Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Determinizm - wasze za i przeciw
''Determinizm wyklucza przypadek jako zjawisko obiektywne: poczucie losowości jest wyłącznie stanem subiektywnym wynikającym z niedoboru informacji.''

Jak to jest? Determinizm istnieje faktycznie, czy jest tylko złudzeniem w moim umyśle? Mija czas i dał mi on już klarownie do zrozumienia, że istnieje jawnie. W determinizm taki wpisane są w ogóle wszystkie poglądy np. ateizm. Ty ateisto jesteś ateistą właśnie dlatego, że masz nim być, miałeś to wpisane jeszcze przed urodzeniem się. Nie masz wpływu na to co się stanie w przyszłości bo to wszystko to ''domino'' determinizmu, które rusza się samo. 
Objaśnię jeszcze coś dla tych, którym ciężej sobie wyobrazić, że są sterowani ''pędem materii'', że są ateistami nie do końca przez samych siebie:

praprzodkowie ateisty żyjącego w 2020r. sami są wpisani w owe ''domino'', ale iście w tył sobie odpuśćmy - od tych praprzodków zatem przechylają się kolejne domina, aż do zapłodnienia i pojawienia się na świecie ateisty dzisiejszego (obojętnie, niech to będzie ateista ''x''). Determinizm mówi o tym, że tak stać się musiało i to, że ateizm ktoś widzi klarownie to nie oznacza to, że jest on prawdą ostateczną, lecz jest właśnie jedynie ''wyprocesowanym'' determinizmem. Tutaj właśnie włącza się też ingerencja dystansu do przyjmowania wiedzy 'emanującej' jako lepsza. Poszerzanie dystansu analogicznie poszerza trafność właściwych wyborów - nie przyjmując czegoś tylko dlatego, że nam się to podoba, stajemy się ludźmi będącymi pomiędzy wiedzą a mniemaniami. Wiedza pewna jest więc motorem napędowym determinizmu. Co to oznacza?
Spróbujmy na liczbach pierwszych:

Jeżeli na odcinku od 0 - 1000 liczb naturalnych widać jakąś tendencję do pojawiania się liczb pierwszych powtarzalnie, to nie oznacza to, że w przedziale 1000 - 2000 taka tendencja się powtórzy. To jest tzw. chaos liczb pierwszych i całe to dążenie do tego czy tymi liczbami rządzi jakiś ''napęd'' co oznaczałoby, że losowość w nich nie istnieje, czy jednak losowość ''rzecz ludzka'' i liczby pierwsze z natury są losowe.

Determinizm właśnie mówi, że nic, ale to nic nie jest losowe. Zatem np. liczby pierwsze posiadają ten poszukiwany ''kod'' przez matematyków - kwestia tylko umiejętności uchwycenia, znalezienia go.

Podsumowując, determinizm przedstawia jedną wiedzę, która daje odpowiedzi na pojawianie się ''pseudo wiedz'' (mniemań), a co najciekawsze, wszystkie ''pseudo-wiedze'' mają następować.

Teraz odczepiając się od ateizmu, bo to był tylko przykład, możemy przełożyć pogląd determinizmu np. na rządzenie państwami. Jak dalekie od wiedzy prawdziwej i jak bliskie mniemaniu jest rządzenie w danym państwie? Z takim pytaniem jest ciężej, ale determinizm mówi o tym, że jeżeli w danym państwie aż szczypie po oczach idiotyzmem to ma nim szczypać bo było to wpisane w tą malutką konkretną kosteczkę domina, która jest przypisana temu państwu - zostało to zdeterminowane przez wiedzę prawdziwą, niepodważalną przez nic i nikogo, tak się stać musiało bo tak wygląda natura następujących zdarzeń w rzeczywistości.
Odpowiedz
Ale co ma determinizm do ateizmu?

PS. Akurat rozkład liczb pierwszych jest tożsamy z jakąś funkcją, której nazwy teraz nie pamiętam.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
No właśnie znów mam problem z fachowym opisywaniem tego co mam na myśli. Uczę się tego, ale nadal robię to chaotycznie nieraz. 
Wydaje mi się na dzień dzisiejszy, że wszystko się nie tworzy, lecz odtwarza. Jeżeli teista dojrzał do ateizmu i stał się ateistą to nie dlatego, że był mądry i miał zapał do nowej wiedzy, ale dlatego, że tak czy owak miał ten ateizm 'wpisany' w przyszłość. Tak jak pozostawiony beztrosko owoc zgnije z czasem bo taką ma naturę, tak samo i wszystko co następuje, dzieje się na podstawie istniejącego ponadczasowo 'napędu'. II wojna światowa zaistniała bo odpowiednie mechanizmy, ''reakcje łańcuchowe'' ku zaistnieniu jej działy się już w starożytności, gdyby można poprzestawiać kostki ustalonego z góry domina to istnieje opcja, że do tej wojny by nie doszło w ogóle, ani wtedy ani nigdy później. Rzecz w tym, że tych kostek nie da się przestawiać. Tak więc dzisiaj (tym dojrzałym) ateistą jest Robert, Marcin i Paweł i są nimi raczej z odtworzenia domina, aniżeli z takiej wiedzy pewnej. Ale to samo tyczy się teistów. Akurat to, kto i jaki  pogląd wyznaje nie jest przecież jakimś złem ostatecznym, chciałem tylko wdrożyć pojęcie ateizmu dla lepszego zrozumienia. Dodałem do całości temat liczb pierwszych z uwagi na ich zagadkę domniemanej losowości. Ja jestem teistą-agnostykiem akurat, nie z wiedzy jaką sobie wyrobiłem, tylko z potencjalnie transcendentnych przeżyć jakich dane mi było doświadczyć, choć w boga-osobę nie wierzę i wierzyć nie będę jak mniemam. Jako dodatkową zaletę determinizmu chciałem dodać właśnie też umiejętność wyczulenia się na fałszywą wiedzę. Jeżeli wyznajesz determinizm jako ateista, musisz uważać i być zjednoczony z myślą, że twój pogląd może ulec zmianie, niekoniecznie właśnie gwałtownie, ale poprzez deterministyczne nabywanie wiedzy, która złudną słuszność i porządność przemieni np. w szok niszczący tą porządność w zamian za nowy szczebel wiedzy (przekształcenie swoistendencji). Jako, że nie wiadomo czy lepiej być ateistą czy agnostykiem to nie ma ''grzechu'' w byciu jednym czy drugim, ale owe uważanie pozwala właśnie na unikanie fałszywej wiedzy przyjmowanej w nasze życie. Ci którzy nie analizują, nie pytają to stoją w miejscu. Stanie w miejscu jest wpisane w determinizm zatem, ale ruszenie się po analizę może to stanie w miejscu zniszczyć - co w konsekwencji jest następną kostką domina.

Cytat:PS. Akurat rozkład liczb pierwszych jest tożsamy z jakąś funkcją, której nazwy teraz nie pamiętam.

Zapewne chodzi ci o funkcję dzeta Riemanna. Jeżeli poniższa hipoteza jest prawdziwa, wówczas rozkład liczb pierwszych jest uchwytny i nielosowy, jeżeli jednak okazałaby się fałszywa, oznaczałoby to, że nie żyjemy w najlepszym z matematycznych światów i to akurat nie są słowa mojego autorstwa.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipoteza_Riemanna
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości