To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyrok „TK” – skutki
#61
Są.
Nie będzie mi Chrystus panem, niech krew swoją sam pije.
Mój jest udział w jeziorze ognia i siarki.

Moja twórczość: https://ateista.pl/showthread.php?tid=14690
Odpowiedz
#62
Skutki są zapewne takie, że będzie trzeba przygotować nową ustawę. Ptaszki ćwierkają, że takowa może być już gotowa.
May all beings be free.
May all beings be at ease.
May all beings be happy
Odpowiedz
#63
Adeptus napisał(a): Jest sporo takich, którzy obecnie nie chodzę do kościoła, ale profanacje ich oburzają. Sam znam.
A politycy na ambonach ich oburzają?

Adeptus napisał(a): Są.

Nie są. Całe chrześcijaństwo jest oparte na kompromisie.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
#64
Cytat:A politycy na ambonach ich oburzają?
Jeśli już, to mniej.

Cytat:Nie są. Całe chrześcijaństwo jest oparte na kompromisie.
Co? Skąd ten absurdalny pomysł?
Nie będzie mi Chrystus panem, niech krew swoją sam pije.
Mój jest udział w jeziorze ognia i siarki.

Moja twórczość: https://ateista.pl/showthread.php?tid=14690
Odpowiedz
#65
Adeptus napisał(a): Jeśli już, to mniej.
A jakoś nie pojawiają się masowe głosy sprzeciwu mówiące o "profanacji". Czyli używanie tej narracji wobec protestujących to kolejna wrzutka "zamknijcie mordy, bo będziemy was szczuć, że profanujecie".

Adeptus napisał(a): Co? Skąd ten absurdalny pomysł?
No jest. Wiem, boli. Czasy torturowania przeciwników i motywowania tego wiarą minęły.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
#66
Cytat:A jakoś nie pojawiają się masowe głosy sprzeciwu mówiące o "profanacji". Czyli używanie tej narracji wobec protestujących to kolejna wrzutka "zamknijcie mordy, bo będziemy was szczuć, że profanujecie".
Ale dlaczego ktoś kto potępia pisanie po murach kościołów czy przerywanie mszy wulgarnymi okrzykami, ma tak samo potępiać polityków przemawiających z ambony? Jaki jest związek między jednym, a drugim?

Cytat:No jest. Wiem, boli. Czasy torturowania przeciwników i motywowania tego wiarą minęły.
"Bezkompromisowość" nie jest jednoznaczna z "torturowaniem przeciwników".
Nie będzie mi Chrystus panem, niech krew swoją sam pije.
Mój jest udział w jeziorze ognia i siarki.

Moja twórczość: https://ateista.pl/showthread.php?tid=14690
Odpowiedz
#67
Żarłak napisał(a): A jakoś nie pojawiają się masowe głosy sprzeciwu mówiące o "profanacji". Czyli używanie tej narracji wobec protestujących to kolejna wrzutka "zamknijcie mordy, bo będziemy was szczuć, że profanujecie".

Ciekawe, czy jak katolicy, którym uwierają (a wielu jest takich) bzdury, jakich się nasałuchają nieraz w trakcie kazań księży i czytania listów biskupów, przestaną potulnie słuchać i zaczną w trakcie mszy kulturalnie zgłaszać sprzeciw i wdawać się w dyskusję z tym, z czym się nie zgadzają, to też będziemy słuchać uwag o profancji.

Bo na to czekam. Na katolików czynnie kształtujących swój kościół i rugujących z niego to, z czym się nie zgadzają, pozbawiając kler nie zasłużonego autorytetu. I niech z tego będzie schizma, rozpad i niech sobie każdy należy lub nie należy do takiego kościoła, który mu odpowiada, a żaden z kościołów niech się nieproszony nie wpycha z butami w życie niewierzących czy wierzących inaczej.
All cognizing aims at "delivering a grip on the patterns that matter for the interactions that matter"
(Wszelkie poznanie ma na celu "uchwycenie wzorców mających znaczenie dla interakcji mających znaczenie")
Andy Clark

Moje miejsce na FB:
https://www.facebook.com/Postmoralno%C5%...1700366315
Odpowiedz
#68
Żarłak napisał(a):A politycy na ambonach ich oburzają?

A niby czemu mieliby? Dopóki nie wygłaszają heretyckich tez?

zefciu napisał(a):I prawdopodobnie taki będzie efekt waszego skurwysyństwa właśnie
To TK orzekł że aborcja z przyczyn eugenicznych jest nielegalna zgodnie z zapisami tej ustawy i konstytucją. Jakoś nie widzę żeby teraz lewica broniła konstytucji którą to rzekomo PIS miałbym naruszać
zefciu napisał(a):aborcja na życzenie
Być może tak będzie a być może nie będzie. A być może jutro zaatakują nas kosmici
zefciu napisał(a):Wasz rząd
Nie. Jest to rząd wszystkich Polaków. Zgadzam się z tym że PIS jest tragiczny ale naród zagłosował i powinniście to szanować. Tymbardziej że to wy jesteście demokratami a nie ja

E.T napisał(a):Ciekawe, czy jak katolicy, którym uwierają (a wielu jest takich) bzdury, jakich się nasałuchają nieraz w trakcie kazań księży i czytania listów biskupów


To jest wspaniałe. Teraz nagle ateiści zaczęli się martwić o to czy biskupi głoszą rzeczy poprawne teologicznie. Rozumiem że jesteś profesorem Teologii i w autorytecie swoim sprawdzasz poprawność tego co biskupi mówią?

E.T napisał(a):I niech z tego będzie schizma, rozpad i niech sobie każdy należy lub nie należy do takiego kościoła, który mu odpowiada, a żaden z kościołów niech się nieproszony nie wpycha z butami w życie niewierzących czy wierzących inaczej.
Ależ ja jestem zatym by np. środowiska takiego TP założyły swój kościół i tam głosiły swoje brednie . Prztnajmnien przestaliby szkodzić Kościołowi
Odpowiedz
#69
InspektorGadżet


Cytat:To jest wspaniałe. Teraz nagle ateiści zaczęli się martwić o to czy biskupi głoszą rzeczy poprawne teologicznie.
Ani nagle, ani teraz, od dawna martwimy się tym, że polscy biskupi głoszą pogaństwo - to groźne dla wszystkich. Gdy wchodzą w buty nazistów szczując np. na ludzi kochających inaczej, wszyscy mamy problem.


E.T.

Cytat:Ciekawe, czy jak katolicy, którym uwierają (a wielu jest takich) bzdury, jakich się nasałuchają nieraz w trakcie kazań księży i czytania listów biskupów, przestaną potulnie słuchać i zaczną w trakcie mszy kulturalnie zgłaszać sprzeciw i wdawać się w dyskusję z tym, z czym się nie zgadzają, to też będziemy słuchać uwag o profancji.

Bo na to czekam. Na katolików czynnie kształtujących swój kościół i rugujących z niego to, z czym się nie zgadzają, pozbawiając kler nie zasłużonego autorytetu. I niech z tego będzie schizma, rozpad i niech sobie każdy należy lub nie należy do takiego kościoła, który mu odpowiada, a żaden z kościołów niech się nieproszony nie wpycha z butami w życie niewierzących czy wierzących inaczej.
Marzyciel z Ciebie. Oczko

U nas, gdzie przez pokolenia tresowano ludzi do tego, że przekaz płynie jednokierunkowo - od ambony, spodziewasz się reakcji wiernych?
Odpowiedz
#70
InspektorGadżet napisał(a): Ależ ja jestem zatym by np. środowiska takiego TP założyły swój kościół i tam głosiły swoje brednie . Prztnajmnien przestaliby szkodzić Kościołowi
To chyba powinieneś być też za tym, żeby papież sam się ekskumunikował i przestał szkodzić prawdziwemu Kościołowi. Zdaje się, że Luter myślał podobnie.
Odpowiedz
#71
Nie. Luter zakwestionował instytucje papieża jako taką a nie konkretną osobę. To raz. A dwa, Franciszek na szczęście o aborcji ma bardzo krytyczne zdanie. A trzy, nie opieram się na autorytecie Franciszka tylko na wielowiekowym nauczaniu Kościoła

Exter, zapewne posiadasz odpowiednie wykształcenie aby oceniać co jest pogaństwem a co nie jest
Odpowiedz
#72
InspektorGadżet napisał(a): To jest wspaniałe. Teraz nagle ateiści zaczęli się martwić o to czy biskupi głoszą rzeczy poprawne teologicznie. Rozumiem że jesteś profesorem Teologii i w autorytecie swoim sprawdzasz poprawność tego co biskupi mówią?

Nie Inspektorze, czytaj ze zrozumieniem. Nie martwię się, tylko wyrażam nadzieję, że faktyczna utrata autorytetu kleru wreszcie zachwieje ich pozycją i katolicy nie będą potulnie słuchać tego, z czym się nie zgadzają pomimo swojej wiary, a czego rzekomo muszą wysłuchiwać, bo taka jest doktryna ich kościoła. Za tym pójdą dalsze zmiany na lepsze: utrata zainteresowania mediów i polityków tym, co kościół ma do powiedzenia.
All cognizing aims at "delivering a grip on the patterns that matter for the interactions that matter"
(Wszelkie poznanie ma na celu "uchwycenie wzorców mających znaczenie dla interakcji mających znaczenie")
Andy Clark

Moje miejsce na FB:
https://www.facebook.com/Postmoralno%C5%...1700366315
Odpowiedz
#73
InspektorGadżet napisał(a): Nie. Luter zakwestionował instytucje papieża jako taką a nie konkretną osobę. To raz. A dwa, Franciszek na szczęście o aborcji ma bardzo krytyczne zdanie.
Przecież środowisko takiego TP ma o aborcji również bardzo krytyczne zdanie. Pokaż mi kogoś ze środowiska takiego TP, co by twierdził, że aborcja to fajna rzecz i nie różni się od wyrwania zęba.
Cytat:A trzy, nie opieram się na autorytecie Franciszka tylko na wielowiekowym nauczaniu Kościoła
Toż Luter też opierał się na wielowiekowym nauczaniu kościoła, a zaryzykowałbym twierdzenie, że jako mnich i doktor teologii znał się na tym nauczaniu nawet lepiej od ciebie. Żaden heretyk nie twierdził, że neguje nauczanie Kościoła. Heretycy twierdzili, że neguje je wierchuszka Kościoła, który tym samym nie jest już prawdziwym Kościołem, tylko diabelstwem jakimś.
Odpowiedz
#74
InspektorGadżet,


Cytat:Exter, zapewne posiadasz odpowiednie wykształcenie aby oceniać co jest pogaństwem a co nie jest
Jeśli uważasz, że dopiero ukończenie Akademii Papieskiej na wydziale teologii upoważnia do oceniania działań Kościoła, to faktycznie brakuje mi wykształcenia.

Uważam jednak, że formalne wykształcenie nie jest do tego konieczne, wystarczy odrobina empatii i rozsądku. Jeśli biskupi robią to samo co robili naziści, to nazwanie takiej postawy pogaństwem nie będzie nadużyciem.
Gdybyś o tym nie wiedział, przypomnę:
[Obrazek: 800px-Gedenktafel_Rosa_Winkel_Nollendorfplatz.jpg] 
 podobnie, gdy wprowadzają "chrześcijaństwo narodowe", szerzą pogaństwo i sprowadzają uniwersalną światową religię do prymitywnego nacjonalizmu. Zgadzasz się?
Odpowiedz
#75
ZaKotem napisał(a):Przecież środowisko takiego TP ma o aborcji również bardzo krytyczne zdanie. Pokaż mi kogoś ze środowiska takiego TP, co by twierdził, że aborcja to fajna rzecz i nie różni się od wyrwania zęba.
Musiałbym jeszcze raz przeczytać bełkot choćby Zuzanny Radzik. A jakoś mi się teraz nie chce tego robić. Ale sama mówiła że brała udział w Czarnym Protescie

Ponadto, redaktorzy TP mówią mniej więcej tak "właściwie to jestem przeciw aborcji ale dajmy wybór". Czyli właściwie z ich "sprzeciwu" nic nie wynika
ZaKotem napisał(a):Toż Luter też opierał się na wielowiekowym nauczaniu kościoła
Ta? Kiedy? Jak usuwal księgi ST albo list św. Jakuba?
ZaKotem napisał(a):że jako mnich i doktor teologii znał się na tym nauczaniu nawet lepiej od ciebie
Być może. Ale na Johana Ecka już nie starczyło tej wiedzy
ZaKotem napisał(a):Heretycy twierdzili, że neguje je wierchuszka Kościoła, który tym samym nie jest już prawdziwym Kościołem,
Owszem. Tylko że nie potrafili wykazać ciągłości w święceniach czy nawet w doktrynie. A wierchuszka mogla ją wykazać. Zatem ich zarzuty można sobie o kant dupy potłuc

Exter napisał(a):Jeśli uważasz
Uważam że na Marsie żyją różowe kaczki
Exter napisał(a):że dopiero ukończenie Akademii Papieskiej na wydziale teologii upoważnia do oceniania działań Kościoła,
Napewno sprawia że ktoś kto ocenia katolicyzm jako pogaństwo mówi to z pozycji jakiegoś tam autorytetu
E.T napisał(a):Za tym pójdą dalsze zmiany na lepsze: utrata zainteresowania mediów i polityków tym, co kościół ma do powiedzenia
No widzisz. Ja żywię tę samą nadzieję że tak się stanie z poglądami całej lewicy i ateistów

Ps: pominalem kwestię nacjonalizmu

O nacjonalizmie ciepło się wypowiadał Pius XI. poza tym nie widzę nic złego w tym że w jakimś kraju pielęgnuje się religijność specyficzną dla danego narodu
Odpowiedz
#76
InspektorGadżet,


Cytat:
Exter napisał(a): napisał(a):że dopiero ukończenie Akademii Papieskiej na wydziale teologii upoważnia do oceniania działań Kościoła,
Napewno sprawia że ktoś kto ocenia katolicyzm jako pogaństwo mówi to z pozycji jakiegoś tam autorytetu
A Ty masz własną ocenę postępowania polskiego Kościoła RK, czy tylko łykasz opinie innych? Pytam z ciekawosci.



Cytat:Uważam że na Marsie żyją różowe kaczki
Ble, ble, ble.....


 Napisałem o dwóch fundamentalnych kwestiach, chrześcijaństwa "narodowego" i szczuciu hierarchów religii u podstaw której jest miłość bliźniego na całe grupy społeczne.  Nie odniosłeś się do nich.
Albo nie masz własnej oceny tych problemów, ponieważ żaden autorytet nie powiedział Ci jak masz o nich myśleć, albo...wstydzisz się za biskupów swojej religii i brak Ci słów na to, by opisać niegodziwość jaką było ich postępowanie.
Odpowiedz
#77
Cytat:Napisałem o dwóch fundamentalnych kwestiach, chrześcijaństwa "narodowego" i szczuciu hierarchów religii u podstaw której jest miłość bliźniego na całe grupy społeczne.
Ale, że co? "Tęczowa zaraza" Jędraszewskiego? Przypominam, że Jezus nazywał swoich oponentów "plemieniem żmijowym".
Nie będzie mi Chrystus panem, niech krew swoją sam pije.
Mój jest udział w jeziorze ognia i siarki.

Moja twórczość: https://ateista.pl/showthread.php?tid=14690
Odpowiedz
#78
InspektorGadżet napisał(a): To TK orzekł że aborcja z przyczyn eugenicznych jest nielegalna zgodnie z zapisami tej ustawy i konstytucją.
Nie. TK niczego nie orzekł, bo TK od dłuższego czasu w Polsce w ogóle nie funkcjonuje.
Cytat:Jakoś nie widzę żeby teraz lewica broniła konstytucji którą to rzekomo PIS miałbym naruszać
A co ma do rzeczy Konstytucja? Fakt, że kilku gości wydało z dupy wziętą opinię rzekomo na temat Konstytucji nie oznacza, że obrona ich opinii jest obroną Konstytucji.
Cytat:Być może tak będzie a być może nie będzie. A być może jutro zaatakują nas kosmici
Jak masz zamiar dyskutować w taki sposób, to lepiej w ogóle nie dyskutuj.
Cytat:Nie. Jest to rząd wszystkich Polaków. Zgadzam się z tym że PIS jest tragiczny ale naród zagłosował i powinniście to szanować.
Ale ja przecież uznaję rząd PiS za legalny rząd RP. Natomiast nie oznacza to uznawania każdego, także niekonstytucyjnego działania tego grona.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#79
Adeptus,


Cytat:
Cytat:
Napisałem o dwóch fundamentalnych kwestiach, chrześcijaństwa "narodowego" i szczuciu hierarchów religii u podstaw której jest miłość bliźniego na całe grupy społeczne.
Ale, że co? "Tęczowa zaraza" Jędraszewskiego? Przypominam, że Jezus nazywał swoich oponentów "plemieniem żmijowym".
Jezus, ten którego wtedy nazywano "królem żydowskim"? Oczko 

On nie miał żadnej władzy i to co mówił nie przekładało się na państwową lub religijną przemoc. Co innego z gremium, które od trzech dekad rozdaje w Polsce karty.

A jeśli nie wiesz czym kończy się nagonka władz na grupy społeczne, podrzucam kilka przykładów z historii:
procesy o czary
zagłada Żydów
rozkułaczanie

czy ostatnio:
Rohingja

dlatego należy podchodzić do takich praktyk ze śmiertelną powagą.
Odpowiedz
#80
Chodzi mi o to, w jaki sposób Jędraszewski używając słów "tęczowa zaraza" sprzeniewierzył się Chrystusowi, skoro tamten używał zwrotów typu "plemię żmijowe".
Nie będzie mi Chrystus panem, niech krew swoją sam pije.
Mój jest udział w jeziorze ognia i siarki.

Moja twórczość: https://ateista.pl/showthread.php?tid=14690
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości