Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hellenizm
#1
Wszyscy wiemy czym jest Hellenizm. To religia, w której Bogowie wpływają na ludzkie losy. Ale jaką metodą  interweniują?? Czy jest to bezpośredni wpływ na zdarzenia zmieniające losy człowieka, czy będzie to raczej wpływ na ludzką psyche- konstytucję, która modyfikuje rzeczywistość. Ta „psyche” powstaje poprzez zmieszanie cech charakteru uczestników danego związku małżeńskiego  i pozamałżeńskiego, różnych ludzkich typów. Czy tym właśnie kierują Bogowie Olimpu??

Jahwe decyduje i już. Zmienia bieg zdarzeń. Zmienia ludzką osobowość, lub raczej wyciąga z człowieka pokłady nieuświadomionej społecznej użyteczności – Mojżesz, Jonasz, Jezus. Wszystko przebiega według Jego woli. Bogowie Olimpu postępują inaczej. Decydują o tej użyteczności i wpływie na rzeczywistość jednostek wywodząc cechy potomka z cech Jego rodziców. Czyli w religii hellenistów o cechach potomka decydują cechy rodziców, a co z tego połączenia wyjdzie – tego  nie przewidują, to się okaże i taki jest ich wpływ na rzeczywistość.

Co wyszło ze związku Afrodyty i Aresa? – za Alkajosem z Mityleny wyszedł Eros. A kim jest Eros? Według Sokratesa, wypisz-wymaluj Jezus Chrystus. W związku „pozamałżeńskim”  Ares, Bóg Wojny spłodził z Afrodytą Niebiańską Boga - Erosa. Podobnie Jahwe - Bóg Wojny spłodził z Marią- Królową Niebios, w związku „pozamałżeńskim” , Jezusa – Boga - filozofa miłości.

A co waszym zdaniem urodzi się w związku empaty z narcyzem? Czy ktoś kojarzy z mitologii efekt takiego związku? To mnie teraz trapi, jeszcze nie wiem i pewnie będę myślał o tym całą noc. Jak wpadnę na jakiś sensowny pomysł – to napiszę, teraz nie wiem. Czekam na Wasze propozycje, wsparcie.
Odpowiedz
#2
Może inaczej - widząc chaos świata i nieprzewidywalność losu, figury kłótliwych i spiskujących bogów greckich (i rzymskich) bardziej do mnie przemawiają niż rzekomo doskonałe i świntojebliwe figury monoteistyczne.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#3
Teista napisał(a): Wszyscy wiemy czym jest Hellenizm. To religia, w której Bogowie wpływają na ludzkie losy. Ale jaką metodą  interweniują?? Czy jest to bezpośredni wpływ na zdarzenia zmieniające losy człowieka, czy będzie to raczej wpływ na ludzką psyche- konstytucję, która modyfikuje rzeczywistość. Ta „psyche” powstaje poprzez zmieszanie cech charakteru uczestników danego związku małżeńskiego  i pozamałżeńskiego, różnych ludzkich typów. Czy tym właśnie kierują Bogowie Olimpu??
Wydaje mi się, że siłą decyzyjną w hellenizmie jest raczej bezosobowe Przeznaczenie, a nie bogowie, którzy są mu poddani tak samo jak śmiertelnicy. Bogowie mają jednak większy wgląd w Przeznaczenie i to jest też główna korzyść, jaką odnoszą śmiertelnicy z istnienia bogów: udzielają oni przepowiedni. Odpowiednikiem bogów w religii monoteistycznej nie jest więc Bóg, ale raczej święci czy aniołowie, którzy przekazują ludziom ważne informacje, ale sami nie decydują o przyszłości świata. Natomiast Bóg, Brahman jest odpowiednikiem tego właśnie Przeznaczenia - z tym, że w przeciwieństwie do niego, Bóg-Absolut jest raczej pozytywnie nastawiony do ludzi.

Można to odnieść do różnicy między społeczeństwem ludzi półdzikich, którzy są uzależnieni od bezemocjonalnych i przede wszystkim niezrozumiałych praw przyrody, i cywilizacją, w której ludzie poznają przyrodę, a więc nawiązują z nią pewną więź, także emocjonalną.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości