Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiara w niewiarę. Skąd się biorą ateiści?
Ciekawy artykuł znalazłem .

https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-sw...eisci.html
Odpowiedz
Rodzą się. Ateizm jest wrodzony, więc wychowywanie ateisty w duchu wiary powoduje u ateisty żywą nienawiść do wiary.
"Z moich obserwacji obozowych wynika, że kobiety znacznie gorzej znoszą głód fizyczny i seksualny niż mężczyźni. Proste prawo życia obozowego głosiło tedy, że łamiąc opierającą się kobietę głodem fizycznym, zaspokaja się jej obie potrzeby naraz." - " Inny Swiat" Gustaw Herling- Grudzinski.
Odpowiedz
(22.02.2018, 14:03)Rodica napisał(a): Rodzą się. Ateizm jest wrodzony
Co byśmy obserwowali, gdyby ateizm nie był wrodzony?
Cytat:więc wychowywanie ateisty w duchu wiary powoduje u ateisty żywą nienawiść do wiary.
To ciekawe. Bo Twoim zdaniem byłem od urodzenia ateistą, wychowywano mnie „w duchu wiary” i nie spowodowało to u mnie żywej nienawiści do tejże. Zatem Twoja „teoria” sama się kładzie.
Szymon Pyżalski
Odpowiedz
Widocznie, zefciu nie urodziłeś się ateistą.
"Z moich obserwacji obozowych wynika, że kobiety znacznie gorzej znoszą głód fizyczny i seksualny niż mężczyźni. Proste prawo życia obozowego głosiło tedy, że łamiąc opierającą się kobietę głodem fizycznym, zaspokaja się jej obie potrzeby naraz." - " Inny Swiat" Gustaw Herling- Grudzinski.
Odpowiedz
(22.02.2018, 13:44)Petrus90 napisał(a): Ciekawy artykuł znalazłem .

https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-sw...eisci.html

A co w nim uważasz za ciekawe?

(22.02.2018, 14:03)Rodica napisał(a): Rodzą się. Ateizm jest wrodzony

Ciekawa hipoteza. A ma ateizm przyczynę genetyczną,  czy może epigenetyczną? A może to odpowiednia (czy też, w zależności od poglądów, nieodpowiednia) dieta podczas ciąży powoduje zateizowanie płodu? Knedliki na przykład?

(Swoją drogą, czekam na pierwsze odważne sformułowanie poglądu: szczepionki powodują ateizm).
Odpowiedz
(22.02.2018, 14:34)ZaKotem napisał(a): (Swoją drogą,  czekam na pierwsze odważne sformułowanie poglądu:  szczepionki powodują ateizm).

Zapewne.
Ja byłem przez moich rodziców, wrednych szczepionkowców zaszczepiony na wszystkie możliwe choroby i co ze mnie wyrosło - 7-mio gwiazdkowy ateista Smutny
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
ZaKotem:
Cytat:Ciekawa hipoteza. A ma ateizm przyczynę genetyczną,  czy może epigenetyczną? A może to odpowiednia (czy też, w zależności od poglądów, nieodpowiednia) dieta podczas ciąży powoduje zateizowanie płodu? Knedliki na przykład?

(Swoją drogą, czekam na pierwsze odważne sformułowanie poglądu: szczepionki powodują ateizm).
Możliwe, leworęczność ma podloże genetyczne? A homoseksualizm?
W wieku 5 lat odczuwałam niechęć do dogmatów religijnych a nikt mi niechęci do religii nie wpajał.
Mańkutem też jestem, pomimo usilnych starań moich rodziców żebym pisała i rysowała prawą reką.
Odpowiedz
No widzisz. A ja byłem takim standardowym dzieckiem imprintowanym teistycznie (na poziomie katechezy na plebanii) i nawet byłem przez chwilę ministrantem.
Pamiętam, że modliłem się szczerze i wyznawałem grzechy.
Ale samo przeszło bezboleśnie bez żadnego wspomagania.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Od początków swojego świadomego istnienia czułam niechęć do religii aczkolwiek nie do osoby samego Jezusa.
Jego nauki miały wymiar praktyczny i muszę przyznać, ze w jakimś stopniu ukształtowały moją osobowość.
Odpowiedz
A to ciekawe że czujesz niechęć do religi na tychże naukach zbudowanej
"Spoilery na cieniasach
Paski na adidasach 
Salceson i kaszanka
Przez wieś jedzie furmanka"
Odpowiedz
(22.02.2018, 15:36)Sofeicz napisał(a): Pamiętam, że modliłem się szczerze i wyznawałem grzechy.
Ale samo przeszło bezboleśnie bez żadnego wspomagania.

Rozumiem, że nie masz już powodu by się modlić i przestałeś grzeszyć Uśmiech
"Kto nie zważa na karność, gardzi własnym życiem, lecz kto słucha napomnienia, nabywa rozumu.
Bojaźń Pana jest szkołą mądrości, a pokora poprzedza chwałę"

"To głupota prowadzi człowieka na manowce, a potem jego serce wybucha gniewem na Pana"

Prz. 15,32-33; 19,3
Odpowiedz
Quinque:
Cytat:A to ciekawe że czujesz niechęć do religi na tychże naukach zbudowanej
Buddę też podziwiam a buddystką nie jestem.
W moim odczuciu Buddzie i Jezusowi nie chodziło o to, żebyś wierzył w nich ale w siebie i dali temu przykład.
Człowiek może kochać innych tylko wtedy kiedy realizuje swoją pasję, kiedy wynosi się ciężką pracą ponad poziom zwykłego bydlęcia. Nie wiadomo, czy kochaliby ludzi gdyby się nie poświęcili swojego życia na rzecz całkowitej samorealizacji.
Odpowiedz
(22.02.2018, 19:28)Rodica napisał(a): Quinque:
Cytat:A to ciekawe że czujesz niechęć do religi na tychże naukach zbudowanej
Buddę też podziwiam a buddystką nie jestem.
W moim odczuciu Buddzie i Jezusowi nie chodziło o to, żebyś wierzył w nich ale w siebie i dali temu przykład.

Jest to oczywista bzdura 
"Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki (J 11, 25-26)" 
"Spoilery na cieniasach
Paski na adidasach 
Salceson i kaszanka
Odpowiedz
Wszystko tak dosłownie interpretujesz?
Odpowiedz
A co tu jest do interpretowania?
"Spoilery na cieniasach
Paski na adidasach 
Salceson i kaszanka
Odpowiedz
To są ciekawe fragmenty: 

Sądzę, że na nic było mówić kiedyś i pewnie na nic się zda powtarzanie tego argumentu i dzisiaj, że jeśli ktoś deklaruje swoją niewiarę, to musi coś wiedzieć na temat tego, co neguje, czyli że musi mieć jakąś podstawową przynajmniej znajomość wiary w Boga. Bez takiej znajomości jego zaprzeczanie nie ma żadnego sensu, szczególnie gdy powołuje się on na naukową racjonalność swego stanowiska.

Ważne jest jednak spostrzeżenie, i ono jest powodem posłużenia się przeze mnie przykładem młodego marksistowsko-leninowskiego neofity, że deklaracja ateizmu w takim jak on wydaniu ma wszystkie cechy religijnego wyznania wiary, chociaż w istocie była socjologicznie i psychologicznie uwarunkowaną prostą opcją ideologiczną.

Główną atrakcją ideową tej nowej religii jest głoszona z niezwykłym zapałem i dżihadystyczną wręcz determinacją "wolność" i "nowoczesność". Oba te hasła wzajemnie się wspierając, przyjmują wspólny front walki przeciwko zacofaniu, krępowaniu ludzkiej przedsiębiorczości i gwałceniu wolności, wciskając współczesnego człowieka do ciasnego gorsetu, dawnych zwyczajów i tradycji. W ten sposób, twierdzą oni, blokuje się człowiekowi dostęp do szczęścia, do którego jako człowiek jest on powołany. Wystarczy tylko przekroczyć próg strachu i zacofania, aby osiągnąć spełnienie się wszystkich życiowych aspiracji.

I tak oto, nie wiedząc często o tym, ateista staje się wyznawcą "nowoczesnej i postępowej" laickiej religii.
Odpowiedz
Rany, czy każdy katolicki publicysta analizujący sensacyjne, kontrowersyjne, absurdalne, niezrozumiałe zjawisko ateizmu musi okazywać się kretynem?
I hear the roar of big machine
Two worlds and in between
Hot metal and methedrine
I hear empire down

Odpowiedz
Czyli dokładnie to samo, co od ćwierćwiecza w każdym nazionalkatolickim pisemku: ateizm wynika z marksizmu-leninizmu i jest wyznawany przez komunistyczną ubecję, której nowym wydaniem  są prokapitalistyczni liberałowie. Sensu to wielkiego nie ma, ale jak się milion razy powtórzy, to na pewno go nabierze. To jest już powtórzenie numer 846062 - no więc jak to można uznać za ciekawe?  Ciekawe byłoby,  gdyby czymkolwiek różniło się od poprzednich 846061.
Odpowiedz
Ja bym na to spojrzał z nieco innej perspektywy.

W człowieku jest naturalna potrzeba kultu, transcendencji, metafizyki, czy wręcz duchowości. Nawet jeśli ta duchowość jest bardzo materialistyczna Oczko

To się też wiąże z potrzebą "wzniosłej idei".
Odpowiedz
(23.02.2018, 14:48)Petrus90 napisał(a): Ja bym na to spojrzał z nieco innej perspektywy.

W człowieku jest naturalna potrzeba kultu, transcendencji, metafizyki, czy wręcz duchowości. Nawet jeśli ta duchowość jest bardzo materialistyczna Oczko

To się też wiąże z potrzebą "wzniosłej idei".

Pisałem o tym ostatnio. Pierwotnie ludzie w wielu miejscach wiedzieli sacrum. W niebie, lesie, rzece, słońcu itd.
"Spoilery na cieniasach
Paski na adidasach 
Salceson i kaszanka
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości