Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poglądy a relacje społeczne
Jak wasze poglądy wpływają na wasze relacje społeczne?

Chodzi mi tu o poglądy typu teizm/ateizm, naturalizm/supernaturalizm, ewolucja/kreacjonizm, aborcja/zakaz, eutanazja/zakaz, wolna wola/brak,
egalitaryzm/elityzm, kosmopolityzm/patriotyzm, wege/mięso, homook/homonieok, materializm/dualizm/idealizm/itp., dusza/brak duszy, ocieplenie/bujda, kara śmierci/resocjalizacja, kapitalizm/socjalizm itd..

Czyli ze względu na główne tematy egzystencjalne, polityczne, etyczne...

Bo tak na logikę to jak ktoś przyjmie jakieś stanowisko na takie kluczowe sprawy, a jest ich sporo to zawsze będzie w mniejszości, w mniejszości, która wie lepiej. Jest to też dla niektórych forma tożsamości, stylu życia. 
Może to dawać poczucie wyższości, nie zawsze jednak tak jest, np. ja jestem w bardzo wąskiej mniejszości i gdybym czuł się z tego powodu dumny, to przeczył bym sam sobie, bo to tak jakby wytworzyć jakiś samoświadomy program, który by się napawał swoim działaniem, a w rzeczywistości postępuje jedynie według algorytmów napisanych programistów.

Dodatkowo siłą rzeczy popadam w sprzeczności, bo będąc bombardowanym zewsząd ogólnie przyjętymi kryteriami oceny człowieka, sam, pomimo, że tak nie myślę, to się czuję, tym bardziej, że te kryteria najczęściej są zgodne z instynktownym mindsetem.

Więc moje poglądy mnie izolują i wpędzają w sprzeczności, w wewnętrzne rozdarcie, z drugiej strony zwiększają dystans do siebie i pomagają to znosić.

Jako, że jesteśmy na forum ateistycznym to myślę, że tutaj znajdę ludzi w podobnym położeniu, ale pytanie jest oczywiście również do teistów i wszystkich innych. To bardzo zależy w jakim środowisku się człowiek obraca na przykład ateista na wsi, może czuć się odizolowany, a katolik w mieście, chociaż msze itp. dają tę wspólnotę.
Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre – w tym cel rozumnego życia.

Platon
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości