Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Historia - pytania i odpowiedzi
#61
Siłą przeciwną to jest interwencjonizm. Jeżeli chodzi o ekonomię.
Sebastian Flak
Odpowiedz
#62
Rodica napisał(a): Tendencje do ograniczania władzy monarchy występowały w Anglii od czasów wczesnego średniowiecza, dowodem na to jest Carta Magna wydana przez Jana bez Ziemi. Absolutyzm w Anglii przybierał formę chwilowych epizodów.
That's cute. Pierwszym absolutystycznym monarchą Polski był Mikołaj I, car Rosji m.in.

Cytat:Te kilka innych czynników to większa swoboda gospodarcza, między innymi, ilość wynalazków i patentów była niezrównana.

W XVIII wieku prawo patentowe dopiero rodziło się w bólach jako następstwo odchodzących praw monopolowych, a nawet i tutaj Francja zarówno pod względem czasu, norm jak i konsolidacji prawnej była prekursorem. Zresztą, trochę to wina anglosaksońskiego prawa patentowego EDIT: precedensowego systemu prawnego, James Watt musiał wywalczyć sobie prawo EDIT: w rozprawie sądowej, że jego udoskonalenie (nie - wynalezienie) maszyny parowej jest godne patentu. Konsolidacja prawa patentowego na poziomie krajowym jak i międzynarodowym to dopiero wiek XIX, ale wtedy już rewolucja przemysłowa dotarła nawet do Polski.

Cytat:Musiał paraliżować, absolutyzm jest siłą przeciwną do liberalizmu.

Nie do końca. Trochę mylnie zrównujesz absolutyzm z dyktaturą. A tymczasem absolutyzm wynikł z ewolucji feudalizmu. Przypomnijmy dla porządku: w feudalizmie klasycznym król był zarówno władcą jak i właścicielem całego kraju. Lenno było oddaniem części własności (ziemia) jak i części władzy arystokratom, którzy mogli z kolei dzielić się tym lennem z wasalami niższego stopnia. W absolutyzmie natomiast następuje rozdział: cała władza dla króla, cała własność prywatna dla wasali.

W innych krajach ten rozwój mógł przybierać inne formy, zwłaszcza tam, gdzie pozycja króla była tradycyjnie słabsza (Anglia, Polska itp). Niemniej właśnie w takiej Francji absolutyzm przyczynił się do rozwinięcia świadomej warstwy burżuazji, której aspiracje polityczne eksplodowały podczas Rewolucji. Tej Francuskiej, nie tej przemysłowej.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
#63
ErgoProxy:
Cytat:Natomiast z Wielką Armadą, o ile pamiętam, było tak, że Hiszpanie utrzymywali cały czas sztywny szyk półksiężyca, podczas gdy Brytole sobie ten półksiężyc sobie pomału szarpali, bo mogli.

W wikiepedii jest napisane, że mieli lżejsze, bardziej zwrotne okręty, zdolne do manewrowania, co uniemożliwiało abordaż. Działa były lepiej przystosowane do wygodnej i szybszej obsługi. To był patent angielski.
Hiszpańskie statki były ciężkie i nieprzystosowane do szybkiej wymiany ognia.
Rozsadziło mi antenę.
Odpowiedz
#64
Glowna przewaga Hiszpanow byla liczba okretow i wojska na nich, glowna przewaga Anglikow byly mniejsze i bardziej zwrotne okrety oraz artyleria strzelajaca szybciej, celniej i o wiekszym zasiegu ( udoskonalenie angielskie )
W zwiazku z tym angielski plan bitwy zakladal pojedynki artyleryjskie i niedopuszczanie do abordazu bo tam anglicy mieli przewage i ten plan zakonczyl sie sukcesem, ktoremu bardzo pomogla sztormowa pogoda, ktora tak naprawde "zalatwila" Wielka Armade.

Co do powstania monarchii parlamentarnej, to powstawala ona w ogromnych bolach i ciaglych wojnach zarowno zewnetrznych jak wewnetrznych trwajacych dziesiatki lat - mozna smialo powiedziec ze do momentu zainstalowania w Anglii Wihelma Oranskiego nie bylo wiadomo jaka opcja w Anglii przewazy - absolutyzm Stuartow, czy parlamentaryzm. Przewazyl ten ostatni razem ze zwyciestwem protestantow i objeciem tronu angielskiego przez dynastie Hanowerska w 1707r.

Rewolucja przemyslowa w Anglii ma ( w mojej opinii z ktora mozna sie nie zgadzac ) korzenie w emancypacji angielskich wloscian jako samodzielnych dzierzawcow, w odroznieniu do coraz wiekszego przywiazania chlopa do ziemi w Europie Wschodniej, w powstaniu silnej warstwy mieszczan i kupcow szukajacych zysku w handlu i piractwie, ale rowniez w zrozumieniu przez arystokracje korzysci danych przez rente gruntowa, ktore to zrozumienie doprowadzilo najpierw do zamiany ziemi farmerow na pastwiska dla owiec z jednej strony, ale rowniez na niezwykle szybki wzrost wytworczosci w rolnictwie dzieki czemu ilosc ludnosci prawie podwoila sie na poczatku 18w.
Efektywnosc produkcji w rolnictwie zwolnila rowniez masy ludzi do pracy w rodzacym sie przemysle jak i pozwalala na szybki rozwoj armii i floty.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości