Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezerwy gazu, ropi czy węgla
#1
Udowodnionych rezerw gazu i ropy mamy na świecie na około 50 lat (zakładając stałe zużycie) i węgla na 100 lat. Prawdopodobnie rzeczywiście mamy wszystkich dużo więcej, ale na ile sensowne jest takie zakładanie ?
Jeśli np. taka Rosja miałaby takiego pecha i więcej ropy niż ponad znane rezerwy już nie miała, to za 20 lat mogłaby rzeczywiście upaść i atak na Ukrainę tu nie miałby tak wielkiego znaczenia, ale to taka dygresja.
I tak się zastanawiam - dlaczego ten argument słyszę tak rzadko przy debacie o odejściu od paliw kopalnych ? Jeśli tak bardzo nie chcemy od nich odejść to czy nie powinniśmy włożyć dużo większego wysiłku w
poszukiwanie nowych rezerw ?
Odpowiedz
#2
cashman napisał(a): Udowodnionych rezerw gazu i ropy mamy na świecie na około 50 lat  ...

Mówisz o tzw. lekkiej ropie. Ropy ciężkiej jest znacznie więcej.

Cytat:Światowe zasoby ropy lekkiej są szacowane na 140 mld ton. To wystarczy na ok. 40 - 50 lat.
Największe odkrycia miały miejsce w latach 60. ubiegłego wieku. Obecne, mimo nieporównywalnie lepszych technologii i olbrzymich nakładów finansowych, nie mogą się z nimi równać. Zdecydowana większość produkowanej dziś ropy pochodzi z pól odkrytych wiele lat temu. Znalezienie nowych tzw. megaprojektów, które zawierają ponad 500 mln baryłek, jest coraz trudniejsze.

- Wciąż jest wiele obszarów czekających na rozpoznanie. Geologia jest skomplikowana, ale nowe technologie dają olbrzymie możliwości - mówi prof. Ryszard Wagner z Państwowego Instytutu Geologicznego. Jako przykład podaje Kazachstan i Morze Kaspijskie, gdzie dopiero kilka lat temu odkryto olbrzymie złoża surowców, których nikt się tam nie spodziewał.

Pod ziemią wciąż znajdują się olbrzymie złoża ropy. W 2003 roku Amerykańska Służba Geologiczna oszacowała, że na całym świecie zasoby ciężkiej ropy wynoszą ponad bilion baryłek. Niektórzy analitycy uważają, że może być jeszcze więcej. Problem tkwi jednak w wydobyciu, a raczej kosztach, jakie się z tym wiążą. Jej eksploatacja z punktu widzenia technicznego jest trudniejsza, niż wydobywanie ropy lekkiej. A to niesie za sobą wyższe koszty - tłumaczy prof. Wagner.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#3
No dobrze, ale czy i tak (nawet już pomijając klimat) nie powinniśmy wzmożyć działań na rzecz odejścia od gazu itp. ? W końcu nie wiemy na ile kosztowne te wydobycia będą, ale to juz chyba temat na dłuższą dyskusję...
O którym gówno wiem.  Zawstydzony
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości