ZaKotem napisał(a):Księgi historyczne może i były spisane później, ale wydarzenia w nich opisane są wcześniejsze. .. przedstawiają więc nie tylko fakty (i mity) ale także oddają nastawienie pierwotnych twórców tych historii.
Czy rzeczywiście przedstawiają fakty? Bo mity i nastawienie bajkopisarskie autorów prezentują z całą pewnością. Fakty giną tu w zalewie mitologii i propagandy. Kroniki biblijne zawierają wiele elementów fikcyjnych ( czytaj kłamstw ).
Na przykład olbrzymia ilość złota zgromadzona przez Dawida na budowę świątyni (lKm 22,14; 29,l-9)9, niewiarygodnie wielka liczebność wojsk izraelskich i judejskich (2Krn 13,2), jak też liczba jeńców pojmanych przez Judejczyków(2Krn 28,8-15) są nieprawdziwe. Kroniki zawierają też fikcyjne modlitwy i mowy, przypisane przez Kronikarza różnym królom i prorokom, które nie miały miejsca w rzeczywistości (przynajmniej nie w formie i treści podanej w Księdze), na przykład: mowy i modlitwa Dawida (IKrn 21,7-16; 28,2-10; 29,1-5.10-19), mowa Abiasza (2Krn 13,4-12), modlitwa Jozafata (2Krn 20,5-12) i mowa Ezechiasza (2Krn 29,5-11;30,6-9).
Różnego rodzaju przekłamania, wyolbrzymienia liczb można odnaleźć w całej Biblii Hebrajskiej, nie wyłączając najwcześniejszych biblijnych ksiąg historycznych oraz wielu starożytnych dokumentach Bliskiego Wschodu i basenu Morza Śródziemnego. W większości, jeśli nie we wszystkich przypadkach przekłamania (oszustwa) dokonane przez starożytnych pisarzy biblijnych skłaniają do zakwestionowania ich zdolności do zgodnej z prawdą oceny rzeczywistości. Nie kwestionuje się natomiast tej twórczości jako gatunku literackiego.