To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jawa- ale to już było!
#1
Witam!
Przeglądając forum nie znalazłem tematu który mówiłby o tym co chciałem wam przedstawić i spytać czy też spotkaliście się z takim "zjawiskiem";
Otóż czasem kiedy na przykład idę spokojnie ulicą i dzieją się niby zwyczajne rzeczy (np jedzie czerwony samochód który skręca w lewo a zaraz nadbiega dziewczynka w niebieskiej sukience) to wydaje mi się, że taka sytuacja miała już miejsce i działa się dokłądnie tak samo jak teraz. Czasem np jestem w takiej sytuacji przewidzieć co się zaraz stanie.
Czy potraficie mi powiedzieć co to za "zjawisko"? Jak takie cos się dzieje? Jak to określić no i czy w końcu wy także macie takie sytuacje. Uśmiech
Odpowiedz
#2
Déjà vu
Odpowiedz
#3
Ja Deja Vu mam b.często . Czasami w szkole w ogóle mam totalna schize bo tak mi wszystko spowszedniało , iż nawet nie wiem jaki jest dzień . Po za szkoła 'klasyczne' deja vu także u mnie występuje . Przyznam jednak szczerze , że dość mało wiem na temat tego zjawiska i chętnie bym się czegoś więcej dowiedział .

p.s jeszcze był taki fajny film Deja Vu Szczęśliwy
Religia to rodzaj duchowego alkoholu, w którym niewolnicy kapitału topią swoje człowieczeństwo i pragnienie lepszego życia.
Odpowiedz
#4
Mi się czasem zdarza takie Deja Vu. Widze coś i mam uczucie, że już to widziałem... Zdeczka dezorientuje człowieka :?
"NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI, JESTEM TYLKO JA"
Odpowiedz
#5
Niedawo był o tym artykuł w miesięczniku "Charaktery",
a tam 5 naukowych hipotez dotyczących tego zjawiska.
Polecam.
Zero tolerancji - zakrzynkął gromko w kierunku młodzieży pan minister.
- Tak jest! - ochoczo odkrzyknęła młodzież - Wyp...aj !

_________________
a!ble blog
Odpowiedz
#6
taki dzień świstaka Język
Od co najmniej czterech pokoleń moja rodzina z dumą dystansuje się od oficjalnych religii... Mówcie co chcecie o cudownej słodyczy ślepej wiary. Moim zdaniem, zdolność do takiej wiary jest czymś przerażającym. Kurt Vonnegut, pisarz, publicysta.
Odpowiedz
#7
heh ja 'deja vu' mam tylko i wyłącznie gdy spuszczam wodę w kiblu i mi sie wydaje ze ją juz spuszczalem zanim sie załatwilem :roll: .... mam to srednio raz na 3 wejscia :?

Odpowiedz
#8
schuster21 napisał(a):Witam!
Przeglądając forum nie znalazłem tematu który mówiłby o tym co chciałem wam przedstawić i spytać czy też spotkaliście się z takim "zjawiskiem";
Otóż czasem kiedy na przykład idę spokojnie ulicą i dzieją się niby zwyczajne rzeczy (np jedzie czerwony samochód który skręca w lewo a zaraz nadbiega dziewczynka w niebieskiej sukience) to wydaje mi się, że taka sytuacja miała już miejsce i działa się dokłądnie tak samo jak teraz. Czasem np jestem w takiej sytuacji przewidzieć co się zaraz stanie.
Czy potraficie mi powiedzieć co to za "zjawisko"? Jak takie cos się dzieje? Jak to określić no i czy w końcu wy także macie takie sytuacje. Uśmiech

A jesteś pewien, że taka sytuacja nie miała miejsca? Ilość możliwych zajść nie jest nieskończona, a mózg dodatkowo wszystko uogólnia - stąd wiele nam się "zdaje". I stąd czasami uda się coś przewidzieć - ale rzadko, tym rzadziej im mniej praawdopodobne jest to zdarzenie.

O tego typu "wspomnieniach", w bardzo szerokim kontekscie, pisze Proust... ale to grube...
Odpowiedz
#9
Tak jestem pewien... takie zjawisko trwa dosłownie kilka sekund. To jest naprawdę zajebiste uczucie ale przy tym tak niesamowite, że szok Duży uśmiech
Odpowiedz
#10
Jest jedna prosta odpowiedź na Deja Vu, a żeby uświadomić coś się dzieje, pozwolę sobie zacytować kawałek tekstu z Matrixa - klasyki Si-Fi:
Cytat: Matrix
(...)
-A to co?
-Deja vu!
-Słucham?
-Miałem deja vu.
-Jakie?|- Co się stało?
-Minął nas czarny kot. . .
-a potem drugi, taki sam.
-Ten sam?
-Nie wiem.
-"Obojnia", "Apok"!
-Co?
-Deja vu to skutek|nagłej zmiany w Macierzy.
-Boże!
-Chodźmy.
-Przecięli kabel!
-No nie!
-To była ta zmiana. Uwięzili nas.
-Spokojnie. Telefon!
-Namierzą nas.
-Nie mamy wyboru.
-Centrala!
-Odszukaj plan budynku.
(...)

Czyli jak mówiłem odpowiedz jest prosta, w nasz świat jest jak matrix, a kiedy zobaczycie Deja Vu, znaczy to że „oni” przecięli kabel i w tym momęcia mam dla was jedną rade, ale zęby było ciekawiej zacytuje:
Cytat:Run Forest! Run!

PS Pośrednio udowodniłem istnienie matrixa Język

Duży uśmiechDuży uśmiechDuży uśmiechDuży uśmiechDuży uśmiech
Odpowiedz
#11
Jakieś 10 lat temu czytałem dość długi artykuł naukowy wyjaśniający zjawisko Deja Vu. Jako, że było to dawno, to mogę coś pokręcić, ale chodziło mniej więcej o to, że w naszym mózgu jest kilka rodzajów pamięci. Kilka krótkotrwałych (kilkusekundowe i kilkudziesięcio) i chyba jedna długotrwała (ta w której są wszystkie nasze wspomnienia). Wszystkie informacje jakie docierają do naszego mózgu są "zapisywane" najpierw w najbardziej krótkotrwałych pamięciach, a dopiero potem mózg decyduje, czy ma to przejść do pamięci długotrwałej. Między innymi dlatego często na nudnym wykładzie zapamiętujemy zaledwie jego 30%. Deja Vu pojawia się wtedy, gdy w jakiś sposób informacja o zdarzeniu zostanie najpierw zapisana w pamięciu długotrwałej, a dopiero potem w krótkotrwałej. W ten sposób wydaje nam się, że dane zdarzenie już kiedyś doświadczyliśmy.

Zaznaczam, że moja wiedza z biologii nie jest duża, i mogłem wiele pokręcić w tym co napisałem. Ale mam nadzieję, że mniej więcej dobrze przedstawiłem ogólny zarys tego w jaki sposób powstaje Deja Vu.
Odpowiedz
#12
schuster21 napisał(a):Witam!
Przeglądając forum nie znalazłem tematu który mówiłby o tym co chciałem wam przedstawić i spytać czy też spotkaliście się z takim "zjawiskiem";
Otóż czasem kiedy na przykład idę spokojnie ulicą i dzieją się niby zwyczajne rzeczy (np jedzie czerwony samochód który skręca w lewo a zaraz nadbiega dziewczynka w niebieskiej sukience) to wydaje mi się, że taka sytuacja miała już miejsce i działa się dokłądnie tak samo jak teraz. Czasem np jestem w takiej sytuacji przewidzieć co się zaraz stanie.
Czy potraficie mi powiedzieć co to za "zjawisko"? Jak takie cos się dzieje? Jak to określić no i czy w końcu wy także macie takie sytuacje. Uśmiech
To wszystko przez sposób w jaki ludzki mózg zapisuje do pamięci różne zdarzenia. Jeden algorytm zapisuje informacje do pamięci a drugi zaraz je analizuje. Drugi sprawdza czy podobne sytuacje już się kiedyś zdarzyły, przeszukuje całą pamięć.

No i tu pojawia się niekiedy pewien problem. A mianowicie algorytm zapisujący informacje do naszego mózgu już zapisał to co widzimy. Ale algorytm analizujący się spóźnił i zaczął porównywać to co widzimy z pamięcią do której już zostało zapisane to co widzimy.
W takiej sytuacji powstaje złudzenie ze to już się wydarzyło. Bo algorytm analizujący znalazł to samo w pamięci, to co zostało przed chwilą tam dopisane.
Ale nie możemy dopasować do tego innego czasu niż teraz. Bo te dane zostały dopisane dopiero teraz i mają „datę” teraźniejszą.
Dobrze wiemy ze zaszedł błąd. Jeśli sie to czeto komus zdaza to moze za mało ma magnezu. Trzeba się nażreć czekolad i powinno przejść.
Odpowiedz
#13
Vacarius napisał(a):To wszystko przez sposób w jaki ludzki mózg zapisuje do pamięci różne zdarzenia. Jeden algorytm zapisuje informacje do pamięci a drugi zaraz je analizuje. Drugi sprawdza czy podobne sytuacje już się kiedyś zdarzyły, przeszukuje całą pamięć.

Za bardzo porównujesz mózg do komputera. Działanie mózgu jest bardziej zbliżone do działania komputerowych sieci neuronowych niż do algorytmów. W mózgu nie ma czegoś takiego jak "przeszukiwanie pamięci". Podawany jest pewien bodziec i okazuje się, że sieć neuronowa go rozpoznaje - to znaczy, że najwyraźniej był już kiedyś podany taki bodziec. W przybliżeniu tak to działa.

Poszukaj w internecie materiałów na temat sieci neuronowych, to lepiej zrozumiesz, co mam na myśli.

Co do deja vu, miewam je czasem. Ale dużo ciekawsze jest inne uczucie - w pewnym momencie nagle wiem, co się stanie za chwilę. Nie mam żadnych podstaw, żeby to świadomie albo podświadomie wywnioskować, ale to wiem - i rzeczywiście to się dzieje.
Po doświadczeniu czegoś takiego zaczynam myśleć, czy mogłem skądś wywnioskować to, co się za chwilę stało. Z reguły nic takiego nie znajduję.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości