To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Patriotyzm jest jak rasizm" - Tomasz Żuradzki
#41
Ja o sobie moge powiedziec, ze jestem kosmopolita, ale wiem, ze w obecnym ksztalcie polityczno-spolecznym pelen kosmopolityzm nie ma prawa bytu.. Swiat kosmopolityczny traktuje jako moja utopie, ktora nigdy juz nie powstanie. Kosmopolityczne poglady zmieniaja jednak moje przekonania odnosnie innych nacji(tzn. wszystkich nacji, bo Polakiem sie nie uwazam) Wole zeby bylo wiecej takich pol-kosmopolitow niz radykalnych patriotow, dlatego kazdego staram sie przekonac do tych racji.
Odpowiedz
#42
Zadar napisał(a):Tomasz Żuradzki powinien sobie po prostu sprawdzić gdzieś w słowniku co to patriotyzm i co to nacjonalizm... trochę by mu się w głowie rozjaśniło. I przynajmniej ten artykuł by nie powstał. Uśmiech
otóż to. Tyle krzyku o artykuł oparty na bzdurze. Gdyby pan mgr. przyszły dr. Żuradzki miał w domu słownik to by nie było tego niepotrzebnego tematu :-).

arek888 napisał(a):Dziwny argument - mialem 14 wiec moje poglady byly zle. Nieprzekonujacy. Moze chcesz mnie w ten sposob zdyskredytowac i zdeprymowac? Kiepska proba...
Do diabła. Ja nie mówię, że poglądy złe bo 14-latka. Chodzi mi o sposób i poziom argumentowania swoich teorii.
PS. I ja pisałem o sobie jako o 14-latku, nie o Tobie. Nie chciałem Cię "zdyskredytować", nie wiedziałem, że masz 14 lat (bo tak rozumiem z wypowiedzi?)
charm is deceptive
beauty is fleeting

http://www.youtube.com/watch?v=njuqQFRBcV4
Odpowiedz
#43
juzew napisał(a):
Zadar napisał(a):Tomasz Żuradzki powinien sobie po prostu sprawdzić gdzieś w słowniku co to patriotyzm i co to nacjonalizm... trochę by mu się w głowie rozjaśniło. I przynajmniej ten artykuł by nie powstał. Uśmiech
otóż to. Tyle krzyku o artykuł oparty na bzdurze. Gdyby pan mgr. przyszły dr. Żuradzki miał w domu słownik to by nie było tego niepotrzebnego tematu :-).

arek888 napisał(a):Dziwny argument - mialem 14 wiec moje poglady byly zle. Nieprzekonujacy. Moze chcesz mnie w ten sposob zdyskredytowac i zdeprymowac? Kiepska proba...
Do diabła. Ja nie mówię, że poglądy złe bo 14-latka. Chodzi mi o sposób i poziom argumentowania swoich teorii.
Po co wiec wymieniasz swoj wiek w poscie, w ktorym krytykujesz ten artykul?

Przyznaje, ze Żuradzki popelnil powazny blad w nazewnictwie. Stosunkowo latwo jednak wywnioskowac skad ten blad - takich spotkal patriotow. Takich samych patriotow jak na razie spotkalem ja i dlatego zgadzam sie z Żuradzkim. To, ze na ateista.pl jest garstka patriotow nie dyskryminujaca w jakis sposob innych narodow nie zmienia tego, ze ci dyskryminujacy patrioci to przewazajaca wiekszosc.

Poza tym wytknietym bledem, co sadzisz o np. defiladach? Potrzebne? Pomagaja? Kazda wladza wykorzystuje je do propagandy, w moich oczach czyni to te wladze malo wiarygodna. Dobra wladza nie musi uzywac propagandy, skutki rzadzenia swiadcza same za siebie.
Odpowiedz
#44
arek888 napisał(a):Po co wiec wymieniasz swoj wiek w poscie, w ktorym krytykujesz ten artykul?
Cholera, niekumaty jesteś trochę. OK, nieważne...



arek888 napisał(a):Stosunkowo latwo jednak wywnioskowac skad ten blad - takich spotkal patriotow.
Tak, tak, to wszystko wina tych złych patriotów. Może to po prostu nie byli patrioci?!

arek888 napisał(a):co sadzisz o np. defiladach? Potrzebne? Pomagaja? Kazda wladza wykorzystuje je do propagandy, w moich oczach czyni to te wladze malo wiarygodna. Dobra wladza nie musi uzywac propagandy, skutki rzadzenia swiadcza same za siebie.
Defilady to już inna sprawa. Dla mnie to propagandowy festyn dla tłumu, gdzie ojciec może pójść z synem i pokazać małemu Jasiowi czołg.
charm is deceptive
beauty is fleeting

http://www.youtube.com/watch?v=njuqQFRBcV4
Odpowiedz
#45
juzew napisał(a):
arek888 napisał(a):Po co wiec wymieniasz swoj wiek w poscie, w ktorym krytykujesz ten artykul?
Cholera, niekumaty jesteś trochę. OK, nieważne...
Widze, ze doglebnie juz zbadales moja inteligencje i wyciagnales taki oto wniosek. Dziekuje Ci za uswiadomienie mnie. Mogles po prostu napisac, ze byla to informacja dla urozmaicenia wypowiedzi. :?

juzew napisał(a):
arek888 napisał(a):Stosunkowo latwo jednak wywnioskowac skad ten blad - takich spotkal patriotow.
Tak, tak, to wszystko wina tych złych patriotów. Może to po prostu nie byli patrioci?!
Byli patriotami w ich rozumieniu. Nie w twoim. Ktore jest prawdziwe?
Widocznie autor spotykal ludzi podajacych sie za patriotow(tych dyskryminujacych inne narody). Tak na moj rozum to polski patriotyzm jest taki, jacy sa jego wyznawcy, a nie taki jak glosi regulka.
Odpowiedz
#46
Kilgore Trout napisał(a):Przeciez to oczywiste ze nie ma bo wszyscy maja sie stac wyznawcami Chrystusa Smile

I narodowość wtedy jest nieważna. Sama nazwa katolikos oznacza powszechny. Powszechny czyli nie narodowy.

Kilgore Trout napisał(a):W radykalnym Islamie jest to obecnie widoczne az nadto.

Czy któryś naród ma na wyłączność doktrynę islamu? Nie. Czemu islam jest w tylu krajach? Czemu muzułmaninem może być Irańczyk, Nigeryjczyk, czy Polak? Bo jego idee są kosmopolityczne.

Kilgore Trout napisał(a):Cos takiego jest skrajnym brakiem poszanowania innych kultur.

A od kiedy to kosmopolityzm ma mieć jakieś powiązanie z poszanowaniem lub brakiem poszanowania innych kultur? Może być i taki i taki.

arek888 napisał(a):Stosunkowo latwo jednak wywnioskowac skad ten blad - takich spotkal patriotow.

A ja widziałem jak islamscy kosmopolici we Francji palili samochody, bo reszta społeczeństwa nie akceptuje ich islamskiego kosmopolityzmu i wartości z nim związanych. Są agresywni i nie szanują obyczajów narodów pośród których przebywają.

arek888 napisał(a):To, ze na ateista.pl jest garstka patriotow nie dyskryminujaca w jakis sposob innych narodow nie zmienia tego, ze ci dyskryminujacy patrioci to przewazajaca wiekszosc.

Ty też mylisz szowinizm z patriotyzmem. Tak samo mylą się szowiniści, którzy myślą, że są patriotami.

arek888 napisał(a):Byli patriotami w ich rozumieniu. Nie w twoim. Ktore jest prawdziwe?

No właśnie, które Arku? Uśmiech Twoje rozumienie, ich czy nasze?
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#47
Już dawno chciałem założyć temat traktujacy o patriotyzmie bo ten uznaje za glupote i cos, co w samych podwalinach przeczy samemu sobie. Artykul to wiekszosc moich mysli w wersji elektronicznej i podpisuje sie oburacz Uśmiech Patriotyzm z punktu widzenia zwyklego szaraka niekoniecznie jest zla postawa, jednak 'góra' nierzadko brutalnie ja wykorzystuje i znowu doswiadczymy tego 'na dniach', bo sie kampania szykuje.

Nie mowie, ze swiat powinien byc jednoscia, miec ten sam jezyk itd. W gruncie rzeczy czlowiek to glupie zwierze, ktore nie jest zdolne do takiego przedsiewziecia. Malpy jestesmy i natury nie oszukamy.
Odpowiedz
#48
Zadar napisał(a):
arek888 napisał(a):Stosunkowo latwo jednak wywnioskowac skad ten blad - takich spotkal patriotow.

A ja widziałem jak islamscy kosmopolici we Francji palili samochody, bo reszta społeczeństwa nie akceptuje ich islamskiego kosmopolityzmu i wartości z nim związanych. Są agresywni i nie szanują obyczajów narodów pośród których przebywają.

arek888 napisał(a):To, ze na ateista.pl jest garstka patriotow nie dyskryminujaca w jakis sposob innych narodow nie zmienia tego, ze ci dyskryminujacy patrioci to przewazajaca wiekszosc.

Ty też mylisz szowinizm z patriotyzmem. Tak samo mylą się szowiniści, którzy myślą, że są patriotami.

arek888 napisał(a):Byli patriotami w ich rozumieniu. Nie w twoim. Ktore jest prawdziwe?

No właśnie, które Arku? Uśmiech Twoje rozumienie, ich czy nasze?
Chce powiedziec przez to, ze Ci patrioci, ktorych ja spotykam zachowuja sie tak naprawde jak szowinisci, oczywiscie podaja sie w tym samym czasie za patriotow. Teraz mnie zrozumiecie? Chodzi mi o to, ze patriotyzm odnoszacy sie tylko do kultury czy jezyka(nie wiem za bardzo do czego jeszcze moze) jest naprawde bardzo rzadki. Wszedlem wczoraj na wikipedie i staralem sie doedukowac. Skrocona wersja brzmi:
Cytat:postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia dla niej ofiar. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a często także gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka.
Zastanawiam sie czy Ci, ktorzy na tym forum uwazaja sie za patriotow na codzien przedkladaja cele "ojczyzny" nad swoje wlasne cele? Jak to moze sie objawiac w dzisiejszych czasach, bo jeszcze takiego przypadku nie spotkalem?

Po tej edukacji, wciaz twierdze, ze patriotyzm jest niepotrzebnym uczuciem. Patriota wielbi jezyk i kulture swojej "ojczyzny", jest tez gotow poniesc ofiary za "ojczyzne". Czyli tak naprawde nie wiadomo za co, bo kazdy interpetuje slowo "ojczyzna" na swoj sposob. Nie spotkalem sie jednak z tym zeby takim okresleniem nazywac jakas grupe ludzi.

Czy jesli wielbie np. kulture aborygenska i gotow bylbym poniesc jakies ofiary za aborygenow(za ludzi, nie za "ojczyzne"), ktorych znam to jestem juz aborygenskim patriota?
Odpowiedz
#49
Cytat:I narodowość wtedy jest nieważna. Sama nazwa katolikos oznacza powszechny. Powszechny czyli nie narodowy. (ciach reszte bo mowi o tym samym)

e no to mamy problem Uśmiech bo inaczej sama istote rzeczy rozumiem. Nigdy nie traktowalem kosmopolityzmu jako wscieklego nacjonalizmu ktory dazy do ustanowienia danej kultury absolutnie dominujaca nad pozostalymi... a odnosze wrazenie ze tak wlasnie owa ideologie (?) traktujesz.
Jak wielki jest upadek ludzkości najlepiej pokazuje fakt, że nie ma już ani jednego ludu czy plemienia u którego fakt narodzin wywoływałby żałobę i lamenty. (Cioran)

Odpowiedz
#50
Kilgore Trout napisał(a):Nigdy nie traktowalem kosmopolityzmu jako wscieklego nacjonalizmu ktory dazy do ustanowienia danej kultury absolutnie dominujaca nad pozostalymi...

Czemu? Kosmopolita może przecież chcieć narzucić swoją ideologię innym ludziom, no nie? Może też próbować użyć przemocy i przymusu by szerzyć swój kosmopolityczny światopogląd...

Chrześcijaństwo chciałoby podporządkować sobie cały świat... tak samo islam i komunizm. Każdy z tych kosmopolityzmów zwalcza pozostałe skutkiem czego mamy to co mamy... rozpierduche na skale światową.

paweler napisał(a):Już dawno chciałem założyć temat traktujacy o patriotyzmie bo ten uznaje za glupote i cos, co w samych podwalinach przeczy samemu sobie.

Każdą wartość poddając analizie rozum uzna za głupotę i bezsens. Wartości darzy się uczuciem czyli czymś irracjonalnym. Rozum jest natomiast z gruntu nihilistyczny... poczytaj sobie Maxa Schelera, zainteresuj się trochę aksjologią to będziesz wiedział więcej. Uśmiech

arek888 napisał(a):Zastanawiam sie czy Ci, ktorzy na tym forum uwazaja sie za patriotow na codzien przedkladaja cele "ojczyzny" nad swoje wlasne cele?

Przedkładać cele ojczyzny nad swoje własne to można chyba tylko w czasie wojny. W czasie pokoju te cele często są ze sobą tożsame. Pomyśl sobie co by było gdyby każdy był patriotą... gdyby każdy szanował się nawzajem itd. Nie byłoby złodziei i korupcji. Dlaczego jest tylu skorumpowanych urzędników i złodziei? Dlatego że przedkładają interes własny nad interes ojczyzny. Dlatego, że mają w dupie dobro innego Polaka, a zależy im jedynie na ich własnym.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#51
Zadar napisał(a):
arek888 napisał(a):Zastanawiam sie czy Ci, ktorzy na tym forum uwazaja sie za patriotow na codzien przedkladaja cele "ojczyzny" nad swoje wlasne cele?

Przedkładać cele ojczyzny nad swoje własne to można chyba tylko w czasie wojny. W czasie pokoju te cele często są ze sobą tożsame. Pomyśl sobie co by było gdyby każdy był patriotą... gdyby każdy szanował się nawzajem itd. Nie byłoby złodziei i korupcji. Dlaczego jest tylu skorumpowanych urzędników i złodziei? Dlatego że przedkładają interes własny nad interes ojczyzny. Dlatego, że mają w dupie dobro innego Polaka, a zależy im jedynie na ich własnym.
Trudno mi zrozumiec twoja wypowiedz poniewaz nie wiem czym dla Ciebie jest ojczyzna. Wydaje mi sie, ze to ma fundamentalne znaczenie.
Natomiast myślę sobie co by było gdyby kazdy byl patriota i dbal o dobro "ojczyzny". Otoz to wymyslilem - patriota moglby rabowac i okradac "nie-ojczyzne" zapewniajac w ten sposob swojej "ojczyznie" dobro. Prawda, ze zgodne z twoja definicja patriotyzmu?

Dlatego patriotyzm mi sie nie podoba, dlatego w mojej opinii(utopii) wolalbym krzewic rownosc wszystkich ludzi. Nie oszukiwac, nie okradac, bronic sie tylko jesli zachodzi taka koniecznosc, wszystko to niezaleznie od narodu. Wiec nie wyklucza narodu polskiego i jednoczesnie zawiera wszystkie inne. Czy to nie jest piekniejsza wizja?

Jeszcze cos odnosnie kosmopolityzmu katolicyzmu. Język
W samej Biblii mozna znalezc przyklady podzialow, konfliktow i selekcji tworzonych przez Boga. Jesli chcialby kosmopolityzmu to na pewno nie tworzylby dodatkowych ww. Zreszta sama koncepcja chrzescijanstwa to stworzenie podzialow. Mozliwe, ze sie myle, nie rozwazalem tego glebiej.
Odpowiedz
#52
arek888 napisał(a):Trudno mi zrozumiec twoja wypowiedz poniewaz nie wiem czym dla Ciebie jest ojczyzna.

Miejsce z którego się pochodzi, w którym się wychowało.

arek888 napisał(a):Otoz to wymyslilem - patriota moglby rabowac i okradac "nie-ojczyzne" zapewniajac w ten sposob swojej "ojczyznie" dobro. Prawda, ze zgodne z twoja definicja patriotyzmu?

Nie. Takie zachowanie psułoby wizerunek narodu na arenie międzynarodowej. Poza tym byłoby niesprawiedliwe.

arek888 napisał(a):Jeszcze cos odnosnie kosmopolityzmu katolicyzmu. Razz
W samej Biblii mozna znalezc przyklady podzialow, konfliktow i selekcji tworzonych przez Boga.

Tak, ale to było w ST. W NT Bóg zmienia zdanie i postanawia zjednoczyć wszystkich ludzi. Z plemiennego boga Izraelitów stał się bogiem kosmopolitą.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#53
"Zadar napisał(a):Tak, ale to było w ST. W NT Bóg zmienia zdanie i postanawia zjednoczyć wszystkich ludzi. Z plemiennego boga Izraelitów stał się bogiem kosmopolitą.

hehe no i gdzie tu ta Boska nieomylnoś?Uśmiech

Dla mnie patriotyzm jest równoważny z nacjonalizmem, nigdy nie będe dumny z takiego czy innego koloru flagi tego że Mieszko I pozabijał inne plemiona potem się ochrzcił żeby jego taki los nie spotkał, czy tego że urodziłem się na tej czy innej długości geograficznej. Na szacunek trzeba sobie zasłużyć czynami. Zresztą to pojęcie jest zbyt często wykożystywanie przez polityków i przez to jest bardzo niebezpieczne. Ot taki sobie dogmat, dobre bo polskie, dobry bo polak...
Niejeden zbiera systematycznie w głowie
To, co kto inny jemu powie
Niejeden z nas w sumie chce być nikim
Niejeden z nas jest grzesznikiem
Niejeden z nas traci czas
Na chodzenie po kościołach i kłamstwa o aniołach

Niejeden KULT
Odpowiedz
#54
Zadar napisał(a):
arek888 napisał(a):Trudno mi zrozumiec twoja wypowiedz poniewaz nie wiem czym dla Ciebie jest ojczyzna.

Miejsce z którego się pochodzi, w którym się wychowało.

arek888 napisał(a):Otoz to wymyslilem - patriota moglby rabowac i okradac "nie-ojczyzne" zapewniajac w ten sposob swojej "ojczyznie" dobro. Prawda, ze zgodne z twoja definicja patriotyzmu?

Nie. Takie zachowanie psułoby wizerunek narodu na arenie międzynarodowej. Poza tym byłoby niesprawiedliwe.

arek888 napisał(a):Jeszcze cos odnosnie kosmopolityzmu katolicyzmu. Razz
W samej Biblii mozna znalezc przyklady podzialow, konfliktow i selekcji tworzonych przez Boga.

Tak, ale to było w ST. W NT Bóg zmienia zdanie i postanawia zjednoczyć wszystkich ludzi. Z plemiennego boga Izraelitów stał się bogiem kosmopolitą.
Znawca nie jestem, ale wydaje mi sie, ze w NT Zydzi staja sie z kolei wyrzutkami i zdrajcami. To tez przeczy kosmopolityzmowi.

Patriotyzm w moim mniemaniu nie odnosi sie do sprawiedliwosci. Powiedzmy w takim razie, ze te kradzieze bylyby swietnie tuszowane i nie przenikalyby do opinii publicznej. Teraz sie wpasowuje.

Miejsce z ktorego sie pochodzi, w ktorym sie wychowalo - dom, miasto, panstwo. Przeciez to duza roznica. Język
Odpowiedz
#55
Zadar napisał(a):Czemu? Kosmopolita może przecież chcieć narzucić swoją ideologię innym ludziom, no nie? Może też próbować użyć przemocy i przymusu by szerzyć swój kosmopolityczny światopogląd...

Chrześcijaństwo chciałoby podporządkować sobie cały świat... tak samo islam i komunizm. Każdy z tych kosmopolityzmów zwalcza pozostałe skutkiem czego mamy to co mamy... rozpierduche na skale światową.

lol to nazisci byli czolowymi kosmopolitami Uśmiech
Jak wielki jest upadek ludzkości najlepiej pokazuje fakt, że nie ma już ani jednego ludu czy plemienia u którego fakt narodzin wywoływałby żałobę i lamenty. (Cioran)

Odpowiedz
#56
arek888 napisał(a):Znawca nie jestem, ale wydaje mi sie, ze w NT Zydzi staja sie z kolei wyrzutkami i zdrajcami. To tez przeczy kosmopolityzmowi.

Nie. Stali się wyrzutkami, bo nie chcieli być kosmopolitami. To wcale nie przeczy agresywnemu kosmopolityzmowi, które sobie podporządkować wszystkich ludzi.

arek888 napisał(a):Patriotyzm w moim mniemaniu nie odnosi sie do sprawiedliwosci. Powiedzmy w takim razie, ze te kradzieze bylyby swietnie tuszowane i nie przenikalyby do opinii publicznej. Teraz sie wpasowuje.

A mi się wydaje, że na siłę starasz się stworzyć sobie jak najgorsze wyobrażenie o patriotyzmie.

Kilgore Trout napisał(a):lol to nazisci byli czolowymi kosmopolitami Smile

Raczej muzułmanie, komuniści i katolicy. Naziści byli progermańskimi rasistami. Próbowali zjednoczyć europę siłą, ale to akurat chyba nie miało z kosmopolityzmem większego związku.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#57
Zadar napisał(a):Naziści byli progermańskimi rasistami. Próbowali zjednoczyć europę siłą, ale to akurat chyba nie miało z kosmopolityzmem większego związku.

No jak to? Wszyscy byliby zjednoczeni w jednym wielkim aryjskim raju? Pomijajac tych ktorzy nie pasuja. Tak samo dzialaja muzulmanie, komunisci i katolicy.
Jak wielki jest upadek ludzkości najlepiej pokazuje fakt, że nie ma już ani jednego ludu czy plemienia u którego fakt narodzin wywoływałby żałobę i lamenty. (Cioran)

Odpowiedz
#58
A czym religie chca jednoczyc? Strachem, strachem i jeszcze raz strachem. To przeciez tez forma ataku(chyba).

Nie staram sie demonizowac patriotyzmu, po prostu chce pokazac jaka forme on najczesciej przyjmuje.
Odpowiedz
#59
Cytat:No jak to? Wszyscy byliby zjednoczeni w jednym wielkim aryjskim raju? Pomijajac tych ktorzy nie pasuja. Tak samo dzialaja muzulmanie, komunisci i katolicy.

No, w sumie rasizm to idea ponadnarodowa...
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości