To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ankieta: Czy sytuacja Murzynów we Francji ulegnie poprawie?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Nie wiem
33.33%
1 33.33%
Tak
33.33%
1 33.33%
Nie
33.33%
1 33.33%
Razem 3 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sytuacja Murzynów we Francji
#21
Jacek napisał(a):A tak w ogóle to wychodzi na to ,ze w związku z tym ,że jeden murzyn poczuł się obrażony kiedy ktoś powiedział o nim murzyn,to teraz należy zaprzestać używania terminu murzyn?

Jakbyś miał okazję być w USA w dzielnicy zwanej Brooklyn to wyjdź na ulicę i powiedz głośno (jeżeli szybko biegasz) "you negr".
Cytat, który przedstawiłe wcześniej, był przykładem jednego człowieka.
Jacek napisał(a):Piozycho ,czy jeśli powiem do Ciebie - ty Polaku ,to poczujesz się obrażony?
Już chyba Pizzer nawiązał do tego. "Polak" to mieszkaniec Polski, kraju środkowoeuropejskiego, sąsiada m.in. Niemiec. "Murzyn" to określenie mieszkańca Murzylandii ??
Chyba nie trzeba nic więcej na ten temat tłumaczyć.

Jacek napisał(a):Jeśli ty Piozycho albo Pizzer uważacie termin murzyn za uwłaczający to jesteście rasistami.
Nie rozumiem związku.
Czyli mam rozumieć, że jeżeli używanie w stosunku do kobiety pojęcia "ty ku..o" uznaję za uwłaczające to jestem szowinistą ?

Jacek napisał(a):Piozycho odpowiedz konkretnie:
czy słowo murzyn to obelga czy nie?

Uważam, że tak.

BoreK napisał(a):Ale mówiąc szczerze gó*no mnie to obchodzi czy ktoś się czuje urażony gdy wymawiam słowo murzyn.

Czyli mogę do Ciebie mówić np. Kut...e? Bo mnie też nie obchodzi czy poczujesz się urażony. (to był przykład gdyby co Uśmiech)

BoreK napisał(a):A jak mam niby mówić ? afroamerykanin ? A w europie może ma być afroeuropejczyk ?

Patrz wyżej. Jest wyjaśnione.

Podsumowując.
Określając pewną nację jako "murzyn" można nieświadomie lub świadomie obrazić człowieka tej nacji. Dla nas (przynajmniej większości) to pojęcie nie jest obraźliwe, ponieważ kojarzy się ono (zazwyczaj) jednoznacznie z człowiekiem pewnego koloru skóry. Tak jesteśmy wychowani i autorzy też trzymają się przyjętych przez społeczeństwo określeń - które nie zawsze muszą być prawidłowe. Jednak dla owego człowieka kojarzy się z czasmi niewolnictwa i prześladowania, więc przynajmniej w moim przypaku nie zamierzam tego określenia używać. Znacznie łatwiej jest zmienić słowo w swoim "słowniku" niżeli kulturę danej części społeczeństwa, prawda?

Mimo, że temat w tej kwestii trochę "odbiegł od Francji", bezpośrednio do niej nawiązuje.
[Obrazek: 628750.jpg]
Odpowiedz
#22
Piozycho:
Cytat:Jakbyś miał okazję być w USA w dzielnicy zwanej Brooklyn to wyjdź na ulicę i powiedz głośno (jeżeli szybko biegasz) "you negr".

Czy "you negr" = "ty murzynie"?
Czy może "you negr" = "ty czarnuchu"?
Bo mi się wydaje ,że to drugie.A ja tu nie pisałem o nigger(czarnychu) tylko o murzynie.
Cytat:Już chyba Pizzer nawiązał do tego. "Polak" to mieszkaniec Polski, kraju środkowoeuropejskiego, sąsiada m.in. Niemiec. "Murzyn" to określenie mieszkańca Murzylandii ??
Chyba nie trzeba nic więcej na ten temat tłumaczyć.

Czemu nie trzeba?To ,że nie ma Murzylandii nie świadczy o tym ,że nie ma murzynów. Murzyn to określenie na osobę o czarnym kolorze skóry.Jest ono nieubliżające w przeciwieństwie do "czarnuch ,asfalt,negatyw"itd...

Cytat:Czyli mam rozumieć, że jeżeli używanie w stosunku do kobiety pojęcia "ty ku..o" uznaję za uwłaczające to jestem szowinistą ?

Pojęcie "kurwa" jest uwłaczające i w żadnym słowniku nie znajdziesz tego wyrazu.W przeciwieństwie do słowa "murzyn" ,które uwłaczające nie jest i występuje w każdym słowniku.

Cytat:Uważam, że tak.

Czyli wychodzi na to ,że murzyn = asfalt,negatyw... Szkoda tylko ,że Miodek o tym nie wie. :?
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#23
Cytat:ojęcie "kurwa" jest uwłaczające i w żadnym słowniku nie znajdziesz tego wyrazu.W przeciwieństwie do słowa "murzyn" ,które uwłaczające nie jest i występuje w każdym słowniku.

No i nieprawda. Wg Słownika współczesnego języka polskiego wyd. Wilga 1996:

kurwa I rz. ndk la, ~wie wulg. 1.'kobieta uprawiająca seks, oddająca się mężczyznom za pieniądze; prostytutka', 2. 'obelżywie o kobiecie, do której ma się skrajnie negatywny stosunej'

kurwa II wykrz, 'wulgarne przekleństwo"

dalej jest jeszcze w kolejności alfabetycznej: kurwa mać, kurwa twoja mać, kurwiarz, kurwica, kurwic się, kurwiszon.

Cytat:Czyli mogę do Ciebie mówić np. Kut...e? Bo mnie też nie obchodzi czy poczujesz się urażony. (to był przykład gdyby co )


murzyn rz. mos I, Mc. ~nie; lm M. -i 1. pisane duża literą 'człowiek rasy czarnej' 2.pot. 'człowiek wykonujący odpłatnie pracę w imieniu kogoś bez ujawniania swego w niej udziału': Murzyn napisał za niego pracę magisterską.

kutas I rz. mos IIIa, Mc. ~sie, wulg. 'z niechęcią, pogardą o mężczyźnie, do którego ma się skrajnie negatywny stosunek'

kutas II rz. mż I, Mc. ~sie 1. wulg. 'męski narząd płciowy; członek' 2. rzad. 'zwiszająca ozdoba w ształcie pędzla zrobiona z nici, jedwabiu, wełny itp.':Bat z kutasem. <tur>

Mam nadzieję, że zaczończymy tę bezsensowną debatę.
Odpowiedz
#24
Cytat:Słownika współczesnego języka polskiego

Aaaano tak.Ja nie mam współczesnego.

Ale jakoś w tym twoim słowniku:
Cytat:kurwa II wykrz, 'wulgarne przekleństwo"

Natomiast murzyn nie jest w nim opisany ani jako przekleństwo ani jako obelga.
-----------------------------
Cytat: kurwa mać, kurwa twoja mać, kurwiarz, kurwica, kurwic się, kurwiszon.

Hehehe coraz bardziej mi sie podoba ta dyskusja. :lol2:
Normalnie o kurwiarzu to jeszcze nie słyszałem. :lol2: ,mam ubogie słownictwo :]

Cytat:Mam nadzieję, że zaczończymy tę bezsensowną debatę.

Ej czemu jest niby bezsensowna? Nowych słówek się uczę.:]
--------------------------
Jeśli chodzi o sytuację Murzynów we Francji to uważam ,że napędzili oni teraz niezłego stracha Francuzom."Le Figaro" napisała ,że do młodzieżówki Frontu Narodowego Le Pena wstępuje ostatnio ogromna ilość ludzi.Coś mi się wydaje ,że w niedalekiej przyszłości dojdzie do zaostrzenia konfliktu.W każdym razie nie zapowiada się nic pozytywnego.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości