To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teologia presupozycyjna
#61
Pelikan haha na serio tak uważasz?

Okej niech będzie z podmiotem. Ja podmiot mam doświadczenie, którego jestem podmiotem, w ktorym ja podmiot leżę na łóżku.

2. aaa to o taką syntezę chodzi, no tak to możesz Duży uśmiech
Odpowiedz
#62
Pelikanie, zgodnie z nauczaniem dharmicznym dróg jest właśnie wiele, każdy ma własną. Często więc.
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction: 
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com 
Odpowiedz
#63
Lampart napisał(a): Pelikan haha na serio tak uważasz?

Okej niech będzie z podmiotem. Ja podmiot mam doświadczenie, którego jestem podmiotem, w ktorym ja podmiot leżę na łóżku.

Jesteś (Ty podmiot) tożsamy ze swoim ciałem?

ARHIZ napisał(a): Pelikanie, zgodnie z nauczaniem dharmicznym dróg jest właśnie wiele, każdy ma własną. Często więc.

Dróg jest wiele, ale nie każda jest kompatybilna z danym czlowiekiem. Człowiek wychowany w kulturze chrześcijanskiej do Boga dociera przez Chrystusa, a człowiek wychowany w buddyzmie przez Buddę. Niestety, wiele osób nie jest tego świadomych i pakują się w egzotyczne drogi, w których najzwyczajniej w świecie, nie potrafia sie odnalezc.
Odpowiedz
#64
Pelikan
Cytat:Jesteś (Ty podmiot) tożsamy ze swoim ciałem?

Moje ciało oraz język, który nabyłem w toku interakcji mojego ciała ze światem zewnętrznym, nadaje podmiotową perspektywę. Bez tego w ogóle by nie było mowy o żadnym podmiocie.
Odpowiedz
#65
Lampart napisał(a): Pelikan
Cytat:Jesteś (Ty podmiot) tożsamy ze swoim ciałem?

Moje ciało oraz język, który nabyłem w toku interakcji mojego ciała ze światem zewnętrznym, nadaje podmiotową perspektywę. Bez tego w ogóle by nie było mowy o żadnym podmiocie.

Ok, a teraz odpowiedz na pytanie, czy to znaczy, że:

Jesteś (Ty podmiot) tożsamy ze swoim ciałem?
Odpowiedz
#66
Myślę, że nie.
Odpowiedz
#67
Lampart napisał(a): Myślę, że nie.

Więc to nie Ty leżysz na łóżku?
Odpowiedz
#68
Ja. Bo tak jak pisałem, ciało nadaje podmiotowi perspektywę.
Bez perspektywy nie ma podmiotu.
Odpowiedz
#69
Lampart napisał(a): Ja. Bo tak jak pisałem, ciało nadaje podmiotowi perspektywę.
Bez perspektywy nie ma podmiotu.

Ale jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Bez rodziców nie ma dziecka, czy dziecko jest swoimi rodzicami?
Odpowiedz
#70
Ale perspektywą tego podmiotu nadaną przez ciało jest, że on leży
Odpowiedz
#71
Lampart napisał(a): Ale perspektywą tego podmiotu nadaną przez ciało jest, że on leży

Innymi slowy, podmiot utożsamia sie z tym cialem, ktore go uwarunkowalo.
Odpowiedz
#72
Podmiot określa swoją pozycję względem swojego ciała.
A twoim zdaniem gdzie jest podmiot?
Odpowiedz
#73
Lampart napisał(a): Podmiot określa swoją pozycję względem swojego ciała.
A twoim zdaniem gdzie jest podmiot?

Podmiot jest poza ciałem. Transcenduje je. Natomiast jeśli chce, to nie będąc tożsamym  z ciałem (z czym Ty się zgodziłes), lokuje samego siebie w ciele (utożsamia się z ciałem).
Odpowiedz
#74
Poza ciałem czyli gdzie w którym miejscu?
Odpowiedz
#75
Lampart napisał(a): Poza ciałem czyli gdzie w którym miejscu?

Nie da sie dokladnie stwierdzic.
Odpowiedz
#76
Nie da się w ogóle stwierdzić czy tylko niedokładnie?
Odpowiedz
#77
Lampart napisał(a): Nie da się w ogóle stwierdzić czy tylko niedokładnie?

Z pewnoscia wiadomo, ze podmiot jest zlokalizowany w poblizu ciala, ale nie wiadomo, na ile moze sie od tego ciala oddalic. Pije tutaj chocby do telepatii, śmierci klinicznej etc.
Odpowiedz
#78
Pelikanie

Cytat:Dróg jest wiele, ale nie każda jest kompatybilna z danym czlowiekiem. Człowiek wychowany w kulturze chrześcijanskiej do Boga dociera przez Chrystusa, a człowiek wychowany w buddyzmie przez Buddę. Niestety, wiele osób nie jest tego świadomych i pakują się w egzotyczne drogi, w których najzwyczajniej w świecie, nie potrafia sie odnalezc.
Według Tenzina Gjaco człowiek dobiera sobie religię przez swoje unikalne preferencje, u Ciebie jest to raczej geograficzne. Jednak nie każdy Polak wychowywany jest w duchu chrześcijańskich wartości. A nawet jeśli, co jeśli dziecko ma inne preferencje jutż rodzice np. przemawia do niego islam?
Czy chrześcijanin wychowany przez buddystów nie dotrze do Boga? Czym jest to pogubienie?
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction: 
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com 
Odpowiedz
#79
towarzyski.pelikan napisał(a):
Lampart napisał(a): Nie da się w ogóle stwierdzić czy tylko niedokładnie?

Z pewnoscia wiadomo, ze podmiot jest zlokalizowany w poblizu ciala, ale nie wiadomo, na ile moze sie od tego ciala oddalic. Pije tutaj chocby do telepatii, śmierci klinicznej etc.

Ja uważam, że podmiot jest kreowany przez pracę mózgu, który lokalizuje bodźce względem działa i konstruuje na tej podstawie odpowiednio doświadczenie. Dlatego jak się leży na łóżku to ma się doświadczenie, że się leży na łóżku.
Odpowiedz
#80
ARHIZ napisał(a): Według Tenzina Gjaco człowiek dobiera sobie religię przez swoje unikalne preferencje, u Ciebie jest to raczej geograficzne. 

Racja, ze człowiek sobie dobiera religie przez preferencje, ale preferencje mozna rozumiec na dwa sposoby:

a) egoistyczna, interesowna preferencja - wybieram sobie religie x, bo mi bardziej pasuje, fajniejsze wnioski z niej plyna, jest bardziej ciekawa intelektualnie, lepiej mi sie kojarzy
b) naturalna - podporządkowuje się religii, która zostala mi dana, niezaleznie od tego, czy mi sie ona podoba czy nie

Dlaczego ta naturalna jest wlasciwa, a ta egoistyczna nie? Ponieważ ta druga postawa jest postawa pokory, posluszenstwa. Liczy sie dla mnie Prawda, nawet jesli jest nieprzyjemna, nawet jesli jej nie rozumiem, nawet jesli mi ciazy. Mamy tutaj nastawienie na obiektywizm.

Natomiast w pierwszym przypadku wybieram sobie religie, ktora bedzie dla mnie wygodna, niczym towar w sklepie albo danie w restauracji. Jest to wybór nie tyle etyczny, jak w sytuacji powyzej, tylko estetyczny. Liczy sie dla mnie prawda subiektywna (egoistyczna), jedna z wielu.

Cytat:Czy chrześcijanin wychowany przez buddystów nie dotrze do Boga? Czym jest to pogubienie?
Skoro byl wychowany przez buddystow, to jakim cudem jest chrzescijaninem? Czemu wybral chrzescijanstwo?

Pogubienie polega na tym, ze obcych kulturowo religii nie rozumiemy, nigdy nie wejdziemy gleboko w taka religie, nie jest z nami kompatybilna. I to co sie dzieje np. z Polakami przechodzacymi na buddyzm to przejecie takiej płytkiej, niezobowiazujacej warstwy duchowosci. Ci ludzie sa strasznie naiwni, oderwani od rzeczywistosci, a niekiedy niebezpieczni. Czasem ich buddyzm przechodzi wrecz w psychopatie.

I kiedys myslalam, ze to ten buddyzm jest taki straszny, ale teraz mysle, ze problem nie lezy w buddyzmie, tylko przyjeciu go w spłyconej formie. Gdyby delikwent mial rzeczywiscie ten buddyzm przyjac w jego całym bogactwie, toby szybko sie okazalo, ze to chrzescijanstwo wcale nie jest jakies "gorsze", trudniejsze.

Lampart napisał(a): Ja uważam, że podmiot jest kreowany przez pracę mózgu, który lokalizuje bodźce względem działa i konstruuje na tej podstawie odpowiednio doświadczenie. Dlatego jak się leży na łóżku to ma się doświadczenie, że się leży na łóżku.

Tylko, ze Ty cały czas piszesz o ciele. A mnie interesuje podmiot. Gdzie jest podmiot, a nie jak powstaje i ze sie utozsamia ze swoim cialem.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości