Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Perswazyjna funkcja języka w tekstach propagandowych
Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na istnienie zjawiska perswazyjnej funkcji języka w tekstach propagandowych. Cytuję za  http://hamlet.edu.pl/shi/uczen/?id=ol_jez22 , gdzie mowa jest o polityce, ale ma to zastosowanie również w innych kontekstach - zarówno w codziennych dyskusjach międzyludzkich (na żywo czy na forach), jak i na poziomie organizacyjnym. Szczególnie dotyczy to kwestii religijnych. Kościół Katolicki jest w tym mistrzem. Jest to potężna machineria, gdzie tabuny zdeterminowanych i ambitnych ludzi całymi latami jest w tym odpowiednio szkolonych.

• Komunikacja a perswazja: funkcje języka w wypowiedzi i ich odpowiedniki w tekstach propagandowych.

• Prawda-fałsz-kłamstwo – składniki treści zdania komunikowane w sposób niedopuszczający zaprzeczenia (presupozycja); ich funkcja w wypowiedziach informacyjnych i perswazyjnych.

• Sztuka przekonywania (erystyka) a manipulacja językowa.

• Podstawowe mechanizmy manipulacji językowej, np.

1. tendencyjne używanie słów, narzucające wartościowanie z punktu widzenia nadawcy; narzucanie odbiorcom skrajnych ocen i postaw przez wyraziste wartościowanie pozytywne i negatywne ludzi, rzeczy i zjawisk;
    2. narzucanie własnego punktu widzenia przez wypowiadanie sądów w imieniu słuchacza i zbiorowości (w formie "my", "każdy", "nikt");
    3. ukryte sposoby nakłaniania odbiorcy do przyjęcia pewnych postaw (manipulacja treścią presupozycji);
    4. przemilczenie stosowane wobec pojęć tabu oraz użycie litot i eufemizmów dla osłabienia treści nieakceptowanych lub niepożądanych; hiperboliczne określanie własnych sukcesów i porażek przeciwnika;
    5. konstrukcje składniowe służące manipulacji: struktura sloganów;
    6. manipulacja cytatem i relacją w mowie zależnej;
  • Pojęcie nowomowy; język w życiu publicznym w państwach totalitarnych. Rytualizacja zachowań językowych.

• Język propagandy w środkach masowego przekazu (analiza wybranych przykładów).

• Jakie odmiany i style języka oraz gatunki wypowiedzi są najbardziej narażone na wpływ propagandy?

• Propaganda a literatura.
Bądźmy zawsze uśmiechnięci    
I radością ogarnięci  Uśmiech
Uśmiechajmy się do ludzi  
A Słoneczko się obudzi  Anioł   
Odpowiedz
Chyba nie chcesz insynuować , że na tym forum jest osoba lub co gorsza osoby, które zajmują się propagandą? ( szczególnie religijną) Musielibyśmy wtedy nazywać ich manipulatorami.
Ja uważam, że skrajne negatywne lub pozytywne ocenianie ludzi , zjawisk, rzeczy wcale nie oznacza, że ktoś jest manipulatorem , a w szczególności agitatorem ( bo o to w propagandzie chodzi).
Tak jak ja; ja nie lubię religii w szczególności profetycznych i nie muszę tego przed kimkolwiek ukrywać, a mało tego, że nie tylko nie lubię, to czuje do nich odrazę i obrzydzenie i znów nie muszę tego ukrywać. Czy to już oznacza że jestem agitatorem?
Ja inaczej to widzę, bo jestem świadomy że jedno zjawisko można interpretować na wiele sposobów. Wcale nie uważam,że potrzeba się zrzeszać, tylko dlatego że na drodze autonomicznych badań dochodzi się do analogicznych konkluzji.

Człowiek dwulicowy, jak przystało na chrześcijanina ...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości