To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trąby powietrzne - na jaką max wysokość może wznieść się krowa?
#1
Jestem ciekawa jak wysoko, w mniejszym stopniu jak daleko w poziomie może wznieść się krowa porwana przez tornado lub trąbę powietrzną?

Bo widziałam kiedyś chyba w telewizji lub na jakichś fotkach w internecie chyba krowę unoszoną przez tornado?

Chodzi mi o to czy ktoś zanotował takie dane z obserwacji w czasie wystąpień tornada lub trąby powietrznej?
Jeśli ktoś teoretycznie policzył możliwe wznoszenie się krowy w powietrzu w oparciu o realne i fizycznie możliwe warunki geograficzne, pogodowe i fizyczne (od fizyki) to również byłabym zainteresowana.

Jestem też zainteresowana żabami porywanymi w grupie ze stawu w czasie tornada, które potem w innym miejscu w poziomie (przesuniętym geograficznie) "spadają z Nieba".
Jak żaby w grupie mają się do krowy - obserwacje realne przy występujących zdarzeniach pogodowych i obliczenia teoretyczne - czy żaby w grupie mogą wznieść się wyżej i przelecieć dalej?


Co z obserwacjami i obliczeniami żyjątek morskich np. muszelki z żywymi małżami lub czymś innym - czy takie coś może być porywane tylko z płytkich warstw mórz przy brzegach lądu lub wysp czy też z głębszych warstw - obszarów mórz?
Jak wysoko i daleko te muszelki z żyjątkami morskimi w czasie tornada lub trąby powietrznej ? morskiej mogą się wznieść i przelecieć?


W których górach - nazwa pasma gór, kraj , rejon geograficzny -- w wysokich strefach gór są skamieniałości typu muszelki z morza - o przyczynę czego jeszcze do niedawna posądzano "biblijny potop Noego" - bo już teraz się potopu Noego o te skamieniałości chyba nie posądza?

Czy ktoś trochę skatalogował te skamieniałości typu z dna mórz znajdujące się i wykryte w wysokich górach?

Chodzi mi o takie dane np.

- Himalaje - maksymalny szczyt 8000 metrów n.p.m -- skamieniałości znalezione wysoko w górach na maksymalnej wysokości 4350 metrów n.p.m - na obszarze około 4 km kwadratowych powierzchni górskiej mierzonej po powierzchni zbocz gór - ilość skamieniałości - 20600 muszelek (dokładność 20%) = 60 kilogramów (dokładność 15%)

widać z tego przykładu, że np. muszelek nie znalezionoby na samym szczycie Himalajów tylko ileś metrów i % niżej - o to mi chodzi.


Jak te znalezione skamieniałości ich wysokość nad poziom morza i odległość od morza mają się do obserwacyjnych i obliczeniowych zdarzeń i możliwość porywania muszelek i żyjątek morskich a także żab i krów na dużą wysokość i przenoszenia na duże odległości w poziomie?
Odpowiedz
#2
Droga Gąsko - skamieniałości himalajskie nie znalazły się tam w wyniku porywania przez tornada ale w wyniku procesów geologicznych, a konkretnie wypiętrzania.
Nudny Wujo Sof.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#3
Nie chodzi mi konkretnie o Himalaje - podałam przykład na fikcyjnych danych jakiego typu zestawienie danych chciałabym obejrzeć, co ma być, jakie dane w tym zestawieniu.
Chodzi mi o wszelkie skamieniałości związane z żyjątkami z mórz znalezione w "wysokich górach" lub "średnich górach".

A w ogóle jakie góry są tam gdzie żył biblijny Noe i ile liczą metrów n.p.m - średnio i najwyższy szczyt?
Tak trochę żartem czy to daleko od Himalajów te góry gdzie mieszkał Noe  i czy Noe w ogóle wiedział, że są Himalaje i ile liczą metrów n.p.m?

Interesuje mnie też porywanie krów, żab i żyjątek morskich na dużą wysokość przez zjawiska pogodowe.
Odpowiedz
#4
Ale wszelkie skamieniałości żyjątek morskich znajdywane w górach wysokich i każdych innych, to efekt wypiętrzania.
Proste, jak cep.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#5
Jedak chciałabym się dowiedzieć o porywaniu zwierząt i owoców morza na duże i średnie wysokości przez tornada i trąby powietrzne.
Chciałabym się dowiedzieć "co mogą" tornada i trąby powietrzne.
Odpowiedz
#6
Problem w tym, że takie 'porwania' maja bardzo lokalny i incydentalny charakter.
Nie ma szans na zachowanie tego w materiale kopalnym.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#7
Mi jednak chodziło głównie o to co może tornado lub trąba powietrzna.

To z tymi skamieniałościami to był dodatkowy uboczny temat.

Chodziło mi o przenoszenie dużych małych i całkiem małych zwierzątek, żyjątek na maksymalne wysokości i na maksymalny zasięg przenoszenia w poziomie.

Nie ma takich informacji o które pytam w Wiki.

Zasięg lokalny w poziomie przenoszenia to np. 100km, 20km, 2km?
A w pionie?

Chodzi mi o konkrety w tych zjawiskach pogodowych, bo tyle o tym wiem co widziałam na filmach przyrodniczych w telewizji a tam raczej nie było takich informacji.
Chciałabym się czegoś konkretnego tego typu dowiedzieć o tych zjawiskach pogodowych, jako że żyję w XXI wieku a odczuwam brak tej wiedzy - co może może być porwane i co może spaść z nieba, ale chodzi mi jakieś konkretne liczby jak wysoko to się może wznieść i jak daleko może przelecieć, z takim przybliżeniem jak to jest obecnie dostępne.

Chciałabym wiedzieć jak działają tornada i trąby powietrzne, ale chodzi mi o konkretnie takie szczegóły jak napisałam.

No jeszcze chodziłoby mi o takie szczegóły czy porwana przez tornado lub trąbę powietrzną krowa lub żaby ze stawu może wylądować po porwaniu cała i zdrowa, połamana ze wskazaniami na szpital lub martwa w wyniku urazów (tak trochę żartem piszę ale o to mi z grubsza chodzi) .
Jaki związek z tym czy krowa lub żaby ze stawu po wylądowaniu spowrotem na ziemi ma maksymalna wysokość na któą krowa lub żaby się wzniosły oraz inne czynniki jaki mają wpływ na stan zdrowia/zgonu porwanej krowy lub żab?
Odpowiedz
#8
Cytat:[b]Q: How far can an object picked up by a tornado travel?[/b]

A: Tornadoes have tipped over trains and sucked up cows, but the objects that travel farthest are, not surprisingly, small and light.
In 1995, researchers at the University of Oklahoma wanted to study the pattern of debris carried long distances by tornadoes. So after a tornado, they asked people to send them identifiable objects, for example, canceled checks, which helpfully include the name and address of the check writer, making it easy to figure out how far the check has traveled.
In five years, more than 1,000 objects were collected, said John T. Snow, dean of the university’s College of Atmospheric and Geographic Sciences, who led the tornado debris project. Among the odder ones was a man’s bowling jacket. “It had his name stenciled on the back of it and the name of the bowling alley,” Dr. Snow said.
Most of the objects landed fairly close, 15 to 20 miles from where they started. A few traveled more than 60 miles. The farthest an object traveled was more than 150 miles. [i]— KENNETH CHANG[/i]
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#9
To trzeba byłoby wrzucać w tornado jakieś mało_i-ciut-mniejsze czujniki wysokości połączone też z całkiem małymi rejestratorami elektronicznymi 2 parametrów czas-wysokość-n.p.m robiącymi pomiar co 1 sekundę lub 2 sekundy i zbierać wylądowane po przejściu tornada małe przedmioty żeby posprawdzać podróże na wysokość w pionie.

Jest też coś takiego zasięg na wysokość samego tornada - nie mam pojęcia jak duże na wysokość mogą być tornada.

Wiem, że samolot pasażerski do Anglii lata na pułapie 10 000 metrów, nie wiem nawet czy rosyjskie samoloty pasażerskie takie mniejsze na 120 - 150 osób  latające po Rosji też latają na pułapie 10 000 metrów czy niżej, no i samoloty wojskowe typu uzbrojone bombowce jak nadlatują na miejsce wojny lub akcji to na jakiej lecą wysokości jak muszą np. przelecieć 1000 km w poziomie. Nie wiem nawet z jakiej wysokości pada standardowy deszcz z chmur, na jakiej wysokości są chmury z deszczem - a to powoduje u mnie duży dyskomfort psychiczny tak jakbym nie wiedziała ile jest 8 x 9 (=72)

Chciałabym wiedzieć jakie duże na wysokość są tornada i te chmury z deszczem oraz rosyjskie małe samoloty pasażerskie i wojskowe bombowce bo czuję się jak analfabetka w XXI wieku.

Te małe przedmioty wznoszone podnoszone do góry przez tornada to jeszcze mogłyby być teoretycznie wyrzucone do góry ponad wysokość tornada jak rakieta z jakąś siłą wyrzutu od której zależy jak daleko wysoko ponad wysokość tornada mogłyby polecieć - tego też nie wiem i to tez wywołuje u mnie dyskomfort analfabetyzmu.

No i jeszcze chciałabym wiedzieć ile czasu spada kropla z deszczem z chmury z deszczem na ziemię - wyszło mi, że jeżeli chmury są na wysokości 5000 metrów n.p gruntu to kropla z deszczem spada 30 sekund.
Odpowiedz
#10
Cytat:Some people below are taking "tornado" to include the mesocyclonic updraft in the parent thunderstorm, in which case it would be around 35,000-50,000 feet tall. Since a tornado is just an extension of a particularly strong rotating updraft, this answer is extremely rational.

[b]However[/b], the technical definition of a tornado is "a violently rotating column of air, in contact with the ground and the base of a cumuliform cloud." Such a cloud, usually Cumulonimbus, has a base between 700 and 4,000 feet above the ground.
I don't know how much research has gone into this specific question, but I've heard quoted several times in books and documentaries that a typical Cumulonimbus cloud has a base roughly 2,000 feet above the ground.
The typical tornado then would be 2,000 feet tall.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#11
Ogólnie dowcip polega na tym, że góry to z reguły wypiętrzone dno morskie. Płyty kontynentalne ulegają orogenezom dużo słabiej.
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
#12
Co do tych chmur z deszczem to znalazłam, że są na wysokości 2000 metrów - 7000 metrów ale to tak trochę mało informacji bo chciałabym wiedzieć dokładniej, przykładowo, że

- 70% spadniętej wody z deszczem w metrach sześciennych w skali roku nad Polską spada z chmur o wysokości 2500 metrów
- 10% metrów sześciennych w skali roku nad Polską z chmur powyżej 7000 metrów
- 20% to cała reszta
coś tego typu
albo rozkłada się po równo procentów na wszystkich wysokościach

.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości