Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmartwychwstanie Jezusa - próba naturalistycznego wyjaśnienia
Jaques, powiedziałem już wszystko, co miałem do powiedzenia.
anbo
Odpowiedz
Ile jeszcze będzie tych prób "racjonalistycznego wytłumaczenia"(co to w ogóle znaczy racjonalistyczne. Jeżeli wszelkie dowody wskazują na zmartwychwstanie to to jest racjonalistyczne wyjaśnienie. Abstrahując od tego że ateusze przyjęli imperatyw "racjonalne jest wtedy jak jest naturalistyczne". I według niego operują)? Nie nudzi wam się to samo wałkowanie tych samych tematów?
Odpowiedz
Quinque napisał(a): Ile jeszcze będzie tych prób "racjonalistycznego wytłumaczenia"(co to w ogóle znaczy racjonalistyczne. Jeżeli wszelkie dowody wskazują na zmartwychwstanie to to jest racjonalistyczne wyjaśnienie. Abstrahując od tego że ateusze przyjęli imperatyw "racjonalne jest wtedy jak jest naturalistyczne". I według niego operują)? Nie nudzi wam się to samo wałkowanie tych samych tematów?

Wyjaśnienie racjonalistycznie to takie, które zjawiska wyjaśnia działaniem praw przyrody i człowieka, czyli w wyjaśnianiu obywa się bez zjawisk nadprzyrodzonych, duchów, bogów itp. Dlaczego tak? Bo jedyne "doświadczenia ze światem nadprzyrodzonym", jakie miałem, to niedokładnie roztarty przez sąsiadkę płyn do mycia szyb, który nie okazał się być Matką Boską oraz brzęcząca sprzączka przy moim plecaku, która okazała się nie być idącym za mną w nocy drogą duchem. Nie żyję w świecie gadających węży i ludzi chodzących po wodzie, więc nie widzę powodu, żeby zjawiska wyjaśniać działaniem sił nadprzyrodzonych itp. Jeśli ty tak robisz, to pewnie masz ku temu powody, może inne doświadczenia niż ja. I to by było na tyle.
anbo
Odpowiedz
anbo napisał(a):Wyjaśnienie racjonalistycznie to takie, które zjawiska wyjaśnia działaniem praw przyrody i człowieka, czyli w wyjaśnianiu obywa się bez zjawisk nadprzyrodzonych

Bo tak rzekł anbo za sprawą autorytety swojego i nieomylności swojej. Zatem tak ma być
Odpowiedz
To jest, tak jakby, definicja wyjaśnienia naturalistycznego. Masz w związku z tym pretensje do anbo, ze źle zdefiniował wyjaśnienie naturalistyczne, że ta definicja jest błędna. Wskaż więc w niej błąd, albo naucz się trudnej sztuki cytowania ze zrozumieniem.
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always
- Mike Wyzgowski & Sagisu Shiro
Odpowiedz
Quinque napisał(a):Bo tak rzekł anbo za sprawą autorytety swojego i nieomylności swojej. Zatem tak ma być

Za wikipedią (podkreślenia moje):
Naturalizm (łac. natura, fr. naturalisme) – pogląd ontologiczny w filozofii, według którego istnieje wyłącznie rzeczywistość materialna (natura), czasoprzestrzenna, bez zewnętrznej racji istnienia. Rzeczywistość duchowa albo nie istnieje albo jest sprowadzalna do natury (materii). Naturalizm tłumaczy całość zjawisk działaniem praw przyrody.
W naturalizmie postuluje się zwrócenie całej uwagi na świat przyrody oraz na człowieka i jego dzieła, jest on wtedy bliski humanizmowi. W etyce przejawia się w liberalizmie.
Naturalizm wyrażony w formie metodologicznego postulatu (naturalizm metodologiczny) każe wyjaśniać wszystkie zjawiska w odwołaniu wyłącznie do sfery przyrody, przez przyczyny naturalne. W filozofii nauki termin "naturalizm metodologiczny" we współczesnym znaczeniu wprowadził Paul de Vries.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Naturalizm_(filozofia)
anbo
Odpowiedz
Niektóre zjawiska, które bierzemy za nadnaturalne lub je od razu odrzucamy, mogą być wytłumaczone przez niepoznane w tej chwili przez ludzi prawa przyrody. Takie prawa istniały zawsze i dopiero postęp nauki odsłania kolejne. "Zaawansowana technologia przyszłości może być nieodróżnialna od magii" (A.C.Clarke).
Odpowiedz
Jaques napisał(a): Niektóre zjawiska, które bierzemy za nadnaturalne lub je od razu odrzucamy, mogą być wytłumaczone przez niepoznane w tej chwili przez ludzi prawa przyrody. Takie prawa istniały zawsze i dopiero postęp nauki odsłania kolejne. "Zaawansowana technologia przyszłości może być nieodróżnialna od magii" (A.C.Clarke).
Chcesz powiedzieć, że starożytni prorocy korzystali z zaawansowanej technologii przyszłości? Jest to pomysł znany z S-F, no ale żeby na serio?
Odpowiedz
ZaKotem napisał(a): Chcesz powiedzieć, że starożytni prorocy korzystali z zaawansowanej technologii przyszłości? Jest to pomysł znany z S-F, no ale żeby na serio?

"Motyw przyszłości" istnieje w Ewangeliach:
1) pojawiają sie opowieści o lepszym przyszłym świecie (wychodząc na chwilę z utartych torów myślowych, zauważmy oczywistość: mowa o świecie w przyszłości)
2) Jezus zna z wyprzedzeniem osoby, które spotyka (włącznie z imionami)
3) zna wydarzenia, które nastąpią (czy chodzi o pogodę, czy zachowania ludzi, czy swój los)
4) nauka którą przekazuje wyprzedza epokę (także dzisiejsze czasy)
5) pojawiają się ludzie z jakiegoś innego wymiaru (te postaci są zadbane, mają lśniące ubiory - nie pasujące do tamtych realiów)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości