profity.


kmat napisał(a):
Łazarz napisał(a):Tak jakby republikanizm nie wymagał tradycji.
Bo i nie wymaga. Większość republik żadnych starszych tradycji republikańskich nie ma, założono je na surowym korzeniu.


Tak jakby nigdy na surowym korzeniu nie powstawały monarchie…


Ani republiki, ani monarchie nie potrzebują tradycji do istnienia. Natomiast do osiągnięcia stabilności politycznej oba ustroje jej wymagają.


Cytat:
Cytat:I tak jakby współczesny republikanizm nie powoływał się na różne mity, jak chociażby mit demokracji ateńskiej czy mit rewolucji francuskiej. Każdy system polityczny wymaga mitu założycielskiego.
Nie wymaga. W zupełności by sobie bez tych mitów poradził.


Nie. Współczesny republikanizm w ogóle by bez tych (i innych) mitów nie powstał.


Cytat:
Cytat:No jakoś autorytaryzm singapurski..
..nie istnieje. Singapur to nieliberalna demokracja ale jednak demokracja, w żadnym razie autorytaryzm.


Nieprawda. Już pomijając to, że wszyscy wypowiadający się na temat ustroju Singapuru nazywają go autorytarnym, to dokonałeś tu ekwiwokacji. Już wyjaśniam.


Na WOSie w szkole uczą takiego podziału ustrojów politycznych demokracja-autorytaryzm-totalitaryzm. Czego jednak nie uczą, to fakt, że słowo demokracja nie oznacza tu de facto każdej demokracji, ale tylko demokrację liberalną. To właśnie człon liberalny ma bowiem znaczenie przy określaniu, czy ustrój jakiegoś kraju jest autorytarny/totalitarny czy nie jest. Czy mamy powszechne prawo wyborcze i rządy większości nie ma tu w zasadzie żadnego znaczenia, w Wielkiej Brytanii na początku XIX wieku prawo głosu miała znaczna mniejszość obywateli, a nie było to państwo autorytarne. Także demokracja jak najbardziej może być autorytarna, a nawet totalitarna. Jak najbardziej może też istnieć państwo niedemokratyczne i liberalne, ale to już zupełnie inna kwestia.


Ty tu zaś stwierdzasz, że Singapur nie jest autorytarny, bo jest demokracją (w domyśle: liberalną), a zaraz potem używasz słowa demokracja w znaczeniu innym niż w podziale demokracja/autorytaryzm.


Cytat:
Cytat:nie chce się jakoś przerodzić w liberalną demokrację. I miejmy nadzieję, że się nie przerodzi, bo oznaczać to będzie niechybny spadek singapurskiego IEF, co będzie niekorzystne nie tylko dla Singapuru, ale również dla światowego handlu.
No tak. W końcu skoro upadek autorytaryzmu doprowadził do spadku IEFu w Korei południowej i na Tajwanie to na pewno doprowadzi do takiego spadku w Singapurze. Nie zapominajmy też o bardzo niskim IEFie w demoliberalnym Hongkongu, na szczęście pełzająca zmiana w kierunku autorytaryzmu płynąca z Pekinu szybko problem niskiego IEFu rozwiąże.


Autorytaryzm na Tajwanie upadł?


A jakie były poziomy wolności gospodarczej w Korei i na Tajwanie przed upadkiem autorytaryzmu, a jaki jest teraz w Singapurze? Otóż taki, że demokratyzacja ustroju (zwłaszcza w sytuacji braku tradycji) doprowadzi do wzrostu populizmu, socjalizmu i protekcjonizmu.


Cytat:
Cytat:Wśród opozycji może i nie miał, ale u przeciętnego obywatela?
Przeciętny obywatel w pewnym momencie to był albo jakiś narodowiec, albo miał coś wspólnego z centrolewem.


No dobra, ale w którym momencie?


Cytat:
Cytat:Zresztą chodzi o szacun jaki ma Piłsudski teraz, i jak by ten szacun wpłynął na społeczny odbiór hipotetycznej dyktatury wojskowej w Polsce.
Ależ taki eksperyment już przeprowadzono. Bodajże w 81-szym.


To Jaruzel powoływał się jakoś na Piłsudskiego?


Cytat:Tu pojawia się jednak drobny problem. Rządzenie Liechtensteinem jest absolutnie bezstresowe


Ta, szczególnie w latach 1918-1945 było.


Cytat:ponadto samo w sobie jest bardzo prestiżowe. Tron polski na tym tle wcale nie musi być wybitnie interesujący.


Ilu ludzi na świecie wie cokolwiek o Polsce, a ilu o Liechtensteinie?


Cytat:Ale głowa do góry, mam dużo lepszą kandydaturę, z którą nie ma takich problemów. Voilà: unia personalna z królestwem Suazi.


Już bym wolał Saudów. Przynajmniej są przy kasie.


żeniec napisał(a):Tak jak feminizm musiał nadejść, gdy tylko się okazało, że dzięki technologii praca kobiet jest podobnie produktywna jak mężczyzn, tak samo jest też z formami rządów.


Widzę tu objawy zaczadzenia Historią Wigów. Przed rewolucją przemysłową praca kobiet była powszechna, miały one też dużo praw (do XX wieku najwięcej miały w średniowieczu, polecam poczytać chociażby Pernoud). Potem ich rola została zredukowana do materaca, a zmieniło się to w XX wieku nie z powodu zmian technicznych, tylko dlatego że mężczyźni poszli na wojnę. Zresztą to, o czym mówisz ma też swoje złe strony – np. w USA od czasu, gdy kobiety masowo dołączyły do rynku pracy pensje w zasadzie stoją (biorąc pod uwagę inflację) wcześniej w miarę rosły.


A co do form rządów, wystarczy spojrzeć na Rzym, który najpierw był monarchią, potem republiką, a potem znowu monarchią. Potem na rdzennych terenach Rzymu powstały różne monarchie i republiki, które w XIX wieku zostały zjednoczone w jedną monarchię włoską, która teraz jest republiką. Historia, wbrew wigowskiemu mitowi, nie rozwija się liniowo, tylko raczej występują w niej pewne cykle. Nie każda zmiana jest zmianą na lepsze, myślenie że nasza epoka jest we wszystkim (np. w organizacji władzy) lepsza niż poprzednie to tylko przejaw głupiej arogancji.


Cytat:Gdy zostaje przekroczona masa krytyczna w przeciętnym bogactwie obywatela, jego wyedukowaniu i konieczności specjalizacji, to raz, że nikt monarchii nie chce, bo ludzie chcą mieć jakiś wpływ na rządy


Jakoś w Liechtensteinie, najbogatszym kraju świata, mieszkańcy w referendum konstytucyjnym w 2003 roku większością trzy do jednego nadali księciu takie uprawnienia, że stał się władcą niemal absolutnym.


Cytat:bo, jakby to powiedział pilaster, po wyjściu z pułapki maltuzjańskiej jakość zarządzania krajem wreszcie zaczyna mieć znaczenie


Pilaster opracował pewien model, o którego prawidłowości dopiero (być może już za naszego życia) będzie można się przekonać. Poza tym monarchia nie wyklucza posiadania przez poddanych wpływu na rządy. Zresztą zobacz jaki cytat pilaster ma w sygnaturze, możesz się nieźle zdziwić.


Cytat:a dwa, że rozpraszanie procesu decyzyjnego przy zwiększaniu się komplikacji struktur jest skuteczniejsze, niż zarządzanie centralne.


Nie wiem co to ma do rzeczy. Tacy np. karliści, czyli hiszpańscy monarchiści i reakcjoniści, walczyli z centralizacją.


Cytat:Próba restauracji monarchii to próba zwracania Wisły kijem.


A skąd wiesz, jaka będzie przyszłość? A może to właśnie sprzeciw wobec restauracji to powstrzymywanie Wisły sitem?
Błogosławieni bogaci we własnego ducha gdyż do nich należą królestwa tego świata.
Błogosławieni twardzi, gdyż posiądą podbitą ziemię.
Błogosławieni, którzy płaczą, oby tylko mówili sobie, że złym jest ten drugi.
Błogosławieni głodni i spragnieni swojej własnej sprawiedliwości, zawsze będą umieli domagać się swego.
Błogosławieni miłosierni, będą praktykować eutanazję.
Błogosławione serca, które czują się czyste, gdyż zobaczą diabła.
Błogosławieni pacyfiści, będą podpisywać kolejne traktaty w Monachium.
Błogosławieni ci, którzy się szczycą, że są prześladowani, i w zamian przyznają sobie prawo do prześladowania, królestwa tego świata są dla nich.
F. Hadjadj, "Wiara demonów"
Odpowiedz
#45
Żadnej repliki? Szkoda trochę...
Błogosławieni bogaci we własnego ducha gdyż do nich należą królestwa tego świata.
Błogosławieni twardzi, gdyż posiądą podbitą ziemię.
Błogosławieni, którzy płaczą, oby tylko mówili sobie, że złym jest ten drugi.
Błogosławieni głodni i spragnieni swojej własnej sprawiedliwości, zawsze będą umieli domagać się swego.
Błogosławieni miłosierni, będą praktykować eutanazję.
Błogosławione serca, które czują się czyste, gdyż zobaczą diabła.
Błogosławieni pacyfiści, będą podpisywać kolejne traktaty w Monachium.
Błogosławieni ci, którzy się szczycą, że są prześladowani, i w zamian przyznają sobie prawo do prześladowania, królestwa tego świata są dla nich.
F. Hadjadj, "Wiara demonów"
Odpowiedz
#46
(02.12.2017, 21:39)Łazarz napisał(a): A mnie natomiast wkurza takie gadanie o „końcu historii”. Skąd wiesz, jaki klimat będzie na terenie Polski za paręset lat? A może Ci co alarmują o globalnym ociepleniu mają rację i rzeczywiście będziemy tu mieli klimat podzwrotnikowy? A skąd wiesz, że wzdraganie się przed wejście w unię personalną z Liechtensteinem, Monako, czy inną Blablacją nie jest opóźnianiem zmian, które i tak nadejdą?
Na podstawie doświadczeń historycznych mogę być pewien jednego: za pięćset lat w Polsce (czy też może w miejscu, gdzie obecnie Polska jest) będzie coś, czego nie umiem sobie nawet wyobrazić. Monarchię i unię personalną rodem z XVII wieku umiem sobie wyobrazić, dlatego jej nie będzie.

Cytat:Na WOSie w szkole uczą takiego podziału ustrojów politycznych demokracja-autorytaryzm-totalitaryzm. Czego jednak nie uczą, to fakt, że słowo demokracja nie oznacza tu de facto każdej demokracji, ale tylko demokrację liberalną. To właśnie człon liberalny ma bowiem znaczenie przy określaniu, czy ustrój jakiegoś kraju jest autorytarny/totalitarny czy nie jest. Czy mamy powszechne prawo wyborcze i rządy większości nie ma tu w zasadzie żadnego znaczenia, w Wielkiej Brytanii na początku XIX wieku prawo głosu miała znaczna mniejszość obywateli, a nie było to państwo autorytarne. Także demokracja jak najbardziej może być autorytarna, a nawet totalitarna. Jak najbardziej może też istnieć państwo niedemokratyczne i liberalne, ale to już zupełnie inna kwestia.
Państwo niedemokratyczne i liberalne istnieć nie może, bo bez demokracji nie ma wolności, a liberalizm bez wolności to jak kawa z żyta i czekolada z rzepaku. W żadnym państwie XIX wieku nie było powszechnego prawa wyborczego. Wielka Brytania była wtedy liberalna w porównaniu z większością innych istniejących wówczas państw. Dzisiaj taki ustrój byłby uznany za nieliberalny, ale też dzisiaj to państwo ma ustrój inny. Pies jest inteligentny, jeśli go porównać z owcą, ale jeśli z człowiekiem, to nieszczególnie.

Cytat:swego czasu przyjął na audiencję delegację polskich libertarian i liberałów (prawdziwych, czyli gospodarczych) w celu wymiany idei i podzielenia się swoim pomysłem na państwo.
Pozwolę sobie sparafrazować pewnego znanego antyliberalnego kabareciarza: "liberał gospodarczy" tym się różni od "liberała", czym krzesło elektryczne od krzesła.

Cytat:A jakie były poziomy wolności gospodarczej w Korei i na Tajwanie przed upadkiem autorytaryzmu, a jaki jest teraz w Singapurze?
http://www.nyudri.org/data-index/2016/7/...-1980-2013

Cytat:A co do form rządów, wystarczy spojrzeć na Rzym, który najpierw był monarchią, potem republiką, a potem znowu monarchią. Potem na rdzennych terenach Rzymu powstały różne monarchie i republiki, które w XIX wieku zostały zjednoczone w jedną monarchię włoską, która teraz jest republiką. Historia, wbrew wigowskiemu mitowi, nie rozwija się liniowo, tylko raczej występują w niej pewne cykle. Nie każda zmiana jest zmianą na lepsze, myślenie że nasza epoka jest we wszystkim (np. w organizacji władzy) lepsza niż poprzednie to tylko przejaw głupiej arogancji.
Historia nie jest może liniowa, ale rozwija się wraz z warunkami technicznymi, a nie żadnymi cyklami. Republika jest prawie zawsze efektywniejsza od monarchii, ale jest ściśle uzależniona od równoległych kanałów komunikacji. W warunkach technicznych, w którym najlepszym kanałem komunikacji masowej było stanie na środku rynku i wrzeszczenie na ludzi, republika była efektywna tylko w przypadku państw-miast. Imperia w takich warunkach musiały przekształcać się w monarchie, w których komunikacja ma charakter wojskowy, raczej łańcucha dowodzenia, a nie sieci, a to da się zorganizować nawet prymitywnymi środkami. Dopiero prasa sporo zmieniła, nie wspominając o radiu i internetach.

Cytat:Jakoś w Liechtensteinie, najbogatszym kraju świata, mieszkańcy w referendum konstytucyjnym w 2003 roku większością trzy do jednego nadali księciu takie uprawnienia, że stał się władcą niemal absolutnym.
"Niemal" czyni różnicę, monarchia absolutna z konstytucyjnym prawem do zdetronizowania monarchy, jeśli się obywatelom nie spodoba, to kpina jakaś. Liechtenstein jest liberalnym państwem demokratycznym, w którym władza ma przestrzegać prawa i rządzić państwem wtedy i tylko wtedy, gdy ludność sobie tego życzy.

Konstytucja księstwa Liechtenstein napisał(a):Article 113
1) Not less than 1,500 citizens shall have the right to submit an initiative  to  abolish  the  monarchy.  If  the  initiative  is  adopted  by  the  People,  Parliament  shall  draw  up  a  new Constitution  on  a  republican  basis  and  submit it to a popular vote after one year at the earliest and two years at the latest.
Odpowiedz
#47
(05.01.2018, 08:28)ZaKotem napisał(a): bez demokracji nie ma wolności

Zacny suchar milordzie.
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
#48
W ogóle to jest jakaś sensowna propozycja na monarchię w Polsce, czy dalej poruszamy się w smoczych oparach unii personalnej z Disneylandem?
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
#49
(02.12.2017, 21:39)Łazarz napisał(a): A mnie natomiast wkurza takie gadanie o „końcu historii”.

Tak wynika z modelu. Pułapka logistyczna stanowi "koniec historii". Oczywiście model może być niekompletny, lub nawet zupełnie błędny, ale żeby go zakwestionować, trzeba przedstawić przynajmniej model alternatywny.

Cytat:Hitler stworzył machinę wojenną, która na jakiś czas podbiła prawie całą Europę, a wyniku tego zginęły rzesze ludzi.
Napoleon stworzył machinę wojenną, która na jakiś czas podbiła prawie całą Europę, a w wyniku tego zginęły rzesze ludzi.


Hitlerem we wrogich mu krajach w czasie wojny i po niej straszono dzieci.
Napoleonem we wrogich mu krajach w czasie wojny i po niej straszono dzieci.


Hitler rozbudził w swoim narodzie żywiołowy szowinizm.
Napoleon rozbudził w swoim narodzie żywiołowy szowinizm (stąd się zresztą wzięło to słowo).


Hitler wprowadził w swoim kraju cenzurę prewencyjną, która miała przede wszystkim zapobiec krytyce wodza.
Napoleon wprowadził w swoim kraju cenzurę prewencyjną, która miała przede wszystkim zapobiec krytyce wodza.


Hitler wykorzystał dostępne środki, by stworzyć jak największą machinę propagandową, tak kłamstwo powtórzone przez nią tysiąc razy stało się prawdą.
Napoleon wykorzystał dostępne środki, by stworzyć jak największą machinę propagandową, tak kłamstwo powtórzone przez nią tysiąc razy stało się prawdą (kojarzysz ówczesne powiedzenie: „kłamać jak biuletyn”?)


Głównym wrogiem Hitlera okazały się UK i Rosja.
Głównym wrogiem Napoleona okazały się UK i Rosja.


I tak dalej, i tak dalej…

Np Hitler stworzył sieć obozów koncentracyjnych w których bez sądów przetrzymywano wrogów reżimu, a nawet tych, którzy mogliby nimi zostać
i Napoleon stworzył sieć obozów koncentracyjnych w których bez sądów przetrzymywano wrogów reżimu, a nawet tych, którzy mogliby nimi zostać

Hitler na masową skalę eksterminował grupy ludności uznane za zbędne dla jego reżimu
I Napoleon na masową skalę eksterminował grupy ludności uznane za zbędne dla jego reżimu

W podbitych krajach Hitler wprowadzał porządek prawny, który przetrwał nawet sto lat po jego czasach
I Napoleon w podbitych krajach wprowadzał porządek prawny, który przetrwał nawet sto lat po jego czasach

Hitler napadał z zaskoczenia bez wypowiedzenia wojny w celu poszerzenia "przestrzeni życiowej" dla Niemców a inne narody były przeznaczone w jego imperium do roli podrzędnej, jeżeli nie wprost do likwidacji

|I Napoleon napadał z zaskoczenia bez wypowiedzenia wojny w celu poszerzenia "przestrzeni życiowej" dla Francuzów a inne narody były przeznaczone w jego imperium do roli podrzędnej, jeżeli nie wprost do likwidacji

Faktycznie nie było absolutnie żadnej różnicy.   Smutny


Cytat:Jestem przekonany, że za jakieś sto, dwieście lat Hitler będzie traktowany na świecie podobnie jak dzisiaj Napoleon. 


A może się założymy?  Cwaniak


Cytat:
Cytat:Prawem ograniczony jest monarcha konstytucyjny, a nie absolutny, który prawo może (teoretycznie) dowolnie zmienić, bo sam jest jego źródłem.


Tylko teoretycznie. I dopóki go nie zmieni, nie może go łamać. A tak poza tym – co to w ogóle znaczy monarchia konstytucyjna? Takie UK konstytucji nie ma, a już Arabia Saudyjska – ma.

Monarchia konstytucyjna jest podporządkowana prawu (konstytucji), którego samodzielnie, bez zgody stanów, parlamentu, etc zmienić nie może.

Monarchia absolutna może sama zmieniać prawo któremu podlega.


żeniec napisał(a):Tak jak feminizm musiał nadejść, gdy tylko się okazało, że dzięki technologii praca kobiet jest podobnie produktywna jak mężczyzn, tak samo jest też z formami rządów.Cytat: Przed rewolucją przemysłową praca kobiet była powszechna,


Ale to była inna praca. Istniał dość ściśle przestrzegany podział na zajęcia "męskie" i "kobiece" (chociaż zdarzały się też wyjątki, ale jednak wyjątki)Cytat:A co do form rządów, wystarczy spojrzeć na Rzym, który najpierw był monarchią, potem republiką, a potem znowu monarchią.


Jednak cały czas był w stanie pułapki maltuzjańskiej, w której istnienie wąskiej (skrajnie jednoosobowej) elity politycznej jest rozwiązaniem optymalnym.

W pułapce logistycznej jest zupełnie inaczej. Monarchia (i w ogóle jakikolwiek ustrój scentralizowany) może się w niej utrzymać tylko wtedy, kiedy średnio będzie bardziej wydajnym gospodarczo sposobem rządzenia niż republika (i w ogóle zarządzanie rozproszone)

Będzie czy nie?
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#50
(13.11.2017, 14:34)ZaKotem napisał(a): Monarchia i autokracja to wyrażenia synonimiczne. To władza jednego człowieka.

Nie jest tak, bo bycie za ograniczeniem władzy królewskiej - nigdy nie równało się postulatowi zniesienia ustroju monarchistycznego i pomysłom ala egzukucje rodziny królewskiej.

Inna kwestia, że V Republika Francuska powstała, aby zwiększyć władztwo w rękach jednego człowieka. Nie mam zatem zielonego pojęcia, skąd wziął się ten mit "antyautorytarnej" republiki. Oprócz zwiększenia chamstwa w przestrzeni publicznej i wycinania konkurentów politycznych, poprzez ujawnianie tzw. afer korupcyjno-towarzyskich...? Nie widzę za specjalnie, aby republikańska forma rządów ustanowiła coś rewolucyjnego. Ograniczanie władzy świeckiej jest częścią naszej tradycji i nie ma nic wspólnego, z lewicowymi ideologiami. Mało tego, powojenne ugrupowania lewicowe pobierały nauki od przedwojennej chadecji - w kwestii pojmowania porządku społecznego, szacunku do innej formy władzy niż dyktatura.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości