To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stwórca niedoskonały
#21
Peter napisał(a):Ilość plemników w jednym "strzale" mężczyzny świadczy o tym że każdy człowiek jest dziełem przypadku oraz że na każdego urodzonego przypadają miliony tych którzy nigdy się nie urodzą. Okresy masowego wymierania organizmów, katastrofy naturalne, uderzenie asteroidy - nie widzę w tym żadnego porządku, projektu, ładu czy zamys

No widzisz, a chrześcijanie wiedzą że człowiek się rozwija w macicy kobiety oraz rodzi się. Co chrześcijanom nie przeszkadza(i nie przeszkadzało) wierzyć że każdy człowiek jest stworzony przez Boga. A co do wymierania. O ile mnie pamięć nie myli pilaster w jednym ze starych wątków na forum wiara twierdził że jest ono właśnie argumentem za istnieniem Boga
Odpowiedz
#22
Quinque napisał(a):
Peter napisał(a):Ilość plemników w jednym "strzale" mężczyzny świadczy o tym że każdy człowiek jest dziełem przypadku oraz że na każdego urodzonego przypadają miliony tych którzy nigdy się nie urodzą. Okresy masowego wymierania organizmów, katastrofy naturalne, uderzenie asteroidy - nie widzę w tym żadnego porządku, projektu, ładu czy zamys

No widzisz, a chrześcijanie wiedzą że człowiek się rozwija w macicy kobiety oraz rodzi się. Co chrześcijanom nie przeszkadza(i nie przeszkadzało) wierzyć że każdy człowiek jest stworzony przez Boga. A co do wymierania. O ile mnie pamięć nie myli pilaster w jednym ze starych wątków na forum wiara twierdził że jest ono właśnie argumentem za istnieniem Boga

Czy mógłbyś przytoczyć ten argument pilastra? Bo tak wpominając o nim, bez wyjaśnienia o co chodziło, pozostawiasz czytelników nie do końca zaspokojonych intelektualnie...
Odpowiedz
#23
Mnie się tutaj nasuwa jednak jakaś natrętna intuicja, że wszystko co niedoskonałe musi mieć źródło doskonałe.
Drugaż intuicja takowa: osoba nie może być doskonała.
A zatem wynikałoby z tego, iż osobowy Stwórca nie może być doskonały. Jednakże gdyby miał być osobowy Stwórca, to doskonałe musiałoby być jego źródło pierwotne (czyli albo źródło bezpośrednie, jeśli to na nim kończy się łańcuszek,albo źródło źródła, albo źródło źródła źródła...itd.).
May all beings be free.
May all beings be at ease.
May all beings be happy
Odpowiedz
#24
Czasami mnie dziwi zataczanie koła przez użytkowników tego forum. (Chodzi o odpowiedzi)

Pterodaktyl napisał(a): Powszechnie się uważa, że stwórcą świata jest jedyny, idealny Bóg, pozbawiony jakichkolwiek wad.
Jednak w sumie... dlaczego kreator nie miałby być istotą po prostu nadprzyrodzoną, bez wszechmocy czy wszechwiedzy? Lub całą grupą takich istot?
Podobną, choć baaardzo luźną hipotezę poddał pod prawdopodobieństwo Dawkins w Bogu urojonym.
Co o tym myślicie?

Czemu nie, brzmi lepiej niż coś, lub ktoś. Mające nieskończoną moc, wiecznego, wrzechdobrego, będące wielką niewiadomą. Ja jestem prostym człowiekim, jeżeli owa istota by się objawiła, lub grupa takich istot, to tak długo jak mają jakomś dużą moc, moge ich nazywać Bogami, Bożkami, Duchami. Lub jak sobie chcą.

Problem polegałby na tym, że mogłyby występować istoty o różnym stopniu umiejętności. I człowiek by musiał chyba ich kategoryzować, kogo nazwać Bogiem, a kogo nie? Kto jest zbyt słaby, aby nie mieć miana Boga, a kto silny, by taki dostać.

Wady:

Osobiście sądze, że pojęcie "wady" trzeba by zdefiniować, ale ja pójdę prostotą. Ich wadą, mogłoby być to, że nie zawsze by się trzymały ich czyny w lini z ich naturą, jeżeli by mieli jedną. Z natury dobrzy bogowie, mogliby swoimi czynami przyczynić się do uratowania złych ludzi. 

Emocje mogłyby wziąść górę, tak jak u nas. Nie mogliby dojść do porozumienia między sobą, i co w tedy? Wojna w niebiosach? Jak w mitologi greckiej wojna z tytanami bodajże to była.

Religie, słabsze jednostki mogły by stworzyć panteon, a mocniejsze pary po 2 lub 3. A jeszcze potężniejsze, by działały same. I co w tedy? Stały podział ludzkości.

Pomijam fakt, że takie bóstwa mogłyby same debatować czy np. Homoseksualizm jest wart czy też nie bycia zaakceptowanym, nad karą śmierci, nad hodowaniem ludzi jeżeli z czasem technologia by na to pozwoliła. I oni też mogliby sie poróżnić, ze względu na brak atrybutu wrzechwiedzy.

Zli Bogowie:

Co jeżeli dobry Bóg, nie lecząc dzieci chorych, sprawiałby większe dobro? O co chodzi? Ano, co jeżeli zły Bóg, równy dobremu w Mocy, za karę wyrządziłby coś złego, na tyle aby wyrównać wagę? Lub gorzej, jeszcze większe zło? Mało tego, nie dobrzy Bogowie mając mniejszą lub większą moc, mogliby blokować dobrych Bogów, aby ci nie mogli czynić dobra. Lub co najwyżej przeszkadzać w pomoganiu. Nie fair byłoby nazwac tego Boga złym, skoro to nie jego wina, że jest przeciwaga!

Można się sprzeczać czemuż to taka istota miałaby być zła. Nie wiem, a ja tylko gdybam. 

---

Nasz świat, byłby światem jak z książek Fantasy. Nie trzeba wykluczać darwinizmu, w świecie z bóstwem. Człowiek mógł jak najbardziej wyeluować, być przypadkiem reakcji chemicznych. Głupim jest myślenie, że skoro jest coś, to całe życie ono stworzyło. Skąd taka zasada się wzięła?

Co kogo obchodzi skąd oni się wzieli? W świecie z bóstwem niesdokonałym, można by przytoczyć tą samą regułkę co człowiekowi. Poprostu w procesie kiedy tworzył się wrzechświat, jakoś oni się narodzili. Różnica taka, że oni od razu zapewne. Ale może być inaczej.

Są rzeczy, na które chyba nigdy nie znajdzie się odpowiedzi. Już nawet pytanie; Gdzie sa pieniądze z komuni?  Ma większe szanse na odpowiedż.

Ciekawy wątek, Pozdrawiam.
Cytat:Obelgi - to argumenty tych, którzy nie mają argumentów ~ Jean-Jacques Rousseau

Jak mówi rzymska zasada na której są zbudowane prawa naszej cywilizacji "nemo iudex in sua causa" (Nikt nie jest sędzią w własnej sprawie) Nawołuje do kierowania się w dyskusji tą zasadą. Pomaga.  Uśmiech
Odpowiedz
#25
Quinque napisał(a): Wydaje mi się że taki twórca(w sensie wieczny i niedoskonały) nie może istnieć

Ciekawe dlaczego?
Odpowiedz
#26
Bo sam potrzebuje stwórcy
Odpowiedz
#27
A dlaczego to ma negować istnienie takiego boga?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości