To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kącik Zagadek
#81
0?
Sam wymyśliłeś tą zagadkę? Oczko
Ой, розвивайся та сухий дубе / Завтра мороз буде, / Ой собирайся молодий козаче / Завтра похід буде. / Я й морозу та й не боюся / Зараз розів'юся
Odpowiedz
#82
0 niestety nie jest prawidłową odpowiedzią Uśmiech


Tak, sam Uśmiech
Odpowiedz
#83
Tak też myślałem. Język
Ой, розвивайся та сухий дубе / Завтра мороз буде, / Ой собирайся молодий козаче / Завтра похід буде. / Я й морозу та й не боюся / Зараз розів'юся
Odpowiedz
#84
Chyba można przyjąć, że się poddajemy. Oczko Ciekaw więc jestem niezmiernie sposobu rozwiązania i czy faktycznie jest to, jak sądzę, zagadka pokroju „co znajduje się w mojej kieszeni” Oczko
Ой, розвивайся та сухий дубе / Завтра мороз буде, / Ой собирайся молодий козаче / Завтра похід буде. / Я й морозу та й не боюся / Зараз розів'юся
Odpowiedz
#85
Jedźmy dalej, ale niech zagadka pozostanie aktualna. Jeżeli tak można Uśmiech

Dostałeś rozwiązanie na pw.
Odpowiedz
#86
Ponieważ legend powiedział „jedziemy”, ale nie wskazał, kto ma jechać, to ja się wpierdzielę bez kolejki Język

Znajdujesz się wśród obcego, izolowanego plemienia. Plemię to posługuje się językiem, którego nikt dotychczas nie słyszał i nie jest to język podobny do żadnego innego znanego nam. Dowiedziałeś się, że:

„Droks Annch arka" oznacza „Mężczyzna zabija dzika”
„Droka kliva” oznacza „Dzik biegnie”
„Oks drokch kova” oznacza „Dzik pije wodę”

Jak powiemy w tym języku:
„Mężczyzna biegnie”
„Dzik zabija mężczyznę”

Zaznaczam, że powyższe trzy przykładowe zdania zawierają wszystkie zjawiska gramatyczne, jakie musimy znać, aby zadanie rozwiązać.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#87
zefciu napisał(a): Ponieważ legend powiedział „jedziemy”, ale nie wskazał, kto ma jechać, to ja się wpierdzielę bez kolejki Język

Znajdujesz się wśród obcego, izolowanego plemienia. Plemię to posługuje się językiem, którego nikt dotychczas nie słyszał i nie jest to język podobny do żadnego innego znanego nam. Dowiedziałeś się, że:

„Droks Annch arka" oznacza „Mężczyzna zabija dzika”
„Droka kliva” oznacza „Dzik biegnie”
„Oks drokch kova” oznacza „Dzik pije wodę”

Jak powiemy w tym języku:
„Mężczyzna biegnie”
„Dzik zabija mężczyznę”

Zaznaczam, że powyższe trzy przykładowe zdania zawierają wszystkie zjawiska gramatyczne, jakie musimy znać, aby zadanie rozwiązać.

Anna kliva.
Anns Drokch arka.

Zdaje się, że mamy dwa rodzaje mianownika, trochę jak w japońskim
-wa i -go.

legend napisał(a): Zagadka młodzieńca


[Obrazek: 9lkexj.jpg]


Stary prorok dawno temu rzekł do pewnego młodzieńca:


''Pewna rzecz istnieje już tyle czasu, że już za niedługo minie jej okrągła liczba lat. Ja młodzieńcze mam już 113 lat. Zdradzę ci, że jest taka liczba, która narysowana dwa razy na pergaminie i z użyciem jednej skośnej linii potrafi stworzyć rysunek związany z czasem, choć z bardzo małym zakrzywieniem, które niespecjalnie rzuca się w oczy. Gdy pomnożysz swój wiek przez tą liczbę, a później przez liczbę, która jest pewnym rokiem w którym zaatakowane zostaną wojska pewnego sułtana przez oddziały węgierskie, to otrzymasz wskazówkę do tego jak policzyć wiek tej rzeczy. Dodam ci jeszcze, że trzeba odjąć symbol czasu od pewnego starego bytu, później pomnożyć powstałą liczbę przez jedną z liczb zawartych w rysunku który symbolizuje czas i ten wynik pomnożyć przez rok w którym odbywały się ataki na wojska pewnego sułtana. Wróć do mnie, gdy poznasz jakiego wieku dożyje ta rzecz niebawem. Proszę cię jednak, abyś nie zgadywał , gdyż  będę wymagał od ciebie metody jaką się posłużyłeś''

Jedyne do czego dotarłem:
-liczba to 7, narysowana dwukrotnie.i przy użyciu skośnej kreski robi klepsydrę.
- Daty mogą być różne, pierwsza z brzegu to 1442.
- nie wiem, jaka rolę ma wiek proroka, jedynie że wiek "młodzieńca będzie mniejszy, ale już 112 by pewnie bylo możliwe.

Ktoś ma inne pomysły?
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
#88
Cytat:Anna kliva.
Anns Drokch arka.
Zgadza się.
Cytat:Zdaje się, że mamy dwa rodzaje mianownika, trochę jak w japońskim
-wa i -go.
Trochę inaczej. W japońskim mamy rozróżnienie na temat i podmiot. W przypadku języka z zagadki rozróżniamy podmiot zdania przechodniego i nieprzechodniego. https://en.wikipedia.org/wiki/Tripartite_language

Twoja kolej.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#89
zefciu napisał(a): Twoja kolej.

Wolałbym popracować nad tą tajemniczą liczbą legend-y/-a. Ale jak nie można, to niech będzie na łatwiznę:

- Postać mitologiczna, syn boga** i nimfy*. Imię nimfy brzmi jak brat boga, choć w innym kraju.
- "Z poważaniem"
- naj-...

Podopowiedź: liczba jest dwucyfrowa.


*EDIT: być może nie jest to do końca prawidłowe "sklasyfikowanie", ale niech tak zostanie.

**EDIT2: jego ojcostwo nie jest do końca pewne, niemniej jest to najpopularniejsza wersja
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
#90
11?
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
#91
bert04 napisał(a):
zefciu napisał(a): Twoja kolej.

Wolałbym popracować nad tą tajemniczą liczbą legend-y/-a. Ale jak nie można, to niech będzie na łatwiznę:

- Postać mitologiczna, syn boga** i nimfy*. Imię nimfy brzmi jak brat boga, choć w innym kraju.
- "Z poważaniem"
- naj-...

Podopowiedź: liczba jest dwucyfrowa.


*EDIT: być może nie jest to do końca prawidłowe "sklasyfikowanie", ale niech tak zostanie.

**EDIT2: jego ojcostwo nie jest do końca pewne, niemniej jest to najpopularniejsza wersja

Możesz sprecyzować, o które nimfy chodzi. Nimfa nimfie nimfą. A przecież było ich zatrzęsienie zależnie od pochodzenia, Nereidy, Okeanidy i wiele, wiele innych. A swaźbiły się z kim popadnie, z bogów to z Priapem, Dionizosem, Panem. A poza tym z każdym innym. Szukać tego to trochę na oślep.


* Z drobnymi wyjątkami.
Sebastian Flak
Odpowiedz
#92
Gawain napisał(a):
bert04 napisał(a):
zefciu napisał(a): Twoja kolej.

Wolałbym popracować nad tą tajemniczą liczbą legend-y/-a. Ale jak nie można, to niech będzie na łatwiznę:

- Postać mitologiczna, syn boga** i nimfy*. Imię nimfy brzmi jak brat boga, choć w innym kraju.
- "Z poważaniem"
- naj-...

Podopowiedź: liczba jest dwucyfrowa.


*EDIT: być może nie jest to do końca prawidłowe "sklasyfikowanie", ale niech tak zostanie.

**EDIT2: jego ojcostwo nie jest do końca pewne, niemniej jest to najpopularniejsza wersja

Możesz sprecyzować, o które nimfy chodzi. Nimfa nimfie nimfą. A przecież było ich zatrzęsienie zależnie od pochodzenia, Nereidy, Okeanidy i wiele, wiele innych. A swaźbiły się z kim popadnie, z bogów to z Priapem, Dionizosem, Panem. A poza tym z każdym innym. Szukać tego to trochę na oślep.


* Z drobnymi wyjątkami.

Można zacząć szukać od góry. I jak wspominałem, nie jestem pewien określenia "nimfa", ale zbieżność imienia matki i brata ojca wpada w oko. Jak nie pomoże, dam podpowiedź ... astronomiczną.

To tak w, khem, telegraficznym skrócie...

Poza tym muszę de-guglować podpowiedzi, dlatego ostatnią okroiłem do przedrostka. Ale ta liczba według pewnej osoby jest naj... Jak dalej nie będzie pomagać, dam tu podpowiedź ... filmową?

To na razie tyle, zanim podam rozwiązanie na tacy.

kmat napisał(a): 11?

Nie. Mam wrażenie, że strzelałeś, bo nie widzę związku z moimi namiarami. Ale ciekawe, że wybrałeś liczbę - palindrom.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
#93
A to nie ma być liczba co najmniej czterocyfrowa?
Sebastian Flak
Odpowiedz
#94
Cytat:Jedyne do czego dotarłem:

Wow. Nie tak jedynie bo jesteś już dość blisko.


Cytat:-liczba to 7, narysowana dwukrotnie.i przy użyciu skośnej kreski robi klepsydrę.

Zgadza się, to  liczba 7.


Cytat:- Daty mogą być różne

Bardzo trafne rozumowanie.


Cytat:pierwsza z brzegu to 1442. 

Dokładnie.


Cytat:- nie wiem, jaka rolę ma wiek proroka, jedynie że wiek "młodzieńca będzie mniejszy, ale już 112 by pewnie bylo możliwe.

Staraj się wychwycić informacje o których mówi prorok, ale przy tym nie daj się zwieść.

Jak rozwiążesz to jesteś dla mnie prze kox : P
Odpowiedz
#95
Gawain napisał(a): A to nie ma być liczba co najmniej czterocyfrowa?

Może w systemie dwójkowy... no dobra, na razie dosyć podpowiedzi.

legend napisał(a): Staraj się wychwycić informacje o których mówi prorok, ale przy tym nie daj się zwieść.

Jak rozwiążesz to jesteś dla mnie prze kox : P

No dobra, po kolei:

- Pewna rzecz <a> istnieje już tyle czasu, że już za niedługo minie jej okrągła liczba lat.

a=?

- Ja młodzieńcze <b> mam już 113 lat.

b < 113

- Zdradzę ci, że jest taka liczba, która narysowana dwa razy na pergaminie i z użyciem jednej skośnej linii potrafi stworzyć rysunek związany z czasem, choć z bardzo małym zakrzywieniem, które niespecjalnie rzuca się w oczy.

7

- Gdy pomnożysz swój wiek <b> przez tą liczbę <7>, a później przez liczbę, która jest pewnym rokiem w którym zaatakowane zostaną wojska pewnego sułtana przez oddziały węgierskie <1442>, to otrzymasz wskazówkę do tego jak policzyć wiek tej rzeczy.

b*7*1442=c

c= 10094 b
c max = 1.130.528

- Dodam ci jeszcze, że trzeba odjąć symbol czasu (???) od pewnego starego bytu, później pomnożyć powstałą liczbę przez jedną z liczb zawartych w rysunku który symbolizuje czas i ten wynik pomnożyć przez rok w którym odbywały się ataki na wojska pewnego sułtana.

(a-77)*7*1442 = d
(a-77)*10094 = d

d=???

Tego 77 nie jestem pewien, prawdopodobnie się nie zgadza, bo wychodzi nonsens. Także to, że "pewien stary byt" to ta sama rzecz wymieniana na początku jest tak na 80-90% pewna, ale być może też nie. Zasadniczo nawet nie jest pewne, że te ataki na wojska pewnego sułtana są w obu zdaniach te same, ale gdyby tu była Bitwa pod Chocimiem lub Bitwa Wiedeńska, to cała zagadka traci sens.

Wróć do mnie, gdy poznasz jakiego wieku dożyje ta rzecz niebawem. Proszę cię jednak, abyś nie zgadywał , gdyż  będę wymagał od ciebie metody jaką się posłużyłeś''

No właśnie wykładam się na ostatnim rachunku. Zrobiłem sobie dla b i c tabelkę z wszystkimi wartościami od 1 do 112. Najbardziej podejrzane jest b=99 -> c=999306. Także dla innych b=N*11 wychodzi c=N*111000 + x (przykładowo dla b=77 wychodzi c= 777238), ale to nie jest "o krok" od jakiejś okrągłej sumy. Zresztą nadal nie wiem, jaką wskazówką ma być c.

Będę strzelał, że tą "rzeczą" jest domniemany wiek młodzieńca (99), ale tylko dlatego, że brakuje mu roku do 100 lat.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
#96
No dobra, jestem za bardzo niecierpliwy, żeby zostawiać zagadkę odłogiem.

bert04 napisał(a): - Postać mitologiczna, syn boga** i nimfy*. Imię nimfy brzmi jak brat boga, choć w innym kraju.

Podpowiedź astronomiczna: Trzy z czterech wymienionych postaci wędruje po układzie słonecznym.
- tylko faceci (matka "nimfa" miała pecha z tym imieniem, podobnym do szwagra)
- każdy w innej "klasie" ... choć nie zawsze tak było*
- kluczowa postać mitologiczna ma postać wędrownika, jego wuj to taki wędrusik a "bóg-ojciec" no to już, wiadomo.



(* jak teraz nikt przynajmniej nie złapie tropu, to to forum nie jest tym, za co go miałem)
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
#97
Bert napisał(a):Może w systemie dwójkowy... no dobra, na razie dosyć podpowiedzi.

O zagadkę legenda pytałem Duży uśmiech

Stawiam, że liczba to 100 000.
Sebastian Flak
Odpowiedz
#98
Gawain napisał(a): O zagadkę legenda pytałem Duży uśmiech

A kogo pytał się kmat? Nie możecie jakichś odnośników robić, jak już dwie zagadki są równolegle?

Cytat:Stawiam, że liczba to 100 000.

To może być zaokrąglona liczba, a chodzi o tę "niezaokrągloną". No i nie napisałeś, na jakiej podstawie.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
#99
bert04 napisał(a): A kogo pytał się kmat? Nie możecie jakichś odnośników robić, jak już dwie zagadki są równolegle?

Smartfonoza. Dużo pisania :-D

Cytat:To może być zaokrąglona liczba, a chodzi o tę "niezaokrągloną". No i nie napisałeś, na jakiej podstawie.

Na podstawie Twojej wypowiedzi :-D
Sebastian Flak
Odpowiedz
bert04, nie zdziwię się jak zaraz to rozwiążesz. Uśmiech


Cytat:Zasadniczo nawet nie jest pewne, że te ataki na wojska pewnego sułtana są w obu zdaniach te same

Są te same w każdym przypadku.



Cytat:b=99
Ależ oczywiście.
Twoja metoda jest taka, jakiej oczekuje prorok. Do otrzymania liczby potrzebujesz tylko dobrze użyć b i pamiętaj o tym że jedna z dat jest prawidłowa -napisałem to dlatego, że teraz obojętnie jakiej daty użyjesz (1442 czy 1443) to i tak w banalny sposób dojdziesz do mety przydatności daty w działaniu.


''Gdy pomnożysz swój wiek <b> przez tą liczbę <7>, a później przez liczbę, która jest pewnym rokiem w którym zaatakowane zostaną wojska pewnego sułtana przez oddziały węgierskie <1442 - tak wybrałeś>, to otrzymasz wskazówkę do tego jak policzyć wiek tej rzeczy.''

99 x 7 x 1442 = 999306 

______________________________________________________

Co do twojej zagadki - strzelam, że może to być Uranos.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości