Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ludzie honoru i słudzy prawa v. 2.0
#25
Vanat napisał(a): Pozostaje jednak pytanie, czy także wojny religijne/ideologiczne i ich moralna motywacja, nie jest jedynie maską, za która kryją się realne interesy. Wszak nawet wojny religijne kończyły się zazwyczaj pokojem i koegzystencją "graczy".

Oczywiście. Zdanie "Rżnąć niewiernych!" można przetłumaczyć na "W obecnej sytuacji wydaje się opłacalne podjęcie pewnego ryzyka i zaakceptowanie strat własnych, jeśli podejmiemy czynności mające na celu przejęcie całości zasobów niewiernych". To tylko kwestia języka.

Z językiem zresztą też jest związana pewna kwestia strategiczna, której pilaster w swoim modelu nie uwzględnił w ogóle, zakładam, że dla uniknięcia nadmiaru komplikacji. Mianowicie - w każdej grze inteligentny gracz będzie starał się zmylić przeciwnika co do stosowanej przez siebie strategii. Najoczywistszym przykładem jest obłuda, czyli udawanie przyjaźni i chęci współpracy, a w rzeczywistości zagarnianie dóbr bliźniego swego. Oczywiście, wraz ze wzrostem umiejętności kłamstwa proporcjonalnie rośnie w społeczeństwie umiejętność wykrywania kłamstwa, toteż w zasadzie czynnik ten nie powinien mieć znaczenia. Ale kiedyś np. zdolność do postępu technicznego też nie miała znaczenia, bo każdą nowinkę techniczną wrogowie i tak przejmowali, zanim zapewniła jakąś mierzalną przewagę nad nimi. A potem nagle zaczęła mieć znaczenie. I tak na przykład barbarzyńska strategia UA przestaje mieć jakikolwiek sens w sytuacji, kiedy nie wiemy, czy ktoś z nami współpracuje, czy nas atakuje.  Nierealistyczne? A brytyjski handel opium był aktem współpracy z Chinami, czy agresji? Można różnie to interpretować. Obecnie wszyscy ludzie na Ziemi mają mniej więcej porównywalną zdolność do oszustwa i demaskowania oszustw. Sytuacja może się zmienić, gdy robieniem ludzi w buca zajmie się sztuczna inteligencja.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Ludzie honoru i słudzy prawa v. 2.0 - przez ZaKotem - 07.11.2019, 17:31

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości