Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niepokalane poczecie - uzupelnienie do artykulu
#1
Kiedy rozmawiamy o tzw. dzieworództwie Marii to należy jednak pamiętać ze ludzie właściwie do późnych lat XIX wieku mieli najdziwniejsze poglądy na temat poczęcia.

Dzisiaj jest oczywistym, ze poczęcie następuje na skutek połączenia plemnika z komórka jajową. Wiemy o tym ponieważ tak mówią nam naukowcy uzbrojeni w mikroskopy, którzy obserwowali ten proces. Przed erą mikroskopu nie było to wcale tak oczywiste.

Wiele społeczności uważało np., ze kobieta zachodzi w ciąże kąpiąc się w potoku lub spacerując po lesie na skutek wstąpienia w nią jakiegoś leśnego czy wodnego ducha, a stosunek seksualny nie ma żadnego związku z zachodzeniem przez kobietę w ciąże (przykładowym obszarem takich wierzeń były np. Hawaje, niektóre rejony Azji etc.).

Dzisiaj oczywiście możemy się śmiać z takich poglądów, ale pamiętajmy, ze Arystoteles np. uważal, ze cale dzieci poczynały się w mężczyźnie, być może w jego mózgu, a następnie były transportowane do kobiety poprzez penisa w płynie nasiennym. Kobieta pełniła zatem funkcje inkubatora, w którym dorastało dziecko, ale prawdziwe poczęcie rozpoczynało się w mężczyźnie. Ta hipoteza przetrwała tak długo, ze kiedy naukowcy po raz pierwszy zaczęli obserwować spermę pod mikroskopem byli przekonani, ze zobaczą małych ludzików w środku.Uśmiech

Hipokrates z kolei przyznawał pewną zasługę w poczęciu kobietom. Niemniej twierdził, ze mniej ważne części, czyli nasze ciało tworzone jest z krwi menstruacyjnej, a pozostałe, te ważne, jak kości i mózg, z męskiego nasienia. Do dzisiaj zresztą ta idea połączenia krwi i nasienia przetrwała w niektórych społeczeństwach dzikich w dżungli amazońskiej. Takie rozwiązanie dopuszcza nawiasem mówiąc, ze dziecko może mieć wielu ojców proporcjonalnie do oddanej przez nich ilości nasienia Uśmiech

Podsumowując zatem rodowód bajki o dziewiczym poczęciu przez Marię jest oczywisty. W Maryję wstąpił duch i zaszła w ciąże – jest to stwierdzenie zgodne z wierzeniami wielu społeczeństw 2000 lat temu, a zatem całkiem naturalne i nie budzące żadnego zdziwienia czy wątpliwości w owym okresie. W ten sposób, jak wierzono w wielu społeczeństwach, zachodziły w ciąże wszystkie kobiety. Skoro tak to nie było w takim poczęciu żadnych atrybutów cudu. Te atrybuty pojawiły się dopiero z chwilą odkrycia przez naukę prawdziwego mechanizmu rozmnażania.

"Wyznanie wiary takie ładne,
A czyny wiernych tak szkaradne."
Odpowiedz
#2
dokładnie
Od co najmniej czterech pokoleń moja rodzina z dumą dystansuje się od oficjalnych religii... Mówcie co chcecie o cudownej słodyczy ślepej wiary. Moim zdaniem, zdolność do takiej wiary jest czymś przerażającym. Kurt Vonnegut, pisarz, publicysta.
Odpowiedz
#3
Należy jeszcze dodać, że dzieworództwo Maryji nie ma oparcia w bibli.
Zostało ono wymyślone przez kościół.
wiara to wygoda - myślenie to wysiłek (Ludwig Marcuse 1894-1971)
Odpowiedz
#4
Cytat:andy: Należy jeszcze dodać, że dzieworództwo Maryji nie ma oparcia w bibli.
Zostało ono wymyślone przez kościół.
:evil: i stało się dogmatem:evil:
Nie daj się zepchnąć z twojej drogi nawet przez ludzi idących w tym samym kiderunku.
S.J.Lec
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości