To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kącik Zagadek
#61
Cytat:B5>D6>A2>B1>A3>A7>D8>A4


Błąd niestety – po przejściu z połaci A przez most numer 3, lądujesz na połaci C. Jeśli przejdziesz potem przez most 7 na D, potem przez nowowybudowany 8 na A, to finalnie przechodząc przez most numer 4 wylądujesz na połaci C. Przypominam że wymogiem było zacząć na B a skończyć na A. Oczko
Ой, розвивайся та сухий дубе / Завтра мороз буде, / Ой собирайся молодий козаче / Завтра похід буде. / Я й морозу та й не боюся / Зараз розів'юся
Odpowiedz
#62
No ale przechodzenie mostów skończyło się na połaci A. Na połaci C nie ma już żadnego mostu przez, który trzeba przejść, więc zadanie zostało skończone w chwili wejścia na most 4.
Sebastian Flak
Odpowiedz
#63
Nie – zasady stanowią, że po wejściu na most należy przez niego przejść. Nie można postawić tylko na moście stopy, a następnie zawrócić na połać, z której się na niego weszło.

Zaręczam, że jest rozwiązanie tego problemu, tyle że inne. Oczko
Ой, розвивайся та сухий дубе / Завтра мороз буде, / Ой собирайся молодий козаче / Завтра похід буде. / Я й морозу та й не боюся / Зараз розів'юся
Odpowiedz
#64
No, ale jak się przejdzie to zadanie skończone. Adres posesji kończy się na granicy, jak za granicą jest inna posesja to to nie jest już dany adres.

Wychodzi się na zewnątrz przecież.
Sebastian Flak
Odpowiedz
#65
Cytat:No, ale jak się przejdzie to zadanie skończone.


Jak się przejdzie, to wyląduje się na polu C, a nie A jak tego wymagają założenia. Pole A ma być ostatnim polem, na którym wylądujesz w wyniku przejścia przez wszystkie mosty. Oczko
 
Powtarzam, że jest rozwiązanie tego problemu i konkretna trasa, która wszystkie wymagania spełnia. Poddajesz się czy próbujesz dalej? ;P

Rozwiązanie bonusowej zagadki: Aby obejść wszystkie mosty zaczynając na B i kończąc na A, należy zbudować most pomiędzy C a D. Analogicznie, gdybyś chciał w ramach tych samych założeń, zacząć, dajmy na to na C, a skończyć na B, to pomost musiałby być zbudowany pomiędzy A a D.
 
Ścieżka realizacji założeń to: B>1>A>2>B>5>D>6>A>3>C>7>D>8>C>4>A
 
Gawain podał jednak poprawne rozwiązanie oryginalnej wersji zagadki – faktem jest że nie da się zaliczyć wszystkich mostów w trakcie spaceru, przy wymogu przechodzenia przez dany most tylko jeden raz. W rezultacie wygrywa talon, dyplom dzielnego pacjenta i prawo do kolejnej zagadki. Oczko
 
Teraz słów kilka na temat samej zagadki, która w istocie rzeczy jest dosyć znanym problemem matematycznym:

Jak napisałem wykładając treść problemu, jest to faktycznie zagadka z brodą. Konkretnie rzecz ujmując, z brodą sięgającą XVIII wieku, kiedy to matematyk Leonhard Euler pochylił się nad kwestią tzw. Siedmiu Mostów Königsberg’a (Królewca). Od tego czasu Königsberg zmienił nazwę na Kaliningrad, a dwa z siedmiu mostów zostały zawalone, kreując obraz tego co oglądać możecie na wcześniej załączonej fotografii. Dla porównania, schemat miasta z epoki wraz z mostami:
 
[Obrazek: Konigsberg_colour37936.jpg]


Wracając jednak do wyników pracy Eulera – doszedł on do wniosku, że w istocie nie da się spełnić zadania pokonania siedmiu mostów w układzie królewieckim wedle przyjętych założeń. Odkrył jednak jakie warunki dany układ musi spełniać, aby zadanie pokonania każdego z mostów przy przechodzeniu przez dany most tylko raz, było wykonalne. 
 
Otóż układ ten musi wpisywać się w jeden z dwóch schematów:
- do każdej poszczególnej połaci ziemi przylega parzysta liczba połączeń mostowych
- połaci z nieparzystą liczbą w ramach danego układu są dwie – ni mniej nie więcej. 
Układy, które spełniają te założenia określa się mianem grafu eulerowskiego. 
Względem zaś siedmiu mostów królewieckich, wszystkie połacie wchodzące ramy układu odznaczają się się nieparzystą liczbą połączeń – toteż nie może być mowy o przejściu trasy zgodnie z przyjętymi założeniami. 
 
Sam problem wpisuje się tutaj w szerszy kontekst matematycznej teorii grafów – w istocie rzeczy, praca Eulera na temat królewiecki mostów zatytułowana Solutio problematis ad geometriam situs pertinentis była pierwszą publikacją w ramach tej teorii.
 
Jeśli ktoś uprzednio o temacie nie słyszał, a kwestia ta go interesuje, to bardziej szczegółowe informacje na ten temat zdobyć można chociażby tutaj: https://www.maa.org/press/periodicals/co...ge-problem
 
Ой, розвивайся та сухий дубе / Завтра мороз буде, / Ой собирайся молодий козаче / Завтра похід буде. / Я й морозу та й не боюся / Зараз розів'юся
Odpowiedz
#66
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zagadnieni...lewieckich
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#67
Cytat:Jak się przejdzie, to wyląduje się na polu C, a nie A jak tego wymagają założenia. Pole A ma być ostatnim polem, na którym wylądujesz w wyniku przejścia przez wszystkie mosty.

Powtarzam, że jest rozwiązanie tego problemu i konkretna trasa, która wszystkie wymagania spełnia. Poddajesz się czy próbujesz dalej? ;P

Ale na polu C już nie ma zadania. W sumie to daję sobie spokój. Wystarczy sprawdzić każde połączenie sekcji z sekcją i polecieć poprawną trasą. Wczoraj takie sprawdzanie zajęło mi kilka godzin bezproduktywnego bazgrania labiryncików połączone z liczeniem na ile sposobów mogę przejść kładki i czy jest sens dalej próbować.

Zagadkę niech zada ktoś, kto ma jakąś na podorędziu. Już i tak zamiast pisać magisterkę zajmuję się wszystkim innym...
Sebastian Flak
Odpowiedz
#68
Z odpadów produkcyjnych pozostałych ze zrobienia 5 świeczek można zrobić jeszcze jedną świeczkę.
Ile świeczek można zrobić odpadków powstałych z 500 świeczek?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#69
124
Odpowiedz
#70
100
Odpowiedz
#71
124


[edit: nie byłam pierwsza, ale to dobrze, bo nie chce mi się wymyślać zagadki :) ]
Jeśli zabraknie ci argumentów - nazwij mnie kłamczynią i napisz, że łżę.
Odpowiedz
#72
Gratulacje Chris! - Twoja kolej.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#73
Rzekomo jest to zagadka wymyślona przez Einsteina:

5 ludzi zamieszkuje 5 domów w 5 różnych kolorach. Wszyscy palą papierosy 5 różnych marek i piją 5 różnych napojów. Hodują zwierzęta 5 różnych gatunków.

1. Norweg zamieszkuje pierwszy dom (licząc od lewej).
2. Anglik mieszka w czerwonym domu.
3. Zielony dom znajduje się po lewej stronie domu białego.
4. Duńczyk pija herbatkę.
5. Palacz Rothmansów mieszka obok hodowcy kotów.
6. Mieszkaniec żółtego domu pali Dunhille.
7. Niemiec pali Marlboro.
8. Mieszkaniec środkowego domu pija mleko.
9. Palacz Rothmansów ma sąsiada, który pija wodę.
10. Palacz Pall Malli hoduje ptaki.
11. Szwed hoduje psy.
12. Norweg mieszka obok niebieskiego domu.
13. Hodowca koni mieszka obok żółtego domu.
14. Palacz Philip Morris pija piwo.
15. W zielonym domu pija się kawę.

Kto hoduje rybki?
Odpowiedz
#74
Niemiec ????
Odpowiedz
#75
Zgadłeś. Zadajesz.
Odpowiedz
#76
Kurde ja nie zgadłem, dziewczyna rozwiązała co mnie deko zaskoczyło.

Gwoli sprawiedliwości - niech zada zagadkę ten kto ma jakąś fajną w zanadrzu.
Odpowiedz
#77
Ilu Niemców występuje w zespole siatkarzy Trefla Sopot?
Uśmiech
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#78
Trefla Gdańsk liczy dwóch, ale nie wiem czy to jest to samo co Trefla Sopot.

W takim układzie druga opcja - jest ich zero.
Odpowiedz
#79
Oczywiście, że Trefla Gdańsk (nie wiem dlaczego pomylił mi się z koszykarzami - moze dlatego, że to za miedzą).
Zgadza się.
Jeden to Ruben Schott - rodowity Niemiec, a drugi po prostu nazywa się Patryk Niemiec.

Twoja kolej
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#80
Zagadka młodzieńca


[Obrazek: 9lkexj.jpg]


Stary prorok dawno temu rzekł do pewnego młodzieńca:


''Pewna rzecz istnieje już tyle czasu, że już za niedługo minie jej okrągła liczba lat. Ja młodzieńcze mam już 113 lat. Zdradzę ci, że jest taka liczba, która narysowana dwa razy na pergaminie i z użyciem jednej skośnej linii potrafi stworzyć rysunek związany z czasem, choć z bardzo małym zakrzywieniem, które niespecjalnie rzuca się w oczy. Gdy pomnożysz swój wiek przez tą liczbę, a później przez liczbę, która jest pewnym rokiem w którym zaatakowane zostaną wojska pewnego sułtana przez oddziały węgierskie, to otrzymasz wskazówkę do tego jak policzyć wiek tej rzeczy. Dodam ci jeszcze, że trzeba odjąć symbol czasu od pewnego starego bytu, później pomnożyć powstałą liczbę przez jedną z liczb zawartych w rysunku który symbolizuje czas i ten wynik pomnożyć przez rok w którym odbywały się ataki na wojska pewnego sułtana. Wróć do mnie, gdy poznasz jakiego wieku dożyje ta rzecz niebawem. Proszę cię jednak, abyś nie zgadywał , gdyż  będę wymagał od ciebie metody jaką się posłużyłeś''
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości