Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak to z tym Herodem było?
Przyjmujemy, że narodziny Jezusa to początek nowej ery.
Zatem narodziny Jezusa to I w.n.e i od tej pory wiemy, ze w 753r.p.n.e miało miejsce założenie Rzymu, na przykład. Chodzi mi o to, że narodziny Jezusa są punktem odniesienia, według chrześcijan. Okay.
Tylko co z rzezią niewiniątek, która miała miejsce kiedy Jezus był mały.
W historii było 4 Herodów, żyjących w okolicach początku naszej ery.
Najbardziej prawdopodobnym byłby Herod Antypas (ur.22r.p.n.e zm. Po 39r.n.e) z tym, że nie był on królem (a w Piśmie świętym jest mowa o królu) Judei, gdzie leży Betlejem, a tetrarchą Galileii i Perii. Wygnanym zresztą przez Kaligulę. Zresztą Herod wg. Biblii umarł gdy Chrystus był niemowlakiem, a ten żył conajmniej 39 lat od narodzin.
Kolejnym pretendentem móglby być 
Herod Archelaos (ur.27.w.p.n.e zm.6.w.n.e)- nie ma co się nad nim rozwodzić, nie był królem a etnarchą Judei, Samarii i Idumei. Zresztą umarł jak Jezus miał 6 lat.
Herod Agryppa (ur. 10 lub 9.r.p.n.e zm. 44.n.e) odlatuje, gdy urodził się Jezus miał 10 lub 9 lat? A w dodatku zmarł gdy ten mial 44.
No i największy Herod Wielki (ur. 73 lub 72.r.p.n.e zm.4.r.p.n.e.) Zatem jak ktoś, kto umarł 4 lata wcześniej mógł zrobić rzeź? 
Dopuszczam do siebie błędy, ze moze Jezus urodził się 4 lata wczesniej...ale to nie zmienia faktu, ze Herod zmarł 4 lata przed jego narodzinami...po prostu przesuwamy na osi wszystkie wydarzenia, ale kolejność ich następywania po sobie jest taka sama...
A może ja się mylę? Chciałabym zrozumieć tą kwestię.
Odpowiedz
AlabastrowyDym napisał(a): Dopuszczam do siebie błędy, ze moze Jezus urodził się 4 lata wczesniej...ale to nie zmienia faktu, ze Herod zmarł 4 lata przed jego narodzinami...po prostu przesuwamy na osi wszystkie wydarzenia, ale kolejność ich następywania po sobie jest taka sama...
A może ja się mylę? Chciałabym zrozumieć tą kwestię.

Skoro dopuszczasz możliwość, że Jezus mógł się urodzić wcześniej, to wyciągnij z tego konsekwencje. Czyli osławiona " rzeź" byłaby jak najbardziej możliwa.

A całe to zamieszanie ze spisem Kwiryniusza, nie przypadkiem znajduje się w Ewang. przypisywanej wiernemu towarzyszowi Pawła; Pawła który w istocie jest twórcą nowej religii. Chodziło o to, aby odsunąć jakiekolwiek konotacje, skojarzenia etc, narodzin Jezusa z powstaniem Judy Galilejczyka. Wyszła gwiazda z rodu Jakuba (izraela), strzaska berłem łeb Moabu itd.
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Keep calm and blame Russia
Odpowiedz
Obliczenia dotyczące narodzin Jezusa zostały wykonanie ponad 500 lat później, więc nie jest to zbyt dobry wyznacznik. Tym bardziej, że już współcześnie przeprowadzone badania wykazały, że mnich wykonujący obliczenia mógł się pomylić nawet o 6 lat. Więc mógł się urodzić nawet w 7 r.p.n.e.
Jeśli przyjmiemy właśnie 7 r.p.n.e. za datę narodzin Jezusa, nawet Herod Wielki byłby w stanie przeżyć jeszcze 3 lata od tego wydarzenia.
https://polki.pl/baza-firm,pityver,65457,wizytowka.html - łupież pstry już nie będzie problemem!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości