Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hong Kong kontra Chiny - erozja autonomii
#1
W lipcu 1997 roku zakończyło się 156 letnie panowanie Brytyjczyków nad Hong Kongiem. W myśl zasady "one country, two systems", Hong Kong miał być rejonem należącym do Chin, ale z autonomicznym, kapitalistycznym systemem politycznym, z wolnymi wyborami lokalnych władz. Na podstawie mini-kostytucji, system kapitalistyczny miał zostać utrzymany do 2047 roku 

Jednakże rząd Chiński "wole wybory" zaczął widzieć tak, że to oni będą odpowiedzialni za zatwierdzanie list kandydatów, co doprowadziło do parasolkowej rewolucji w 2014 roku.

Najnowsze protesty wybuchły w tym roku i dotyczyły projektu ustawy zezwalającej na ekstradycję obywateli Hong Kongu do Chin. 

4 września Carrie Lam - szef administracji Hong Kongu, zwolenniczka "bliższej integracji" z Chinami - zapowiedziała, że ustawa ekstradycyjna zostanie wycofana, jednakże protesty trwają dalej i jak ustaną to tylko na chwilę, gdyż Hong Kong jest politycznie kontrolowany przez obóz pro-Pekiński.
hOr-oom-may o nay rhay
hOr-oom-may he eer-hee-mo

http://www.youtube.com/watch?v=wXRGfo1NksM
Odpowiedz
#2
Cóż, jakbym był Hongkongczykiem to bym już dumał jak tu nawiać na Tajwan, do Singapuru, GB czy gdziekolwiek, gdzie jest normalny system. CHRLD prędzej czy później odrębność HK zaorze do gleby.
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
#3
A ostatnio obywatele HK zwrócili się do rządu USA o pomoc. Hm.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz
#4
No coz w British Columbia, a specjalnie Vancouver jest pelne pustych domow i mieszkan awaryjnie zakupionych przez Chinczykow z Hongkongu "na wszelki wypadek".
Odpowiedz
#5
Tzw. Zachód trochę się przeliczył, bo liczył na westernizację Chin, a na razie, to mamy orientalizację pierwszych przyczółków rzeczonego Zachodu.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#6
Au. Orientalizację, nie okcydentalizację; Okcydent znaczy - Zachód. Uśmiech

A że się chłopaki przeliczyli, to prawda. Kto wie, czy nie przez własne rasizmy i inne -izmy, co przyuczyły ich do myślenia w kategoriach: cywilizacja i ludzkość to są my, a reszta ludków na świecie jest zacofana i tylko się bawi niepoważnie. Język
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always
- Mike Wyzgowski & Sagisu Shiro
Odpowiedz
#7
Dzięki - poprawiłem
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości