Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uczucia, mózg a życie duchowe
Witam, czy poprawne jest stwierdzenie: Uczucia zapewniają więź między życiem zmysłowym a duchowym?
Można to jakoś zanegować? bo chyba życie zmysłowe a duchowe to co innego
Odpowiedz
Przydałoby się jakieś rozwinięcie i uzasadnienie, bo na razie mamy aforyzm, który można interpretować różnorako.
Odpowiedz
Przydałyby się przede wszystkim porządne definicje obu tych żyć, między którymi uczucia mediują (jakoby). Inaczej szybko zjedziemy z rozmowy o życiach w gadanie o rzyciach. Język
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always
- Mike Wyzgowski & Sagisu Shiro
Odpowiedz
Istotnie.
Odpowiedz
Ale serio, to jestem ciekaw. O tzw. życiu duchowym, czym ono jest, mam szczątkowe pojęcie, szczególnie jeśli zalicza się doń również mechaniczne odklepywanie zdrowasiek. O życiu zmysłowym pierwszy raz usłyszałem, że taki stwór jest na świecie.

W ogóle, to są jakoś tam zdefiniowane pojęcia, czy tylko wartościujące etykietki? Mam przeczytać jakąś encyklikę, czy coś?
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always
- Mike Wyzgowski & Sagisu Shiro
Odpowiedz
Wydaje mi się, że nie można zanegować związku pomiędzy życiem cielesnym a duchowym.
Życie zmysłowe to odbiór świata za pomocą zmysłów wzroku, słuchu, dotyku, smaku, węchu.
One z kolei wywołują pewne odczucia i uczucia przyjemne lub nie. A uczucia wpływają stymulująco na intelekt, który w połączeniu z uczuciami tworzy ducha czyli wiarę w jakieś absoluty i abstrakcyjne idee.
Człowiek doświadczający w większości złych uczuć na ogól ma problemy, żeby w cokolwiek uwierzyć.
"Tylu namnożyło się proroków wołających na puszczy, aż się puszcza nimi zaludniła."- K. Irzykowski.
Odpowiedz
Może:

Życie duchowe to ten element ludzkiego doświadczenia, którego nie da się łatwo i prosto zaklasyfikować do życia zmysłowego.

?

Jakieś kontrprzykłady?

UPDATE: Och, już sam znalazłem. Życie umysłowe.

W takim razie poprawka: Życie duchowe to ten element ludzkiego doświadczenia, którego nie da się łatwo i prosto zaklasyfikować do życia zmysłowego lub mentalnego.

UPDATE2: Co do uczuć...pytanie brzmi czy uczucia istnieją w oderwaniu od zmysłów? Czy uczucia nie są doświadczane poprzez zmysł czucia (propriocepcji?)?
Why so serious?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości