Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
grawitacja 2
#41
Jaques napisał(a): Idąc dalej tym tropem: skoro dwa obiekty oddziałujące grawitacyjnie się stopniowo oddalają, a ich energia ma być stała, to musi przybywać masy.
Dlaczego musi?
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
#42
Jaques napisał(a): cd.

Wszystko się zatem rozszerza. Galaktyki oddalają się od siebie (prawo Hubbla). Planety od gwiazd. Gwiazdy od siebie, więc galaktyki rosną (odległe młode galaktyki są średnio mniejsze od starszych). Księżyce od planet (nasz Księżyc jakieś 2 cm na rok). Przyrost odległości jest proporcjonalny do upływu czasu, według wzoru d/D=t/T. gdzie D - odległość, d - przyrost odległości, T - czas całkowity danego obiektu, t - przyrost czasu.

Idąc dalej tym tropem: skoro dwa obiekty oddziałujące grawitacyjnie się stopniowo oddalają, a ich energia ma być stała, to musi przybywać masy. I nie chodzi o masę obiektów, ale pomiędzy nimi. A więc wewnątrz galaktyk musi pojawiać się dodatkowa masa. Taka masa pojawi się również w przestrzeni między galaktykami.

To by znaczyło, że proces pojawiania się masy nadal trwa, tak jakby Wielki wybuch się nie zakończył. Cały czas powstają jakieś elementarne cząstki. A cofając się w czasie: materii powinno ubywać, m/M=?. I bliżej początku, tym mniej materii. Czyli może nie było osobliwości, tylko np. dwa kwarki, które oddaliły się od siebie zbyt daleko i pojawiły się nowe do pary, i proces ruszył lawinowo generując całą obecnie widoczną materię (i tę niewidoczną nieskonkretyzowaną jeszcze masę).

Z tym oddalaniem się galaktyk to nieprawda. Oddalają się gromady galaktyk. W naszej gromadzie Droga Mleczna za parę miliardów lat zderzy się z Andromedą. Co do planet to jest bardzo różnie. Jedne się przybliżają tak do gwiazdy, że tworzą gorące Neptuny i Jowisze, inne mają względnie stabilne orbity jak te z naszego układu planetarnego, a inne mogą się oddalać jak parę miliardów lat temu Jowisz.

Co do oddalania Księżyca to co to ma wspólnego z prawem Hubble'a? W układzie marsjańskim Phobos się przybliża do Marsa, a Deimos oddala. Największy księżyc Neptuna Tryton zbliża się do swojej planety. O tym czy dany księżyc się zbliża czy nie decyduje przekazywanie pędu przez ruch obrotowy planety (jeśli zwalnia to księżyc się oddala), rezonans i ew. siły pływowe.

Co do przyrostu masy kosztem energii we wszechświecie to mówi o tym jedna z hipotez wiecznej ekspansji wszechświata.
Odpowiedz
#43
kmat napisał(a):
Jaques napisał(a): Idąc dalej tym tropem: skoro dwa obiekty oddziałujące grawitacyjnie się stopniowo oddalają, a ich energia ma być stała, to musi przybywać masy.
Dlaczego musi?

Gdyby odsuwała je od siebie hipotetyczna ciemna energia, to nie musi. Ale skoro przyjmiemy, że oddalenie jest efektem geometrycznym, nie wymagającym energii, to sytuacja jest inna. Popatrz jaką pracę trzeba wykonać, aby oddalić obiekty przy stanie początkowym i końcowym. Początkowo potrzeba większej energii, a w drugim przypadku mniejszej. To niezgodne z prawem zachowania energii. Różnicę energii można przeliczyć na masę, która zachowa energię układu.

dammy napisał(a):Z tym oddalaniem się galaktyk to nieprawda. Oddalają się gromady galaktyk. W naszej gromadzie Droga Mleczna za parę miliardów lat zderzy się z Andromedą.

Lokalnie tak się zdarza.

Cytat:Co do planet to jest bardzo różnie. Jedne się przybliżają tak do gwiazdy, że tworzą gorące Neptuny i Jowisze, inne mają względnie stabilne orbity jak te z naszego układu planetarnego, a inne mogą się oddalać jak parę miliardów lat temu Jowisz.

Jeżeli mowa o orbitach niestabilnych, to oczywiście są to szybsze zmiany, które przesłaniają omawiany efekt.

Cytat:Co do oddalania Księżyca to co to ma wspólnego z prawem Hubble'a? W układzie marsjańskim Phobos się przybliża do Marsa, a Deimos oddala. Największy księżyc Neptuna Tryton zbliża się do swojej planety. O tym czy dany księżyc się zbliża czy nie decyduje przekazywanie pędu przez ruch obrotowy planety (jeśli zwalnia to księżyc się oddala), rezonans i ew. siły pływowe.

Mowa o geometrii wszechświata jako całości, która m.in. wyjaśnia prawo Hubble'a, ale i uogólnia. Lokalne przekazywanie pędu nie wpisuje się w ten model. Niemniej możesz policzyć, o jakich rzędach odległości mowa przy wspomnianych księżycach i porównać to z obserwowanymi. Skąd bierzesz takie dane?
Odpowiedz
#44
Lokalnie tak się zdarza więc prawo Hubble'a ma zastosowanie przede wszystkim wobec gromad galaktyk, a nie samych galaktyk, o układach planatarnych czy księżycach nie wspominając. Po prostu w tak małych skalach siły rozszerzania wszechświata wobec innych są pomijalne.

Jaques, chyba nie sądzisz, że zamierzam kwestionować prawa Hubble'a i zjawiska ekspansji wszechświata? Po prostu odniosłem się do Twojego postu. Tam gdzie to widać nikt zdrowy tego nie kwestionuje. Natomiast w mniejszej skali jest to nieobserwowalne.

Dane są ogólnie dostępne. Wystarczy wejść na takie słowa-klucze jak Tryton, Phobos, gorący jowisz czy Andromeda galaktyka i bez trudu znajdziesz.
Odpowiedz
#45
Jaques napisał(a): Ale skoro przyjmiemy, że oddalenie jest efektem geometrycznym, nie wymagającym energii, to sytuacja jest inna. Popatrz jaką pracę trzeba wykonać, aby oddalić obiekty przy stanie początkowym i końcowym.
Ale jakiej pracy? Praca toby była, gdyby te obiekty były oddalane w przestrzeni. Ale to sama przestrzeń puchnie.
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
#46
dammy napisał(a): Dane są ogólnie dostępne. Wystarczy wejść na takie słowa-klucze jak Tryton, Phobos, gorący jowisz czy Andromeda  galaktyka i bez trudu znajdziesz.

Dzięki. Poczytam sobie o księżycach Jowisza.

Cytat:
Jaques napisał(a): napisał(a):Ale skoro przyjmiemy, że oddalenie jest efektem geometrycznym, nie wymagającym energii, to sytuacja jest inna. Popatrz jaką pracę trzeba wykonać, aby oddalić obiekty przy stanie początkowym i końcowym.
Ale jakiej pracy? Praca toby była, gdyby te obiekty były oddalane w przestrzeni. Ale to sama przestrzeń puchnie.

Nie dość ściśle napisałem. Rozpatruję dwie sytuacje: a) dwa obiekty blisko siebie b) jakiś czas później te dwa obiekty dalej od siebie na skutek ekspansji przestrzeni. W obu przypadkach wyliczam pracę potrzebną na osunięcie tych obiektów od siebie na nieskończoną odległość, czyli energię potencjalną układu. Rzecz jasna, dużo łatwiej odsunąć obiekty w przypadku b), gdy siła grawitacji jest mniejsza z racji większej odległości. A więc energia potencjalna układu ulega obniżeniu. To łamie zasadę zachowania energii, więc można wnioskować, że w czasie ekspansji coś się musiało zmieniać. Taka zmiana powinna równoważyć ubytek energii. Spekuluję więc, że może trzeba by dodać trochę czegoś co oddziałuje grawitacyjnie.
Odpowiedz
#47
Jaques napisał(a): W obu przypadkach wyliczam pracę potrzebną na osunięcie tych obiektów od siebie na nieskończoną odległość, czyli energię potencjalną układu.
Ale jakiej pracy. Pracę byś miał jakbyś odsuwał od siebie obiekty w przestrzeni. Działa siła, zostaje wykonana praca, czyli siła razy przesunięcie, jeśli dobrze pamiętam z ośmioklasowej podstawówki. Ale tu przecież żadnego przesunięcia nie ma. Wielki Atraktor nie odsuwa się od Ziemi bo się przesunął. Tu nie ma ruchu jako takiego. Jakbyś chciał to traktować w klasycznych kategoriach ruchu to byś musiał wyjaśnić jakim cudem masywne obiekty poza horyzontem obserwacyjnym oddalają się od nas z prędkością nadświetlną, co przecież wywala całą naszą fizykę. Tachiony jakieś. Oczywiście jest pytanie, z czego jest budowana ta dodatkowa przestrzeń, skoro rośnie, ale podejrzewam że "tworzywo" to abstrakcja jakiegoś wyższego rzędu niż energia, pęd, czy inna entropia.
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
#48
kmat napisał(a):
Jaques napisał(a): W obu przypadkach wyliczam pracę potrzebną na osunięcie tych obiektów od siebie na nieskończoną odległość, czyli energię potencjalną układu.
Ale jakiej pracy. Pracę byś miał jakbyś odsuwał od siebie obiekty w przestrzeni. Działa siła, zostaje wykonana praca, czyli siła razy przesunięcie, jeśli dobrze pamiętam z ośmioklasowej podstawówki. Ale tu przecież żadnego przesunięcia nie ma.

Jedno to oddalanie na skutek przyrostu przestrzeni. Tu piszę o czym innym: rozważam już zwykły ruch w centralnym polu grawitacyjnym i pracę jaką trzaba by wykonać w przypadku a) i b). Z tą pracą wiąże się pojęcie energii potencjalnej układu https://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_potencjalna

Cytat:Oczywiście jest pytanie, z czego jest budowana ta dodatkowa przestrzeń, skoro rośnie, ale podejrzewam że "tworzywo" to abstrakcja jakiegoś wyższego rzędu niż energia, pęd, czy inna entropia.

Pojawianie się przestrzeni wydaje się wiązać z pojawianiem się ciemnej materii (która moim zdaniem jest pierwotną nieukształtowaną materią. Posiada masę, stąd efekty soczewkowania grawitacyjnego, ale jest obojętna elektrycznie, dlatego nie oddziałuje ze zwykłą materią. Może to są kwarki w odpowiednim połączeniu?). Im więcej pojaiwa się przestrzeni, tym więcej pojawia się materii. A gdyby policzyć "sumę" całej przestrzeni i całej materii, to powinno wyjść "nic".
Odpowiedz
#49
Jaques napisał(a): Załóżmy, że przestrzeń jest 4-wymiarowa. Wszechświat mógłby być hiperkulą w tej przestrzeni. Powierzchnia tej kuli byłaby przestrzenią 3-wymiarowa. Dodajmy do tego "ruch", który niejako "pompuje" tę kulę. Wówczas obiekty w przestrzeni oddalałyby się od siebie i to tym szybciej, im dalej od siebie by się znajdowały. W naszym najbliższym otoczeniu to oddalanie byłoby niezauważalne, ale już w skali kosmicznej dałoby się zaobserwować oddalanie galaktyk. Wspomniany "ruch" miałby początek w Wielkim wybuchu i odbywałby się prostopadle do 3 obserwowanych wymiarów. W związku z tym, nie napotykałby na żaden opór i następował zgodnie z zasadą, że ciało raz puszczone w ruch i nie hamowane porusza się w nieskończoność. Zatem "pompowanie" nie wymagałoby dostarczania energii.

Hiperkula i hipersfera to mało popularne pojęcia. Kulisty 3-wymiarowy wszechświat bez trudu można sobie wyobrazić. Co natomiast można by powiedzieć o 3-sferze zanurzonej w 4-wymiarowej przestrzeni?

Ze względu na wiek i rozmiary wszechświata, wszystko wokół nas stanowiłoby mały wycinek powierzchni 3-sfery. Na powierzchni Ziemi nie dostrzegamy jej krzywizny, a dostrzeżenie krzywizny przestrzeni wszechświata byłoby jeszcze trudniejsze z racji jeszcze większych rozmiarów.

Mimo to, wszechświat stanowiłby zamknięty twór. Jeżeli dysponowalibyśmy dowolnie szybką rakietą, to lecąc w dowolnym kierunku wrócilibyśmy na to samo miejsce. Analogicznie jak na powierzchni Ziemi podróż po prostej kończy się zawsze w tym samym miejscu. Idąc na wschód, wracamy od zachodu itd.

To oznacza, że to co uznajemy za linię prostą, byłoby z rzeczywistości lekko zagięte w 4-tym wymiarze. Byłby to ogromny, ale dobrze nam znany okrąg.

Kiedy wszechświat był młody, okrąg go zamykający był mały. Jednak z każdą chwilą wszechświat rośnie i okrąg się powiększa. Stąd mogłoby się brać stwierdzone obserwacjami oddalanie galaktyk. Można to porównać do nadumuchiwania balonu. Jeżeli na takim balonie zaznaczymy średnicę obwód i punkty na niej nim, to zobaczymy jak punkty oddalają się od siebie.

Szybkość oddalania jest tym większa, im dalej punkty od siebie są początkowo oddalone. Tak samo na okręgu opasującym wszechświat, jak na balonie. Znane Prawo Hubble'a zyskałoby proste geometryczne wyjaśnienie.

W takim modelu rozszerzanie wszechświata wyjaśnia się dodatkowym wymiarem. Fizycy wolą "skromniejszy" dodatkowy byt, mianowicie Ciemną Energię, która odpycha obiekty kosmiczne od siebie.

W hiperprzestrzeni każdy obiekt we wszechświecie poruszałby się w 4-tym wymiarze. Jest to ruch jednostajny, z dużą prędkością, zapewne bliską prędkości światła. To oznacza, że każdy nieruchomy obiekt de facto nie byłby nieruchomy. Obserwator usadzony w fotelu z każdą sekundą przemierzałby 300 tys. kilometrów.

Dlaczego tego nie dostrzegamy? Cóż Ziemia pędzi wokół Słońca i też tego nie odczuwamy. Dopóki nie ma przyśpieszeń lub zwolnień ruchu, to jest on nieodróżnialny od spoczynku.

Przeszłość pozostawałaby za nami nie tylko w pamięci, ale też w przestrzeni. Z tym, że bardzo daleko w przestrzeni, bo setki tysięcy kilometrów. I tu rodzi się pytanie, czy potrafilibyśmy do niej wrócić? Co gdyby ruch odbywałby się 30 km/godz.? Wystarczyłby zwykły samochód. Do większych prędkości potrzebowalibyśmy czegoś szybszego.

Ale to nie wszystko. Jak wyznaczyć odpowiedni kierunek? Wszystkie znane nam z życia codziennego kierunki dotyczą przestrzeni 3-wymiarowej. Gdyby udało się go ustalić, to można by wyhamować ruch w 4-tym wymiarze i udać się do dowolnego momentu w historii wszechświata.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości