To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ankieta: Czy PiS wprowadzi kreacjonizm do szkół?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
A ma wybór?
40.00%
2 40.00%
Nie, przecież wcale nie potrzebuje poparcia Rydzyka.
60.00%
3 60.00%
Razem 5 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prawda o stworzeniu świata
#21
No w sumie nie wiem jak to wygląda statystycznie u innych odłamów, ale ci protestanci których poznałem nie byli z nauką na bakier. Wiem, że ci "młodzi" i co bardziej pierdolnięci, jak ŚJ czy mormoni mają kota na tym punkcie. No i też wydaje mi się, że przeciętny Europejczyk jest o wiele lepiej wykształcony niż przeciętny Amerykanin, niezależnie od wyznania, dlatego nie wiem czy warto tu brać Amerykę pod uwagę.

P.S. wydawało mi się, że protestanci często są bardziej "samodzielni" poglądowo od katolików i kontakt z nauką mają bliższy. No i akurat kwestia ewolucji, przeciwnie do katolicyzmu nie jest tam regulowana żadną doktryną ("u nas" papież klepnął)
I hear the roar of big machine
Two worlds and in between
Hot metal and methedrine
I hear empire down


Odpowiedz
#22
Cytat:umber
Przy czym jakimś paradoksem jest, że najwięcej grządek prawdziwej nauki uprawia się w protestanckich Stanach Zjednoczonych i tam zbiera się jej największe plony.


Drugim paradoksem jest to, że pośród katolików całkiem łatwo spotkać ludzi wyśmiewających TE.

A trzecim paradoksem jest stosunek liczby zakonnic do zakonników równy 13:1
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#23
Ale za to faceci nadrabiają tę rażącą dysproporcję przez obejmowanie stanowisk w bardziej intratnych kategoriach Uśmiech
"Kto nie zważa na karność, gardzi własnym życiem, lecz kto słucha napomnienia, nabywa rozumu.
Bojaźń Pana jest szkołą mądrości, a pokora poprzedza chwałę"
                            
"To głupota prowadzi człowieka na manowce, a potem jego serce wybucha gniewem na Pana"

          Prz. 15,32-33; 19,3
Odpowiedz
#24
lumberjack napisał(a): 800 mln protestantów - kreacjoniści
E gdzie tam. Kreacjonizm jest na topie u ewangelikalnych (baptystów i zielonoświątkowców), oraz adwentystów z pochodnymi typu ŚJ (mormonów trudno wliczać do chrześcijaństwa). Protestancka klasyka nie odbiega w poglądach na TE od katolicyzmu.
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
#25
A poza tym USA to twór stricte masoński, a największą publikę mają megajoychurches, które raczej wyj... na punkcie jakichś poważnych dyskusji.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#26
kmat napisał(a): E gdzie tam. Kreacjonizm jest na topie u ewangelikalnych (baptystów i zielonoświątkowców), oraz adwentystów z pochodnymi typu ŚJ (mormonów trudno wliczać do chrześcijaństwa). Protestancka klasyka nie odbiega w poglądach na TE od katolicyzmu.

Aha. Zdawało mi się, że protestantyzm to wyłączne poleganie na Biblii (sola scriptura), a co za tym idzie albo teoria starej Ziemi albo teoria młodej Ziemi i nic więcej.

Dragula napisał(a): No w sumie nie wiem jak to wygląda statystycznie u innych odłamów, ale ci protestanci których poznałem nie byli z nauką na bakier.

To też jakiś paradoks. Wystarczy popatrzeć na działalność Dawkinsa - widać, że jego retoryka i argumenty są skonstruowane pod kątem walki z protestantyzmem - z anglikanizmem i kreacjonizmem.

Dragula napisał(a): No i też wydaje mi się, że przeciętny Europejczyk jest o wiele lepiej wykształcony niż przeciętny Amerykanin, niezależnie od wyznania, dlatego nie wiem czy warto tu brać Amerykę pod uwagę.

Ale Ameryka ma wchuj hajsu i zgarnia wszystkich ponadprzeciętnie wykształconych Europejczyków. Oni sobie wtedy działają w MIT, a Europa z kolei ma większą ilość lepiej wykształconych przeciętniaków, którzy jednak nie popchną nauki tak jak ci, którzy siedzą w MIT.

Dragula napisał(a): P.S. wydawało mi się, że protestanci często są bardziej "samodzielni" poglądowo od katolików i kontakt z nauką mają bliższy.

Ja mam odwrotne przeświadczenie. Protestantyzm to dosłowne traktowanie Biblii, a co za tym idzie bardziej debilne podejście do życia i nauki. Katolicy mają tradycję, naukę ojców kościoła, gadki o tym, że to a to jest przenośnią, że to jest tylko jakąś luźną alegorią, że mit Adama i Ewy to tylko takie uproszczenie teorii, że Bóg pokierował ewolucją w taki sposób, żeby z małpów powstały człowieki.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#27
Przecież najlepsze uniwersytety na świecie są w Europie a nie w USA

lumberjack napisał(a): Ja mam odwrotne przeświadczenie. Protestantyzm to dosłowne traktowanie Biblii, a co za tym idzie bardziej debilne podejście do życia i nauki. Katolicy mają tradycję, naukę ojców kościoła, gadki o tym, że to a to jest przenośnią, że to jest tylko jakąś luźną alegorią, że mit Adama i Ewy to tylko takie uproszczenie teorii, że Bóg pokierował ewolucją w taki sposób, żeby z małpów powstały człowieki.

Widzisz, Dlatego pan Quinque zajmuje się tym od dłuższego czasu i ma z tym duży problem

brzmi to idiotycznie
Odpowiedz
#28
Cytat:Ja mam odwrotne przeświadczenie. Protestantyzm to dosłowne traktowanie Biblii, a co za tym idzie bardziej debilne podejście do życia i nauki. Katolicy mają tradycję, naukę ojców kościoła, gadki o tym, że to a to jest przenośnią, że to jest tylko jakąś luźną alegorią, że mit Adama i Ewy to tylko takie uproszczenie teorii, że Bóg pokierował ewolucją w taki sposób, żeby z małpów powstały człowieki.
z drugiej strony, mimo tego, że katolicy w większości akceptują TE, to zazwyczaj i tak nie znają nawet jej podstaw (ale też nie tylko katolicy i nie tylko wierzący, z ateistami jest podobnie). I wydaje mi się, że większość uznaje tylko dlatego, że papież to zaaprobował, bo zainteresowanie tematem jest zbyt niskie, by zdecydowali sami. Mogę się oczywiście mylić.
Do rzeczy - nie wydaje mi się, żeby PiS wprowadzał do szkoły kreacjonizm z dwóch powodów:
kreacjoniści to około 1/4 narodu. Ci aktywni wyborczo pewnie i tak zagłosują na PiS, bo nie ma innej partii wycierającej sobie gębę Biblią i teoriami spiskowymi.
3/4 wyznaje pogląd przeciwny. I wielu z nich popiera PiS. Po czymś takim mogą już przestać przymykać oczy na to, że PiS faktycznie rozpieprza polski system edukacji.
I hear the roar of big machine
Two worlds and in between
Hot metal and methedrine
I hear empire down


Odpowiedz
#29
Dragula napisał(a):
Cytat:Ja mam odwrotne przeświadczenie. Protestantyzm to dosłowne traktowanie Biblii, a co za tym idzie bardziej debilne podejście do życia i nauki. Katolicy mają tradycję, naukę ojców kościoła, gadki o tym, że to a to jest przenośnią, że to jest tylko jakąś luźną alegorią, że mit Adama i Ewy to tylko takie uproszczenie teorii, że Bóg pokierował ewolucją w taki sposób, żeby z małpów powstały człowieki.
z drugiej strony, mimo tego, że katolicy w większości akceptują TE, to zazwyczaj i tak nie znają nawet jej podstaw (ale też nie tylko katolicy i nie tylko wierzący, z ateistami jest podobnie). I wydaje mi się, że większość uznaje tylko dlatego, że papież to zaaprobował, bo zainteresowanie tematem jest zbyt niskie, by zdecydowali sami. Mogę się oczywiście mylić.
Do rzeczy - nie wydaje mi się, żeby PiS wprowadzał do szkoły kreacjonizm z dwóch powodów:
kreacjoniści to około 1/4 narodu. Ci aktywni wyborczo pewnie i tak zagłosują na PiS, bo nie ma innej partii wycierającej sobie gębę Biblią i teoriami spiskowymi.
3/4 wyznaje pogląd przeciwny. I wielu z nich popiera PiS. Po czymś takim mogą już przestać przymykać oczy na to, że PiS faktycznie rozpieprza polski system edukacji.

Pierwsza kwestia, generalnie TE na świecie to może interesuje się promil populacji ludzkiej. I wiedza na ten temat jest im do szczęścia zbędna. Ignorancja jest cnotą

Druga kwestia, skąd ty wziąłeś jakieś 1/4 kreacjonistów. Znam bardzo dużo ludzi i żaden z nich nie jest kreacjonistą. Albo świadomie kłamiesz, albo rzucasz liczby które ci ślina na język przyniesie, bez głębszego zastanowienia
Odpowiedz
#30
Quinque napisał(a): Przecież najlepsze uniwersytety na świecie są w Europie a nie w USA

W dupie, a nie w Europie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Massachuse...Technology


Cytat:MIT została uznana za najlepszą uczelnię na świecie według Światowego Rankingu Uniwersytetów firmy Quacquarelli Symonds w 2012 roku[7].


https://www.wprost.pl/419453/400-najleps...a-z-Polski


Cytat:1. California Institute of Technology, USA

2. Harvard University, USA

2. University of Oxford, Wielka Brytania

4. Stanford University, USA

5. Massachusetts Institute of Technology, USA

6. Princeton University, USA

7. University of Cambridge, Wielka Brytania

8. University of California, Berkeley, USA

9. Univesity of Chicago, USA

10. Imperial College London, Wielka Brytania

11. Yale University, USA

12. University of California, Los Angeles, USA

13. Columbia University, USA

14. ETH Zürich – Swiss Federal Institute of Technology Zürich, Szwajcaria

15. Johns Hopkins University, USA

16. University of Pennsylvania, USA

17. Duke University, USA

18. University of Michigan, USA

19. Cornell University, USA

20. University of Toronto, Kanada

21. University College London, Wielka Brytania

22. Northwestern University, USA

23. The University of Tokyo, Japonia

24. Carnegie Mellon University, USA

25. University of Washington, USA

26. National University of Singapore, Singapur

27. University of Texas at Austin, USA

28. Georgia Institute of Technology, USA

29. University of Illinois at Urbana Champaign, USA

30. University of Wisconsin-Madison, USA

31. University of British Columbia, Kanada

32. London School of Economics and Political Science, Wielka Brytania

33. University of California, Santa Barbara, USA

34. University of Melbourne, Australia

35. McGill University, Kanada    

36. Karolinska Institute, Szwecja

37. École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Szwajcaria

38. King's College London, Wielka Brytania

39. University of Edinburgh, Wielka Brytania

40. New York University, Wielka Brytania


Z Europy to tylko UK trochę ratuje honor, ale to USA skupuje najbardziej kumatych ludzi. 23 uczelnie z USA, 8 z UK, 2 z Szwajcarii, 1 z Szwecji

Quinque napisał(a): Widzisz, Dlatego pan Quinque zajmuje się tym od dłuższego czasu i ma z tym duży problem

To tylko świadczy o panu Quinque.

Dragula napisał(a): z drugiej strony, mimo tego, że katolicy w większości akceptują TE, to zazwyczaj i tak nie znają nawet jej podstaw (ale też nie tylko katolicy i nie tylko wierzący, z ateistami jest podobnie).

Tak. Ale zawsze to lepsze niż żyć pośród ludzi, którzy nie znając podstaw TE kwestionują ją i istnienie dinozaurów. Albo którzy twierdzą, że Ziemia ma 6 tysięcy lat.

Quinque napisał(a): Ignorancja jest cnotą

Tak chyba krzyczeli fanatycy z Warhammera Oczko

Quinque napisał(a): Druga kwestia, skąd ty wziąłeś jakieś 1/4 kreacjonistów.

Też jestem tego ciekaw, ale tak w ogóle nietrudno jest napotkać katolików kwestionujących TE. Ja znam co najmniej kilku takich ludzi, dla których największą zniewagą jest pomyślenie, że mogliby pochodzić od małpy. O nie, nie. Co to to nie. Oni są czystej krwi aryjczykami pochodzącymi prosto od Boga, a ich krew jest nieskalana genami babci Czity.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#31
lumberjack napisał(a): Aha. Zdawało mi się, że protestantyzm to wyłączne poleganie na Biblii (sola scriptura), a co za tym idzie albo teoria starej Ziemi albo teoria młodej Ziemi i nic więcej.
Co do klasycznego protestantyzmu to było prawdą w renesansie, czy w baroku. Ale raczej nie później. Choćby ze względu na laicyzację, która zaszła tam wcześniej i głębiej. Twardy kreacjonizm to w zasadzie ewangelikałowie z Bible Bełta i niewiele więcej.
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
#32
Lumberjack, masz na myśli 80letnie babki? Które jak zapytasz "co sądzi Pani o ewolucji?" Odpowiada "ja tam nie wiem". W takim wypadku mamy 1/4 kreacjonistów
Odpowiedz
#33
http://pikio.pl/szokujace-wyniki-badan-o...-ewolucje/

Kiedyś znalazlem to w jakims innym serwisie i artykuł był dłuższy, ale nie wiem już gdzie to było. Do źródłowej publikacji PRC się nie dokopałem ale też nie mam za bardzo czasu (nawet nie sprawdziłem czy jest link w samym artykule)
I hear the roar of big machine
Two worlds and in between
Hot metal and methedrine
I hear empire down


Odpowiedz
#34
Quinque napisał(a): Tak BTW, pan Zefciu uważa że wiara w Boga stwórcę ma sens patrząc przez pryzmat ewolucji?
Męczący jest ten Twój styl pisania. Jeśli uważasz, że nie ma sensu – wykaż dlaczego. Jeśli nie – czemu o to pytasz (i czemu akurat mnie?)
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#35
Ciężko żebym pytał o to ateistów

"wykaż dlaczego"

Jak już wielokrotnie mówiłem. Nie udało mi się rozwiązać problemu ze śmiercią przed grzechem pierworodnym

Ponadto pozostaje jeszcze inna sprawa. Ewolucja czyni z Boga kłamce. Co mam na myśli. Otóż, zwala winę śmierci na ludzi co jest sprzeczne z Ewolucja, wszakże człowiek powstał w wyniku śmierci milionów organizmów które przez ten czas pomału się zmieniały i dostosowywały do środowiska. Łącząc to z Biblią powstaje jeden wielki bełkot
Odpowiedz
#36
widocznie nie należy łączyć tego z Biblią
I hear the roar of big machine
Two worlds and in between
Hot metal and methedrine
I hear empire down


Odpowiedz
#37
Quinque napisał(a): Otóż, zwala winę śmierci na ludzi co jest sprzeczne z Ewolucja, wszakże człowiek powstał w wyniku śmierci milionów organizmów które przez ten czas pomału się zmieniały i dostosowywały do środowiska. Łącząc to z Biblią powstaje jeden wielki bełkot

Opowieść o raju jest symboliczna, w szczególności Adam i Ewa spróbowali jak smakuje grzech (co ma obrazować ugryzienie owocu zakazanego). A więc wywieść z tego można śmierć dobra w człowieku, a nie biologiczną.

Mieszanie poetyki z wiedzą naukową to istotnie pomieszanie
Odpowiedz
#38
Ciekawe, czy autor biblijnego opisu wiedział o tym, że tworzy poezję...Że nie wspomnę o autorach genealogii, rozpoczynających się od Adama.
"Kto nie zważa na karność, gardzi własnym życiem, lecz kto słucha napomnienia, nabywa rozumu.
Bojaźń Pana jest szkołą mądrości, a pokora poprzedza chwałę"
                            
"To głupota prowadzi człowieka na manowce, a potem jego serce wybucha gniewem na Pana"

          Prz. 15,32-33; 19,3
Odpowiedz
#39
Jaques napisał(a):
Quinque napisał(a): Otóż, zwala winę śmierci na ludzi co jest sprzeczne z Ewolucja, wszakże człowiek powstał w wyniku śmierci milionów organizmów które przez ten czas pomału się zmieniały i dostosowywały do środowiska. Łącząc to z Biblią powstaje jeden wielki bełkot

Opowieść o raju jest symboliczna, w szczególności Adam i Ewa spróbowali jak smakuje grzech (co ma obrazować ugryzienie owocu zakazanego). A więc wywieść z tego można śmierć dobra w człowieku, a nie biologiczną.

Mieszanie poetyki z wiedzą naukową to istotnie pomieszanie

Nie rozumiesz co napisałem. Jakby to było takie proste jak mówisz nie miałbym z tym problemu

Sorry za stylistykę padam na ryj
Odpowiedz
#40
Ciąg dalszy kreacjonizmu pisowskiego. Konferencja naukowa "Jeszcze Polska nie zginęła  - wieś  - rok później", zorganizowana przez sektę Rydzyka:
"ks. prof. Tadeusz Gryz podkreślał,  że ideologicznym ojcem ekoterrorystów jest Karol Darwin ze swoją teorią ewolucji. Co więcej,  ta wypaczająca obraz człowieka teoria na stałe wyryła się w polskim systemie edukacyjnym, oddziałując na kolejne pokolenia Polaków. - Ta teza Darwin najbardziej zdeformuje naszą polską debatę na temat pozycji człowieka w Polsce, w sensie przyrodniczym i w Polsce szeroko pojętej  - mówił ksiądz profesor. - Nie ulega wątpliwości,  że promuje się wiele fałszywych teorii o człowieku,  z których ewolucjonizm darwinowski dominuje. Istnieje jeszcze wiele innych teorii ewolucjonizmu. Dlatego myślę,  że kreacjonizn również powinien być obecny na uniwersytetach - dodał były minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Źródło:  "Nasz Dziennik", 14 maja AD 2018
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości