To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Logika i Sens Biblii - Filozofia Iluminizmu cz.1
#81
lubczyk napisał(a):
Dragula napisał(a):jest też ciepło i zimno, cisza i hałas, czy punk rock i hip hop. Za tym wszystkim też "muszą stać jakieś siły"?
No akurat za rockiem i hip hopem stoją siły ludzkie, chyba że chcesz czekać aż ci wiatr wydmucha rytm w stylu hip hop.
Człowiek jest siłą natury poniekąd Nieśmiały Wywracanie oczami
„W okopach nie ma ateistów” – to nie jest argument przeciwko ateizmowi; to argument przeciwko okopom…...
Autor: James Morrow
Odpowiedz
#82
lubczyk napisał(a):
Jaques napisał(a):  Misja Jezusa nie polega na sądzeniu i skazywaniu grzeszników, ale na ratowaniu ludzi: "Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale chorzy"
Może i faktycznie tak jest.
Rzeczywiście to są słowa Jezusa, sam tak powiedział czyli miał intencje ratować ludzi od grzechu.
Jakie minimalne kryteria trzeba spełnić żeby skorzystać z tej oferty?

Wystarczy zrobić to, co każdy chory powinien zrobić: posłuchać lekarza i przyjąć lekarstwo. Mówiąc wprost np. nie burzyć sobie domów, bo potem ludzie śpią na betonie. Ludzie budują domy latami, a potem w kilka miesięcy kraj obrócony zostaje w ruinę. Jezus podpowiada: "Szczęśliwi, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani dziećmi Bożymi." Ale to samo nie zadziała, ludzie muszą tego chcieć i przyłożyć się, żeby to osiągnąć
Odpowiedz
#83
zefciu napisał(a): Elihu to głos kogoś, kto próbuje dodać do tego całej historii jakiś sens. Jego wyjaśnienie jest minimalnie bardziej przekonujące, niż to, co potem robi Bóg.

Być może jest napisane składniej, gdyż ta część księgi Hioba została napisana później niż "tekst właściwy", właśnie w obliczu tego typu dylematów interpretacyjnych?
Cytat:
Cytat:ale też nie przyjmował niesłusznych oskarżeń i nadal żądał sprawiedliwości, wyzywając samego Stwórcę do odpowiedzi
Ale tej odpowiedzi nie dostał.

Ciekawe, bo ja tam odpowiedź widzę. Brzmi ona z grubsza "Czy ty wiesz, ile ja mam do roboty? Za kogo siebie uważasz że myślisz, że mam czas jeszcze Ciebie karać i nagradzać za jakieś pierdoły?". Oczywiście trochę rozbudowane pod względem retorycznym, ale w sumie jest to zapowiedź tego, co jest esencją Mt 5:45b, "On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.".
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
#84
Jeden mętlik. Za dużo filozofii. Prawda o Biblii jest prosta.
Odpowiedz
#85
Litek napisał(a): Jeden mętlik. Za dużo filozofii.  Prawda o Biblii jest prosta.
No to jedziesz chłopie, jedziesz. Bo przecież zabije mnie na śmierć ten suspens...
Kiedy człowiek umiera, po pierwsze traci życie. A zaraz potem złudzenia.
Terry Pratchett
Odpowiedz
#86
Suspens, błyskotliwy termin
Odpowiedz
#87
Mam lepszy: inteligencja pełzająca.
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always
- Mike Wyzgowski & Sagisu Shiro
Odpowiedz
#88
kilwater napisał(a):
Litek napisał(a): Jeden mętlik. Za dużo filozofii.  Prawda o Biblii jest prosta.
No to jedziesz chłopie, jedziesz. Bo przecież zabije mnie na śmierć ten suspens...
Będą cytaty. 

"Niejednegom widział z przezornych, co lice swe przysłaniał i wodę swą mącił, aby go nikt wskroś i wgłąb nie przejrzał. Lecz do niego to właśnie zbliżali się najprzebieglejsi z nieufnych i orzechów najlepsi wyłuskiwacze: jemu to właśnie wyławiano najbardziej ukryte ryby! Lecz ci jaśni, ci żwawi, ci przejrzyści, — oto mi są najmądrzejsi z przemilczających: których dno tak głębokie bywa, że nawet najjaśniejsza woda dna tego nie — zdradzi. — Śnieżnobrode, milczące zimy ty niebo, krągłooka biała ty głowo ponade mną! O, ty niebiańska przenośnio duszy mojej oraz jej swawoli! Zalim nie powinien się ja ukrywać, jako ktoś, co złoto połknął, — aby mi duszy nie rozpłatano?"

"Jam jest z dzisiaj i niegdyś, — rzekł wreszcie, — lecz jest we mnie coś, co jest z jutra, pojutrza i kiedyś. Umęczyli mnie poeci, starzy i nowi: powierzchnie to są tylko i płytkie morza. Nie myśleli dostatecznie w głąb: przeto ich uczucie nie spadło aż do dna rzeczy. Nieco rozpusty i nieco znudzenia: to było dotychczas ich najlepszym zastanowieniem. Upiorne tchnienia i widm upiorne pomykania: — tym są dla mnie ich harfowe pobrzęki; cóż oni wiedzieli dotychczas o wnętrznym żarze tonów! — I nie dość mi są schludni: mącą swe wody, aby się głębszymi wydały. A chętnie podają się przy tym jako pojednawcy: lecz dla mnie są to zawsze wypośrodkowywacze, zgatawiacze przedziwnych mieszanin, jako tako zbywający i nierzetelni! — Och, zanurzałem i ja swe sieci w ich morze w nadziei dobrego połowu; lecz za każdym razem wyciągałem z toni głowę starego boga."

Nietzsche
"Tako rzecze Zaratustra"

Nie mąćmy wód. Mówmy.
Odpowiedz
#89
Oświecające, wszystko i nic.
Odpowiedz
#90
Litek napisał(a): Suspens, błyskotliwy termin
Dziękuję, ale nie ja wymyśliłem.

Tu wrzucisz dwa słowa, tam trzy. Nic konkretnego, tylko zaczepki takie.
Jak gość co wchodzi do pełnego przedziału, puszcza bąka i ucieka  Język

Określiłbyś się w końcu, bo Ci ta gęba przylepi się na dobre....
Kiedy człowiek umiera, po pierwsze traci życie. A zaraz potem złudzenia.
Terry Pratchett
Odpowiedz
#91
Litek napisał(a): Oświecające, wszystko i nic.
"Od dobrobytu do odbytu, przez odbyt w niebyt"
Odpowiedz
#92
qwertyuiop napisał(a): przez odbyt w niebyt"

Nic w przyrodzie nie ginie. Kiedyś obornik był bardzo ceniony, przedewszystkim użyźniano i wzbogacano nim glebę.
Odpowiedz
#93
Ba, wojny prowadzono o, dosłownie, ptasie gówno. Ale co to ma wspólnego z tematem? Ze przyszedłeś tu żeby nasrać?
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
#94
bert04 napisał(a): Ba, wojny prowadzono o, dosłownie, ptasie gówno. Ale co to ma wspólnego z tematem? Ze przyszedłeś tu żeby nasrać?

Towarzystwo wzajemnej adoracji ?
Odpowiedz
#95
Litek za miesiąc:
- 300 postów,
- 1000 słów.
Odpowiedz
#96
qwertyuiop napisał(a): Litek za miesiąc:
- 300 postów,
- 1000 słów.

Spokojnie, będzie ok.
Odpowiedz
#97
Litek napisał(a):
bert04 napisał(a): Ba, wojny prowadzono o, dosłownie, ptasie gówno. Ale co to ma wspólnego z tematem? Ze przyszedłeś tu żeby nasrać?

Towarzystwo wzajemnej adoracji ?

Ależ skąd, potrafię się kłócić z kolegami o różne pierdoły jak i o sprawy zasadnicze. Ale poziom trzeba trzymać. Jeżeli chcesz obrzucać się gównem, to wracaj do piaskownicy.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
#98
bert04 napisał(a):
Litek napisał(a):
bert04 napisał(a): Ba, wojny prowadzono o, dosłownie, ptasie gówno. Ale co to ma wspólnego z tematem? Ze przyszedłeś tu żeby nasrać?

Towarzystwo wzajemnej adoracji ?

Ależ skąd, potrafię się kłócić z kolegami o różne pierdoły jak i o sprawy zasadnicze. Ale poziom trzeba trzymać. Jeżeli chcesz obrzucać się gównem, to wracaj do piaskownicy.
Zdążyłem zauważyć jaki poziom niektórzy prezentują
Odpowiedz
#99
Nie znalazłam tematu ogólnego o Biblii i nie wiem czy tu jest odpowiednie miejsce na taki post, ewentualnie proszę o przeniesienie.
Widząc jednak pytania z piewszego posta, dotyczące Boga, który kazał zabijać, to myślę, że jednak się przyda trochę informacji historycznych na temat ST  Język



"Kto, kiedy i po co napisał Biblię? Nowe datowanie Starego Testamentu | prof. Ł. Niesiołowski-Spanò

Popularne myślenie o Biblii Hebrajskiej nieco rozmija się z ustaleniami naukowców. - Nie ma żadnego dowodu archeologicznego na obecność Izraelitów w Egipcie. My to wiemy od końca lat 80. XX wieku, ale w podręcznikach szkolnych nadal znajdziemy informacje, że Mojżesz wyprowadził z Egiptu Izraela, że po drodze nadał im prawa, stąd jest Tora i dekalog – mówi w Radiu Naukowym prof. Łukasz Niesiołowski- Spanò, dziekan Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Co również istotne, jak mówi historyk, autorzy Biblii i jej odbiorcy byli elitą. - To nie są opowieści ludowe zebrane na targu przy łuskaniu fasoli. To nie tak. Tak uważano 100 lat temu – podkreśla.

W ostatnim czasie trwają dyskusje na temat zmiany datowania tekstów biblijnych. – W tej chwili wiele hipotez datujących np. Pięcioksiąg przenosi czas jego powstania na V-IV wiek p.n.e, epokę perską.  Jak przymierzymy autora tekstu biblijnego do tej epoki to mamy do czynienia z Jerozolimą w której mieszka 300-400 osób. Z których czytać umie może połowa. To jest twór wewnątrz grupy elitarnej – opowiada badacz.

Prof. Łukasz Niesiołowski- Spanò bada niedoceniane wcześniej wpływy kultury greckiej na autorów Biblii. Zwraca uwagę np. na opowieść o Hiobie. - U Homera w Iliadzie mamy opowieść o micie, który czytelnicy Homera muszą znać, bo autor pisze o tym, jak o dobrze znany wątku. Chodzi o Niobe, która została pozbawiona potomstwa. W Biblii mamy podobną postać, która traci dzieci. To Hiob. Proszę zwrócić uwagę, Niobe i Hiob, mają tę samą etymologię – mówi naukowiec. - Nie wierzę w możliwość, żeby te same narracje używały tego samego imienia niezależnie od siebie. To jedno musiało na siebie wpływać – ocenia.

Jak dodaje wiemy, że opowieść o Niobe jest starsza niż księga Hioba. – I to otwiera ogromne pytanie jak mogło dość do inspiracji ze strony greckiej na autorów biblijnych – mówi historyk.

W podcaście rozmawiamy o tym, jak się bada Biblię, dlaczego na stan naszej wiedzy ma wpływ to jaki jest podział uczelni… na wydziały. A także szukamy odpowiedzi na pytanie najważniejsze: po co napisano te teksty."


Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości