To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mniej znane krzyże
#1
Wrzucam ostatnio seryjkę filmów poruszającą tematykę krzyża i jego rodzaje.  W sumie kilkadziesiąt różnych rodzajów krzyża.

W tej części omawiam krótko poniższe krzyże. W poprzednich filmikach jest tego więcej.

Symbol Zia
Krzyż Chakana/ Peruwiański/ Andyjski
Krzyż Rzeki Raju
Krzyż Kalwarii/ Schodkowy
Krzyż Maltański/ Kawalerski
Krzyż św. Floriana
Krzyż Runiczny/ Tursaansydan
Swastyka
Symbol Auseklisa
Krzyż św. Andrzeja
Krzyż Chigi
Krzyż Grecki
Krzyż Skandynawski/ Duński
Krzyż Gammowy
Krzyż Scjentologiczny
Krzyż Tuareg
Krzyż św. Piotra
Pacyfka/ Krzyż Nerona
Krzyż św. Niny/ Winny
Krzyż Złodziejski/ Rozwidlony

https://youtu.be/qwfzZWD5yrY

Myśle, że część z nich to naprawdę słabo znane pozycje. Zapraszam
Odpowiedz
#2
Hej! Masz zamiar tutaj dyskutować też? Bo jeśli tylko promować swój kanał, to post będę musiał wywalić.

Strasznie skrótowy ten filmik. Mówisz o „krzyżu Nerona” i że mamy jakieś powiązanie z jakimś powstaniem chrześcijan. Ale nie mówisz o co dokładnie chodzi. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że koncepcja „krzyża Nerona” to bajka wymyślona przez nadgorliwców w celu obrzydzenia pacyfki. Zresztą czym się w zasadzie różni pacyfka od dżwari wazisa wspomnianego zaraz później? Trochę proporcjami może. Nie wydaje mi się, aby dżwari wazisa był przyjęty jako symbol chrześcijański, gdyby istniała jakakolwiek tradycja antychrześcijańskiego „krzyża Nerona”.

Ogólnie – podoba mi się, że chcesz przedstawić rzetelną wiedzę i nie wpisujesz się w straszenie „symbolami, których nie wolno nosić chrześcijaninowi”. Fajnie jednak, jakbyś przygotowywał się bardziej dogłębnie (choćby z tego filmiku miały się zrobić trzy).
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#3
"Krzyż Nerona" nie został wymyślony przez nadgorliwców, tylko przez LaVeya, który tych nadgorliwców strollował, głosząc, że "pacyfka" (symbol rozbrojenia atomowego, wymyślony w XX wieku, zainspirowany systemem znaków semaforowych) to właśnie "krzyż Nerona", odwieczny symbol walki z chrześcijaństwem.
Nie będzie mi Chrystus panem, niech krew swoją sam pije.
Mój jest udział w jeziorze ognia i siarki.

Moja twórczość: https://ateista.pl/showthread.php?tid=14690
Odpowiedz
#4
Ciekawe, to by znaczyło, że różni egzorcyści z Bożej łaski powtarzają wymysły satanisty Uśmiech Ale można znaleźć jakiś dowód na to, że to naprawdę wymyślił LaVey?
Odpowiedz
#5
ZaKotem napisał(a): Ciekawe, to by znaczyło, że różni egzorcyści z Bożej łaski powtarzają wymysły satanisty
I tak to robią, nawet jeśli w tym przypadku z LaVeyem to plotka. Przecież krzyż św. Piotra jako symbol satanistyczny też wymyślili sobie sataniści.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#6
Nie dotarłem do wypowiedzi samego LaVeya (i w "Biblii Szatana" tego nie ma), ale na wielu katolickich stronach przy omawianiu pacyfki jako znaku satanistycznego pojawia się uzasadnienie "to znak satanistyczny, dowodem jest to, że sam LaVey tak twierdził". Więc dobra, głowy nie daję, że to nie plotka.
Nie będzie mi Chrystus panem, niech krew swoją sam pije.
Mój jest udział w jeziorze ognia i siarki.

Moja twórczość: https://ateista.pl/showthread.php?tid=14690
Odpowiedz
#7
zefciu napisał(a): Hej! Masz zamiar tutaj dyskutować też? Bo jeśli tylko promować swój kanał, to post będę musiał wywalić.

Strasznie skrótowy ten filmik. Mówisz o „krzyżu Nerona” i że mamy jakieś powiązanie z jakimś powstaniem chrześcijan. Ale nie mówisz o co dokładnie chodzi. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że koncepcja „krzyża Nerona” to bajka wymyślona przez nadgorliwców w celu obrzydzenia pacyfki. Zresztą czym się w zasadzie różni pacyfka od dżwari wazisa wspomnianego zaraz później? Trochę proporcjami może. Nie wydaje mi się, aby dżwari wazisa był przyjęty jako symbol chrześcijański, gdyby istniała jakakolwiek tradycja antychrześcijańskiego „krzyża Nerona”.

Ogólnie – podoba mi się, że chcesz przedstawić rzetelną wiedzę i nie wpisujesz się w straszenie „symbolami, których nie wolno nosić chrześcijaninowi”. Fajnie jednak, jakbyś przygotowywał się bardziej dogłębnie (choćby z tego filmiku miały się zrobić trzy).

Cześć, jak najbardziej chętny do dyskusji Uśmiech

Z założenia chce trochę kompresować treść. Nie skupiam się na studiowaniu każdego rodzaju krzyża a raczej chce je po prostu przedstawić. Dużo informacji jest niespójnych dlatego staram się znaleźć kompromis między treścią a rzetelną informacją.

Mimo wszystko słuszna jest Twoja uwaga bo faktycznie są krzyże/symbole, które zasługują na zdecydowanie obszerniejszy materiał. Na pewno to przemyślę.

Tu chyba warto zauważyć że pacyfka to dużo późniejszy termin, niż krzyż Nerona. Pacyfka pochodzi z alfabetu semaforowego, a dopiero po tym przyjęta została przez hipisów. Tak samo można sugerować że to rozwidlony krzyż, odwrócony o 180 stopni.

dżwari wazisa to obcy mi termin, czy możesz podać jakieś źródło w którym mógłbym coś więcej na ten temat znaleźć?
Odpowiedz
#8
crossfaith napisał(a): Tu chyba warto zauważyć że pacyfka to dużo późniejszy termin, niż krzyż Nerona.
A dysponujesz jakimiś wzmiankamio „krzyżu Nerona” sprzed pojawienia się pacyfki? Bo ja takich nie znalazłem.
Cytat:dżwari wazisa to obcy mi termin
ჯვარი (dżwari) – krzyż. ვაზი (wazi) – latorośl. Chodzi o wspomniany przez Ciebie „krzyż św. Nino”.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#9
zefciu napisał(a):
crossfaith napisał(a): Tu chyba warto zauważyć że pacyfka to dużo późniejszy termin, niż krzyż Nerona.
A dysponujesz jakimiś wzmiankamio „krzyżu Nerona” sprzed pojawienia się pacyfki? Bo ja takich nie znalazłem.

Konkretnych odniesień też nie znalazłem, wszystko toczy się wokół historii o spaleniu Rzymu lub tego, że Neron nienawidził chrześcijan.

Co do samego krzyża na którym wisiał Jezus jest wiele spekulacji, że został ukrzyżowany na czymś w rodzaju litery Y. Też różnie donoszą źródła. Św. Piotr który został ukrzyżowany do góry nogami żył wtedy co Neron. Gdyby odwrócić literę Y do góry nogami wyjdzie taka jakby pacyfka. Do tego taka pacyfka to bardziej stabilna konstrukcja. Może w tym kierunku trzeba iść. To tylko moje prywatne przemyślenie.
Odpowiedz
#10
crossfaith napisał(a): Konkretnych odniesień też nie znalazłem
No czyli wychodzi, że jednak z Neronem to ściema wymyślona po pojawieniu się pacyfki.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#11
zefciu napisał(a):
crossfaith napisał(a): Konkretnych odniesień też nie znalazłem
No czyli wychodzi, że jednak z Neronem to ściema wymyślona po pojawieniu się pacyfki.
Duży uśmiech jest taka możliwość

Ale faktem jest, że wpisując w Google hasło ,,krzyż Nerona" wyskoczy Ci pacyfka. Obaj możemy się z tym nie zgadzać ale ta nazwa funkcjonuje w powszechnym użytku bez względu na to czy słusznie czy nie słusznie.

I pewnie znalazła by się masa innych rzeczy które są bezmyślnie powielane i powtarzane. Tak było i pewnie będzie Smutny
Odpowiedz
#12
Nawet gdyby upierać się przy tym, że pacyfka to znak antychrześcijański, to łączenie jej w tym sensie z Neronem jest bez sensu. Za Nerona krzyż nie był chrześcijańskim symbolem, tylko jednym z narzędzi wykonywania na nich egzekucji. Niby dlaczego Neron miałby więc używać "połamanego krzyża" jako symbolu walki z chrześcijaństwem.
Nie będzie mi Chrystus panem, niech krew swoją sam pije.
Mój jest udział w jeziorze ognia i siarki.

Moja twórczość: https://ateista.pl/showthread.php?tid=14690
Odpowiedz
#13
Też dobre podejście do tematu. Zgadzam się!

Krzyż kiedyś nie kojarzył się chrześcijanom z niczym dobrym. Było to najzwyczajniej narzędzie tortur.
Odpowiedz
#14
crossfaith napisał(a): Krzyż kiedyś nie kojarzył się chrześcijanom z niczym dobrym.
Też nie do końca. Przecież Apostoł Paweł dużo pisze o teologii krzyża. Aczkolwiek rzeczywiście nie był krzyż graficznym symbolem używanym przez wczesnych chrześcijan.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#15
Cześć, 

wrzuciłem dziś 4 część serii o krzyżach. Zapraszam do dyskusji

https://youtu.be/WEK0U-7lH4k

W filmiku poruszony został temat następujących krzyży:

Ankh/ Krzyż Egipski/ Klucz Nilu
Tau/ Krzyż św. Antoniego
Krzyż z wężem/ Medyczny
Tryzub
Krzyż Lewiatana/ Satanistyczny
Krzyż Macedoński/ Veljusa
Krzyż św. Jana Chrzciciela
Krzyż Salomona
Krzyż Karolingów
Krzyż Phos Zoe
Krzyż Zwycięstwa
Gwiazda Życia
Krzyż Iota-Chi
Krzyż Chi Rho
Triskelion/ Trykwetr
Krzyż św. Jerzego
Półtorej Krzyża
Półtrzecia Krzyża
Ręce Boga
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości