Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Logika i Sens Biblii - Filozofia Iluminizmu cz.1
 Logika i Sens Chrześcijańskiej Biblii

[Obrazek: year-in-the-books.jpg]

Niniejsza publikacja jest zestawem pytań, które narodziły się w wyniku osobistej interpretacji Biblii. Jako ateiści możecie wykorzystać zasób zgromadzonej tutaj wiedzy do skutecznego kontrargumentowania ortodoksyjnych doktryn propagowanych przez osoby religijne czujące się kompetentnym autorytetem wiedzy w rzekomym nawracaniu ludzi. Zatem jeśli tak to niech odpowiedzą na postawione tutaj pytania. Zaprezentowana logika w tym artykule opiera się na wersetach odnalezionych bezpośrednio w Biblii więc nie jest to tylko kwestia teoretyzowania i o tym czy ten przekaz okaże się zrozumiały nawet dla najwierniejszego katolika kto wie może przekonamy się kiedyś:

**********************************************************************************

(Psalm 86, 15)

"Bóg miłosierny i łagodny, nieskory do gniewu*, bogaty w łaskę i wierność''

(Księga Wyjścia 34, 6)

"Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność, zachowujący swą łaskę w tysiączne pokolenia.."

(Księgi Syracha (17, 29)

"Wielkie jest miłosierdzie Pana i przebaczenie dla tych, którzy się do niego nawracają''

(Księga Izajasza 63, 3)

"Ja rozdepczę ich w swym gniewie i podepczę ich w mej zapalczywości, ich krew zbryzga moje szaty i splamię całe swe odzienie"

(Księga Liczb 31, 7)

"Według rozkazu jaki otrzymał Mojżesz od Pana, wyruszyli przeciw Madianitom i pozabijali wszystkich mężczyzn"

Pytanie: Jeżeli Bóg jest miłosierny i bogaty w łaskę to dlaczego nakazuje zabijać?

**********************************************************************************

(Psalm 86, 15)

,,Bóg miłosierny i łagodny, nieskory do gniewu, bogaty w łaskę i wierność"

(Psalm 7, 11 KJV)

,,Bóg gniewa się na niegodziwych"

(Księga Izajasza 63:3)

"Ja rozdepczę ich w swym gniewie* i podepczę ich w mej zapalczywości, ich krew zbryzga moje szaty i splamię całe swe odzienie".

Bóg nieskory do gniewu* <----

Bóg gniewa się* <----

Ja rozdepczę ich w swym gniewie*<----

Pytanie: Dlaczego Bóg nieskory do gniewu, gniewa się i sam do tego przyznaje?

Pytanie: Skoro Bóg jest miłosierny dlaczego gniewa się?

Pytanie: Czy kłamstwem jest, że nieskory do gniewu?

(Księga Wyjścia 34, 6)

,,Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność, zachowujący swą łaskę w tysiączne pokolenia.."

(Na 1,2 -3)

,,Zazdrosnym i niszczącym Bogiem jest Pan, mścicielem i władcą gniewu, Pan mści się nad swoimi wrogami i gniewa się na swoich nie przyjaciół"

Pytanie: Zazdrość, gniew i mściwość to reakcje emocjonalne związane z nienawiścią. Dlaczego Biblia głosi, że Bóg jest miłosierny i litościwy skoro żywi nienawiść i czyni zgodnie z nią?

Jeremiasz (Jr 36,7)

,,Wielki jest bowiem jego gniew i zapalczywość"

(Psalm 37,8 )

,,Zaprzestań gniewu i zaniechaj zapalczywości! Nie gniewaj się, gdyż to wiedzie do złego..."

(Kazn. 7,9)

,,Nie bądź w swym duchu porywczy do gniewu, bo gniew mieszka w piersi głupców"

(Księga Izajasza 63:3)

,,Ja rozdepczę ich w swym gniewie* i podepczę ich w mej zapalczywości, ich krew zbryzga moje szaty i splamię całe swe odzienie".

Pytanie: Skoro Biblia jest natchnieniem słowa Bożego, a mądrości w niej zawarte stanowią przekaz nauk dla człowieka to czego takiego mają uczyć jeśli sam przyznaje, że gniew, który przejawia mieszka w piersi głupców i wiedzie do złego, a sam w przejawie nienawiści wzburza swój gniew? 

Pytanie: Czy można domyślić się, że sam za siebie również się wypowiada?

(Psalm 37,8 )

,,Zaprzestań gniewu i zaniechaj zapalczywości! Nie gniewaj się, gdyż to wiedzie do złego..."

(Kazn. 7,9)

,,Nie bądź w swym duchu porywczy do gniewu, bo gniew mieszka w piersi głupców"

(1 Tes 5:9)

,,Gniewajcie się, lecz nie grzeszcie; niech słońce nie zachodzi nad gniewem waszym".

Pytanie: Jaki jest sens i logika Biblii, która nauczając ludzi moralnych mądrości zaprzecza sama sobie nawołując do złego? Dlaczego nakazuje "gniewać się", a za chwile odwodzi od tego?

Przykład:

(Psalm 37,8 )
,,Zaprzestań gniewu...<----

(1 Tes 5:9)
,,Gniewajcie się... <----

A jaki jest wasz stosunek do tej obłudy ? Prawda, że daje do myślenia ? Uśmiech Bo to nie są teorie wyssane z palca tylko autentyczne wersety, które widnieją w Biblii, a tego chyba księża nie zamierzają podważać prawda?
Odpowiedz
Prawie wszystkie pytania z powyższego posta (poza ostatnim, które jest banalne i wystarczy nie wyrywać połówek zdań) da się sprowadzić do pytania: dlaczego Biblia wskazuje na sprzeczne cechy u Boga.

Odpowiedzią ortodoksyjną jest taka, że Biblia posługuje się antropomorfizacją. Teologia chrześcijańska zgadza się, że Bóg nie kieruje się ludzkimi emocjami. Zatem każdy fragment, który przypisuje Bogu ludzkie emocje należy traktować tak samo jak te, które przypisują Mu ludzkie cechy fizyczne. Raczej mało kto twierdzi, że Bóg ma pośladki, choć Pismo Święte czasem mówi, że Bóg gdzieś zasiada, lub dosiada cherubów. Podobnie jest z emocjami.
„Przybądź i bądź, bez zarzutu
Tak dla Tutsi, jak dla Hutu”

– Spięty
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości