Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak to z tym Herodem było?
Przyjmujemy, że narodziny Jezusa to początek nowej ery.
Zatem narodziny Jezusa to I w.n.e i od tej pory wiemy, ze w 753r.p.n.e miało miejsce założenie Rzymu, na przykład. Chodzi mi o to, że narodziny Jezusa są punktem odniesienia, według chrześcijan. Okay.
Tylko co z rzezią niewiniątek, która miała miejsce kiedy Jezus był mały.
W historii było 4 Herodów, żyjących w okolicach początku naszej ery.
Najbardziej prawdopodobnym byłby Herod Antypas (ur.22r.p.n.e zm. Po 39r.n.e) z tym, że nie był on królem (a w Piśmie świętym jest mowa o królu) Judei, gdzie leży Betlejem, a tetrarchą Galileii i Perii. Wygnanym zresztą przez Kaligulę. Zresztą Herod wg. Biblii umarł gdy Chrystus był niemowlakiem, a ten żył conajmniej 39 lat od narodzin.
Kolejnym pretendentem móglby być 
Herod Archelaos (ur.27.w.p.n.e zm.6.w.n.e)- nie ma co się nad nim rozwodzić, nie był królem a etnarchą Judei, Samarii i Idumei. Zresztą umarł jak Jezus miał 6 lat.
Herod Agryppa (ur. 10 lub 9.r.p.n.e zm. 44.n.e) odlatuje, gdy urodził się Jezus miał 10 lub 9 lat? A w dodatku zmarł gdy ten mial 44.
No i największy Herod Wielki (ur. 73 lub 72.r.p.n.e zm.4.r.p.n.e.) Zatem jak ktoś, kto umarł 4 lata wcześniej mógł zrobić rzeź? 
Dopuszczam do siebie błędy, ze moze Jezus urodził się 4 lata wczesniej...ale to nie zmienia faktu, ze Herod zmarł 4 lata przed jego narodzinami...po prostu przesuwamy na osi wszystkie wydarzenia, ale kolejność ich następywania po sobie jest taka sama...
A może ja się mylę? Chciałabym zrozumieć tą kwestię.
Odpowiedz
AlabastrowyDym napisał(a): Dopuszczam do siebie błędy, ze moze Jezus urodził się 4 lata wczesniej...ale to nie zmienia faktu, ze Herod zmarł 4 lata przed jego narodzinami...po prostu przesuwamy na osi wszystkie wydarzenia, ale kolejność ich następywania po sobie jest taka sama...
A może ja się mylę? Chciałabym zrozumieć tą kwestię.

Skoro dopuszczasz możliwość, że Jezus mógł się urodzić wcześniej, to wyciągnij z tego konsekwencje. Czyli osławiona " rzeź" byłaby jak najbardziej możliwa.

A całe to zamieszanie ze spisem Kwiryniusza, nie przypadkiem znajduje się w Ewang. przypisywanej wiernemu towarzyszowi Pawła; Pawła który w istocie jest twórcą nowej religii. Chodziło o to, aby odsunąć jakiekolwiek konotacje, skojarzenia etc, narodzin Jezusa z powstaniem Judy Galilejczyka. Wyszła gwiazda z rodu Jakuba (izraela), strzaska berłem łeb Moabu itd.
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Keep calm and blame Russia
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości