To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polecane artykuły
Sofeicz,

Cytat:Ex - rudymentem tej postawy polskiego KK jest to, że on właściwie cały czas jest w kontrreformacji (przynajmniej spora jego część), jak za czasów I RP.

Głównym jego zajęciem jest krytykowanie szeroko pojętej nowoczesności i różnej maści kacerzy posoborowych.
Możesz mieć rację, ale to nie stałoby w sprzeczności z moim twierdzeniem, że biskupi od lat konsekwentnie i bezwzględnie wymuszają na politykach różnych maści realizację polityki zgodnej z ich wizją interesów polskiego Kościoła.
Jeśli prawidłowo odczytałem intencje Pilastra, to zgadzam się z jego twierdzeniem, że ta polityka jest w istocie i na dłuższą metę szkodliwa dla wiary i dla Kościoła, niestety, jest także szkodliwa dla polskiego społeczeństwa.
Brakuje mi publicznej dyskusji na ten drażliwy, ale bardzo ważny temat. Mam nadzieję, że nasza wymiana zdań będzie jej namiastką.
Cytat:Pokrywa się to idealnie z jądrem filozofii PiS, dla którego głównym zagrożeniem jest świat zewnętrzny i różne wraże idee, jak równouprawnienie, emancypacja, gender, antyprzemoc, multi-kulti etc.
Według mnie nie istnieje coś takiego jak "filozofia PIS", Kaczyński na zimno wybiera te środki polityczne, które gwarantują mu zdobycie i utrzymanie władzy. Dlatego odwołuje się do prymitywnego nacjonalizmu i do straszenia obcym. Niestety biskupi religii uznającej brata w każdym człowieku zdają się korzystać z tych samych starszaków, po to żeby powstrzymać erozję swoich wpływów w społeczeństwie. I to ich łączy, i jest istotniejsze niż jakiekolwiek różnice. Straszne i smutne. Smutny 
 


Iselin,

w ramach obowiązków wynikających z funkcji czołowego forumowego feministy polecam ten artykuł:
Profesorka matematyki: Na tle głupiutkich kobiet promowanych w mediach mężczyznom łatwo udawać geniuszy
Odpowiedz
Fajny pomysł z promowaniem postaci wybitnych kobiet w nauce.
- Myślałem, że ty nie znasz lęku.
- Mylisz się. Lęku nie zna tylko głupiec.
- A co robi wojownik, kiedy czuje strach?
- Pokonuje go. To jest w każdej bitwie nasz pierwszy martwy wróg.
Odpowiedz
To jest straszne, co tam się dzieje.
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obca...obrac.html
- Myślałem, że ty nie znasz lęku.
- Mylisz się. Lęku nie zna tylko głupiec.
- A co robi wojownik, kiedy czuje strach?
- Pokonuje go. To jest w każdej bitwie nasz pierwszy martwy wróg.
Odpowiedz
W nawiązaniu do naszej dyskusji o roli Kościoła w polskiej polityce a także w związku ze śmiercią pana prof. Baumana który był tematem wielu forumowych dyskusji, serdecznie polecam podcast tej audycji radiowej:
Prof. Stanisław Obirek wspomina Zygmunta Baumana
Odpowiedz
Wszystkim opluwaczom ZB polecam "Nowoczesność i zagłada".
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Kiedy byłem na studiach, to musiałem zreferować jego tekst o moralności ponowoczesnej. Taki tam postmodernizm, relatywizm moralny i rodzące paradoks negowanie możliwości poznania prawdy. Nie to, żebym go opluwał, ale cóż takiego znowu wyjątkowego napisał?

Nie podoba mi się podniecanie jego tekstami i tak samo chyba nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy podniecają się twórczością JPII, który też nic nadzwyczajnego nie napisał.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
Podziwiam ludzi czytających pisma filozoficzne w całości. Z pism tylko Nietzschego wszystko co się da przeczytałem, coś tam Epikura i to chyba tyle z mojego zaangażowania. Resztę znam z opracowań i to się raczej nie zmieni.
Sebastian Flak
Odpowiedz
Dlaczego Ci się nie podoba, że inni się czymś zachwycają, dlatego, że Tobie nie przypadło to do gustu? Oczko
Sofeiczowi chodzi o książkę wyjaśniającą mechanizmy pozwalające na to, że w nowoczesnym świecie doszło do ludobójstwa. Uwagi Baumana na temat współczesnego świata bywają akurat interesujące, natomiast zgrzyt stanowi fakt, że autor ma na sumieniu służbę w organizacji porównywanej do NKWD oraz śmierć żołnierzy podziemia antykomunistycznego, z czego w zasadzie nigdy się nie rozliczył. Stąd te ekstatyczne zachwyty nad wielkim geniuszem w środowiskach, które chętnie wywalałyby z uczelni za seksistowskie dowcipy, a krew na rękach im jakoś nie przeszkadza, a obecnie żal, że "skończyła się epoka", są bardzo nie na miejscu. Książki Baumana zostały, każdy nadal może je czytać, wyciągać wnioski, dyskutować i cytować, natomiast sam Bauman zmarł spokojnie w podeszłym wieku, nacieszywszy się przedtem latami wygodnego życia. Nie wiem, czemu mielibyśmy się smucić. Swoim ofiarom nie dał szansy na takie życie i śmierć, jakie jemu były dane.

Nie wiem, co masz do JPII. Przygotowywałam jego teksty na zajęcia z filozofii i ciekawe były.
- Myślałem, że ty nie znasz lęku.
- Mylisz się. Lęku nie zna tylko głupiec.
- A co robi wojownik, kiedy czuje strach?
- Pokonuje go. To jest w każdej bitwie nasz pierwszy martwy wróg.
Odpowiedz
Cytat:Swoim ofiarom nie dał szansy na takie życie i śmierć, jakie jemu były dane.

To kogo konkretnie zabił Bauman na tych pogadankach o marksizmie, które organizował będąc w KBW?

https://www.vice.com/pl/article/jak-wypa...m-baumanem
Dopóki rodzimy się i umieramy, póki światło jest w nas, warto się wkurwiać, trzeba się wkurwiać! Wciąż i wciąż od nowa.
Odpowiedz
Iselin napisał(a): Dlaczego Ci się nie podoba, że inni się czymś zachwycają, dlatego, że Tobie nie przypadło to do gustu? Oczko

Bo menda jestem Oczko

A tak szczerze to nie podoba mi się w ogóle całe zjawisko, że jak ktoś pierdolnie w kalendarz to nagle staje się personą bardzo docenianą. Albo to dziwne przeświadczenie, że jak coś pochodzi ze starożytności, to z automatu musi być wielką mądrością. A przecież np. starożytni filozofowie byli zwykłymi ludzi i sami często robili lub wygadywali różne głupoty. Śmierć lub daleka przeszłość nie powinna uszlachetniać.

Powinno liczyć się tylko to czy dany tekst czy też pogląd (ogólnie jakaś konstrukcja intelektu) są trafne i mądre czy też nie są. Niezależnie od tego kto jest ich autorem oraz niezależnie od tego czy ich autor żyje czy nie żyje.

Iselin napisał(a): Nie wiem, co masz do JPII. Przygotowywałam jego teksty na zajęcia z filozofii i ciekawe były.

Ok, ale nie były niczym odkrywczym. Nie stanowiły żadnego przewrotu kopernikańskiego, żeby robić nad nimi ochy i achy.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
lumberjack napisał(a): A tak szczerze to nie podoba mi się w ogóle całe zjawisko, że jak ktoś pierdolnie w kalendarz to nagle staje się personą bardzo docenianą. Albo to dziwne przeświadczenie, że jak coś pochodzi ze starożytności, to z automatu musi być wielką mądrością. A przecież np. starożytni filozofowie byli zwykłymi ludzi i sami często robili lub wygadywali różne głupoty. Śmierć lub daleka przeszłość nie powinna uszlachetniać.
Ale z reguły dzieje się tak, jeśli już był wcześniej personą docenianą. Kiedy my umrzemy, media o tym nie napiszą Duży uśmiech
Mnie bardziej dziwi osobisty stosunek ludzi do wszystkich możliwych celebrytów. Wciąż te wszystkie końce epoki, bo ktoś umarł. No przykre, ale to nie są żadni moi bliscy. Powiedzmy, że mam  bardziej osobisty stosunek do twórczości niektórych i ich brak jest bardziej odczuwalny, ale żeby dramatyzować za każdym razem, kiedy umrze znany aktor czy piosenkarz?
- Myślałem, że ty nie znasz lęku.
- Mylisz się. Lęku nie zna tylko głupiec.
- A co robi wojownik, kiedy czuje strach?
- Pokonuje go. To jest w każdej bitwie nasz pierwszy martwy wróg.
Odpowiedz
Moi drodzy,

nie zamieściłem linku do rozmowy z panem prof. Obirkiem, wspominającym Zygmunta Baumana, po to by po raz kolejny oceniać jego drogę życiową, ale dlatego, że we wzmiankowanym wywiadzie prof. Obirek poczynił bardzo ciekawe porównanie autorytarnych struktur Kościoła RK, z autorytarną strukturą realnego socjalizmu. Porównywał powody które jego samego pchnęły w szeregi Kościoła ze wspomnieniami prof. Baumana i jego wyborami drogi życiowej.
Naprawdę polecam tę rozmowę, równie ciekawej od dawna nie zdarzyło mi się wysłuchać.

A co do oceny postawy Zygmunta Baumana, dlaczego uważacie, że zaangażowanie po doświadczeniach II WŚ młodego żydowskiego intelektualisty w struktury systemu komunistycznego, było z jego punktu widzenia czymś złym, albo nienaturalnym? Taka postawa nie różniła się od tych, którzy czując się Polakami szli po tzw. "wyzwoleniu" do lasów, by czynnie zwalczać nową władzę. Przypuszczam, że pan prof. Bauman ma mniej krwi na rękach niż większość z nich. Ale to ich wynosimy na piedestały. Po tylu latach moglibyśmy wreszcie zdobyć się na odrobinę obiektywizmu.
Odpowiedz
exeter napisał(a): Tak uważam, a według Ciebie co było przyczyną powszechnej laicyzacji krajów Zachodu

Nie ma znaczenia co ty uważasz, lecz co uważają polscy biskupi...

A osobiście uważam, że laicyzacja krajów Zachodu jest nośnym hasłem, nie mającym wiele wspólnego z rzeczywistością.

pilaster napisał(a): do wywłaszczenia z ziemi rolnej i zakazu handlu nią, co przynosi Kościołowi gigantyczne starty finansowe.

Akurat z tego ograniczenia KrK został wyłączony, co może generować świetne okazje inwestycyjne dla KrK.
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
Socjopapa,

Cytat:
exeter napisał(a): napisał(a):Tak uważam, a według Ciebie co było przyczyną powszechnej laicyzacji krajów Zachodu

Nie ma znaczenia co ty uważasz, lecz co uważają polscy biskupi...

A osobiście uważam, że laicyzacja krajów Zachodu jest nośnym hasłem, nie mającym wiele wspólnego z rzeczywistością.
To nie jest odpowiedź na moje pytanie i słaba zachęta do dyskusji.

A polscy biskupi prawdopodobnie uważają to, o co sugerowałem. To by tłumaczyło ich desperackie posunięcia z ostatnich lat.
Odpowiedz
exeter napisał(a): To nie jest odpowiedź na moje pytanie i słaba zachęta do dyskusji.

Twoje pytanie nie miało związku z tematem, więc na nie nie odpowiadałem. A ty nie odpowiedziałeś na moje pytanie, które miało związek z tematem.

exeter napisał(a): A polscy biskupi prawdopodobnie uważają to, o co sugerowałem. To by tłumaczyło ich desperackie posunięcia z ostatnich lat.

To udowodnij to zamiast lać wodę.
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
Socjo,

przedstawiłem swój pogląd. Nie mam obowiązku niczego udowadniać na Twoje wezwanie, gdyż nie jesteś Wysokim Sądem. Chcesz na ten temat pogadać, przedstaw swój pogląd, jak rozumiem, odmienny od mojego. To byłoby podstawą do dyskusji. A o tym co myślą polscy biskupi możemy jedynie podywagować. Nikt z nas nie należy do tego szacownego grona.
Odpowiedz
exeter napisał(a): Socjo,

A o tym co myślą polscy biskupi możemy jedynie podywagować. Nikt z nas nie należy do tego szacownego grona.

Ale właśnie na twierdzeniu o tym co myślą polscy biskupi osadzasz swoją tezę o wspólnocie interesów KRK i PiS. Widzisz, jakoś tak się utarło, że jeśli się stawia jakąś (szczególnie nader śmiałą) tezę, to pasowałoby ją udowodnić. Inaczej to jest takie sobie pierdolenie, a nie dyskusja.
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
Socjopapa,

Cytat:Ale właśnie na twierdzeniu o tym co myślą polscy biskupi osadzasz swoją tezę o wspólnocie interesów KRK i PiS. Widzisz, jakoś tak się utarło, że jeśli się stawia jakąś (szczególnie nader śmiałą) tezę, to pasowałoby ją udowodnić. Inaczej to jest takie sobie pierdolenie, a nie dyskusja.
Mylisz się, twierdzenie o wspólnocie interesów hierarchów KRK i PISu opieram nie na domysłach, tylko na powszechnie znanych faktach.
Test dla Ciebie, co skłoniło biskupów hiszpańskich do trwającego wiele dekad sojuszu z reżimem Franco? Co skłoniło biskupów argentyńskich, chilijskich, do współpracy i popieranie tamtejszych prawicowych reżimów? Czy może to także są tylko moje spekulacje?

Rzeczywiście spekulowałem, ale jedynie przy próbie zrozumienia, dlaczego polski Kościół wspiera PIS? I tu nie roszczę sobie prawa do nieomylności, gdyż faktycznie nie siedzę w głowach polskich hierarchów i mogę jedynie domyślać się ich motywacji.
Odpowiedz
Socjopapa napisał(a):
pilaster napisał(a): do wywłaszczenia z ziemi rolnej i zakazu handlu nią, co przynosi Kościołowi gigantyczne starty finansowe.

Akurat z tego ograniczenia KrK został wyłączony, co może generować świetne okazje inwestycyjne dla KrK.

Niedokładnie. Krk może, co prawda ziemię nabywać, i to faktycznie po niższych cenach, ale nie może jej sprzedać. Poza tym już wcześniej Kościół był największym pojedynczym właścicielem ziemi rolnej w Polsce. Teraz wartość tego majątku drastycznie maleje, a to oznacza realne straty "księgowe", znaczne obniżenie zdolności kredytowej, etc, etc..

W ocenie ustawy wywłaszczeniowej zwykle, nawet jej krytycy, kładą nacisk na tych, którzy ziemię kupują, lub chcieliby kupić. Natomiast znacznie bardziej poszkodowani są ci, którzy już ziemię mają, a zwłaszcza ci, którzy ją kupili po wyższych, wolnorynkowych cenach. W tym oczywiście Krk.

Exeter

 
Cytat:polski Kościół wychował sobie takich wyznawców, którym bliżej do faszyzmu,

I kolejne łgarstwo. Poparcie dla faszyzmu jest w Polsce poniżej progu wykrywalności, a jedyną partią gdzie faszyści mają jakieś wpływy,a  i to dosyć przypadkowo, jest KUKIZ


Cytat:W omawianej kwestii liczy się stanowisko episkopatu, a wśród biskupów nie ma sympatyków, bądź zwolenników opozycji,

Tak samo jak nie ma sympatyków bądź zwolenników PIS. Tak samo jak w przypadku opozycji - jawnych.


Cytat:"Kościół dostał od państwa wszystko, czego pragnął - budżetowe wsparcie,

Wcześniej nie miał budżetowego wsparcia. Uśmiech  Wsparcie z budżetu otrzymał nie Kościół, tylko Rydzyk.


Cytat:   zakaz In-vitro

...ZAKAZ...
Pierwsza z brzegu klinika...
Jak najbardziej przeprowadza zabiegi i o żadnym zakazie nie ma mowy...
tak nawiasem to exeter nawet się założył, że PIS zakaże in vitro... Ale nawet jeżeli się tak stanie, to nie z powodu nacisków biskupów, tylko dlatego, ze in vitro nie było w PRL.

 
Cytat:próbę zakazu przerywania ciąży

PRÓBĘ...
W przeciwieństwie do in vitro, aborcja w PRL była, zatem PIS jej tak samo zakaże, jak Tusk wprowadzał "małżeństwa" homoseksualne. Czego zresztą już dwa razy dobitnie dowiódł.

Cytat:co skłoniło biskupów hiszpańskich do trwającego wiele dekad sojuszu z reżimem Franco?

Zagrożenie ze strony komunizmu i dobro Hiszpanii. Dyktatura Franco doprowadziła do rozkwitu tego kraju, po wcześniejszych stuleciach upadku i wojen domowych.

Cytat: Co skłoniło biskupów argentyńskich, chilijskich, do współpracy i popieranie tamtejszych prawicowych reżimów?

W Argentynie był reżim lewicowy i Kościół oczywiście go nie wspierał, o czym można się przekonać choćby studiując biografię obecnego papieża. Natomiast w Chile to samo co w Hiszpanii. Zagrożenie komunizmem i dobro kraju. Dyktatura Pinocheta uratowała go przed zostaniem druga Kubą, czy Wenezuelą i doprowadziła do pozycji najlepiej rozwiniętego i najbardziej cywilizowanego kraju latynoamerykańskiego.

[Obrazek: Gener-2.png]
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
exeter napisał(a): Mylisz się, twierdzenie o wspólnocie interesów hierarchów KRK i PISu opieram nie na domysłach, tylko na powszechnie znanych faktach.

To zacytuj owe fakty, bo jakoś ich nie widzę. Pierdolnąłeś coś o naturalnej wspólnocie interesów KRK i PiS. Tyle. Twoja opinia to nie jest fakt i nie stanowi żadnego dowodu. Już Ci nawet pokazałem jak krowie na rowie jak taki dowód mógłby wyglądać, a ty nadal pierdolisz od rzeczy, zamiast zabrać się za dowód.

pilaster napisał(a): Niedokładnie. Krk może, co prawda ziemię nabywać, i to faktycznie po niższych cenach, ale nie może jej sprzedać.

Aż sprawdziłem jeszcze raz. No i nie masz racji, może sprzedać - jest furtka w art. 2a ust. 4 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Jeśli już dla kogoś robi się wyjątek to przecież nie po to, żeby mu potem nie dać zgody na sprzedaż.

pilaster napisał(a): Teraz wartość tego majątku drastycznie maleje, a to oznacza realne straty "księgowe"

Nie ma czegoś takiego. Odpis aktualizujący to nie jest realna strata, szczególnie jeśli jest związany wyłącznie ze zmianą otoczenia prawnego, które w ciągu jednej nocy znowu może ulec zmianie na korzyść.

pilaster napisał(a): znaczne obniżenie zdolności kredytowej, etc, etc..

Nie wiem czy dla KRK to ma znaczenie, bo nie wiem nic na temat ewentualnego zadłużania się KRK.

pilaster napisał(a): ci, którzy ją kupili po wyższych, wolnorynkowych cenach. W tym oczywiście Krk.

Śmiała teza, że KrK całość czy chociaż większość ziem, które posiada kupił po wolnorynkowych cenach.
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości