To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanko do znawców informatyki a może i prawa
#1
http://wiadomosci.onet.pl/1,15,11,331341...forum.html

Czy gdybym przekazał komuś w systemie dziesiętnym,czy jakimś innym dużą liczbę,która zakodowana binarnie odpowiada piosence "Imagine", a mój kumpel informatych sprzedawałby tani program,który ręczne wpisanie takiej liczby i informacji co ona przedstawia (muzyka do puszczenia na takim a takim programie film na taki a taki sprzęt) przerabiał by na binarny kod dostosowany do zadziałania na odpowiedznim programie, to byłbym przestępcą?

Czy w ogóle sprawa jest taka prosta jak podanie liczby (którą powiedzmy mógłbym też dźwiękowo wypowiedzieć) oraz "wtłoczenie" tego kodu do jakiegoś programu,który na podstawie tej liczby zadziała?
Odpowiedz
#2
Adam napisał(a):Czy w ogóle sprawa jest taka prosta jak podanie liczby (którą powiedzmy mógłbym też dźwiękowo wypowiedzieć) oraz "wtłoczenie" tego kodu do jakiegoś programu,który na podstawie tej liczby zadziała?

Samo napisanie programu konwertującego plik binarny na plik tekstowy z liczbą jest banalne, jego ponowne przetworzenie na postać binarną również ale:

Przy zapisie każdego bitu używając cyfr 0,1 plik powiększa się ośmiokrotnie ponieważ każdy znak zajmuje 1bajt. Każdy pojedynczy bit (0 lub 1) trzeba zapisać jednym znakiem w pliku tekstowym (znak ma 8 bitów). Więc skonwertowanie krótkiej empetrójki 2,3MB da plik wynikowy 18,4
(ok 19293798 znaków 0,1 w różnych konfiguracjach). Samo otwarcie tego edytorem tekstowym do przyjemnych nie należy, a co dopiero próba wklejenia tego do innego programu. Jeśli chodzi o filmy to skonwertowany w ten sposób divix byłby większy od obrazy dvd.

Dało by się wprawdzie ograniczyć wielkość pliku kodując znaki szesnastkowo (plik byłby "tylko" 4x większy) lub wprowadzając własny system liczbowy (pole do popisu szerokie jest w końcu wiele drukowalnych znaków ascii).

O wklejaniu takiej liczby gdziekolwiek należy zapomnieć, ale samo przerobienie jej z powrotem na mp3 i odegranie w jakimś programie jest jak najbardziej wykonalne. Napisanie programu (lub samego pluginu do istniejącego już odtwarzacza) który odegra utwór automatycznie również.
[Obrazek: Polish.png]
[Obrazek: Infidel.png]
[Obrazek: Czech_Republic.png]
Odpowiedz
#3
Dzięki ziomek.

Link który wkleiłem prowadzi do posta,w którym właściwie chodziło o absurdalność praw autorskich do liczb.A ja chciałem tylko sposób wykożystać.Bo wychodzi na to,że jak powiem komuś na ucho :wink: liczbę odpowiadającą kodowi binarnemu jakigoś programu to nie popełniam przestępstwa.Ciekawe czy mógłbym się tak tłumaczyć w sądzie...? Że mam bosko nadany talent pamięci. :mrgreen:
Odpowiedz
#4
Witam serdecznie.

Myślę, że to bez znaczenia. To tylko inny nośnik. Jeżeli używasz go jako liczbę ok. Jeśli jednak dekodujesz ją do postaci fali dźwiękowej to staje się ona nośnikiem jak każdy inny. Równie dobrze można by zapisywać graficzny obraz obwiedni fali dźwiękowej. Rysunek, szlaczki. Jeśli są tylko ozdoba na ścianie to ok. Jeśli jednak dekodujesz je w celu odtworzenia utworu stają sie nośnikiem.
Uważam, że tu chodzi o intencje a nie postać nośnika. Tak samo jak kopiowanie mp3. Nikt nie robi tego po to aby mieć jakiś ciąg binarny bo lubi kody binarne.
Pozdrawiam.
egoista
Odpowiedz
#5
Ale za odtwarzanie nie odpowiada już deler. :mrgreen: (moja skromna osoba Duży uśmiech )
Odpowiedz
#6
Zapomniałem dodać że zamiana danych binarnych na tekstowe jest bardzo popularna i umożliwia wysyłanie załączników binarnych poprzez e-mail:

Uuencode
MIME

Tak np. wygląda mała ikonka cytowania z tego forum zakodowana przy pomocy uuencode do postaci tekstowej:
[Obrazek: icon_quick_quote.gif]
Kod:
begin 644 icon_quick_quote.gif
M1TE&.#EA%@`2`,0``,O,RV5E8_/S\[JZNO[^_NOKZUR0JY:YR@9HF>;FYO_]
MYK3)T_CX^!L='0!=C#Z)KH2#?#EVE=O?W__^\`!);7FHP*.GJ,/7X>+M\N_O
M\/_^^/GWW!MPFT='9BZ`JO___R'Y!`$``!\`+``````6`!(```78X">.)""1
M:"I:3=MV@XHF70!HA#99-9-B%8ZC,5!HCLA)H.'@5$08QP$#"4PFA$XGV\$U
M`$`'D$"&72=:;@X"83`J%029`5,HL!W\E4T0`!`.9`0!$'8*76@,5X1]``Z!
M!`P2#1N&=A-V``T,C8^"`DL2EH9?G'Z><P4#+6P0-0I?9*>0<PD2`P&Y$)1+
MLHZTJ0FVMDNN`0*S@H(,R!G.MP$6&<B."!F<D6[:S`6V$M.W"'`%`MO,R,C=
@!06W!A51%0,`\O3S`_?X%@9B'T!"CP`#!G2"X4,(`#L`
`
end
[Obrazek: Polish.png]
[Obrazek: Infidel.png]
[Obrazek: Czech_Republic.png]
Odpowiedz
#7
Pytanie sprowadza się do tego, czy legalne jest rozprowadzanie muzyki i filmów w postaci zaszyfrowanej. Obawiam się, że nie. Legalne jest wyłącznie płacenie. Za oddychanie też niewątpliwie trzeba będzie odprowadzać opłatę. Dla uniknięcia przekrętów powietrze będzie się nasycać metanem, a w jamie ustnej zainstalowany będzie filtr odblokowywany kartą płatniczą.
Odpowiedz
#8
Cytat:Czy gdybym przekazał komuś w systemie dziesiętnym,czy jakimś innym dużą liczbę,która zakodowana binarnie odpowiada piosence "Imagine", a mój kumpel informatych sprzedawałby tani program,który ręczne wpisanie takiej liczby i informacji co ona przedstawia (muzyka do puszczenia na takim a takim programie film na taki a taki sprzęt) przerabiał by na binarny kod dostosowany do zadziałania na odpowiedznim programie, to byłbym przestępcą?

Twoj kumpel nie byl przestepca. Taki program moze kazdy sobie napisac i nikomu nic do tego. Ty byl bys przestepca, wysylasz, co prawda dziwnie zakodowana ale jakas piosenke ktora obejmuja prawo autorskie.
Niech zyje Lenin, Stalin i Jaroslaw Kaczynski!
Odpowiedz
#9
LeonMamon napisał(a):Pytanie sprowadza się do tego, czy legalne jest rozprowadzanie muzyki i filmów w postaci zaszyfrowanej. Obawiam się, że nie. Legalne jest wyłącznie płacenie. Za oddychanie też niewątpliwie trzeba będzie odprowadzać opłatę. Dla uniknięcia przekrętów powietrze będzie się nasycać metanem, a w jamie ustnej zainstalowany będzie filtr odblokowywany kartą płatniczą.
Przecież to obowiązuje w większości miejscowości uzdrowiskowych i turystycznych. Tylko zwykle nie nasycają metanem. Raczej jakimiś solankami itp.
Pozdrawiam.
egoista
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości