Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jugaad - filozofia życiowego sprytu i kreatywności
#1
Cytat:Jugaad w języku hindi oznacza wprowadzanie sprytnych, szybkich i pomysłowych rozwiązań (podobnie jak w przypadku improwizacji) w obliczu niepowodzeń. Społeczeństwo hinduskie, pomimo niedoli nauczyło się odnajdywać możliwości zmian na lepsze w zastanej rzeczywistości. Tak właśnie narodził się trend, którego dewizą jest: „zrobić coś z niczego”.

Taktyka jugaadu jest oparta na 6 zasadach:
Szukaj możliwości w przeciwnościach losu.
Zyskuj dużo małym nakładem pracy i środków.
Myśl i działaj elastycznie.
Zachowaj umiar i prostotę.
Nie odrzucaj potrzeb „marginesu społeczeństwa”.
Podążaj za głosem serca.
Zwolennicy jugaadu skupiają się na wykorzystaniu posiadanych “tu i teraz”, własnych zasobach. Dzięki temu taktyka ta doskonale sprawdza się w obliczu wszelkich niedoborów i gwałtownych zmian oraz uwzględnia potrzeby wcześniej marginalizowanych klientów, a także różnorodność potrzeb konsumentów.

Więcej tutaj:

http://blackpearls.vc/jugaad-pomyslowosc-improwizacja/

Dzisiejszy świat ma problemy z recyklingiem, nadprodukcją i dostępnością produktów, technologii i środków produkcji. W krajach rozwijających się, dostępność tego wszystkiego rekompensowana bywa dzięki sprytowi i kreatywności. Warto więc moim zdaniem odkurzyć nieco zapomnianą ideę wyciskania profitów z absolutnie wszystkiego, aż do unicestwienia totalnego. Fajnie by było, jakby ten wątek do takiego dzielenia się właśnie służył. Powyższe sześć punktów niech będzie wyznacznikiem czy coś się mieści w ww. definicji czy też nie.

Zaczynam:

Inkubator z części samochodowych:

https://gadzetomania.pl/17426,w-pelni-sp...ochodowych

Droga ze starych opon:

https://bergma.pl/blasting-mats/

Zapraszam do dzielenia ^_^
Sebastian Flak
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości