Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Debata "Czy wiara w Boga jest racjonalna" (Fjałkowski vs Sylwestrowicz)

Geniealne! Uśmiech 
(Na razie obejrzałem do 1:50:00)
Why so serious?
Odpowiedz
Przesłuchaniem tylko początek. Proszę o streszczenie. Ciekawe jakby wyglądało państwo i polityka mieszkaniowa gdyby od dwustu lat co trzecia para miała kilkunascioro dzieci dozywajacych wieku prokreacyjnego.
Odpowiedz
Z tego co obejrzałem dość pobieżnie to:
Sylwestrowicz buc, argumenty naciągane i oparte na logice błędnego koła.
Fijałkowski przyjemny w obyciu, dobrze wypunktował nieracjonalność tego pierwszego, a jednocześnie przyjmujący światopogląd skrajnie agnostyczny i pragmatyczny, a to mnie odrzuca lekko.
Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre – w tym cel rozumnego życia.

Platon
Odpowiedz
Obejrzałem już całość i zgadzam się z nimi oboma. Tzn. obaj przedstawiają spójną narrację i nie widzę podstaw, aby odrzucić to co mówią.

Lampart napisał(a): a jednocześnie przyjmujący światopogląd skrajnie agnostyczny i pragmatyczny, a to mnie odrzuca lekko.
A mnie ta jego postawa jest szczególnie bliska i on tak pięknie o tym mówi, że serce moje raduje się i świętuje gdy go słucham Duży uśmiech
Why so serious?
Odpowiedz
Nie będę otwierać nowego wątku, tylko wstawię tutaj, skoro jednym z bohaterów jest Karol Fjałkowski.

Najlepsza debata z jego udziałem, jak do tej pory:

W debacie m.in:

- argumenty przemawiające za istnieniem Boga (konceptualne, empiryczne i argument pośredni faworyzowany przez prelegenta Jacka Wojtysiaka)
- argumenty za tym, że Bóg jest wymysłem - odpowiedzią na potrzeby człowieka
- różnica pomiędzy racją a motywacją
- czy hipoteza Boga jest naukowa (w sensie filozoficznym)?
- czy można zaufać intuicjom? czy należy je zawiesić w poznaniu naukowym?
- krytyka monizmu (z konsekwencji i intuicji)
- minimalny absolut jako konsensus w filozofii
- 3 koncepcje, które wykluczaj jakąkolwiek debatę na temat Boga (scjentyzm, naturalizm i skrajny empiryzm)
- wszechwiedza Boga (krótkie przedstawienie 4 koncepcji)

Debata trwa razem z sesją pytań od publiczności ok. 3 h, ale warto  Uśmiech
Nie chcę tajemnic ani stanów duszy, ani rzeczy niewymawialnych, nie jestem dziewicą ani księdzem, żeby się bawić w życie wewnętrzne. 
- Jean-Paul Sartre
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości