Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szympansy w Senegalu polują z włóczniami
#1
Znowu wredni naukowcy szargają godność tego Ukoronowania Stworzenia, jakim jest człowiek :]

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1...42747.html
Odpowiedz
#2
A jaki to cios w wegenazistów, którzy nieustannie potępiaja ludzi za spożywanie mięsa Smutny
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#3
Oj trzeba uważać bo za kilka milionów lat szympansy zbudują sobie wlasna bron nuklearna Uśmiech A tak na poważnie to możemy na ich przykładzie zaobserwować podobny przebieg ewolucji jaki miał miejsce w naszym przypadku.
"I watched with glee
As your kings and queens
Fought for ten decades
For the Gods they made"


Guns'n'roses - Sympathy For The Devil

"Fakty nie przestają istnieć z powodu ich ignorowania."

Aldous Huxley

"This is your life and it's ending one minute at a time"
Fight Club
Odpowiedz
#4
Cytat:A jaki to cios w wegenazistów, którzy nieustannie potępiaja ludzi za spożywanie mięsa Sad
Należy wysłać do ich do Senegalu aby pikietowali przed siedliskami szympansów oraz tłumaczyli im jakim barbarzyństwem jest polowanie oraz jedzenie mięsa.
Odpowiedz
#5
uhh... czy szympansy posiadaja ludzka moralnosc? Wiedza ze sprawiaja bol i cierpienie? Kurna, wiadomo ze zwierzeta poluja na siebie, rozrywaja sie na strzepy, pozeraja zywcem... naprawde... Smutny
Jak wielki jest upadek ludzkości najlepiej pokazuje fakt, że nie ma już ani jednego ludu czy plemienia u którego fakt narodzin wywoływałby żałobę i lamenty. (Cioran)

Odpowiedz
#6
Raczej na inne zwierzęta. Na zwierzęta własnego gatunku raczej rzadko zabijają.
Odpowiedz
#7
Cytat:Na zwierzęta własnego gatunku raczej rzadko zabijają.
Szympansy (czy też goryle), dla przyjemności gwałcą, albo porywają młode, torturują, zabijają, a potem nawet zjadają. Podobnie postępują delfiny.
Odpowiedz
#8
Al-Rahim napisał(a):
Cytat:Na zwierzęta własnego gatunku raczej rzadko zabijają.
Szympansy (czy też goryle), dla przyjemności gwałcą, albo porywają młode, torturują, zabijają, a potem nawet zjadają. Podobnie postępują delfiny.
Delfiny-gwałciciele? Duży uśmiech

Kiedyś oglądałem program, w którym pewien ptak (bodajże czapla) polując na ryby używał przynęty - chleba. Brał do dzioba, przenosił i "zarzucał go" a następnie czekał aż przypłynie jakaś rybka. Niestety, ptak nie był w stanie przekazać tego swojemu potomstwu, a więc wraz z jego śmiercią "pomysł" przepadał.

W innym zaś programie widziałem jak szympansy urywały gałęzie (ale ich nie obdzierały z liści, ani nie ostrzyły), a następnie okładały członków innego stada. Widocznie te z Senegalu jakieś bardziej kumate są. :]
Back to the primitive
Fuck all your politics
Odpowiedz
#9
Podobno najbardzej zwierze zdolne do rozwiazania zagadek, jest papuga.
Fakt kija sobie nie zrobi, bo za bardzo nie ma czym, jednak ponoć w kwestiach łamigłowek jak zobyć pozywienie jest bystra.

W jakims mieście, bodajze chyba kruki, nauczyły sie, że rozłupać twardego orzecha można pod kołami samochodu. A żeby sie specjalnie nie narażać na rozjechanie, obserwują światla sygnalizacyjne.

Czasem jak zuważe jakis filmik przyrodniczy, jak niektóre zwierzęta polują, mam na myśle takie zagrywki bardziej intelektualne, to jestem pełen podziwu. Nawet taki mały pająk jak portia potrafi przemyśleć proste strategie.
[SIZE="1"]. MRU .
............
[/SIZE]
Odpowiedz
#10
KBr napisał(a):Delfiny-gwałciciele? Very Happy
Nie ma się z czego śmiać. Okazuje się ze im blizsze nam zwierzęta, tym bardziej okrutne...
Odpowiedz
#11
Progmast napisał(a):Oj trzeba uważać bo za kilka milionów lat szympansy zbudują sobie wlasna bron nuklearna Uśmiech A tak na poważnie to możemy na ich przykładzie zaobserwować podobny przebieg ewolucji jaki miał miejsce w naszym przypadku.

Nie, nie wybudują sobie żadnej broni ponad swoje ciężkie ręce. Podobnie jak ich ewolucja nie przebiega właściwie wogóle ( kulturowo ). Ich poziom kultury jest taki sam od setek tysięcy lat i nic się najprawdopodobniej nie zmieni. Jest to wynikiem wybitnej różnicy między ich a ludzkim procesem poznawczym. Szympansy uczą się do ok. 5 roku życia. Później nie są w stanie przyswoić prostego mechanizmu rozbijania kamieniem nasion. Ludzie uczą się do śmierci, mimo, że wydajność przyswajania nowych umiejętności maleje ( maksimum przypada na 0-4 roku życia ). Pewne inne doświadczenia naukowe dowodzą konserwatyzmu uczenia się, tj. braku innowacyjności ( ok. 1/20 przypadków stosowania innej metody rozwiązywania danego problemu niż obserwowany u innego osobnika ). Problemem też jest brak zapisu, gromadzenia wiedzy w źródłach pisanych, do których innowacje byłyby dodawane, a kolejne pokolenia zdobywałyby wiedzę poszerzoną.

Bieganie z patykiem w zębach osobiście nie robi na mnie wrażenia. Jak wyskrobią ostre zakończenie w dużym patyku i zaczną ostrą stroną dźgać inne zwierzęta w celu ich uśmiercenia i następnie konsumpcji to uznam to za polowanie z bronią.
Odpowiedz
#12
Isabelle napisał(a):Bieganie z patykiem w zębach osobiście nie robi na mnie wrażenia.
Rzeczywiście mało imponujące

Isabelle napisał(a):Jak wyskrobią ostre zakończenie w dużym patyku i zaczną ostrą stroną dźgać inne zwierzęta w celu ich uśmiercenia i następnie konsumpcji to uznam to za polowanie z bronią.
A widzisz, artykółu nie ma, ale właśnie robią troche więcej niż ganianie z patykiem w ręku, poza tym porafią też niektóre małpy, w celu wydobycia termitów przystosować narzędzie którym sie posługują, a jest nim odpowiednia gałązka.
Potrafią też dobrać zestaw kamieni, w celu rozbicia orzecha.

Wszystko to jest bardzo prymitywne, i nie po to by robiło wrażenie, jednak cos tam w głowie im jednak działa. Często jest tak ze jest taka cecha co sie nazywa determinacja, jeżeli coś można wynaleźć to kwestia czasu, metodą prób i bez pomocy nauki można osiągnąć.

Osiągnięcia na ziemi człowieka to skutek wymiany informacji, oraz ogromnej złożoności jaką jest społeczeństwo, w takim globalnym ujęciu
[SIZE="1"]. MRU .
............
[/SIZE]
Odpowiedz
#13
Cytat:A widzisz, artykółu nie ma, ale właśnie robią troche więcej niż ganianie z patykiem w ręku, poza tym porafią też niektóre małpy, w celu wydobycia termitów przystosować narzędzie którym sie posługują, a jest nim odpowiednia gałązka.
Potrafią też dobrać zestaw kamieni, w celu rozbicia orzecha.

To wszystko akurat wiem co napisałeś. Natomiast co do "czegoś więcej" niż biegania z gałązką w ustach, to z tego co przeczytałam w Science&View, ogranicza się to do kilkudziesięciu prób dźgania nimi zwierząt, na które szympansy te polowały, oraz do jednej interpretacji przez badaczy rozszarpanego ciała zwierzęcia upolowanego jako skutku dźgania tym patykiem, choć jest to jedynie interpretacja niepoparta obserwacją samego czynu.

Cytat:Wszystko to jest bardzo prymitywne, i nie po to by robiło wrażenie, jednak cos tam w głowie im jednak działa. Często jest tak ze jest taka cecha co sie nazywa determinacja, jeżeli coś można wynaleźć to kwestia czasu, metodą prób i bez pomocy nauki można osiągnąć.

Nie pisałam nigdzie, że "w głowie szympansom nic nie działa", cokolwiek miałoby to znaczyć. Problem szympansów w stosunku do ludzi jest taki, że ich potencjał intelektualny ograniczany jest fatalną gdyż terminową zdolnością uczenia się ( nabywania umiejętności ), oraz brakiem tworzenia kultury - tj,. gromadzenia wiedzy w postaci źródeł wiedzy ( książki, internet, etc. ). Jest to też problem braku języka.

Cytat:Osiągnięcia na ziemi człowieka to skutek wymiany informacji, oraz ogromnej złożoności jaką jest społeczeństwo, w takim globalnym ujęciu

One też wymieniają informacje. Ale niewydajnie i nie kumulują wiedzy, tak więc nie dochodzi do rozwoju cywiliazacji.
Odpowiedz
#14
Isabelle napisał(a):Ich poziom kultury jest taki sam od setek tysięcy lat i nic się najprawdopodobniej nie zmieni. Jest to wynikiem wybitnej różnicy między ich a ludzkim procesem poznawczym. Szympansy uczą się do ok. 5 roku życia. Później nie są w stanie przyswoić prostego mechanizmu rozbijania kamieniem nasion.
Że jest jak jest to wiadomo. Pytanie dlaczego tak jest? Dlaczego szympansy nie potrafią rozwinąć kultury na ludzki wzór? Odpowiedź wydaje się być wielowątkowa, ale w rzeczywistości wszystkie te wątki mają wspólny mianownik, hamulec, który nie pozwala szympansom podążyć przetartym przez Homo sapiens szlakiem. Ciekawe, czy Isabelle domysla się , jaki czynnik mam na myśli?
Pomyśl tylko-tryliony organizmów kręcących sie dokoła, każdy pod hipnotycznym działaniem jedynej prawdy, wszystkie te prawdy identyczne i wszystkie logicznie sprzeczne ze sobą: Moje dziedziczne tworzywo jest najważniejszym tworzywem na Ziemi; jego przetrwanie usprawiedliwia twoją frustrację, ból, a nawet śmierć. I ty jesteś jednym z tych organizmów, i przeżywasz swoje życie w niewoli logicznego absurdu.
R.Wright [i]Moralne zwierzę
Odpowiedz
#15
Nawet nie próbuję się domyślać.
Odpowiedz
#16
pilaster napisał(a):A jaki to cios w wegenazistów, którzy nieustannie potępiaja ludzi za spożywanie mięsa
:? No niby jaki...? Że zwierzęta zjadają się nawzajem...? Tobie to już naprawdę na głowę siada z tym tropieniem siatki nieprawomyślnych ideologii... :?
Odpowiedz
#17
pilaster napisał(a):wegenazistów,
Mógłbyś podac przykłąd akiej osoby? Jakieś zdjęcie, organizację?
Odpowiedz
#18
Bart napisał(a):Znowu wredni naukowcy szargają godność tego Ukoronowania Stworzenia, jakim jest człowiek :]

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1...42747.htmlGdzies kiedys czytalem, ze badacze zauwazyli u samic pewnej populacji
szympansow reanimacje noworodkow, poprzez stosowanie sztucznego oddychania
usta w usta. Pozniej ,w zoo, po przemieszaniu czlonkow tej populacji z
czlonkami innej populacji, czynnosc owa zaczela sie rozpowszechniac. Jest to
niewatpliwie przekaz czysto "kulturowy", niemniej sam fakt, iz kiedys jakies
szympansy wpadly na pomysly: wykonywania wluczni ,czy stosowania sztucznego
oddychania daje duzo do myslenia.
Nie tylko szympansy maja sklonnosci do nowatorskuch-jakze ludzkich-rozwiazan.
Np. makaki nauczyly sie wyplukiwac piasek z ziarna. Malpy-goryle,szympanse i
inne gatunki-potrafia leczyc dolegliwosci zoladkowe zzerajac pewne gatunki
roslin. Nie tylko usmiezajace bol, ale rowniez powodujace wymioty, czy
biegunki. Wynikaloby z tego, ze farmakologia nie jest czysto ludzkim wynalazkiemUśmiech
Jesli juz przy umiejetnosci, jakie maja zwierzeta do stosowania narzedzi, to
nie tylko malpy potrafia wpadac na takie pomysly. Robia to tez ptaki-np. zieby
Darwina. Farmakologia/medycyna to tez nie nowosc u zwierzat; niektore ranne
czworonogi:lwy,antylopy hieny, zazywaja leczniczych kapieli w zbiornikach
wodnych,w ktorych sa rozpuszczone mineraly. Pewien gatunek ptakow nauczyl sie
wykorzystywac jad mrowczy do zwalczania szkodnikow pior i skory. Owe ptaki
czynia to w przemyslny sposob; od tazania sie w mrowisku, do chwytania mrowek
i nacierania sie ich wydzielinami po ich rozgnieceniu w dziobieUśmiech


W tym kontekscie polecam jako uzupelnienie:

http://www.mareno.pl/prod/MIDN/83-86859-24-5"Rodzinne gniazdo. Jak zwierzęta rozwiązują swoje problemy rodzinne
- opis produktu:
Jest to pełna zdumiewających faktów i śmiałych wniosków opowieści o miłości macierzyńskiej i jej decydującym wpływie na losy zarówno zwierzęcia, jak i człowieka. Autor dotyka tajemniczych głębi psychiki, gdzie rządzą uczucia, popędy i instynkty, gdzie zaciera się różnica między człowiekiem a zwierzęciem. "


pzdr.
"Zycie na planecie dojrzewa wowczas, gdy istoty rozumne uswiadomia sobie przyczyne wlasnego istnienia. Choc przez miliard lat przyczyna owa byla zakryta przed istotami zywymi to w 1858 roku prawda zaswitala w umysle jednej z nich. Byl to Karol Darwin."
Richard Dawkins.

"Wszelkie proby wyjasnienia pochodzenia czlowieka, podejmowane przed rokiem 1958 okazaly sie bezuzyteczne."
J.G Simpson
Odpowiedz
#19
Isabelle napisał(a):Nie, nie wybudują sobie żadnej broni ponad swoje ciężkie ręce. Podobnie jak ich ewolucja nie przebiega właściwie wogóle ( kulturowo ). Ich poziom kultury jest taki sam od setek tysięcy lat i nic się najprawdopodobniej nie zmieni.
Niestety, ewolucja szympansów przebiega obecnie szybciej o ok. 3% niż ewolucja człowieka... (wg dr Soojin Yi z Georgia Institute of Technology). Fakt, że jeszcze kilkaset lat temu przebiegała o wiele wolniej. Efekt: stabilne, silne geny o olbrzymim potencjale, który teraz dopiero zaczyna być wykorzystywany oraz większa odporność immunologiczna...
Ewolucja kulturowa również istnieje. Szympansy z rejonu Fongoli (w Senegalu, więc może chodzi o tę samą grupę) wykorzystuje jaskinie, by ukryć się przed słońcem. Robią to z całą pewnością z rozmysłem, bo pojawiają się tam w najgorętszych okresach pory suchej. Jeszcze nas mogą wyprzedzić w wyścigu do Nadczłowieka... Szczęśliwy
Odpowiedz
#20
Prędzej człowiek je wszystkie wymorduje, albo będziemy mieli planetę małp :wink: .
"I watched with glee
As your kings and queens
Fought for ten decades
For the Gods they made"


Guns'n'roses - Sympathy For The Devil

"Fakty nie przestają istnieć z powodu ich ignorowania."

Aldous Huxley

"This is your life and it's ending one minute at a time"
Fight Club
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości