Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ruchawka wokół Funduszu Odbudowy
Na razie to Lewica ciśnie sobie wewnętrznie - vide ostatni wywiad Stankiewicza z Rozenkiem. I teraz działania wstrzymujące nie będą mnie dziwić, bo po szambie, jakie wylało się w mediach, pewnie się zastanawiają czy to na pewno był słuszny krok.

Ja uważam, że Lewica na tym straci. Czas wszystko zweryfikuje.

A co do broni to fakt, w życiu jej nie nosiłem, ale użycie kolana nie było wcale przypadkowe Uśmiech Przytoczona przez Ciebie interpretacja mówi wprost o "niezamierzonym zaszkodzeniu samemu sobie". Strzał w kolano byłby jednak zdecydowanie bardziej zamierzony i... głupi, a tak właśnie postrzegam działanie Lewicy w sprawie Funduszu. Tak czy siak - plus za przywołanie tego na forum.
"Gdzie kończy się logika, tam zaczyna się administracja".
Nie cierpię administracji.
Jestem absolwentem administracji.
Chcę zmieniać administrację.
Odpowiedz
W ogóle to co sądzicie o tym Funduszu Odbudowy? Napisałem gdzieś tu wcześniej, że dla mnie to jest takie 500+, tyle że na skalę międzypaństwową.

I tak jak jesteśmy świadomi długofalowych skutków socjalu indywidualnego tak powinniśmy być świadomi skutków socjalu międzypaństwowego:

Cytat:Awantura o 770 miliardów nabiera rumieńców. PiS jako główny i właściwie jedyny rozgrywający triumfuje. Popierająca go Lewica, PSL i jakaś "Hołownia" też zacierają ręce bo myślą, że coś im skapnie skoro Mateusz Morawiecki im obiecał.
Wychodzą z założenia, że jak nawet PiS ich oszuka i nie dopuści do źródła rządowego to przy pomocy samorządów uda się sporo wydrenować. Na marginesie - walka o prezydenturę Rzeszowa będzie teraz niezwykle zacięta.
O przetrwanie walczy Koalicja Obywatelska czyli Platforma. Tak się zakiwali, że za chwilę nie tylko kasy z UFO czyli Unijnego Funduszu Odbudowy nie powąchają ale i ławeczka w przyszłym sejmie może być króciutka.
A to wszystko dzieje się na oczach oszukanych Polaków, którzy pod wpływem zmasowanej propagandy medialnej wierzą, że oto za chwilę spłynie na nas deszcz jakiś złoty w postaci unijnych srebrników. Otóż nic nie spłynie.
Te pieniądze trzeba będzie oddać, co do jednego centa plus odsetki bo to wszystko pożyczki i kredyty. Tylko sprytnie nazwane.
I oddawać będą zwykli Polacy - w podatkach krajowych, europejskich i w cenach chleba. Lichwiarze, którzy właśnie drukują świeżutkie eurosy nie podarują nam złamanego szeląga. Wydrenują Polskę do cna. Będziemy to oddawać, co najmniej przez 37 lat.
Tak, wielu z nas już nie będzie na tym łez padole gdy wytoczą z Polski ostatniego centa.
Ale dobrze by było gdyby wszyscy, którzy się cieszą, że coś dostajemy uświadomili sobie, że oddawać to będą wasze wnuki.
I co te wnuki będą myślały o dziadkach utracjuszach, którzy zostawili im w spadku zadłużoną Ojczyznę i biedę w domach? Przyjdą na wasze groby? I co na nich zrobią?

https://www.facebook.com/LeszekSamborskiPL/

To tekst byłego prezesa UPR, także należy wziąć poprawkę na korwinoidalność. Ale sądzę, że jest w tym tekście sporo racji.

Jedyne co w tym wszystkim jest pozytywnego, że PiS zadłużając Polskę jeszcze bardziej uzależnia ją od kroplówki z UE, więc coraz bardziej oddala się widmo polexitu.
Odpowiedz
Nie jest do końca tak jak pisze, bo kredyty to jednak mniejszość tego funduszu. Sporą jego część stanowią bezzwrotne dotacje.

Z drugiej strony cały ten fundusz odbudowy to jest przeniesienie mechanizmu dodruku pieniądza na poziomie krajowym na dodruk pieniądza na poziomie europejskim. Ale z dwojga złego wolę to ostatnie niż jakby rząd PIS miał te pieniądze sam sobie drukować i wydawać absolutnie dowolnie na co chce. Każdy mechanizm, który ściślej wiąż nas z Unią jest dla nas korzystny. A jak jeszcze Unia przy okazji wypłat o praworządność się upomni - tym lepiej.

A tak przy okazji dzisiaj słuchałem jakiegoś polityka PIS (samego PIS a nie kogoś z bandy Ziobry), który z całą powagą argumentował, że sprzeciw Ziobry przeciw funduszowi odbudowy był logiczny, spójny i sensowny i wynikający z troski o dobro Polski , mimo, że on sam tego sprzeciwu nie popiera, w przeciwieństwie do wstrzymania się od głosu w tej sprawie przez PO który był niespójny, bezsensowny i wynikający z prywaty. (to był chyba ten gość co Kaczyńskiego zawsze na wakacje zabiera)
Nie dajcie sobie wmówić mediom, że wsadzanie widelca do kontaktu jest niebezpieczne. Przecież z powodu grypy umiera znacznie więcej osób.  

Odpowiedz
lumberjack napisał(a): W ogóle to co sądzicie o tym Funduszu Odbudowy? Napisałem gdzieś tu wcześniej, że dla mnie to jest takie 500+, tyle że na skalę międzypaństwową.
Nie znam się zbytnio na ekonomii ale na mój chłopski rozum wydaje mi się, że aby wyjść z kryzysu covidowego to trzeba jakoś pobudzić gospodarkę poprzez inwestycje. To wymaga pieniędzy, których nie ma. Dodrukowanie pieniędzy w umiarze wcale nie musi być tak złe, jak się to często przedstawia. Produktywność sama z siebie nie wzrośnie a dzięki dotacjom powstaną nowe biznesy, nowe miejsca pracy, ludzie zaczną więcej wydawać, gospodarka się powiększy, i koło się nakręci. Ważne by zadłużenie nie rosło szybciej niż dochody a gdy ktoś nie ma w ogóle dochodu to jak ma te długi kiedykolwiek uregulować? Wszystko zaczyna się od rozruszania produktywności i taki fundusz, nawet jeśli związany jest z dodrukiem, powinien być na dłuższą metę korzystny. Ale to, jak wykorzysta te pieniądze polski rząd to całkowicie inna bajka.
Odpowiedz
Taki eksperyment już został w przeszłości dokonany. Nazywał się plan Marshalla. Można przeanalizować skutki.
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
No nie wiem czy tak łatwo można przeanalizować skutki Planu Marshalla. Opinie na ten temat są podzielone natomiast to chyba jednak inna skala. Dźwiganie Europy z katastrofy wojny światowej było o wiele trudniejsze i z pewnością sama pomoc amerykańska nie była wystarczająca. Dziś mamy do czynienia z kryzysem ale nie kataklizmem. Poza tym, dzisiejsza gospodarka jest w o wiele mniejszym stopniu oparta na przemyśle i  bardziej nieprzewidywalna. Kto dekadę temu mógłby powiedzieć, że Google czy Amazon będą globalnymi koncernami? Trudno porównywać obie sytuacje.
Odpowiedz
DziadBorowy napisał(a): Nie jest do końca tak jak pisze, bo kredyty to jednak mniejszość tego funduszu. Sporą jego część stanowią bezzwrotne dotacje.

Które będą pochodziły z szalonego dodruku papirków przez EBC... :/

DziadBorowy napisał(a): Z drugiej strony cały ten fundusz odbudowy to jest przeniesienie mechanizmu dodruku pieniądza na poziomie krajowym na dodruk pieniądza na poziomie europejskim.

O właśnie. Ja się boję tego co Sofeicz:

Sofeicz napisał(a): Idąc tym tropem myślenia można w ogóle zakwestionować związek pieniądza z pracą. ale w realu tak się nie da.
To co piszesz od jakiegoś czasu stosują rządy USA, Japonii i EBC drukując wagony pieniędzy bez pokrycia, rzekomo na pobudzenie gospodarki, a w praktyce pompując tzw. rynki (cokolwiek to znaczy).
W efekcie wisi nad nami góra wirtualnych aktywów i tylko ate raczy wiedzieć, kiedy runie, jak lawina.
Ja obstawiam jeszcze jakieś kilka lat kruchego spokoju i armagedon finansowy, jakiego świat nie widział.

DziadBorowy napisał(a): Ale z dwojga złego wolę to ostatnie niż jakby rząd PIS miał te pieniądze sam sobie drukować i wydawać absolutnie dowolnie na co chce.

Tak, ale w sumie ja to bym się bał o samą UE - czy taki dodruk nie osłabi jej. Pieniądze bierze przecież z powietrza. Tak jak pisowcy wzięli z powietrza papirki na wszystkie Gównotarcze Pseudoantykryzysowe. Czy naśladowanie pisowców w kwestiach gospodarczych jest mądre?

Osiris napisał(a): Nie znam się zbytnio na ekonomii ale na mój chłopski rozum wydaje mi się, że aby wyjść z kryzysu covidowego to trzeba jakoś pobudzić gospodarkę poprzez inwestycje. To wymaga pieniędzy, których nie ma. Dodrukowanie pieniędzy w umiarze wcale nie musi być tak złe, jak się to często przedstawia. Produktywność sama z siebie nie wzrośnie a dzięki dotacjom powstaną nowe biznesy, nowe miejsca pracy, ludzie zaczną więcej wydawać, gospodarka się powiększy, i koło się nakręci

Mam z FB fajny tekst, też właśnie taki na chłopski rozum:

Cytat:Ja to jestem prosty chłopak i mimo nawet najlepszego marketingu wierzę w pracę ludzkich rąk i głów, a nie w pożyczanie od obwiesia w ciemnej bramie na RRSO 1200%. Może to staroświeckie, ale jakoś nie lubię wydawać pieniędzy, których nie mam.
I tu przypomina mi się kawał, jak to gość idzie ulicą i widzi szyld: ZJEDZ OBIAD, ZAPŁACĄ TWOJE DZIECI. Wszedł, zamówił najdroższe dania z karty, nażarł się aż prawie pęknie. Dopija kawę i ma wychodzić, a tu przychodzi kelner z rachunkiem.
- Panie, co pan? Przecież mają zapłacić moje dzieci.
- Zgadza się, to rachunek pańskiego ojca.
Smacznego. Po nas choćby potop.
Odpowiedz
Odłóżmy na chwilę kwestie, czy bardziej pogrąża się Budka z antyunijnymi filipikami, czy też Zandberg z gówniarskim „baitowaniem libków” oraz to, że Hołownia pewnie już ma na brudno napisane całe exposé.

Wydaje się, że najistotniejszą bitwą będzie ta, która odbędzie się w Sejmie po powrocie projektu z Senatu. Dlaczego? Otóż należy oczekiwać, że Senat wprowadzi poprawki ograniczające samowolę ***u. Np. gwarancję apolitycznego podziału pieniędzy dla samorządów, większy odsetek pieniędzy dla nich, może nawet ustanowienie ponadpartyjnej komisji. Co teraz?

Przy założeniu głosowania niestrategicznego – najpierw Sejm odrzuci wszystkie poprawki głosami ZP, która pod tym względem będzie przecież zgodna. Potem zaś przyjmie ustawę bez poprawek głosami ***u i Lewicy.

Zatem optymalnym scenariuszem dla Polski jest taki – opozycja zgodnie stawia ***owi ultimatum i zobowiązuje się solidarnie tego ultimatum trzymać. A ultimatum brzmi „albo się zgodzicie na poprawki, albo uwalimy całą ustawę”. No i teraz pytanie – czy Zandberg po zjedzeniu „parówki” sojowej i lekturze „Sieci” jest jeszcze zdolny się postawić?
„Przybądź i bądź, bez zarzutu
Tak dla Tutsi, jak dla Hutu”

– Spięty
Odpowiedz
Cytat:Odłóżmy na chwilę kwestie, czy bardziej pogrąża się Budka z antyunijnymi filipikami, czy też Zandberg z gówniarskim „baitowaniem libków” oraz to, że Hołownia pewnie już ma na brudno napisane całe exposé.

Wydaje się, że najistotniejszą bitwą będzie ta, która odbędzie się w Sejmie po powrocie projektu z Senatu. Dlaczego? Otóż należy oczekiwać, że Senat wprowadzi poprawki ograniczające samowolę ***u. Np. gwarancję apolitycznego podziału pieniędzy dla samorządów, większy odsetek pieniędzy dla nich, może nawet ustanowienie ponadpartyjnej komisji. Co teraz?

Przy założeniu głosowania niestrategicznego – najpierw Sejm odrzuci wszystkie poprawki głosami ZP, która pod tym względem będzie przecież zgodna. Potem zaś przyjmie ustawę bez poprawek głosami ***u i Lewicy.

Zatem optymalnym scenariuszem dla Polski jest taki – opozycja zgodnie stawia ***owi ultimatum i zobowiązuje się solidarnie tego ultimatum trzymać. A ultimatum brzmi „albo się zgodzicie na poprawki, albo uwalimy całą ustawę”. No i teraz pytanie – czy Zandberg po zjedzeniu „parówki” sojowej i lekturze „Sieci” jest jeszcze zdolny się postawić?

No ale PO w Senacie odwaliło to co zwykle lubi odwalać, czyli całkowicie spartaczyło robotę (chyba, że np. taki Pociej współpracuje PiS, czego nie wykluczam) i nic nowego z Senatu nie wróci. Czekam tylko na kolejny spin libków, jak to winną porażki w Senacie jest Lewica.
Dopóki rodzimy się i umieramy, póki światło jest w nas, warto się wkurwiać, trzeba się wkurwiać! Wciąż i wciąż od nowa.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości