To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żeńskie odmiany nazw np. zawodów
Nonkonformista napisał(a): Sofeiczu, nie razi mnie premierka jako nazwa formy męskiej premier. Gawain pisał o premierce jako małej premierze, stąd nieporozumienie.

Gawain ma trochę racji - jako że obracam się w kręgach okołoteatralnych, to wiem, że w slangu teatralnym często kąśliwie recenzuje się nieudaną premierę epitetem 'premierka'.
Ogólnie końcówka -ka występuje w roli zdrobnienia w obrębie rzeczowników rodzaju żeńskiego, np. klamra/klamerka, kolej/kolejka, suknia/sukienka, panna/panienka etc.
Stąd może następować swoiste przeniesienie tego na całość słownictwa.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Grałem se z synem w HOMM3 miastem orków i tam prawie najsilniejszą jednostką są królewskie cyklopy. Syn chciał mnie się zapytać o żeńskie cyklopy używając określenia "cyklopice" Uśmiech A jak to powinno być poprawnie? Cyklopki? Kojarzy mi się z klapkami. A cyklopice z piczami Uśmiech
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
Horpyny. Język Zadaj mu pytanie, jak się nazywa samica żaby. Język Język Język
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always
- Mike Wyzgowski & Sagisu Shiro
Odpowiedz
Skoro jest "chłop i chłopka", to może powinno być "cyklop i cyklopka". Duży uśmiech
Może w Futuramie tę kwestię tak rozwiązali. Tam jest bohaterka z jednym okiem.

Samica żaby? "Żaba" już ma rodzaj żeński. Ja jestem za tym, żeby samiec żaby nazywał się "kum". Język
Odpowiedz
Kum i kuma kumają kumkanie.
- Myślałem, że ty nie znasz lęku.
- Mylisz się. Lęku nie zna tylko głupiec.
- A co robi wojownik, kiedy czuje strach?
- Pokonuje go. To jest w każdej bitwie nasz pierwszy martwy wróg.
Odpowiedz
lumberjack napisał(a): Grałem se z synem w HOMM3 miastem orków i tam prawie najsilniejszą jednostką są królewskie cyklopy. Syn chciał mnie się zapytać o żeńskie cyklopy używając określenia "cyklopice" Uśmiech A jak to powinno być poprawnie? Cyklopki? Kojarzy mi się z klapkami. A cyklopice z piczami Uśmiech
Oba formanty są tutaj w porządku zarówno -ka jak i -ica.

diabeł - diablica
czarownik - czarownica

masz przecież, więc syn ma dobre wyczucie językowe.
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou
Odpowiedz
Najlepiej byłoby wziąć grupę małych dzieci, które już dobrze mówią po polsku a jednocześnie nie mają świadomości tej całej ideolo wojenki dżenderowej i zapytać, jak by same nazwały panią-premier, panią-doktor, panią-minister etc.
I zdać się na ich wyczucie językowe na zasadzie 'nic osobistego'.
W końcu te dzieci za parę lat będą kształtować polszczyznę.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Idźmy na całość...

List pochwalny:
Ktoś taki jak Pani to skarb, jest Pani prawdziwym człowiekiem.
Taka ktośka jak Pani to skarbka, jest Pani prawdziwą człowieczką.
Taka ktosica jak Pani to skarbica, jest Pani prawdziwą człowieczycą.


Regulamin:
Pracownik/pracownica(*) ubezpieczony/ubezpieczona(*) jest zobowiązany/zobowiązana(*) do ...
(*) niepotrzebne skreślić
Odpowiedz
Rowerex napisał(a): Idźmy na całość...

List pochwalny:
Ktoś taki jak Pani to skarb, jest Pani prawdziwym człowiekiem.
Taka ktośka jak Pani to skarbka, jest Pani prawdziwą człowieczką.
Taka ktosica jak Pani to skarbica, jest Pani prawdziwą człowieczycą.


Regulamin:
Pracownik/pracownica(*) ubezpieczony/ubezpieczona(*) jest zobowiązany/zobowiązana(*) do ...
(*) niepotrzebne skreślić
Formy z regulaminu są jak najbardziej w porządku. Te z listu pochwalnego bronią się tylko w konwencji żartu.

Wysłane z mojego SM-A226B przy użyciu Tapatalka
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości