Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytania odnośnie zaćmień
ps. Wartość 66%, czyli 2/3 pasuje idealnie

[Obrazek: ELdabdP.png]
Odpowiedz
Jestem ciekawy, czy pasujące 66% zamiast Twoich 75% nie spędzają Ci sen z powiek? O ile przekonałeś mnie, że cień powinien być pomniejszony do 75%, to czy masz wytłumaczenie na to dlaczego w praktyce cień rzucany to 2/3 Ziemi, a nie 3/4?

ps. myślałem, że post się sam sklei. Niespodzianka.
Odpowiedz
Nie spędzają.

75% to było przybliżenie. Stosunek promieni Ziemi i Księżyca to tak naprawdę 3,66, nie 4, więc to już zmniejsza proporcję do 72,6%. Po drugie, przyjąłem, że Księżyc był w typowej odległości od Ziemi (~380kkm), a tymczasem (jeśli to zdjęcie z tego roku) tak naprawdę był zdaje się w pobliżu apogeum, czyli ok. 400kkm - 400/(3.66*380) to 28,7%, czyli spada do 71,3%.

Różnica między 71,3% a 66% już jest niewielka, a wciąż pozostaje pytanie o dokładność dopasowania. Zauważ, że granica cienia na zdjęciu jest rozmyta, co oznacza, że równie dobrze mógłby pasować większy promień. Nie wiem też, jakie przyjąłeś oryginalnie proporcje Ziemi i Księżyca i ogólnie jaką stosowałeś metodologię, więc Twój wynik też muszę traktować jako przybliżenie.

No i oczywiście nie mogę wykluczyć, że popełniłem jakiś inny błąd, albo że wypukłość Księżyca jednak jakoś uwydatnia zakrzywienie. Tym niemniej zgodność wydaje mi się bliska.

A najlepiej byłoby w ogóle dopasować promień okręgu najpierw, a potem badać proporcję i czy pasuje do modelu. Może kiedyś to zrobię, ale na razie mi się nie chce Język
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
Fizyk napisał(a):Może kiedyś to zrobię, ale na razie mi się nie chce
Tylko gdyby Ci coś wyszło nie tak jak się spodziewasz, mam nadzieję, że nie będziesz się bał nam o tym powiedzieć ... tak samo z ISS.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości