To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwsze przykazanie Dekalogu.
#1
Zastanawiające jest to, że Mojżesz pisząc Dekalog kontynuował egipski politeizm. Przecież w pierwszym przykazaniu bóg zakłada istnienie innych bogów, skoro nakazuje by ich nie mieć przed nim. Czyż prawdziwy monoteizm nie powinien zakładać tezy, że jestem jedynym bogiem?
Odpowiedz
#2
Marek Witkowski napisał(a): Czyż prawdziwy monoteizm nie powinien zakładać tezy, że jestem jedynym bogiem?
No cóż. Różni użytkownicy byli na forum i różne mieli opinie na swój temat. Ale Ty jesteś ewenementem Duży uśmiech
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#3
Marek Witkowski napisał(a): Zastanawiające jest to, że Mojżesz pisząc Dekalog kontynuował egipski politeizm.

Gdyby kontynuował, to dałby tekst w stylu "Każde bóstwo jest aspektem jednego Boga Amun-Min-Re-Ozyrys-Izyda-Horus". Jednakże tekst Dekalogu, jeżeli już, jest bliższy pewnemu nieomal zapomnianemu wyznawcy Atona.

Cytat:Przecież w pierwszym przykazaniu bóg zakłada istnienie innych bogów, skoro nakazuje by ich nie mieć przed nim.

Przekaz Boga musiał być dostosowany do słuchaczy, a ci wyrośli w okolicy pełnej innych bogów i mieli wejść w krainę pełną jeszcze innych bogów. Wyższy stopień abstrakcji to dopiero w listach św. Pawła odnajdujemy. Polecam jego komentarz do kwestii jedzenia pokarmów ofiarnych.

Cytat:Czyż prawdziwy monoteizm nie powinien zakładać tezy, że jestem jedynym bogiem?

Z tym "jestem" to mam nadzieję, że literówka, inaczej trzeba by się martwić. A co to jest "prawdziwy monoteizm", to zostaw proszę monoteistom. W momencie wypalania Dekalogu w skałach nie istniała jeszcze idea Absolutu, która w kwestii "prawdziwego monoteizmu" jest niezbędna. Powstał więc, powiedzmy, monoteizm na miarę czasów.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
#4
Z tego 1 przykazania wynika, że ludzie czasów Mojżesza wierzyli w różnych Bogów i uważali, że oni wszyscy istnieją.
"Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną" można rozumieć:
- ja Bóg Jahwe jestem najważniejszy z wszystkich Bogów
- ja Bóg Jahwe jestem na pierwszym miejscu
- nie wolno ci bardziej kłaniać się innemu Bogu niż mi
- nie wolno ci bardziej słuchać innego Boga niż mnie, nie wolno ci w pierwszej kolejności ( przede mną) słuchać innego Boga niż mnie.

No ale teraz jest Watykan i KUL a tam robią doktoraty z bogologii i katolickologii.
No i chyba zmarli już wszyscy Polacy którzy nie umieli czytać i pisać. Moja babcia zmarła w 1979 roku mając 77lat a innych osób w wieku powyżej 10 lat poza może dziećmi upośledzonymi umysłowo i ludźmi dorosłymi z silnym upośledzeniem umysłowym nie znam.
No a Watykan dalej uczy 1 przykazania w tej samej formie czyli, że są też inni bogowie niż Bóg katolicki Jahwe tylko tych bogów innych/cudzych należy słuchać w drugiej kolejności po Bogu Jahwe.

Bo ludzie jak umieją już prawie wszyscy czytać i pisać to byłoby im w miarę łatwo zrozumieć, że bogów innych niż Bóg Jahwe nie ma , że tak zwani bogowie cudzy/inni to są tylko jakieś bzdury, urojenia lub mity.

Więc 1 przykazanie w 2020 roku powinno raczej brzmieć:
1. Jest tylko jeden Bóg Jahwe i jego syn Jezus, oraz bogini matka Jezusa.
Innych bogów nie ma nigdy nie było, to są tylko bzdury, urojenia i mity.
Nie klęcz więc przed tymi bzdurami bo Bogu Jahwe jest przykro, że jesteś taki głupi i wierzysz w te bzdury.
Nie musisz się jednak spowiadać ze swojej głupoty bo głupota nie jest grzechem.



No ale 1 przykazanie brzmi po staremu czyli:
Są inni bogowie tylko ich szanuj mniej i mniej słuchaj i nie klęcz przed nimi i nie móld się do nich.
A ci bogowie odlani ze złota lub brązu np. świnka lub wieprzek ze złota to szczególnie brzydcy bogowie i klęczenie przed nimi to czczenie bałwana bo oni są głupi jak bałwany ci cudzy bogowie.
Odpowiedz
#5
Modlitwa zbiorowa lub nawet indywidualna do złotego cielca o wymiarach 60cm x 30cm x 40cm ma sens.
Na czymś trzeba skupić swój wzrok i swoją uwagę, może być to złoty cielec złoty cielec znaczy tyle co = niech się dzieje Magia!

Ludzie którzy się zbiorowo o coś modlą do złotego cielca o coś proszą, kogo proszą:
innych ludzi, którzy to słyszą lub ludzi którym to przekazano, także psa Burka lub jamnika bo zwierzęta też pomagają.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości