Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ssaki zyly juz bardzo dawno temu.
#1
http://archeowiesci.blox.pl/2007/03/Ewol...rekta.html

Ewolucja ssaków: korekta
W czasach dinozaurów ssaki były małymi, kryjącymi się w norach istotami. Gdy 65 milionów lat temu wielkie gady spotkała zagłada, nadeszła ich chwila. Bardzo szybko pojawiły się nowe rodzaje ssaków i zapanowały nad pustawym światem. Ta oparta na skamieniałościach teoria padła właśnie w wyniku badań genetycznych. Wykazały one, że rozwój ssaczego drzewa genealogicznego był bardziej rozłożony w czasie, a zagłada dinozaurów nie miała na niego większego wpływu.

Hyracotherium, to najstarszy znany koniowaty.
Żył około 60-45 mln lat temu. Dobrym wierzchowcem by nie był.
Miał ledwie 20 cm wzrostu w kłębie.
Międzynarodowy zespół naukowców zaanalizował geny 4510 z 4554 żyjących gatunków ssaków sprawdzając czas powstania różnych mutacji. Okazało się, że takie grupy ssaków jak naczelne, gryzonie czy kopytne pojawiły się już miliony lat przed zagładą i przeżyły ją. Jednak wielki rozwój ssaczego drzewa genealogicznego (ale nie tak wielki jak dotąd sądzono) zaczął się dopiero 10-15 milionów lat po śmierci dinozaurów i trwał około 15-20 milionów lat.

Naukowcy byli przekonani, że ssaki w epoce dinozaurów były głównie małymi, podobnymi do ryjówek zwierzątkami (rekonstrukcja Megazostrodona), gdyż znaleziono bardzo mało ich skamieniałości z tego okresu. W świetle najnowszych badań wygląda na to, że braki w skamieniałościach są wynikiem niewielkiej populacji ssaków, a nie całkowitego braku większości ich rodzajów.

Na podstawie The New York Times.
"Zycie na planecie dojrzewa wowczas, gdy istoty rozumne uswiadomia sobie przyczyne wlasnego istnienia. Choc przez miliard lat przyczyna owa byla zakryta przed istotami zywymi to w 1858 roku prawda zaswitala w umysle jednej z nich. Byl to Karol Darwin."
Richard Dawkins.

"Wszelkie proby wyjasnienia pochodzenia czlowieka, podejmowane przed rokiem 1958 okazaly sie bezuzyteczne."
J.G Simpson
Odpowiedz
#2
Naczelne już tak dawne? Ciekawe, nieśmiało proszę o dalsze wieści z tej dziedziny, jeśli będą...
Odpowiedz
#3
Czyżbyśmy przedwcześnie wyśmiali p. Giertycha?... :roll:


W końcu w czasach smoka wawelskiego naczelne już nawet gród na wawelskim wzgórzu postawiły...
Jak Bartowi żal miejsca i tylko tytuł mi zostawił to ja rezygnuję z podpisu,o!
Odpowiedz
#4
skaranie boskie napisał(a):Czyżbyśmy przedwcześnie wyśmiali p. Giertycha?... Rolling Eyes

Chciałeś żebym się udusił kanapką? Duży uśmiech

No jeśli to prawda do Giertych się stanie autorytetem, może nobla dostanie Duży uśmiech Jak już dojdzie smok wawelski to będzie super.
[Obrazek: quasiuserbarfi1.png]
Odpowiedz
#5
A nie pisali czegoś o Smoku Wawelskim?
Bądź, kim jesteś, a nie kim nie jesteś, bo jeśli nie jesteś tym, kim jesteś, stajesz się tym, kim nie jesteś.

http://wolneforum.phorum.pl/
Odpowiedz
#6
Nabta_Playę ( i przygodnych obs.) przepraszam za zachowanie (dot. świętych). Rodzina to rodzina, trudno się powstrzymać... Jesteśmy naczelne od 60 z górą mln lat, ale wciąż wyłażą z nas Smoki W. (jak Ziobro i Wasserman, no i Rokita). Ale wciąż w tak odległy rodowód naczelnych ciężko mi uwierzyć na słowo. Choć było dość czasu za dinozaurów, aby się pomalutku wciąż różnicować...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości