To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wierzę w gniewnego i apodyktycznego Boga
#1
"Wierzę" że takowy istnieje.
Wierzę również, że mamy możliwość podporządkowywania się mu - czyli postępowania zgodnie z tym, czego od nas żąda. Komunikuj się on z nami poprzez gniew i poczucie przymusu (w szczególności wszelkie zakazy, nakazy "trzeba", "powinno się", należy i tym podobne), wewnętrznej presji emocjonalnej.
Wierzę także iż im bardziej mu się podporządkowujemy, tym większą oddajemy mu władzę nad sobą. Podobnie jak - gdy zbliżamy się do czarnej dziury, tym z większą siłą oddziałuje na nas grawitacja.
May all beings be free.
May all beings be at ease.
May all beings be happy
Odpowiedz
#2
A o czym chcesz podyskutować?

Póki się tego nie dowiemy polecam posłuchać profesora Gunthera i jego metafizycznych rozważań:

---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#3
Neuroza, oglądałeś film "Przełamując fale?" Uśmiech Tam główna bohaterka pozostaje pod wpływem tego gniewnego i apodyktycznego Boga. Oczywiśie, ten Bóg jest częścią jej samej.
Wszyscy nosimy w sobie tego Boga, przynajmniej do czasu, aż go zgładzimy, czyli uświadomimy sobie to, czym ten Bóg jest, jakie jest jego pochodzenie.
Odpowiedz
#4
neuroza napisał(a): "Wierzę" że takowy istnieje.
Czym różni się twoje "wierzenie" od wierzenia?
Cytat:Wierzę również, że mamy możliwość podporządkowywania się mu - czyli postępowania zgodnie z tym, czego od nas żąda. Komunikuj się on z nami poprzez gniew i poczucie przymusu (w szczególności wszelkie zakazy, nakazy "trzeba", "powinno się", należy i tym podobne), wewnętrznej presji emocjonalnej.
Wierzę także iż im bardziej mu się podporządkowujemy, tym większą oddajemy mu władzę nad sobą. Podobnie jak - gdy zbliżamy się do czarnej dziury, tym z większą siłą oddziałuje na nas grawitacja.
Nicze pisał o takim Bogu:
182
Czymże jest ów wielki smok, któremu duch jako panu i Bogu ulegać nie chce? „Musisz” zwie się ów smok. Lecz duch lwa mówi „chcę”.
183
Złotolśniące „musisz” legło mu oto w poprzek drogi, — łuskowiec, na którego każdej łusce lśni się złote: „musisz”.
184
Tysiącletnie wartości lśnią się na tych łuskach. I tak oto przemawia najpotężniejszy ze wszystkich smoków: „Wszelka wartość rzeczy — ona na mnie błyszczy”.
185
„Wszelka wartość stworzonąć już jest, a wszelką stworzoną wartością — jam jest. Zaprawdę, nie powinno być więcej «ja chcę!»” — Tako mówi smok.


Chyba możesz Niczemu wierzyć, bo też miał neurozę, więc jego twórczość ma szansę cię zrozumieć. A smokom się nie daj, nie nazywaj ich bogami tylko rób jak chrześcijanie: powiedz im, że są demonami złymi a brzydkimi i cześć im oddają tylko ćwoki.
Odpowiedz
#5
Neuroza - możliwe, że taki Bóg istnieje. Taka wizja byłaby spójniejsza, niż absurdalne twierdzenie, że biblijny Bóg kocha człowieka i chce mu dać wolność. Tylko pytanie - po co takiego Boga czcić?
Odpowiedz
#6
Adeptus napisał(a): Neuroza - możliwe, że taki Bóg istnieje. Taka wizja byłaby spójniejsza, niż absurdalne twierdzenie, że biblijny Bóg kocha człowieka i chce mu dać wolność. Tylko pytanie - po co takiego Boga czcić?

Wypowiadasz się w sąsiednim wątku<1> i nie zajarzyłeś, że kolega już zmienił zdanie<2>? Wprawdzie post z początku tego roku, ale w kontekście najnowszej deklaracji to już nekroposting jest.

<1> https://ateista.pl/showthread.php?tid=13...#pid735844
<2> https://ateista.pl/showthread.php?tid=13...#pid735554
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
#7
W takim razie przepraszam.
Odpowiedz
#8
W porządku.

To jest wyznanie mojego skrupulactwa. Ono wierzy w takie coś. Ma taki obraz Boga.
Tudzież okrutnego, bezwzględnego.

Po prostu stwierdzam, że nie chcę się nim kierować. Idę w dokładnie odwrotną stronę.
Agere contra.
Żadnych kompromisów. Nie chcę już oddawać mu władzy nad sobą.

Jeżeli mój wewnętrzny bóg/Bóg mówi coś, to ja robię dokładnie odwrotnie.
May all beings be free.
May all beings be at ease.
May all beings be happy
Odpowiedz
#9
neuroza napisał(a):"Wierzę" że takowy istnieje.
Wierzę również, że mamy możliwość podporządkowywania się mu - czyli postępowania zgodnie z tym, czego od nas żąda. Komunikuj się on z nami poprzez gniew i poczucie przymusu (w szczególności wszelkie zakazy, nakazy "trzeba", "powinno się", należy i tym podobne), wewnętrznej presji emocjonalnej.
Wierzę także iż im bardziej mu się podporządkowujemy, tym większą oddajemy mu władzę nad sobą. Podobnie jak - gdy zbliżamy się do czarnej dziury, tym z większą siłą oddziałuje na nas grawitacja.

A to nie JEST szatan  Zdezorientowany?
Trzeba podważyć wszystko co da się podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, co podważyć się nie da. T.K.
Odpowiedz
#10
cyd napisał(a): A to nie JEST szatan  ?
Może i jest. Ale twierdzi że jest Bogiem i to budzi u mnie niepokój. Z takiej świadomej, rozumowej (a zarazem intuicyjnej) perspektywy widzę tutaj absurd, że taki byt miałby być Stwórcą. Zwłaszcza moim stwórcą. To się kupy nie trzyma.

Ale jest jeszcze we mnie poziom emocjonalny, który żyje swoimi prawami...

Rzecz w tym że ten szatan próbuje mnie skłonić, a to do katolicyzmu, a to do islamu...jakby dziwnie chciał mnie namówić do oddawania czci Allahowi/Jachwe?

Jakoś ta postać nakłada mi się na to, co motywuje tak naprawdę do religijności opartej na strachu.
May all beings be free.
May all beings be at ease.
May all beings be happy
Odpowiedz
#11
Bóg jest nieograniczoną miłością czy się to komuś podoba czy też nie.
Odpowiedz
#12
Wierzę w Boga, któremu podporządkowując się, odzyskuję wladzę nad sobą.
Nie wierzę w żadnych chorych, psychopatycznych molestantów, dokonujacych podboju na niedojrzałych, niezdolnych do zweryfikowania prawdy objawionej umysłów, którzy potem wyrastają na seksistów i seksistki.
Maniaków, którzy przy każdej okazji próbują narzucić innym swój sposób myślenia i swoje "wartości"
Ludzie mogą stworzyć prawdziwą wspolnotę tylko wtedy, kiedy akceptują prawo do biologicznego istnienia a nie wtedy, gdy koncentrują się wokól ideologii.
Rozsadziło mi antenę.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości