To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pusty grób
#1
Mam nadzieję, że to właściwy dział...

Jakie jest waszym zdaniem najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie pustego grobu Jezusa?
Odpowiedz
#2
A co jest niezwykłego w tym, że w jakimś miejscu nie ma trupa, aby należało ten fakt tłumaczyć?
Odpowiedz
#3
Bardzo dużo. Tak dużo że żaden ateusz nie wpadł na rozwiązanie
Odpowiedz
#4
W zależności od punktu widzenia. Tradycja głosi zmartwychwstanie, inni zaś "z pustego i Salomon nie naleje"
link:
http://parafiablizianka.net/images/artyk...-04-04.jpg
http://www.parafiagaje.kozy.gmina.pl/wp-...40x480.jpg
Odpowiedz
#5
Ateusz nie wpadł też na rozwiązanie zagadki, dlaczego groby faraonów są puste. A przecież my wiemy, że Ozyrys zabrał ich do zaświatów.
Odpowiedz
#6
Quinque napisał(a): Bardzo dużo. Tak dużo że żaden ateusz nie wpadł na rozwiązanie

Byłeś? Widziałeś?
Jeżeli tak, to oświeć nas, maluczkich.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#7
Yudas napisał(a): W zależności od punktu widzenia. Tradycja głosi zmartwychwstanie, inni zaś  "z pustego i Salomon nie naleje"
link:
http://parafiablizianka.net/images/artyk...-04-04.jpg
http://www.parafiagaje.kozy.gmina.pl/wp-...40x480.jpg

Co ma piernik do wiatraka?
Odpowiedz
#8
Taką wersję podaje Ewangelia Piotra:

Cytat:Ale w nocy, gdy świtał gwiazdami dzień Pański*, a grobu strzegły straże kolejno po dwóch, odezwał się wielki głos w niebie, i ujrzeli, jak otwarło się niebo i dwu mężów zstąpiło stamtąd odzianych wielkim blaskiem i zbliżyli się do grobu - strażnicy z lęku przed nimi zadrżeli i stali się jak martwi - a ów kamień, który zamykał wejście, stoczywszy się sam odsunął się na bok, grób się otworzył i obydwaj młodzieńcy weszli doń. Gdy więc owi żołnierze ujrzeli to, obudzili centuriona i starszych – oni bowiem tam byli pełniąc straż, i gdy opowiedzieli im to, co ujrzeli, zobaczyli znowu trzech mężów wychodzących z grobu: dwu podtrzymywało jednego, krzyż im towarzyszył, a głowy dwu sięgały aż do nieba, podczas gdy głowa tego, który był przez nich prowadzony, przewyższała niebiosa. I usłyszeli głos z nieba mówiący: Czy zwiastowałeś tym, którzy śpią? I dała się słyszeć odpowiedź z krzyża: Tak.
Postanowili więc razem udać się i zawiadomić o tym Piłata. Gdy tak rozważali, ujrzeli znowu, jak niebo otwarło się i jakiś człowiek zstąpił z nieba i wszedł do grobu. Gdy to ujrzeli ci, którzy byli z centurionem, jeszcze w nocy pospieszyli do Piłata, pozostawiając grób,  którego  byli  strzegli,  i  opowiedzieli  wszystko,  co  ujrzeli,  a  mówili  w  wielkim  lęku: Prawdziwie, ten był Synem Bożym. W odpowiedzi powiedział Piłat: Ja jestem czysty od krwi Syna Bożego. Wyście tego chcieli. Później przyszli do niego wszyscy, prosili go i błagali, aby nakazał centurionowi i żołnierzom, aby nikomu nie mówili o tym, co widzieli. Dość nam – mówią – że popełniliśmy największy grzech wobec Boga, abyśmy mieli jeszcze wpaść w ręce tłumu Żydów i zostać ukamienowani. Nakazał więc Piłat centurionowi i żołnierzom, aby nic nie mówili.

*) Czyli w sobotę wieczorem. Inaczej rozumiano świt dnia: dzień rozpoczynał się po zmroku i trwał do zmroku dnia następnego.


Nie wiem na pewno, czy to jest prawdziwa wersja, ale otwierające się niebo i towarzyszący temu blask zgadza się ze sceną przemienienia Jezusa. Sam blask wygląda na naturalne zjawisko fizyczne towarzyszące "otwieraniu się nieba".
Odpowiedz
#9
nerwica napisał(a): Mam nadzieję, że to właściwy dział...

Jakie jest waszym zdaniem najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie pustego grobu Jezusa?

O ile mi wiadomo, Jezus nie był posiadaczem żadnego grobu.Ponadto nikt normalny w grobie nie mieszka, chyba że służy mu on za kryjówkę.
"Kto nie zważa na karność, gardzi własnym życiem, lecz kto słucha napomnienia, nabywa rozumu.
Bojaźń Pana jest szkołą mądrości, a pokora poprzedza chwałę"
                            
"To głupota prowadzi człowieka na manowce, a potem jego serce wybucha gniewem na Pana"

          Prz. 15,32-33; 19,3
Odpowiedz
#10
Należy dokładnie odtworzyć historię w latach ok roku +-0. Dlatego wskazany właściwy temat, aby wszyscy którzy są zainteresowani czytali i zrozumieli. A nie tylko wyrywkowo wybrane teksty.
W czasach Jezusa, religia to starotestamentowy Judaizm wśród Żydów. Rzymianie preferowali inną Religię itd.
Odpowiedz
#11
Grób mógł być sprofanowany przez rabusiów . Częsta praktyka w starożytności i teraz też się to zdarza . Pomijając fakt że nigdy nie msiało być tam ciała .
Każdą cudowność po namyślie można by wytłumaczyć .A jest jeszcze taki myk ,że przed pierwszym soborem jedni uważali ze Jezus był bogiem drudzy że tylko człowiekiem a inni że tym i tym .W takim razie musieli mieć argumenty ci pierwsi na ten temat . A skąd je wzięli nie wiem . Wiem tylko jedno czym dalej w las tym więcej drzew .
Siła reakcji paliwem Narodu!
Odpowiedz
#12
Było pełno teori na temat pustego grobu. Jednak żadną nie została uznana za prawdziwą
Odpowiedz
#13
Przez kogo? :-) A jaka teoria dotycząca grobu Hitlera została uznana za prawdziwą?
Odpowiedz
#14
Pytanie o pusty grób Jezusa, bez dowodu na istnienie grobu Jezusa jest wzorcowo niespójne. Chrześcijanie mówią o tym grobie zupełnie, jakby mieli zapisy z kamer zarówno wewnątrz, jak i przy wejściu.
Odpowiedz
#15
Ateista_na_Amen napisał(a): Pytanie o pusty grób Jezusa, bez dowodu na istnienie grobu Jezusa jest wzorcowo niespójne. Chrześcijanie mówią o tym grobie zupełnie, jakby mieli zapisy z kamer zarówno wewnątrz, jak i przy wejściu.

To może pytanie, do którego nie potrzeba kamer  Uśmiech

Wątek "Pytania do ateistów" #892 ciągle czeka na odpowiedź.
Odpowiedz
#16
Jaques napisał(a): Wątek "Pytania do ateistów" #892 ciągle czeka na odpowiedź

To dla wygody wstawię treść tego posta:
Cytat:Apostołowie byli oszustami i wymyślili Jezusa i jego rodzinę? Wymyślili ludzi, którzy słuchali jego kazań lub go spotykali? I nikt się nie połapał, że to zmyślona postać? Nikt nie zaprzeczył cudom lub wydarzeniom? Nikt z rzekomych mistyfikatorów lub z ich otoczenia nigdy się nie wygadał?

1. Czy ktoś uważa, że najsensowniejszym wyjaśnieniem początków chrześcijaństwa jest mistyfikacja?
2. Jeżeli nie mistyfikacja, to jak to było?


W kwestii apostołów jest coś, co powinno Cię zaciekawić i najlepiej opisał to Jeff Tadlock. Poniżej wersja z polskimi napisami: 
https://www.youtube.com/watch?v=6Q4TGe6fU2U
Odpowiedz
#17
Postawione pytanie dotyczy grobu, ale przypuszczam, że chodzi o to czy zmartwychwstał, czy też 11 oszukanych gości wykradło ciało?
Jakiś teista pewnie powie, że nie można tego obliczyć. W oczach wierzących zmartwychwstanie i kradzież zwłok są równie prawdopodobne.
Może i nie jestem orłem z matematyki, ale dzisiaj przyszedłem przygotowany do zajęć. Właściwie to mam świetną ściągę Duży uśmiech

Poczujcie moc Twierdzenia Bayesa! Duży uśmiech

Przekonania są bardziej niebezpiecznymi wrogami prawdy, niż kłamstwa - F. Nietzsche

Odpowiedz
#18
Ateista_na_Amen napisał(a): W kwestii apostołów jest coś, co powinno Cię zaciekawić i najlepiej opisał to Jeff Tadlock. Poniżej wersja z polskimi napisami: 
https://www.youtube.com/watch?v=6Q4TGe6fU2U

Zauważ, że klip jest o śmierci apostołów, a ja o co innego pytałem.

Prośba żebyście krótko napisali, co wynika z tych klipów, żeby można było porozmawiać o konkretnych za i przeciw.
Odpowiedz
#19
Z tego który ja wrzuciłem wynika to, że skoro ludzie zmartwychwstają rzadko lub wcale, to istnieje o wiele więcej bardziej prawdopodobnych wyjaśnień zagadki pustego grobu, niż zmartwychwstanie.
Przekonania są bardziej niebezpiecznymi wrogami prawdy, niż kłamstwa - F. Nietzsche

Odpowiedz
#20
Prawdopodobieństwo tego, że człowiek powstanie z martwych o własnych siłach jest raczej zerowe. Ale jeli Bóg zechce wzbudzić go z martwych, to zmartwychwstanie jest wtedy  rzeczą pewną. Jezus nie tylko że zapowiedział wlasne zmarwychwstanie, to po opuszczeniu grobu ukazał się wielu uczniom, a nawet jadł z nimi posilek.Nie chodzi więc tylko o sam fakt pustego grobu, ale o to co bylo przed i po złożeniu do niego martwego ciala Jezusa.
"Kto nie zważa na karność, gardzi własnym życiem, lecz kto słucha napomnienia, nabywa rozumu.
Bojaźń Pana jest szkołą mądrości, a pokora poprzedza chwałę"
                            
"To głupota prowadzi człowieka na manowce, a potem jego serce wybucha gniewem na Pana"

          Prz. 15,32-33; 19,3
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości