Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NIE BYŁO KAMBRYJSKIEJ EKSPLOZJI ŻYCIA?
#1
http://archiwum.wiz.pl/1999/99060300.asp
Badania genetyczne, przeprowadzone przez naukowców z Pennsylvania StateUniversity (opublikowane w Proceedings of the Royal Society of London), sugerują, że ewolucja wielu typów królestwa zwierząt rozpoczęła się nie z początkiem okresu kambryjskiego, jak się obecnie uważa, czyli około 530 mln lat temu, lecz około 1.2 mld lat temu.

Paleontolodzy używają terminu "eksplozja kambryjska" na określenie nagłego pojawienia się ogromnej liczby skamieniałości w skałach z przełomu er prekambryjskiej i paleozoicznej. Ponieważ jedynym sposobem badania początków życia na naszej planecie było do niedawna badanie skamieniałości pierwszych organizmów, już ponad sto lat temu uznano, że przed epoką kambryjską życie musiało pozostawać w ukryciu, gdyż nie znano żadnych wcześniejszych śladów. Choć w XX wieku znaleziono wiele starszych skamieniałości, sięgających nawet 3.5 mld lat wstecz (stromatolity), są to pozostałości organizmów prostszych niż te, które pojawiły się w kambrze. Logiczny wniosek, że znajdowane w skałach kambryjskich organizmy wyewoluowały w kambrze, próbuje się podważyć na podstawie badań genetycznych.


Naukowcy z Pennsylvania State University zidentyfikowali u przedstawicieli różnych grup systematycznych zwierząt odpowiadające sobie geny. Następnie "cofnęli się" po drodze ewolucyjnej aż do momentu pojawienia się pierwszych przedstawicieli poszczególnych typów. Założyli przy tym, że mutacje pojawiająsię z mniej więcej stałą częstotliwością, a więc liczba różnic między kopiami genu w różnych grupach zależy od czasu ich niezależnej ewolucji - jest to tzw. zegar molekularny. Wyniki ich obliczeń sugerują, że co najmniej trzy typy zaistniały na Ziemi ponad 600 mln lat wcześniej, niż wskazują na to pozostawione przez nie skamieniałości. Obliczono w ten sposób również datę wyodrębnienia się w toku ewolucji trzech królestw współczesnej biologii- zwierząt, roślin i grzybów. Wartość ta, określona na około 1.6 mld lat, to najwyższy wynik z wielu tego typu prób przeprowadzonych do tej pory.

Genetycy nie tłumaczą jednak, dlaczego na początku kambru wszystkie te, istniejące już miliony lat wcześniej, zwierzęta nagle zaczęły wytwarzać szkielety i skorupki i, co ciekawe, z trzech różnych substancji chemicznych: węglanu wapnia, fosforanu wapnia i krzemionki. Dopóki nauka nie rozwikła tego paradoksu, "kambryjska eksplozja życia" musi pozostać w słowniku paleontologii.

Podobnie ma się sprawa z przodkami ssaków łożyskowych (do których zaliczają się także ludzie): skamieniałości wskazują, że pojawiły się tuż przed zniknięciem dinozaurów, natomiast genetycy twierdzą, że "zegar molekularny" tej podgrupy ssaków tyka już od 130 mln lat ["Nature", 6679/1998]. Próba określenia wiarygodności obu tych metod, podjęta przez zespół uczonych pod kierunkiem chicagowskiego paleontologa Mike'a Foote'a, dała wynik raczej niekorzystny dla genetyków ["Science", 5406/1999]. Cóż, czas pokaże, czy trzeba wyregulować zegarki, czy raczej nauczyć się dokładniej oglądać skały.


Moj dawniejszy komentarz do problemu tzw. eksplozji kambryjskiej. He,he jak sie okazuje biologowie molekularni, zajmujacy sie filogeneza, popieraja moje wnioski Duży uśmiechFalna prekambryjska jest bardzo slabo poznana, powod jest banalnie prosty,warunki jakie wowczas panowaly nie sprzyjaly fosylizacji. Fajnie to wyjasnia prf. Dzik w SN ,w swoim artykule-Mit eksplozji kambryjskiej. Pozniej w prekambrze i na poczatku kambru miala miejsce epoka lodowcowa i owczesny swiat zosta podzielony na rozne nisze ekologiczne. W tych niszach niezaleznie ewoluowaly rozne typy znanych nam do dzisiaj -bo obecne typy istniejace juz w kambrze, sa tylko warjacjami na ten sam temat. Nie powstaly zadne nowe typy-oprocz kregwcow,od kambru oczywiscie-poniewaz nie bylo ku temu warunkow,takowej epoki lodowcowej i odpowiedniego uksztaltowania geologicznego. W tych biotopach istnialy odpowiednie czynniki selekcyjne,ktore umozliwialy takie ukierunkowanie zmian ewolucyjnych,ktore prowadzily do takiej a nie innej anatomii u ewoluujacych w nich typach organizmow, ktore sie pojawily podczas pierwszych 5 ml. lat trwania okresu kambryjskiego-dodam,ze ewolucja roznych typow wystepujacych w biosferze miala charakter polifiletyczny,tj-ROZNE ZNANE TYPY NIE WYKSZTALCALY SIE JEDNE Z DRUGICH i dlatego nie odnaleziono form laczacych rozne typy, ktore wystepywaly juz niewatpliwie w prekambrze. Te prekambryjskie odizolowane nisze ekologiczne byly niewatpliwie male i lokalne,totez mala szansa byla na zachowanie sie sladow tej ewolucji w zapisie kopalnym-mogly byc tez nie bez znaczenia wspomniane czynniki,a opisane przez prf. Dzika. Pozniej epoka lodowcowa stopniowo ustapila i zmiana klimatu umozliwila ekspansje tamtych organizmow-wczesniej od siebie odizolowanych- na nowe nisze ekologiczne, wczesniej pokryte przez lodowiec. Rozne biotopy zaczely sie na siebie nakladac i te zjawiska wielu interpretuje dzisiaj jako tzw. Eksplozje Kambryjska. Jak widac do wyjasnienia tzw. eksplozji kambryjskiej nie jest potrzebna teoria ID.

pzdr.
"Zycie na planecie dojrzewa wowczas, gdy istoty rozumne uswiadomia sobie przyczyne wlasnego istnienia. Choc przez miliard lat przyczyna owa byla zakryta przed istotami zywymi to w 1858 roku prawda zaswitala w umysle jednej z nich. Byl to Karol Darwin."
Richard Dawkins.

"Wszelkie proby wyjasnienia pochodzenia czlowieka, podejmowane przed rokiem 1958 okazaly sie bezuzyteczne."
J.G Simpson
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości