Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
próby stymulacji neuronów
Nie wiem na ile to juz zaawansowane ale:
http://www.youtube.com/watch?v=kUG2VsCm92M

Jeżeli da sie tak połączyć wiele różnorodnych sieci ze sobą, to można by coś osiągnąć. Moze nawet więcej niz sztczne sieci neuronowe.
[SIZE="1"]. MRU .
............
[/SIZE]
Odpowiedz
masakra - tylko troche malo informacji jest na ten temat.
"Straszną jest rzeczą, że gdziekolwiek człowiek się urodzi, pewne twierdzenia zostają mu wpojone w dzieciństwie wraz zapewnieniem, że nigdy nie będzie mógł wątpić na ich temat, pod karą utraty wiecznego zbawienia."

Arthur Schopenhauer
Odpowiedz
ano mało, raz że wszytko w stadium badań, ale jakiś czas temu słyszałem o byle jakich próbach, teraz podpinają to do kompa.

To nie jest takie proste, przeciez trzeba podobierać sygnały i zapewnić odpowiednie sprzężenia zwrotne.

Jednak moim zdaniem w ten sposób można stworzyć najprędzej jakas świadomosć.

Strach pomyślec co będzie jak zacznie sie nad sobą zastanawiać. W małej skali można nad wszystkim w miare czuwać, ale w dużej?
[SIZE="1"]. MRU .
............
[/SIZE]
Odpowiedz
Mnie neurony i sztuczne sieci neuronowe interesują już od wielu tygodni i zastanawiam się skąd neurony wiedzą, że się dobrze nauczyły? Jaki mechanizm w nich sprawia, że jak wszystko dzieje się tak jak powinno to już niewiele zmieniają? Skąd neurony wiedzą, że chodzi np. o to by samolot ładnie leciał, a nie jak najefektowniej się rozbijał? Wiem tylko tyle, że zmieniają się ich "wagi".
ps. Chodze to technikum elektronicznego więc znacie może jakieś najprostsze neurony (schemat pojedyńczego neuronu zdolnego łączyć się z innymi neuronami zachowujący podstawowe funkcje neuronu) do zbudowania, żeby np. to jeździło robotem?

Odpowiedz
Właśnie nie mam pojęcia na jakiej zasadzie uczy sie tamta sieć neuronowa...
Najprawdopodobniej jeżeli samolot upada, komputer wysyła "coś" do tej sieci, aby wiązania nie utrwaliły się. Gdy samolot leci, musi wysyłać "coś" nagradzające sieć, a więc wiąznia się utrwalają. Jednak to tylko moje wyobrażenie, jak jest naprawde nie wiem, bo nie jest to powiedziane w tym programie. Jednak w duuużym, dużym uproszczeniu można powiedzieć że podobnie działa mózg człowieka.

Tu masz schemat neuronu: http://www.republika.pl/edward_ch/sneuro.html#neuron

Ale w to że z tego zmajstrujesz coś co jeździ robotem, to raczej wątpie Język
"Straszną jest rzeczą, że gdziekolwiek człowiek się urodzi, pewne twierdzenia zostają mu wpojone w dzieciństwie wraz zapewnieniem, że nigdy nie będzie mógł wątpić na ich temat, pod karą utraty wiecznego zbawienia."

Arthur Schopenhauer
Odpowiedz
Co do tego schematu to gdzieś jakiś czas temu widziałem o wiele prostszy schemat, nie składający się z aż tylu elementów.

Odpowiedz
a tak z ciekawości pytam. Patrząc na taki układ neuronu, ile mniejwięcej takich neuronów dało by się zmieścić w układzie scalonym? Liczyło by się to już w milionach? I czy czas propagacji takiego ukladu byłby duży? Bo daje się że takie neurony są dużo szybsze niż neurony w mózgu człowieka...

Arthur Schopenhauer
Odpowiedz
Po pierwsze - macie na forum speca od sieci i nawet byc moze nie wiecie Oczko

Profil Barta to przegladaliscie ? Nie ? :> Szkoda: http://nrn.prv.pl :]

Po drugie schemat jest zywcem zerzniety z ksiazki "Nowoczesne zabawki" Wojciechowskiego. Ksiazka liczy sobie juz pol wieku...

Czas propagacji jest dosc dlugi. A to za sprawa synaps, ktore nie wiedziec po jaka cholere natura uczynila opozniaczami sygnalu. W dodatku wrazliwymi na rozne czynniki, np. poziom alkoholu we krwi.
Null pointer exception
Odpowiedz
Swego czasu spędziłem pare dni na tej stronce i dalej nie moge zrozumieć uczenia się neuronów i funkcji aktywacji.

Odpowiedz
Athei Overlord napisał(a):A to za sprawa synaps, ktore nie wiedziec po jaka cholere natura uczynila opozniaczami sygnalu.
inteligentny projektant Język

Arthur Schopenhauer
Odpowiedz
Rexerex. napisał(a):Swego czasu spędziłem pare dni na tej stronce i dalej nie moge zrozumieć uczenia się neuronów i funkcji aktywacji.
Gdzieś w sieci był podęcznik do czytania, nie pamętam tytułu ani autora, ale polski znany.

Uczenie neuronów może być kilka, nie pamiętam już dokładnie, musiałbym szperać po materiałach,

Ale jeden sposób jest konsekwencją prostego założenia że sygnały powtarzalne sa wzmacniane bardziej niż pozostałe, Im bardziej złożone sygnły tym badziej złożona sieć by móc odwzorować co tam ma.

Siec jest odwzorowaniem impulsów. Dlatego mózg człowieka w pewnym sensie odwzorowywuje rzeczywistość, Dlatego pobudzanie pewnych obszarów uwidacznia sie obrazami które moga nie istenić. I bez odwzorowania czegoś nie można zobacyć.

W siatkówce oka jest miejsce którego oko nie dostrzega, ale nie wiesz o tym, dopóki nie zbadasz. Po prostu mózg nie miał synału ze tam coś może nie być, albo był to słaby sygnał. Bo mózg czy sieć reaguje tylko na zmiane. Bardzo male dzieci które z jakis powodów leczniczych miałe przesłonete jedno oko, mają to oko w późniejszym życiu słabsze od drugiego.
[SIZE="1"]. MRU .
............
[/SIZE]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości