Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korporacjonizm - władza z nieograniczoną nieodpowiedzialnośc
#1
Jest wg mnie pewien problem.Otóż istnieją dwie wersje korporacjonizmu ,w tym artykule potraktowane jako jedna i ta sama.

Pierwsza podstawowa, główna różnica między nimi to:

-pierwszy korporacjonizm opisany na początku artykułu jest silnie połączony z globalizacją

-drugi korporacjonizm (ten w Portugalii , w Hiszpanii ,Włoszech oraz Austrii) nie był internacjonalistyczny.

Przykład: deklaracja Salazara 16 03 1933 roku

\"Chcemy stworzyć nową ekonomię ,pracując zgodnie z naturą ludzką pod władzą silnego państwa, które by chroniło interesy narodu,jego bogactwo i pracę przeciw nadużyciom kapitalizmu,jak i przeciw niszczycielskiej sile bolszewizmu\"

Korporacjonizm potugalski jest przeciwieństwem korporacjonizmu obecnego,globalistycznego.

--------------------------------

-piewrszy korporacjonizm charakteryzuje się tym ,że interesy obecnych korporacji są sprzeczne z interesami narodu.

-w drugim korporacjoniźmie korporacje były narodowe i miały reprezentować interesy narodu.


Cytat: Jeden z największych kryminalnych skandali II wojny światowej, który dziś nie interesuje raczej większości historyków, pochłoniętych zbrodnią katyńską czy porozumieniami nieżyjących od ponad pół wieku Stalina z Hitlerem, dotyczy funkcjonujących do dzisiaj i rządzących światowym przemysłem korporacji DuPont, Ford, General Motors, IT&T i wielu innych.

Ja bym dodał do tego jedną bardzo znaną niemiecką firmę farmaceutyczną znaną z aspiryn - Bayer.Warto się zastanowić dzięki jakim doświadczeniom ich leki są takie dobre.:evil:

*******

Jednym z lepszych przykladów korporacjonizmu jest Austria.

Korporacjonizm istniał w niej od 1934 do 11 marca 1938 r. czyli do wkroczenia faszystów.Nie można więc uznawać ,że korporacjonizm=faszyzm ,bo to nieprawda.

Chciałem zwrócić uwagę ,że przed II WŚ istniały 4 różne koncepcje korporacjonizmu - autriacka,portugalska,hiszpańska i włoska.

Chciałem podkreślić ,że zwolennicy korporacjonizmu takiego jak portugalski są przeciwnikami globalizmu i tych ogromnych międzynarodowych korporacji ,a jako alternatywę widzą... właśnie korporacjonizm(tyle tylko ,że właśnie ten drugi narodowy).

Jakby się ktoś chciał dowiedzieć o pierwotnym , dobrym korporacjoniźmie to polecam 40-stronicową ksążeczkę Wojciecha Trojana \"Koncepcje korporacjonizmu\".

Tam jest wszystko w fajny i w prosty (choć trochę nudny) sposób wytłumaczone.

Pozdrawiam
Wspomóż mię mrówko, bo z głodu umieram
Prosił ze łzami konik w nędznym stanie;
Lecz ta mu rzekła: dla siebie ja zbieram,
Śpiewałeś w lecie, potańcz w zimie panie.
Odpowiedz
#2
Cytat:-piewrszy korporacjonizm charakteryzuje się tym ,że interesy obecnych korporacji są sprzeczne z interesami narodu.

-w drugim korporacjoniźmie korporacje były narodowe i miały reprezentować interesy narodu.

To dosc zabawne i naiwne rozróżnienie i trzeba dodac: czysto demegogiczne:
jesli wierzysz w to, ze korporacje reprezentuja i kiedykolwiek reprezentowaly \"interes narodu\" - cokolwiek to moze oznaczac - to znaczy ze nalezaloby od podstaw przedyskutowac zasady funkcjonowania kapitalizmu;
KORPORACJE REPREZENTUJA INTERESY AKCJONARIUSZY a nie interesy jakiegokolwiek narodu

jesli na gieldzie zglosilbys postulat inny to gwarantuje tobie, ze nie sprzedalbys ani jednej akcji swojego przedsiebiorstwa

jasne jest ze korporacyjna propaganda (public relations) staraly sie dosc skutecznie tworzyc wyobrazenie o korporacjach reprezentujacych inetres narodu niemniej trzeba umiec rozroznic zdrowy rozsadek od mitologii

mozna rowniez wierzyc w to, ze np kosciol reprezentuje interesy wiernych, i rozwodzic sie na temat rodzajow i efektow tej reprezentacji niemniej: duzo bardziej przekonujaca historycznie jest teza ze kosciol i wszelkie struktury totalitarne (w tym korporacje) WYZYSKUJA (eksploatuja) podporzadkowane spolecznosci i narody

mitologia, propaganda i demagogia historyczna sluzyly zawsze do usprawiedliwiania takich mechanizmow - bez tych \"intelektualnych\" zabiegow eksploatacja taka nie moglaby istniec

pozdrawiam
Odpowiedz
#3
Cytat:-drugi korporacjonizm (ten w Portugalii , w Hiszpanii ,Włoszech oraz Austrii) nie był internacjonalistyczny.

W pełni sie zgadzam z Meditusem. Korporacjonizm to produkt kapitalistyczny, a nie socjalicztyny, gdzie to właśnie można usłyszeć hasła: \"produkujemy dla narodu !\". Socjalizm może z kolei innego molocha ucisku stworzyć: państwo totalitarne. Owy \"drugi korporacjonizm\", kolegi Jacka, nie był internacjonalistycznym tylko dlatego, że najwyrazniej okazał zbyt dużą słabość w wygryzaniu konkurencji. Lepsza \"efektywność\" ekonomiczna z pewnośćią wywindowała by ten portugalski czy hiszpański do roli jaką posiadły General Motors czy IBM. Ot cała tajemnica. Istote miał jak najbardziej taką samą: dążenie do maksymalnego, a nie optymalnego - tożsamego z Weberowskim \"duchem\" kapitalizmu - zysku. Korporacjonizm to wypaczenie idei luminarzy kapitalizmu: wolny rynek tak naprawde może stać sie oto z góry regulowanym przez totalitarną działalność organizmów korporacyjnych.
Odpowiedz
#4
Cytat:Jakby się ktoś chciał dowiedzieć o pierwotnym , dobrym korporacjoniźmie...

\"DOBRY, PIERWOTNY KORPORACJONIZM\"

- czy Orwell przewrocilby sie w grobie?


ciekawą obserwacją, jaką warto poczynić jest reakcja tzw \"inteligencji\" na jakiekolwiek proby demaskowania kulturowego tabu

pierwsza rzecz: jak to jest ze o tych, ktorzy nami rzadza wiemy tak niewiele?
(wlasciwie komletnie NIC)

druga rzecz: ile lat nauki potrzeba aby dojsc do przemyslen o \"dobrym, pierwotnym korporacjonizmie\"?
czy zwykly zjadacz chleba - uczestnik \"demokracji\" - skazany jest na konsumowanie wlasnie takich wnioskow z przemyslen o \"dobrych korporacjach\"?
- czy mysl o \"zlych korporacjach\" moglaby stac sie tematem dyskusji na forum publicznym? jesli nie, to czym jest nasz system edukacji? nie jest to przypadkiem jedynie system subordynacji? szkolenie w uleglosci i szacunku dla przemocy i eksploatacji?

tworca faszyzmu Mussolini okreslil faszyzm jako korporacjonizm - system kooperacji panstwowo korporacyjnej;
jednak :

\"Nie można więc uznawać ,że korporacjonizm=faszyzm ,bo to nieprawda\".

czyli sam tworca faszyzmu nie wiedzial. co stworzyl?
a moze, istnieje cos, co zmusza nas do oszukiwania samych siebie?
czym jest to \"cos\" - nasza kulturowa duma? bez ktorej nie potrafimy wyobrazic sobie samych siebie?
moze klamstwo jest czescia naszej spuscizny?
tacy jestesmy mizerni?
Odpowiedz
#5
Fajnie ,że w końcu ktoś odpowiedział :]

meditus:
Cytat:jesli wierzysz w to, ze korporacje reprezentuja i kiedykolwiek reprezentowaly \"interes narodu\"

Oczywiście ,że korporacjonizm nie reprezentował interesu całego narodu (dokładniej rzecz biorąc - socjalistów).

Cytat:KORPORACJE REPREZENTUJA INTERESY AKCJONARIUSZY a nie interesy jakiegokolwiek narodu

Podam ci przykłady korporacji wchodzących w skład Portugalskiej Izby Korporacyjnej:

-narodowe związki zawodowe (urzędnicy,robotnicy,członkowie wolnych zawodów)
-gremia (przedsiębiorstwa,towarzystwa,firmyrolników(Domy Rolnicze))
-domy ludowe (właściciele i pracownicy rolni)
-domy rybaków (właścicele przedsiębiorstw rybackich,rybacy)

Mam w związku z tym pytanie do ciebie: czy w skład tych korporacji nie wchodzą przypadkiem członkowie narodu porugalskiego?A jeśli akcjonariuszem korporacji jest jeden konkretny naród - to czyj interes będzie reprezentowała korporacja?

Cytat:jasne jest ze korporacyjna propaganda (public relations) staraly sie dosc skutecznie tworzyc wyobrazenie o korporacjach reprezentujacych inetres narodu niemniej trzeba umiec rozroznic zdrowy rozsadek od mitologii

Warto sprawdzić jak rozwijała się gospodarka Portugalii w latach kiedy istniał tam korporacjonizm.I czy przypadkiem sytuacja materialna narodu nie poprawiła się dzięki korporacjonizmowi.

Cytat:czy zwykly zjadacz chleba - uczestnik \"demokracji\" - skazany jest na konsumowanie wlasnie takich wnioskow z przemyslen o \"dobrych korporacjach\"?
Cytat:tworca faszyzmu Mussolini okreslil faszyzm jako korporacjonizm - system kooperacji panstwowo korporacyjnej;
jednak :

\"Nie można więc uznawać ,że korporacjonizm=faszyzm ,bo to nieprawda\".

czyli sam tworca faszyzmu nie wiedzial. co stworzyl?

Odpowiedz mi na jedno proste pytanie:czemu po wkroczeniu faszystów do Austrii odrzucono korporacjonizm?

Wspomóż mię mrówko, bo z głodu umieram
Prosił ze łzami konik w nędznym stanie;
Lecz ta mu rzekła: dla siebie ja zbieram,
Śpiewałeś w lecie, potańcz w zimie panie.
Odpowiedz
#6
Cytat:Warto sprawdzić jak rozwijała się gospodarka Portugalii w latach kiedy istniał tam korporacjonizm.I czy przypadkiem sytuacja materialna narodu nie poprawiła się dzięki korporacjonizmowi.

Jasne, mozemy to sprawdzic, jednak do jakich rezultatow zamierzasz dojsc: chcesz udawadniac, ze instytucje totalitarne sa \"dobre\"?
widzisz to jest kwestia punktu widzenia a nie obiektywnego \"badania\"
uwazam, ze stosujesz w swoich rozwazaniach koncepce narodu - taka, ktora pomogla wlascicielom przemyslu i elicie wladzy dopuszczac sie przemocy na skale konfliktow jak wojny swiatowe.

Nie ma czegos takiego jak \"interes narodu\" reprezentowany przez totalitarne instytucje. Interesem narodu mogla by byc \'sprawiedliwosc\' albo \'demokracja\' ale nigdy \"gospodarka\" czy \'sytuacja materialna\'. Narod to tlum ludzi w ktorym istnieja ROZNE INTERESY MATERIALNE i czesto SPRZECZNE; generalizowanie, ze interes korporacji jest tozsamy z interesem narodu jest popelnianiem karygodnego bledu - niemniej stosuje sie ten zabieg w propagandzie korporacyjnej i panstwowej;

zastanawianie sie czy portugalia przezyla rozwoj czy nie, jest tozsame z zastanawianiem sie, czy hitleryzm doprowadzil do rozwoju gospodarczego: kazdy ekonomista potwierdzi tobie ze TAK; pytaniem duzo wazniejszym jest jakim i czyim kosztem ten rozwoj zostal osiagniety, ile pochlonal ofiar i do jakiej doprowadzil przemocy - to sa kwestie, pryncypialne;
czy zastanawiasz sie kiedykolwiek, czy mafia sycylijska doprowadzila do rozwoju swojego klanu czy calego palermo?
czy Stalin doprowadzil do rozwoju Rosji? JASNE ze tak: kazdy ekonomista ci to potwierdzi ale jakim kosztem do tego doszlo?

nie wiem dlaczego odrzucono korporacjonizm w Austrii i nie wiem co masz na mysli \"odrzucono\" lepiej zadac pytanie kto odrzucil i z jakiego powodu;
poza tym uwazam ze w zadnym panstwie elita przemyslowa nie odrzucala nigdy korporacjonizmu; to tak jakbys sugerowal, ze Kulczyk nie potrzebowal wsparcia panstwa w dochodzeniu do swojej fortuny; wszystkie korporacje sa instytucjami totalitarnymi tzn. maja strukture piramidalna i zarzadzane sa despotycznie przez grupe zarzadcow i uzyskujac odpowiednia sile zaczynaja oddzialywac na wladze panstwa;
pastwo, jesli jest demokratyczne, moze odrzucac takie naciski i kotrolowac dzialalnosc prywatnych przedsiewziec, albo jesli dominuja w nim tendencje totalitarne i korporacjonistyczne (czyli faszystowskie) tworzyc sprzyjajacy grunt dla rozwoju totalitarnych instytucji wladzy prywatnej - przedisiebiorstw bogacacych sie dzieki wykorzystaniu surowcow energetycznych i sily roboczej.

ludzie czyli \"narod\" moze wplywac i decydowac o sobie jesli ma swiadomosc demokratyczna albo jesli jej nie ma (tak jak w wiekszosci panstw swiata) poddawac sie ideologii \"postepu\" polegajacej na byciu narzedziem produkcji przemyslowej
w rekach imperiow korporacyjnych, ktore dzis panuja nad panstwami i ich prawem, nie pozostawiajac ludziom zadnego miejsca na demokratyczna dyskusje; ten portal jest tego dowodem; w demokratycznym panstwie takie dyskusje toczono by na forum przy pelnej ogladalnosci, jednak telewizja nie nalezy do nich - nalezy do zarzadcow przemyslu do KORPORACJI, ktore kotroluja rzad (tzw lobbying czyli przekupstwo);

my rozmawiamy sobie, poniewaz nasza dyskusja nie zagraza strukturom wladzy; jesli dzialoby sie inaczej, odczulbys reakcje proporcjonalna do reprezentowanej sily i skali zagrozenia dla panstwa, interesu korporacyjnego systemu czyli KORPORACJONIZMU

mozemy dyskutowac sobie czy korporacjonizm w portugali roznil sie od austriackiego, ale nie mozesz zaprzeczyc temu, ze jutro wstaniesz i pojdziesz pracowac dla interesu korporacji -uczyc sie dla nich albo oddawac im swoj czas i energie, wykonujac rzeczy, ktorych w ogole nie masz ochoty robic, ale ktore zmuszony jestes robic, bo zyjesz w KORPORACJONIZMIE i jestes czescia systemu, ktory doprowadza do zniszczenia ekosystemu calej planety
Odpowiedz
#7
Cytat:Jasne, mozemy to sprawdzic, jednak do jakich rezultatow zamierzasz dojsc: chcesz udawadniac, ze instytucje totalitarne sa \"dobre\"?
widzisz to jest kwestia punktu widzenia a nie obiektywnego \"badania\"

Ja nie jestem obiektywny.Jestem stronniczy.

Cytat:uwazam, ze stosujesz w swoich rozwazaniach koncepce narodu - taka, ktora pomogla wlascicielom przemyslu i elicie wladzy dopuszczac sie przemocy na skale konfliktow jak wojny swiatowe.

Może.Nie wiem.W każdym razie za rządów Salazara Portugalia w czasie II wś nie brała w niej udziału,zajęła stanowisko neutralne.

Cytat:Nie ma czegos takiego jak \"interes narodu\" reprezentowany przez totalitarne instytucje.

No dobra.

Cytat:Interesem narodu mogla by byc \'sprawiedliwosc\' albo \'demokracja\' ale nigdy \"gospodarka\" czy \'sytuacja materialna\'.

Racja.

Cytat:nie wiem dlaczego odrzucono korporacjonizm w Austrii i nie wiem co masz na mysli \"odrzucono\" lepiej zadac pytanie kto odrzucil i z jakiego powodu;

Anschluss Austrii był końcem korporacjonizmu.Wkroczenie nazistów doprowadziło do zaprzestania realizacji założeń korporacjonizmu.

Cytat:nie pozostawiajac ludziom zadnego miejsca na demokratyczna dyskusje; ten portal jest tego dowodem; w demokratycznym panstwie takie dyskusje toczono by na forum przy pelnej ogladalnosci

Ludzie generalnie i tak by się taką dyskusją nie zainteresowali.
Masy wolą oglądać cycki Dody katody elektrody w jakimś barze czy innym big brotherze.Albo jakieś inne szambo.

Cytat:mozemy dyskutowac sobie czy korporacjonizm w portugali roznil sie od austriackiego, ale nie mozesz zaprzeczyc temu, ze jutro wstaniesz i pojdziesz pracowac dla interesu korporacji -uczyc sie dla nich albo oddawac im swoj czas i energie, wykonujac rzeczy, ktorych w ogole nie masz ochoty robic, ale ktore zmuszony jestes robic, bo zyjesz w KORPORACJONIZMIE i jestes czescia systemu, ktory doprowadza do zniszczenia ekosystemu calej planety

Jak na razie studiuję , więc nie jestem w rękach żadnej korporacji.
:]

Jaka jest alternatywa dla kapitalizmu?
Jak zamierzacie bronić ekosystemu planety?
Wspomóż mię mrówko, bo z głodu umieram
Prosił ze łzami konik w nędznym stanie;
Lecz ta mu rzekła: dla siebie ja zbieram,
Śpiewałeś w lecie, potańcz w zimie panie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości