To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żeńskie odmiany nazw np. zawodów
#97
zefciu napisał(a): Sorry, ale to Ty się właśnie zaorałeś. Bo jeśli jest tak jak piszesz, że forma gramatyczna jednoznacznie określa płeć, to konieczność istnienia żeńskich form przestaje być dyskusyjna. Musimy je mieć, inaczej nie będzie mogli się komunikować zgodnie z prawdą.

Ja piszę o zachowaniu konsekwencji w przekazywaniu informacji, bo inaczej wychodzi niezrozumiały bełkot.

"Gawain jest użytkowniczką. Pije kawę i zrobiło kanapki. Miał wczorajszy kotlet i zjadła orzechy. Lubiło orzechy". No litości, bez konsekwentnego trzymania się form nie da się powiedzieć nic konkretnego mimo, że zdania są poprawnie pobudowane. LumpenWolfin pamiętasz? No właśnie po tym tylko przykładzie było widać, że komunikowanie płci musi mieć jakieś wytyczne w języku inaczej niekonsekwencja grozi schizofrenią.


Cytat:Ja wyżej zaznaczyłem, że tak nie uważam. Rodzaj gramatyczny jest z płcią powiązany luźno i kobieta może być człowiekiem lub mechanikiem; a mężczyzna może być osobą, przedszkolanką lub kanalią.

Tylko określony rodzaj gramatyczny przypisany do przymiotników to i owszem. Przypisany do czasowników musi być ściśle określony aby nie bełkotać. No chyba, że zacznie się mówić w stylu Kalego albo Nieskalanych z GoT.

Cytat:przedszkolanką

No litości. Akurat forma męska jest:

https://sjp.pwn.pl/slowniki/przedszkolan...um=display



Cytat: Uważam, że żeńskie końcówki są z pewnych powodów przydatne, ale niekonieczne. Ty dowodzisz jednak, że są konieczne.

Ja dowodzę, że aby nadać spójny przekaz należy być konsekwentnym i zamiast pojedynczych zmian form wystarczt stosować więcej niż jedną, z tych które już są. Istnieje pewna gradacja istotności form i jedne np. formy czasownikowe z osobową końcówką, trzeba wykorzystywać w logicznej komunikacji a inne, np. formy odrzeczownikowe czy odprzymiotnikowe już niekoniecznie, chociaż można, bo to ułatwia komunikację. "Anna pracował jako mechanik", to zgroza i srom dla oczu i uszu. "Anna jest mechanikiem" już nie. W polskim czasowniki w formie osobowej rozwiewają wszystkie wątpliwości.

Cytat:No przecież napisałem. Cel jest ten sam, co w angielskim. Ale ponieważ angielski mocno się od polskiego różni, to środki są mocno różne do poziomu, gdy się wydaje, że są sprzeczne.

No ale w komunikacji po polsku ciężko rodzaj osoby usunąć, więc problemu de facto nie ma. Zarzut, że złym rodzajem się można do kogoś zwrócić jaki podaje ZnaLezczyni po prostu nie istnieje jako realny problem, bo trzeba by wytrzebić z polskiego końcówki osobowe przy czasownikach. Co innego w angielskim...


Cytat:A to już jest karkołomna teza. Sugerujesz, że istnieje jakiś środkowoeuropejski Sprachbund idący w poprzek rodzin językowych? Gdzie on jest? Między Łabą a Bugiem?

Sugeruję, że brzmienie wielu słów w językach ludów z najbliższego sąsiedztwa pozwala na nadawanie odpowiednich formantów i dodawanie pewnych końcówek. Esperanto to to nie jest, ale większych problemów z dodaniem końcówki nie ma. Co innego gdy chodzi o np. grecki.

Cytat:A dżokejka to z jakiego środkowoeuropejskiego języka pochodzi?

Jakby się uprzeć to idzie dowieść, że ze staroniemieckiego, który sobie ewoluował swobodnie w Szkocji i Anglii i majstrował w imieniu Johann.


Cytat:A tutaj mam obiekcję taką, że ludzie, którzy protestują przeciwko tym „obco brzmiącym słowom” jakoś wybiórczy są. Nikt nie wkleja memów o tym, jakim to strasznym słowem jest „silos”. A przecież to jest słowo, które gwałci fonetykę polską bez mydła i psuje całą ortografię. I nikt nie protestuje.

Tarzan czy komputer z traktorem też gwałcą, ale to nazwy własne na określone przedmioty, osoby i zjawiska. Co poradzić skoro lepszego, efektywniejszego zamiennika nie ma?


[quote]A pojawi się taka „architektka”, czy „psycholożka” i nagle słychać „hurr, durr, to nie po polsku”, „haha hihi, loszka”.

Może dlatego, że do pierwotnego brzmienia dokłada się na siłę polskie końcówki i to w sposób zupełnie zbędny i niepotrzebny, bo poza przypadkami wypowiedzi formalnych i budzącej zgrozę urzędniczej nowomowy, gdzie "psycholog dziecięcy Anna B. zaprotokołował", problemu po prostu nie ma. Unikanie płci w polskim to karkołomne zajęcie a brak formantu pewnych zawodów, i tak nielicznych, nijak nie pomija płci w wypowiedziach.
Sebastian Flak
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Żeńskie odmiany nazw np. zawodów - przez kmat - 08.11.2019, 04:11
RE: Żeńskie odmiany nazw np. zawodów - przez kmat - 09.11.2019, 16:11
RE: Żeńskie odmiany nazw np. zawodów - przez kmat - 11.11.2019, 15:17
RE: Żeńskie odmiany nazw np. zawodów - przez kmat - 11.11.2019, 23:51
RE: Żeńskie odmiany nazw np. zawodów - przez kmat - 12.11.2019, 03:53
RE: Żeńskie odmiany nazw np. zawodów - przez kmat - 12.11.2019, 18:10
RE: Co mnie cieszy? - przez Fanuel - 14.08.2020, 13:49
RE: Co mnie cieszy? - przez ZaKotem - 14.08.2020, 14:50
RE: Co mnie cieszy? - przez Fanuel - 14.08.2020, 15:23
RE: Co mnie cieszy? - przez ZaKotem - 14.08.2020, 15:43
RE: Co mnie cieszy? - przez Fanuel - 14.08.2020, 16:35
RE: Co mnie cieszy? - przez zefciu - 16.08.2020, 08:57
RE: Co mnie cieszy? - przez Fanuel - 16.08.2020, 11:34
RE: Co mnie cieszy? - przez zefciu - 17.08.2020, 08:42
RE: Co mnie cieszy? - przez Fanuel - 17.08.2020, 18:48
RE: Co mnie cieszy? - przez zefciu - 18.08.2020, 08:15
RE: Co mnie cieszy? - przez bert04 - 18.08.2020, 14:03
RE: Co mnie cieszy? - przez zefciu - 18.08.2020, 14:24
RE: Co mnie cieszy? - przez Fanuel - 18.08.2020, 16:42
RE: Co mnie cieszy? - przez zefciu - 19.08.2020, 08:03
RE: Co mnie cieszy? - przez Fanuel - 19.08.2020, 14:17
RE: Co mnie cieszy? - przez zefciu - 19.08.2020, 15:01
RE: Co mnie cieszy? - przez Fanuel - 19.08.2020, 18:03
RE: Co mnie cieszy? - przez zefciu - 19.08.2020, 18:25
RE: Co mnie cieszy? - przez bert04 - 19.08.2020, 18:07
RE: Co mnie cieszy? - przez Fanuel - 19.08.2020, 19:11
RE: Co mnie cieszy? - przez zefciu - 20.08.2020, 09:28
RE: Co mnie cieszy? - przez bert04 - 20.08.2020, 10:22
RE: Co mnie cieszy? - przez ZaKotem - 20.08.2020, 11:04
RE: Co mnie cieszy? - przez bert04 - 19.08.2020, 10:59

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości