To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 4 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płód a dziecko
ZaKotem napisał(a): No, czasem trzeba. Nie wiem, czemu cię to tak dziwi. (...)
Nie jestem pewien, czy nie żartujesz, ale odpowiem poważnie*. Forma tego zdania jest taka sama, jak np. "prostokąt ma czasem boki nierównej długości i kwadrat jest też prostokątem, więc kwadrat ma czasem boki nierównej długości".
W swoim przykładzie nie wyciągasz wniosków tylko z tego, że artnoc jest człowiekiem, tylko dokładasz okoliczności, które być może sprawiają, że można by go sprawiedliwie zabić. W ogóle dla Twojego argumentu status płodu jest ortogonalny - ważne jest to, że jest intruzem.

artnoc napisał(a): Tak.  Moje rozumowanie jest prawidłowe.
Nie jest, p.w.

* W przeciwnym razie udawajmy, że adresatem jest tylko artnoc.
Odpowiedz
żeniec napisał(a): Nie jestem pewien, czy nie żartujesz, ale odpowiem poważnie*. Forma tego zdania jest taka sama, jak np. "prostokąt ma czasem boki nierównej długości i kwadrat jest też prostokątem, więc kwadrat ma czasem boki nierównej długości".
W swoim przykładzie nie wyciągasz wniosków tylko z tego, że artnoc jest człowiekiem, tylko dokładasz okoliczności, które być może sprawiają, że można by go sprawiedliwie zabić.
Tak jest. W ten sposób doprecyzowuję nieprecyzyjne przecież wyrażenie "czasem człowieka trzeba zabić". Oznacza ono przecież nie tylko "od czasu do czasu, np. raz na rok wypada złożyć człowieka w ofierze bogom na uroczystej uczcie", ale także "istnieją pewne okoliczności, w których zabicie człowieka jest dopuszczalne, a nawet pożądane ". I podałem przykład takiej sytuacji, która może dotyczyć ludzi w różnych fazach rozwoju osobniczego.

Cytat:W ogóle dla Twojego argumentu status płodu jest ortogonalny
Próbowałem przez chwilę wykminić, co to znaczy, że status płodu jest prostokątny w abstrakcyjnej przestrzeni z określonym iloczynem skalarnym, bo zakładam, że to coś znaczy, ale przyznaję bez bicia, że brak mi aparatu pojęciowego do pojęcia. Mógłbyś jakoś tak, w prostych, żołnierskich słowach? Chyba, że to znaczy to, co poniżej:

Cytat: - ważne jest to, że jest intruzem.
No, tak właśnie to odczuwa kobieta która chce aborcji. Sam fakt bycia intruzem to oczywiście jeszcze niekoniecznie powód do zabicia - natomiast w przypadku braku alternatywy pozbycia się intruza tak, aby mu krzywdy nie zrobić, zabijanie wydaje się jednak atrakcyjniejsze niż czekanie grzecznie, aż intruz sam sobie pójdzie, kiedy zechce, sprawiając przy tym oraz przed tym wiele niedogodności.
Odpowiedz
Jest. P.j.a.p.m.r. :777
"Wszystko jest fałszem"
Odpowiedz
ZaKotem napisał(a): Tak jest. W ten sposób doprecyzowuję nieprecyzyjne przecież wyrażenie "czasem człowieka trzeba zabić". Oznacza ono przecież nie tylko "od czasu do czasu, np. raz na rok wypada złożyć człowieka w ofierze bogom na uroczystej uczcie", ale także "istnieją pewne okoliczności, w których zabicie człowieka jest dopuszczalne, a nawet pożądane ". I podałem przykład takiej sytuacji, która może dotyczyć ludzi w różnych fazach rozwoju osobniczego.
Problem nie jest z "czasem", problem jest z wynikaniem. Fakt, że znajdziesz w większym zbiorze świadka na jakąś własność ("mam boki nierównej długości", "sprawiedliwym jest mnie zabić") nie oznacza z automatu, że masz takiego świadka w dowolnie wybranym podzbiorze. Istnieje prostokąt o nierównych bokach, ale nie kwadrat; istnieje człowiek, którego można sprawiedliwie zabić, ale czy istnieje taki płód? Z formy logicznej to nie wynika i dlatego to rozumowanie jest nieprawdziwe i samo w sobie bezużyteczne. Trzeba powołać się na inne argumenty, a ten można by usunąć i nic by się nie stało.

ZaKotem napisał(a): Próbowałem przez chwilę wykminić, co to znaczy, że status płodu jest prostokątny w abstrakcyjnej przestrzeni z określonym iloczynem skalarnym, bo zakładam, że to coś znaczy, ale przyznaję bez bicia, że brak mi aparatu pojęciowego do pojęcia. Mógłbyś jakoś tak, w prostych, żołnierskich słowach?
Miałem na myśli znaczenie potoczne Oczko

ZaKotem napisał(a):
Cytat: - ważne jest to, że jest intruzem.
No, tak właśnie to odczuwa kobieta która chce aborcji. Sam fakt bycia intruzem to oczywiście jeszcze niekoniecznie powód do zabicia - natomiast w przypadku braku alternatywy pozbycia się intruza tak, aby mu krzywdy nie zrobić,  zabijanie wydaje się jednak atrakcyjniejsze niż czekanie grzecznie, aż intruz sam sobie pójdzie,  kiedy zechce, sprawiając przy tym oraz przed tym wiele niedogodności.
I co w związku z tym? Czy tutaj argument "jeżeli płód jest człowiekiem i ludzi można czasem zabijać, to płody też" jest użyty?

artnoc napisał(a): Jest. P.j.a.p.m.r. :777
No jak artnoc tak zadecydował, to chyba tak musi być.
Odpowiedz
artnoc napisał(a): Jeżeli czasem człowieka trzeba zabić a płód to tez czlowiek, to płód czasemi trzeba zabić.

Sorry, ale nawet ja nie rozumiem sensu tego zdania
Odpowiedz
Rodica napisał(a):(Według patriarchalnej bajeczki Maryja nie cierpiała podczas porodu, ponieważ nie spółkowała z mężczyzną w przeciwieństwie do grzesznicy Ewy.

Dlaczego "bajeczka" o Maryi jest "bajeczką" patriarchalną?
Odpowiedz
Nie wiem, co miał na myśli artnoc (może nawet sam nie wie), ale jakoś interpretacja Rodicy wydaje mi się jeszcze mniej prawdopodobna.
Odpowiedz
Rodica napisał(a): Dlaczego tylko kobiety muszą odpowiadać za współżycie?

Niestety w naturze jest tak, że przerąbane ma ten/ta, która zostaje z zapłodnionym jajem, płodem.
U ssaków samica, a np. u ryb to samiec ma pod górkę.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
żeniec, dlatego tez nie wdawalem sie w szczegóły. Po prostu ciekawi mnie dlaczego uważa ona historię o Maryi za tu cytat "patriarchalną bajeczkę"? Skoro ta historia pokazuje że Maryja była kobietą wyjątkową i z punktu widzenia całej religi jedną z najistotniejszych postaci. Już pomijając fakt iż np. W katolicyzmie została ona nazwana Królową Niebios
Odpowiedz
Sofeicz:
Dlatego, w przyrodzie u dzikich ludów, zanim nastała cywilizacja, kobiety piły odpowiednie zioła, żeby spędzić płód albo porzucały noworodka w lesie.

Quinque:
Cytat:Skoro ta historia pokazuje że Maryja była kobietą wyjątkową
Maryja nie była kobietą tylko męskim urojeniem.
Rozsadziło mi antenę.
Odpowiedz
Rodica napisał(a):Maryja nie była kobietą tylko męskim urojeniem

Że co?

Czy zechciałabyś ustosunkować się do reszty mojego posta?
Odpowiedz
Nie była kobietą w sensie niewiele w niej było typowego dla przeciętnej ówczesnej (a tym bardziej współczesnej) kobiety, z czym mogłyby(śmy) się identyfikować. Tak ja to rozumiem. Jest na wielu płaszczyznach perfekcyjną kobietą patriarchatu.
Jeśli zabraknie ci argumentów - nazwij mnie kłamczynią i napisz, że łżę.
Odpowiedz
Maryja była taką kobietą jak kaczor Donald albo myszka Miki, wytworem głodnej fantazji.
Rozsadziło mi antenę.
Odpowiedz
Tak, Kaja Godek to typowa męska szowinistka, tylko by zapładniała na lewo i prawo (no dobra: chyba tylko na prawo) i umywała ręce.
Odpowiedz
Rodica napisał(a): Ale to im jest wszystko jedno, kogo zaplodnią, zawsze mogą zwiać i umyć rece.
No nie mogą. Bo dlatego m. in. mamy prawo alimentacyjne, żeby taka strategia rozrodcza się mężczyznom nie opłacała.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
zefciu:
Nie do końca. Alimenty zazwyczaj są ustalane na minimalnym poziomie, tak aby facetowi jak najmniej zaszkodzić.
Ciężko za takie pieniądze utrzymać dziecko, poza tym facetowi odpada masa obowiązków wychowawczych.
Kobieta praktycznie sama wychowuje dziecko a facet ogranicza się do płacenia alimentów, które stanowią jedynie ułamek kosztów życia.
Rozsadziło mi antenę.
Odpowiedz
Rodica napisał(a): zefciu:
Nie do końca. Alimenty zazwyczaj są ustalane na minimalnym poziomie, tak aby facetowi jak najmniej zaszkodzić.
Nawet jeśli tak jest naprawdę, to jeśli mężczyzna rzeczywiście zastosuje strategię „rozsiać jak najwięcej plemników”, to nawet z tych „minimalnych” alimentów uzbiera się solidna kwota.
Cytat:Ciężko za takie pieniądze utrzymać dziecko
Ale ja nie o tym.
Cytat:które stanowią jedynie ułamek kosztów życia.
A chciałabyś, aby stanowiły więcej niż koszty życia?
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
zefciu:
Cytat:Nawet jeśli tak jest naprawdę, to jeśli mężczyzna rzeczywiście zastosuje strategię „rozsiać jak najwięcej plemników”, to nawet z tych „minimalnych” alimentów uzbiera się solidna kwota.
Nie wiem jak to wygląda w praktyce i nie obchodzi mnie to.
W każdym razie albo im się to opłaca albo nie myślą o konsekswencjach bo są tak biologicznie zaprogramowani.
Znam faceta na rencie, który zrobił pięcioro dzieci, każde z inną kobietą i żadnych alimentów nie płaci, bo nie ma z czego. Miałam też na roku faceta, który zaliczał wszystkie najlepsze laski i porzucał jak mu się znudziły. Wątpię żeby one chciały rodzić jego dzieci, ale mimo wszystko mu ulegały bo miał aparycję i dobrą gadkę.
Dlatego jestem za aborcją, bo zweryfikowanie kandydata często ma miejsce po fakcie.
Poza tym, można ulec mężczyźnie który ma kiepskie geny, w stanie jakiegoś zamroczenia umysłowego.
Rozsadziło mi antenę.
Odpowiedz
Rodica napisał(a): Nie wiem jak to wygląda w praktyce i nie obchodzi mnie to.
Przecież wyżej pisałaś, że wiesz, jak to wygląda w praktyce. Nagle tę wiedzę straciłaś i stałaś się obojętna w stosunku do faktów (bo jeśli fakty przeczą, tym gorzej dla faktów).
Cytat:W każdym razie albo im się to opłaca albo nie myślą o konsekswencjach bo są tak biologicznie zaprogramowani.
Proszę zatem wskazać przykład mężczyzny, który tak postępuje w dzisiejszym zachodnim społeczeństwie i jest postrzegany, jako osoba, która osiągnęła sukces.
Cytat:Znam faceta na rencie, który zrobił pięcioro dzieci, każde z inną kobietą i żadnych alimentów nie płaci, bo nie ma z czego.
Zaiste mężczyzna sukcesu.
Cytat:Miałam też na roku faceta, który zaliczał wszystkie najlepsze laski i porzucał jak mu się znudziły. Wątpię żeby one chciały rodzić jego dzieci, ale mimo wszystko mu ulegały bo miał aparycję i dobrą gadkę.
A ta historyjka ma być dowodem na co konkretnie?
Cytat:Dlatego jestem za aborcją, bo zweryfikowanie kandydata często ma miejsce po fakcie.
Za takie cytaty Kaja Godek powinna płacić od linijki. Idealnie pasuje do retoryki „aborcję stosują głupie kobiety, które bezmyślnie chodzą do łóżka z byle kim”.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
zefciu:
Cytat:Zaiste mężczyzna sukcesu.
A nie? Miał dobre geny, pochodzil z profesorskiej rodziny, najwyraźniej kobietom opłaca się inwestować w takie potomstwo.

Cytat:Proszę zatem wskazać przykład mężczyzny, który tak postępuje w dzisiejszym zachodnim społeczeństwie i jest postrzegany, jako osoba, która osiągnęła sukces.
Podałam ci przyklad na opłacalność takiego zachowania, nie graj ze mną ping ponga.

Cytat:A ta historyjka ma być dowodem na co konkretnie?
Na brak trzeźwości myślenia, które ma podłoże biologiczne.
Cytat:Za takie cytaty Kaja Godek powinna płacić od linijki. Idealnie pasuje do retoryki „aborcję stosują głupie kobiety, które bezmyślnie chodzą do łóżka z byle kim”.
Sam zauważyłeś, że to tylko retoryka nie mająca oparcia w rzeczywistości. Do łózka można zaciagnąć głupią i mądrą, na każdą jest sposób.
Rozsadziło mi antenę.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości